Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 31.10.2012, 09:44:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amicul Dragos a spus ca Dumnezeu a creeat placerile carnale DUPA caderea omului. Asta nu are cum sa fie adevarat deoarece Dumnezeu a terminat creatia in ziua a 6-a, inclusiv omul. Nicaieri nu spune in Biblie ca Dumnezeu ar mai fi adaugat ceva omului dupa cadere
14. Domnul Dumnezeu a zis sarpelui: "Fiindca ai facut lucrul acesta, blestemat esti intre toate vitele si intre toate fiarele de pe camp; in toate zilele vietii tale sa te tarasti pe pantece si sa mananci tarana.
15. Vrajmasie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul."
16. Femeii i-a zis: "Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau, iar el va stapani peste tine."
17. Omului i-a zis: "Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul despre care iti poruncisem: "Sa nu mananci deloc din el", blestemat este acum pamantul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale;
18. spini si palamida sa-ti dea si sa mananci iarba de pe camp.
19. In sudoarea fetei tale sa-ti mananci painea, pana te vei intoarce in pamant, caci din el ai fost luat; caci tarana esti si in tarana te vei intoarce."
20. Adam a pus nevestei sale numele Eva: caci ea a fost mama tuturor celor vii.
21. Domnul Dumnezeu a facut lui Adam si nevestei lui haine de piele si i-a imbracat cu ele.
22. Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."
23. De aceea Domnul Dumnezeu l-a izgonit din gradina Edenului, ca sa lucreze pamantul din care fusese luat.
24. Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii.
1. Adam S-A IMPREUNAT cu nevasta sa Eva; ea a ramas INSARCINATA si a NASCUT pe Cain. Si a zis: "Am capatat un om cu ajutorul Domnului!"

Mie imi este clar ca oamenii primordiali,au fost net superiori spiritual nefiind creati pe principiul regnului animal:relatii fizice pt urmasi si mancare pt supravietuit.
Imi mai este clar ca nu au avut relatii sexuale in Rai,altfel s-ar fi vorbit despre acest aspect la inceput si nu in pasajul care precede izgonirea din Eden.
De altfel,nici animale moarte nu au mancat in Eden...dar asta-i desigur alta poveste...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1492  
Vechi 31.10.2012, 09:51:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa iti impui anumite manifestari nu mi se pare o atitudine corecta din punct de vedere duhovnicesc.
E ca si cum ti-ai reprima mania ,nu te-ai manifesta , dar in interiorul tau fierbi de furie.
eu cred ca tocmai aici sta esenta infranarii. In interiorul tau sa da lupta acerba cu patimile, dar tu te lupti sa nu le dai curs liber.

e ca si cum te-ar chinui duhul desfranarii, dar in loc sa il lasi sa fiarba in interiorul tau desfranezi. Sau ca si cum te-ar chinui mania, dar in loc sa rabzi, incepi sa vb urat si sa lovesti ca sa "te eliberezi".

Acesta este primul pas spre infranare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #1493  
Vechi 31.10.2012, 09:57:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
haina de piele este un acesoriu
este un mod de existenta implicat ontologic de "cadere", asta nu inseamna insa ca trupul inainte de cadere nu era material, din pamant... ca si al animalelor.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de unde stii ca aminalele simt placeri carnale?
:) este evident ca si animalele au fiziologia identia cu a omului. Deci cele 5 simturi principale (chiar 6 daca luam in conisiderare si simtul echilibrului) le regasim la multe specii, unele animale avandu-le mult mai performante: mirosul ursului, vederea vulturului etc.
Cu siguranta si simtul gustului este mult mai dezvoltat si la alte animale.

In ceea ce priveste placerea sexuala, delfinii sunt singurele mamifere (in afara de om) care fac sex doar pentru placerea senzoriala...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si daca placerile carnale Dumnezeu le-a facut pt animale, atunci CE CAUTA ACESTE PLACERI LA OM?
Placerile asociate simturilor trupesti firesti nu sunt pentru animale ci sunt specifice fiziologiei, constitutiei psiho-somatice a animalelor.

