Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.08.2015, 02:00:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
În primul rând, ca să poti să adopti, pe lângă conditiile sine qua non dpdv legislativ, îti trebuie bani, multi bani. În jur de 35.000 de dolari dacă esti în America si vrei să adopti un copil din RO. Adoptiile loco sunt mult mai ieftine si mai putin complicate. Se caută mai ales foster parents, pentru copii măricei, si cu diverse probleme/ handicapuri. Copiii mici sunt greu de adoptat.

Din nou,trebuie sa subliniez ca unii dintre noi chiar vor sa adopte copii...
Copii fara etichete,fara o tara de provenienta,fara trecut,fara teste,fara nimica,doar copii cu 2 maini,2 picioare si un cap!

Daca locuiesti in SUA de ce te-ai da peste cap sa platesti cat nu face sa iei un copil din Romania?Daca iti permiti(2 soti care fac pe an 50,000-70,000)atunci nu-i bai,faci niste economii ,te mai ajuta si creditul si gata!

Daca nu-ti permiti,gasesti alte solutii cum ar fi adoptia locala sau mutatul in Romania(daca tii neaparat sa-ti iei copil roman).
Exista solutii.

Dar pt fiecare solutie,altii au numai probleme!!!! False probleme!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.08.2015, 02:11:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In legea romaneasca nu sunt taxele astea, sigur, te costa deplasarea in Romania, poate trebuie sa stai o perioada aici si sa castigi mult mai putin pentru ca s-ar putea sa fie mai ieftin decat plimbarile cu avionul.
Chiar si asa, o plimbare dus intors pentru 2 persoane e max. 2400 x 3 cat ai spus ca sunt necesare = 7200.
Concediile sunt de cateva zile, max. o luna si totusi sunt platite (daca in anul respectiv poti sa renunti la croaziera in Mediterana).
Dar daca iei neplatit o luna (x2) sa zicem ca poti sa mai pui 6000 daca esti printre fericitii si nu foarte multii americani care fac 3000$/luna.

Cu diverse si altele cu greu ajungi la jumatate din suma enuntata initial, ceruta de "profesionisti".

Pana la urma o nimica toata pana la urma fata de costurile de a creste un copil acolo pana la liceu si inclusiv care inseamna dupa unele estimari sume de cel putin 10x mai mari.

Acolo nu stiu care sunt conditiile de infiere dar iarasi, cred ca implica ceva bataie de cap daca vrei sa faci lucrurile personal.

Insa cred ca e mai americaneste sa reduci chestiunea la o suma de bani si altii sa-si bata capul cu detaliile.

Atata bataie de cap si drumuri cu avionul care nu sunt ieftine deloc,invoiri de la serviciu si cate altele...si toate astea cand si aici sunt destui copii abandonati.
Chiar nu pricep?!

Ok in Romania sunt foarte scumpe adoptiile...dar in Africa,Asia sau India?
Ah,ma avant pe un teren lunecos...s-ar putea sa avem printre romanii nostri ultra-ortodocsi si ultra-patrioti si ceva rasisti...ca doar nu o adopte ei copiii unora care nici nu sunt oameni ci neaparat ceva vietati net inferioare...

Idea este ca daca vrei copil si-ti ard talpile de dragul de a avea,il gasesti;exista variante.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.08.2015, 02:18:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Yasmina, te dai in stambă aiurea. Uite că nu toti românii din SUA sunt căpătuiti (ca tine?!) cu casă de $350K si masini de $25k - pe membru de familie. Calmează-te, soro, eu doar am explicat de ce nu-i usoară chestia asta cu adoptiile. Nu-mi ard tălpile după nimic.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.08.2015, 02:25:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In legea romaneasca nu sunt taxele astea, sigur, te costa deplasarea in Romania, poate trebuie sa stai o perioada aici si sa castigi mult mai putin pentru ca s-ar putea sa fie mai ieftin decat plimbarile cu avionul.
Chiar si asa, o plimbare dus intors pentru 2 persoane e max. 2400 x 3 cat ai spus ca sunt necesare = 7200.
Concediile sunt de cateva zile, max. o luna si totusi sunt platite (daca in anul respectiv poti sa renunti la croaziera in Mediterana).
Dar daca iei neplatit o luna (x2) sa zicem ca poti sa mai pui 6000 daca esti printre fericitii si nu foarte multii americani care fac 3000$/luna.

Cu diverse si altele cu greu ajungi la jumatate din suma enuntata initial, ceruta de "profesionisti".

Pana la urma o nimica toata pana la urma fata de costurile de a creste un copil acolo pana la liceu si inclusiv care inseamna dupa unele estimari sume de cel putin 10x mai mari.

Acolo nu stiu care sunt conditiile de infiere dar iarasi, cred ca implica ceva bataie de cap daca vrei sa faci lucrurile personal.

Insa cred ca e mai americaneste sa reduci chestiunea la o suma de bani si altii sa-si bata capul cu detaliile.
La noi în industrie fără mare vechime nu sunt concedii mai mari de 2 săptămâni, si alea de-abia se dau legate. Eu sunt de părere că lucrurile e bine să se facă profesionist, si desigur trebuie să plătesti pentru asta. Hmm, "americăneste" zici că-i spune la chestia asta? :) S-ar putea. De-asta îmi place aici în tara asta.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.08.2015, 04:43:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Yasmina, te dai in stambă aiurea. Uite că nu toti românii din SUA sunt căpătuiti (ca tine?!) cu casă de $350K si masini de $25k - pe membru de familie. Calmează-te, soro, eu doar am explicat de ce nu-i usoară chestia asta cu adoptiile. Nu-mi ard tălpile după nimic.

Hellooo,pai nu atasasi matale comentariu dupa al meu,cum"ca"adoptiile sunt scumpe in State???
Primo,Sophia nu locuieste in State;secondo,daca vrei sa fi avocata cuiva trebuie sa ai ceva talent la logica!


Reiese ca vorbesti doar ca sa afli in treaba,deoarece discutia nu era despre adoptii de copii romani in SUA,dar deh incercasi fara succes sa deturnezi discutia despre cat de usor este sa adopti in Romania,copii romani(si ieftin).
Ca doar despre asta vorbeam!

Sezi ghini fomeie,nu toate comentariile sunt pt tine sau adresate tie :)
Ca de pilda insinuarea ca ti-ar arde talpile pt ceva...vb in general so chill out...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.08.2015 at 04:56:30.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2015, 05:05:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Yasmina, esti total deplasată !
Oare ce frustrări ai acumulate de versi atâta venin???
Aici discutăm la general, nu m-am făcut avocata nimănui.
Bagă bine la cap, dacă ai capacitate. Că să faci pe desteapta esti neîntrecută.
Dar în fine, nu stiu ce-mi răcesc gura de pomană cu tine.
Te las în plata Domnului. Poate evoluezi de la vin acrit la vinaigrette.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.08.2015, 05:22:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Yasmina, esti total deplasată !
Oare ce frustrări ai acumulate de versi atâta venin???
Aici discutăm la general, nu m-am făcut avocata nimănui.
Bagă bine la cap, dacă ai capacitate. Că să faci pe desteapta esti neîntrecută.
Dar în fine, nu stiu ce-mi răcesc gura de pomană cu tine.
Te las în plata Domnului. Poate evoluezi de la vin acrit la vinaigrette.
In sfarsit...ziua mea norocoasa :)
Numai sa te tii de cuvant si sa ma lasi !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.08.2015, 11:02:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

wow, nu va mai certati fetelor. Chill (tot ar trebui sa ne calmam putin ce-i drept).

In teorie, adoptiile nu costa decat cam ce zice oitza, insa in practica fara spaga nu adopti decat daca ai nervi de otel, avocati buni si tupeu sa dai in judecata centrul (vorbesc de adoptie din RO in RO - la adoptiile din strainatate - Ro nu ma bag, ca nu cunosc personal cazuri).

Ovidiu, personal nu-s de acord cu tine; ce treaba are faptul ca copilul adoptat din Romania nu-si cunoaste traditiile,locul natat etc., daca el va trai in alta parte? Cu ce il incalzeste pe el sa stie de cine stie ce traditii din moment ce oricum traieste intr-o alta cultura, cu alti oameni, cu alte traditii? Crede-ma, copiii sumt mai adaptabili deca credem multi dintre noi. Iar nationalist nici nu merita a fii in tara asta; n-ai pentru ce, pentru ca tra asta, in afara de relief si traditii nu-ti ofera nimic pentru care merita sa fii nationlist si sa nu te bata macar gandul sa pleci in lume sa-ti construiesti acolo o stabilitate financiara.
Si mi se pare ok ca un copil sa fie adoptat la orice varsta. Ai impresia ca copii cu pariti naturali e decid sa stea in tara, sau parintii? Daca parintii vor sa se mute cu familia o fac; copilul nu decide nimic. Nu-i aceeasi branza? Cu gandirea asta, ar rezulta ca copilul sa isi caute familie care a il adopte, daca el decide ca vrea sa stea in tara sau in strainatate; iar asta e cel putin ciudat in opinia mea.

Pentru romanii din strainitate, cu acte si totul in regula, le-ar fi putintel mai usor sa adopte din tara raspectiva.
Si e foarte nasol cand nu poti adopta din considerente financiare au de varsta, caci in opinia legii si/sau a celor din centrul de plasament se pare ca trebuie a aivenit de x000 lei/persoana sa fii eligibil pentru a adopta, ceea ce e o idiotenie. Cum se face ca exista familii care au ma putin de 2000-2500 lei/gospodarie cu 2 adulti si 2-3 copii, si copiii nu duc lipsa nici de afectiune, nici de bunuri materiale (haine, rechizite, mancare, incaltaminte, judarii); ah, ca hainele nu-s de cine stie e firma si mancarea nu e cea mai scumpa care o gasesti in market, ori ca jucariile nu-s de tip Montesori, asta-i altceva; astea deja eu le consider lucruri de lux, la care nu oricine are acces (si care, dupa parerea mea nu prezinta o utilitate, atata timp cat cele de baza/de nefirma sunt perfect utile, sigure etc.).

Sophia, parintii naturali decad din drepturi uneori; doar ca pentru asta trebuie sa se stie de problema (exemplu violenta, infometare, trimis la cersit etc.) si sa se puna legea in aplicare, lucru care se intampla prea rar.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.08.2015, 12:06:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ceea ce scriu unii aici si mai ales stilul, este cumplit. Atata rautate intre crestini si ortodocsi! In fine, asta este.

Am intrat sa fac o corectie. Vad ca se baga unii in discutie care nici nu au habar de niste lucruri si creeaza confuzii.

Nu stiu cum este in SUA, dar nu cred sunt diferente mari fata de Europa.
Conform legilor (exista o lege data la Haga in privinta adoptiei pentru toata lumea), adoptiile se fac numai prin institutii autorizate.
In fiecare tara deci exista acum asa ceva.

Acolo iti cere aceste sume mari de bani. Nu in Romania, sau Africa sau India de unde adopti copilul.
Practic ai de dat totusi si ina cele tari bani ca sa se rezolve problema (mai repede).
Institutiile astea autorizate cer o gramada de bani pentru birocratia lor. Nu stiu ce costuri acopera.

Daca incerci sa adopti pe cont propriu, cautandu-ti tu singur copilul prin alte tari in jungla de acolo, ai probleme mari. Mai intai ca trebuie sa te ocupi tu singur de totul (nestiind limba) si mai apoi ca risti sa nu-ti primeasca copilul in tara in care vrei sa-l duci (daca ti l-au dat totusi din statul in care l-ai gasit).

Diferenta intre SUA si Europa de Vest este ca in SUA totusi ai mai multe posibilitati de a obtine un copil, fireste daca ai bani. Sunt multi copii de adoptat si mai sunt posibilitatile pe linie medicala.

Oamenii care vor sa adopte copii nu sunt neaparat bogatasi. Sunt si din acestia, dar aici credeam ca discutam despre romanii plecati in alte tari.
Dintre acestia putini ajung sa poata sa-si permita cerintele unei adoptii.

Romanii din straintate nu sunt avuti. Exista exceptii, dar in majoritate sunt amarati pentru ca nimeni nu-i primeste pe joburi grozave.
Nu-si cumpara case si nici masini (decat poate de mana a n a).

De multe ori ma intreb de unde au oamenii din tara bani de case, de masini, de "in vitro" si alte cele, cand se spune ca este asa saracie. Se pare ca este o "foarfeca" mare si exista si unii foarte bogati.

Ah, era sa uit - da, adoptiile in tara am inteles ca sunt gratuite si mult mai simple, decat cele la nivel international.

Si am sa mai spun ceva. Romanii din strainatate cauta mai intai copii in Romania pentru ca este tara din care provin si ei, stiu limba, au ceva in comun cu copii aia. Si daca pleci si locuiesti in alta tara nu inseamna ca nu mai stii nimic despre tara ta, ca nu mai ai contacte acolo, sau ca nu te mai duci acolo. Asta se intampla numai daca vrei sa-ti razi trecutul cu totul din istoria ta. Eu nu aprob asta.

A lua un copil de in alta tara, de alta nationalitate, inseamna, asa cum am mai spus, sa patrunzi si in cultura lui. Trebuie sa stii mai intai tu limba, cultura, traditii, tara, etc. si sa tii si copilul in contact cu ele si sa-l inveti.
Eu una asa as fi facut.

Ultimul mesaj al Corinushei este foarte bun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.08.2015 at 12:09:30.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.08.2015, 13:51:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
La noi în industrie fără mare vechime nu sunt concedii mai mari de 2 săptămâni, si alea de-abia se dau legate. Eu sunt de părere că lucrurile e bine să se facă profesionist, si desigur trebuie să plătesti pentru asta. Hmm, "americăneste" zici că-i spune la chestia asta? :) S-ar putea. De-asta îmi place aici în tara asta.
Iti place si cand ramai cu buza umflata?

Gen: misto se mai fac infierile, dar nu-mi permit?
Ce bune servicii medicale, dar nu imi permit decat atat?
Lucrez pe mai multi bani, dar concediii ioc si io casa de la 300k in sus?
Ce ieftin e ifonu', dar ce scumpa este asistenta medicala, educatia, sa ai/crestin un copil, etc.?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2015 at 13:53:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
Poate stie cineva... mister_nashoo Botezul 0 25.10.2006 21:31:53
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 14:07:52