Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2008, 01:02:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Din prohodul Domnului Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos , tiparit la tipografia eparhiala Craiova cu binecuvantarea IPS Teofan.
(altul nu am dar aceast text se foloseste in BOR)

Starea 1, strofa 23:
"Luand in pantece
A vietii Piatra
Cel a toate mancator , iadul, a varsat
Pe toti mortii ce din veac i-a inghitit"


Starea 1, strofele 53-54:

"53.In mormant de Te-ngropi,
Si in iad de cobori,
Dar mormintele, Iisuse ,le-ai desertat
Si intregul iad ,Hristoase,l-ai golit

54.De-a ta voie ,Doamne
Pogorand sub pamant,
Pe toti oamenii din moarte i-ai inviat
Si la slava Tatalui i-ai inaltat.
"

Este numai o traditie a Bisericii Ortodoxe care zice ca Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos a slobozit toti mortii din iad la coborarea sa in iad sau asa e invatatura dogmatica a bisericii ortodoxe?

Sau aceste versete se interpreteaza altfel?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2008, 17:06:45
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

strofele sunt corecte.este o traditie a bisericilor ortodoxe aceasta idee.dat fiind ca pacatul din Eden este mostenit de orice om ,nici un om sub pacat nu putea sa ajunga in rai.murind ca si un om Mantuitorul a sfaramat legatura pacatului din Eden prin sangele Sau si s-a pogorat pt a ridica pe cei drepti din iad.in acest prohod ca si in multe alte cantari crestine se foloseste de multe ori o exprimare metaforica pt a mari forta de expresie
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2008, 23:48:47
Ionela11 Ionela11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Iubiti-L pe Dumnezeu din toata inima voastra si toata viata voastra dedicati-o Lui, cinstiti-L pe El laudati-L si bucurati-va cu El de toate darurile Lui desavarsite. Din pacate eu nu am ascultat glasul Lui din mine si m-am indepartat foarte mult, dar voua va doresc fericirea si toate binecuvantarea Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos dumitrucelmare2000 Generalitati 3 29.06.2012 21:51:20
Mos Craciun vs Nasterea Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos doctor_faustus Craciunul - Nasterea Domnului 99 23.11.2011 15:45:53
Despre fratii Domnului nostru Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.05.2009 14:53:11
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51