Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2018, 08:03:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine dom'le, dacă ziceți voi...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2018, 22:11:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine dom'le, dacă ziceți voi...
Nu noi, Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2018, 22:37:07
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

domne, starea aia de la cununia religioasa este irepetabila, macar numai din ceea ce simt mirii atunci si trebuie sa tragem concluzia ca nu e cuser repetarea.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2018, 22:56:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
domne, starea aia de la cununia religioasa este irepetabila, macar numai din ceea ce simt mirii atunci si trebuie sa tragem concluzia ca nu e cuser repetarea.
De unde stii ca toti simt la fel?
Crezi ca toti care se cununa si boteaza o fac pt a se intalni cu Dumnezeu sau pt "a avea noroc"?
O colega a mea s-a cununat la biserica pt"ca nu-i mergea bine", o alta si-a botezat copilul ca sa aibe"noroc"...Astea nu sunt tocmai convingeri ortodoxe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.01.2018, 00:52:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De unde stii ca toti simt la fel?
Crezi ca toti care se cununa si boteaza o fac pt a se intalni cu Dumnezeu sau pt "a avea noroc"?
O colega a mea s-a cununat la biserica pt"ca nu-i mergea bine", o alta si-a botezat copilul ca sa aibe"noroc"...Astea nu sunt tocmai convingeri ortodoxe.
trairea aia vine si fara sa crezi cu adevarat. eu cred ca sunt putini cei care nu simt. cred ca la fel e si cu botezul, vara-mea, cand a pus-o popa sa ingenuncheze sa i-l dea pe fi-miu, era transfigurata. l-a luat in brate de la popa si nu l-a mai lasat pana acasa.

eu sunt dintre cei care cauta, dar respect toate datinile care nu mi se par absurde, asa-s astia ca mine, cred ca ei stiu mai bine, dar stii ce este cel mai misto lucru care mi se intampla si care ma face sa consider ortodoxia ca fiind cea mai aproape de dumnezeu, cu toate atacurile mele? unii popi, domne, au in ei ceva anume, o blandete si o siguranta, o incredere, cred ca asta e cea mai potrivita descriere, au o incredere in ei pe care vor cu orice chip s-o transmita. unii n-o primesc, cazul meu, dar o recunosc in ei.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare