Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2007, 23:33:20
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Parintele paroh ne-a spus cu ocazia sarbatoririi Sfintei Cruci(14 sept.)intr-o meditatie de seara urmatoarele intamplari pe care le citise dintr-o carte(nu am retinut care )
1.Trei surori au plecat l-a drum si tot mergand trebuiau sa traverseze o cale ferata cu doua linii de tren paralele.Ele se aflau intre acele doua linii cand si-au dat seama ca veneau doua trenuri,unul pe o linie altul pe cealalta , trenurile veneau din directii opuse.Trenurile au trecut ,fetele n-au patit nimic.Acum 3 draci urati vorbeau intre ei.Unul ii reprosa altuia"Tu de ce n-ai impins-o pe fata cea mare acolo sub tren?"Celalat raspunde "Pai n-am putut ca e credincioasa si cand a plecat de acasa si-a facut cruce si a zis "Doamne ajuta-ma!.Dar tu de ce n-ai impins-o pe cea mijlocie ca ea nu e credincioasa?" "Pai n-am putut ca avea cruciulita l-a gat"raspunse asta.Si apoi amandoi au inceput sa-i reproseze celui de-al treilea drac mai mic"Dar tu de ce n-ai impins-o pe cea mica ca ea nu e nici credincioasa si nici nu poarta cruce l-a gat?"La care asta raspunde "Pai n-am putut ca atunci cand a plecat de acasa mama ei i-a facut semnul crucii pe fata si i-a zis "Mergi cu Domnul fata mea!""
2.O calugarita l-a un moment dat a lua un mar din copac si la manca.Apoi incepu sa fie posedata.Parintii de l-a manastirea cu pricina au inceput sa-i citeasca rugaciuni.Dracul din ea tot vazand ca parintii citesc si nu se mai opresc a inceput sa strige:"Parinte ce tot citesti acolo ca ea e vinovata ca a venit acolo l-a copac a luat marul si l-a mancat fara binecuvantare si nici n-a facut cruce pe el macar.Si eu stateam acolo in copac linistit si de asta am intrat in ea".
3.O calugarita s-a dus in India.In India este raul Gange care este foarte muldar dar cu toate astea se beia apa din el.Toti cei care beau se imbolnaveau de boli orientale din cauza apei aceleia muldare.Cineva o intreaba pe calugarita"Dar si tu ai baut de ce nu te-ai imbolnavit?"Ea a zis;"Eu fac cruce deasupra paharului cand beau apa!"
4.Un patriarh al Constantinopolului sau al Alexandriei a fost chemat l-a sultan.Sultanul auzise ca patriarhul face minuni si l-a chemat l-a el sa-l ispiteasca.Patriarhul a venit si sultanul plin de viclesug s-a gandit sa-i dea un pahar de vin otravit ca sa-l omoare pentru ca prea vorbea lumea de minunile patriarhului.Dar patriarhul inainte de a bea paharul l-a intrebat pe sultan"De unde sa beau de aici ,de aici,de aici sau de aici"Si aratand astfel el facuse cu degetele deaspura gurii pharului semnul Sfintei Cruci.Sulatnul a zis"De unde vrei parinte!"Si patriarhul a baut si nu a patit nimic rau iar sultanul a ramas surprins.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2007, 06:24:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) multumim, Nicoleta, mie mi-au placut f. mult. sa va traiasca parintele paroh!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2007, 02:36:53
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Nicoleta, mi-au placut tare mult aceste povestioare spuse de parintele vostru paroh.
Cuvinte simple spuse cu mult talc. Cea mai importanta este insa ideea principala ce se desprinde din aceste povestioare si anume cat de important este sa ne inchinam cand plecam de acasa, cand vrem sa bem sau sa mancam ceva, cand ne culcam copilasii si nepotii, cand trecem prin fata unei biserici, cand visam urat si vrem sa-l izgonim pe " cel rau ".
Sfanta Cruce se recomanda a o avea orice crestin in casa, in fiecare camera pe un perete aaturi de o icoana. Cine le are , cu siguranta simte prezenta Harului Duhului Sfant, protejand casa si pe cei ce locuiesc in ea. Sfintii Parinti ne indeamna a ne face semnul Sfintei Cruci, drept pe fetele noastre si afirma ca Sfanta Cruce este arma lucrata de Dumnezeu, pavaza credintei, vapaie de care se topeste nerusinatul diavol, asa cum se topeste ceara de para focului( cand vrei sa adormi, zi: in miinile Tale Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeule, iti incredintez Sufletul meu, pazeste-ma, binecuvanteaza-ma, miluieste-ma dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, si viata vesnica imi daruieste.Amin!) DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2007, 20:51:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mantuieste, Doamne poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta ; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu CRUCEA TA pazeste pe poporul Tau. ( TROPARUL SFINTEI CRUCI ) +
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2007, 01:39:03
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

DOAMNE AJUTA ! A M I N !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2007, 20:40:49
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

:)ma bucur si eu l-a randul meu ca v-au placut si-i multumesc si eu l-a randul meu lui Dumnezeu ca mo ajutat sa le retin si ca mi-a dat prin gand sa le postez.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2007, 19:27:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
DOAMNE AJUTA ! A M I N !
"O, de trei ori fericita si preacinstita Cruce, tie ne inchinam credinciosii si te marim, veselindu-ne de dumnezeiasca ta inaltare. Ca o pavaza si arma nebiruita, ocroteste si acopera cu darul tau pe cei ce canta : BUCURA-TE , CINSTITA CRUCE, PAZITOARE A CRESTINILOR ! " +
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2007, 20:11:04
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Bucura-te prea cinstita si de viata purtatoare Crucea Domnului, care izgonesti pe diavoli cu puterea Celui ce s-a rastignit pe tine , a Domnului nostru Iisus Hristos, si s-a pogorit la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe tine , cinstita Crucea Sa, spre izgonirea a tot pizmasul.O ! preacinstita si de viata purtatoare Crucea Domnului , ajuta-ne cu Sfinta Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu si cu toti sfintii in veci, AMIN.

Cu noi este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2007, 21:05:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mantuieste, Doamne poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta ; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu CRUCEA TA pazeste pe poporul Tau. ( TROPARUL SFINTEI CRUCI ) +
Cu mult drag, va transcriu un mesaj de pe o iconita ce am primit-o in dar de la un preot calugar : " Inainte de a-ti trimite Crucea pe care o duci, Dumnezeu a privit-o cu ochii SAI cei preafrumosi, a examinat-o cu ratiunea SA dumnezeiasca, a verificat-o cu dreptatea SA neajunsa, a incalzit-o in inima SA cea plina de iubire, a cantarit-o in mainile SALE pline de afectiune, ca nu cumva sa fie mai grea decat poti duce. Si dupa ce a masurat curajul tau, a binecuvantat-o si ti-a pus-o pe umeRi. Deci o poti duce.
TINE-O BINE SI URCA DE PE GOLGOTA SPRE INVIERE ! " CU DEOSEBIT RESPECT, ICAMILIN
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2007, 21:27:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mantuieste, Doamne poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta ; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu CRUCEA TA pazeste pe poporul Tau. ( TROPARUL SFINTEI CRUCI ) +
Cu mult drag, va transcriu un mesaj de pe o iconita ce am primit-o in dar de la un preot calugar : " Inainte de a-ti trimite Crucea pe care o duci, Dumnezeu a privit-o cu ochii SAI cei preafrumosi, a examinat-o cu ratiunea SA dumnezeiasca, a verificat-o cu dreptatea SA neajunsa, a incalzit-o in inima SA cea plina de iubire, a cantarit-o in mainile SALE pline de afectiune, ca nu cumva sa fie mai grea decat poti duce. Si dupa ce a masurat curajul tau, a binecuvantat-o si ti-a pus-o pe umeRi. Deci o poti duce.
TINE-O BINE SI URCA DE PE GOLGOTA SPRE INVIERE ! " CU DEOSEBIT RESPECT, ICAMILIN
Foarte frumos mesajul postat de tine. DUMNEZEU sa-ti ajute in toate Icamilin ! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 18:08:05
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
sfanta cruce dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 4 09.12.2007 14:21:49
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26