Placera fireasca nu este rea in sine ci modul in care este utilizata poate fi bun (cand este in limitele firescului) sau poate fi rau (cand este nefiresc).
Spre exemplu este fireasca placerea de a vedea un peisaj frumos, este fireasca placerea de a bea un pahar cu apa cand suntem insetati, este fireasca placerea de a manca o felie de paine cand suntem infometati... doar toate aceste placeri devin rele cand vedem in ele fie un scop in sine (le idolatrizam) fie ne folosim de ele in scop egoist, egocentrist fie din mandrie fie pentru a ne anestezia diferite "dureri" .

"Omul este animal indumnezeit" deci din punct de vedere fiziologic nu este diferenta intre om si animale ci doar din punct de vedere cognitiv, caci omul in conlucrare fireasca cu harul Duhului Sfant are capacitatea unei vieti duhovnicesti care controleaza si firescul fiziologic, psiho-somatic.
Animalele ontologic au o existenta inteligent-afectiva din punt de vedere psiho-somatic, iar omul are o existenta intelectual-afectiva din punct de vedere psiho-somatic. (mintea implica intelectul atat afectiv cat si contemplativ).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1494  
Vechi 31.10.2012, 10:00:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
nu au mancat in Eden...dar asta-i desigur alta poveste...
Yasmina pentru viata omului inaite de cadere in Eden recomand studiul Sfantului Simeon Noul Teolog:
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Discursuri teologice si etice. Scrieri I, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2001. pe la pag 103 daca imi aduc bine aminte.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1495  
Vechi 31.10.2012, 11:13:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Yasmina pentru viata omului inaite de cadere in Eden recomand studiul Sfantului Simeon Noul Teolog:
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Discursuri teologice si etice. Scrieri I, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2001. pe la pag 103 daca imi aduc bine aminte.

Doamne ajuta.
Multumesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1496  
Vechi 31.10.2012, 11:24:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu zic să te uiți pe la maimuțe un pic.
Poate n-are maimute.
Dar merge si la caini.

Probabil si pisici.
Reply With Quote
  #1497  
Vechi 31.10.2012, 14:22:52
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit Hm!

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
daca vrei raspuns citeste 1 Corintieni 7 in Noul Testament.
Acolo, printre altele, se spune ca se practica abstinenta de comun acord in posturi sau rugaciuni, dar ca o familie "normala" are o viata sexuala normala. Nu spune ca sa se impreuneze iarasi pentru a avea copii, ci "iarasi sa fiti împreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neînfrânarii voastre".

Ce spui?
Reply With Quote
  #1498  
Vechi 31.10.2012, 14:55:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-are maimute.
Dar merge si la caini.
Probabil si pisici.
Nu uita delfinii... consider ca exemplul lor este cel mai indicat in acest sens.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1499  
Vechi 31.10.2012, 15:15:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu uita delfinii... consider ca exemplul lor este cel mai indicat in acest sens.
Pai poate spui despre ce e vorba, nu de alta dar in drumul meu zilnic nu prea am vazut - spre deosebire de cainii "comunitari" si oricum, mai mult de 1 minut nu cred ca pot sa-mi tin respiratia sub apa ca sa trag cu ochiul

Last edited by AlinB; 31.10.2012 at 15:22:16.
Reply With Quote
  #1500  
Vechi 31.10.2012, 15:16:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
daca vrei raspuns citeste 1 Corintieni 7 in Noul Testament.
Acolo, printre altele, se spune ca se practica abstinenta de comun acord in posturi sau rugaciuni, dar ca o familie "normala" are o viata sexuala normala. Nu spune ca sa se impreuneze iarasi pentru a avea copii, ci "iarasi sa fiti împreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neînfrânarii voastre".

Ce spui?
Pai ce sa zic, probabil ca urma o lista cu metodele contraceptive indicate de Sf. Apostol, dar din pacate acea parte s-a pierdut fara doar si poate in negura istoriei, o parte fiind redescoperita de romano-catolici, secole mai tarziu si o parte mult mai substantiala de lumea neoprotestanta, "Sola Scriptura" ("Sola" - inclusiv in partile care lipsesc - completam, ca imaginatie avem si este istoric dovedit - cu istoria ereziilor inclusiv ispitirea lui Hristos din pustiu - ca din textul sacru se poate deriva orice, la o adica chiar si blasfemii, toate cu citate si pretentii de legitimitate duhovniceasca).

Last edited by AlinB; 31.10.2012 at 15:19:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 21:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 20:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02