Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.12.2009, 22:23:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul
Si eu cred ca ar fi un dezastru. Imi trebuie niste doze mari de rabdare de la Domnul. Asa-i, nu pot sa ii parasesc si sa-i las in necaz. Multumesc mult de incurajare.
eugenserban, noi stam in strainatate, nu avem nici o ruda aici, ce sa mai zic de duhovnic, ca in cea mai apropiata biserica ortodoxa(care e totusi departe) se vorbeste o limba pe care nu o inteleg, ucraineana, desi nu sunt in Ucraina si se slujeste numai in doua duminici pe luna. N-am masina sa ajung la biserica ortodoxa romaneasca, dar stiu ca Dumnezeu este peste tot si ca ne aude rugaciunile oriunde ne-am gasi. Alta metoda e necesara ca sa il ajut pe tata sa termine cu prosteala.
Pana in secolul al XVI-lea sau al XVII pe teritoriul romanesc se slujea in limba slavona. Oamenii care nu stiau aceasta limba(erau foarte multi) nu intelegeau prea multe dar Dumnezeu lucra, nu e asa importanta limba in care se slujeste. Pe cat puteti va recomand sa participati la Sfanta Liturghie. Dumnezeu va va rasplati efortul.
Eu cred ca atunci cand tatal tau tipa la tine si de ex iti zice:"Esti o netrebnica etc etc" tu sa ii zici:"da tata ai dreptate, vreau sa ma indrept", smereste-te, demonii nu suporta smerenia. In timp ce tipa la voi roaga-te pentru el (cel mai bine cum a zis cineva de pe forum : Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, milueste-l pe X). Apoi, ar fi bine sa ai o discutie cu el intre patru ochi(bineinteles atunci cand e calm si linistit) si sa vezi ce il nemultumeste si sa vezi ce solutii gasiti si sa ii garantezi confidentialitatea discutiei.
Te-as ruga sa scrii prenumele tau exact si sa ma ierti daca ti-am scris ceva nefolositor. Dumnezeu sa va ajute si sa va daruiasca inpace si intelegere.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.12.2009, 22:26:32
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Eu cred ca atunci cand tatal tau tipa la tine si de ex iti zice:"Esti o netrebnica etc etc" tu sa ii zici:"da tata ai dreptate, vreau sa ma indrept", smereste-te, demonii nu suporta smerenia..
Asta nu e smerenie, ci inseamna anularea increderii in sine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.12.2009, 22:34:02
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de eugenserban Vezi mesajul
Asta nu e smerenie, ci inseamna anularea increderii in sine.
Cum crezi tu ca poti stinge focul? Cu foc sau cu apa? Daca ii raspunzi cuiva care tipa la tine tot tipand ce rezolvi? Daca ii raspunzi cu dragoste cred ca ai mai multe sanse.
Asta era ideea.
Sa ma ierti ca nu am fost destul de explicit.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 14.12.2009 at 22:37:31. Motiv: greseala de ortografie
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.12.2009, 22:39:37
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cum crezi tu ca poti stinge focul? Cu foc sau cu apa? Daca ii raspunzi cuiva care tpa la tine tot tipand ce rezolvi? Daca ii raspunzi cu dragoste cred ca ai mai multe sanse.
Asta era ideea.
Sa ma ierti ca nu am fost destul de explicit.
Dar eu nu am zis sa se certe cu el. Chiar mai sus am zis sa nu se certe. nu despre asta era vorba.
Am vrut sa spun sa nu confundam smerenia cu acceptarea jignirilor ca fiind adevarate despre noi insine. Copiii care cresc in aceste medii nu au deloc incredere in ei insisi, si asta pentru ca un parinte a avut grija sa le spuna multe "adevaruri" de acest tip despre ei.
Deci am zis numai ca asta nu e smerenie. In plus, asa il convingi ca are dreptate sa certe.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.12.2009, 22:42:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Am spus ca ideea era sa ii raspunda cu iubire nu cu cearta. Si cred ca sunt mari sanse ca tatal ei sa se simta vinovat vazand ca i se raspunde cu dragoste si ca nu se cearta nimeni cu el.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 14.12.2009 at 22:43:54. Motiv: incomplet
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.12.2009, 22:46:57
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ne rugam cu totii pentru ca aceasta familie sa-si gaseasca pacea si rezolvarea problemelor, a tuturor problemelor cu care se confrunta...asta putem face, mai mult de-atat nu stiu...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.12.2009, 23:09:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul
Inca mai locuiesc la parinti, ca sa fie mai clar contextul. Nu stiu ce sa mai cred. De o mare bucata de vreme, simt ca nu ma mai sufera in fata ochilor. Se ia de mine si incepe cearta din nimic. Nu pot sa zic nimic, ca imediat spune(impropriu zis "spune", mai de graba racneste) ca sunt lipsita de respect fata de el si ca el m-a facut pe mine, nu eu pe el, ce tupeu am eu sa ii invat pe el.
De multe ori doar imi dadeam cu parerea si nici nu ma adresam lui, ci sorei mele sau mamei mele. Daca incerc sa ii spun ce simt, iese un mare scandal. Chestia asta se intampla destul de des in ultima vreme si ma influenteaza in mod negativ, caci imi influenteaza capacitatea de a munci si ma tulbura foarte tare incat imi vine sa plang si ma ia tremuratul.
Se cearte foarte des si urat si cu mama, de foarte multe ori sunt de fata si de multe ori am incercat sa atenuez dicutiile, dar mereu nu iese decat mai urat. Insa nu pot sa-mi tin gura, pentru ca este nedrept fata de mama si incearca sa suprime orice farama de personalitate mai are in ea.
El trebuie sa fie in control intotdeauna, ii pune in gura cuvine pe care ea nu le-a spus ca sa iasa mama vinovata in orice. Dar cum am zis, fiindca eu sunt de fata, ca de mult nu se mai jeneaza sa urle la mama de fata cu noi, si eu nu tac, ci ii zic ca mama nici nu a zis asa ceva, ci ii zic exact ce a zis, ca mi-a dat Dumnezeu memorie buna.
Din pacate, de multe ori, parintii mei se cearta pentru ca mama imi ia apararea cand tata zice ceva rau despre mine. De alte ori, se cearta numai fiindca vrea sa fie numai ca el.
In orice caz, de discutie civilizata arar auzi la noi, dar totusi se intampla.
Si din toate astea, tata pare un nene tare rau, dar nu este un nene rau. Are insa niste probleme pe care nu reusesc sa le rezolv, ca n-am cum. Ii vin din copilarie, caci tatal lui il batea si pe el si pe fratii lui si pe mama lui...ii snopea din bataie si din "ba prostule si bun de nimica" nu-i scotea. In rest, tata nu e un om rau, face treaba daca e treaba de facut, te bazezi pe cuvantul lui daca a promis ceva, niciodata nu a ridicat mana sa dea. Cu oamenii din afara nu se comporta asa cum face cu noi. Niciodata nu tipa la ei si nu ii ameninta.
Dar problema e ca atunci cand stau de vorba cu el, intai se incepe omeneste. Daca fac imprudenta sa lungesc vorba mai mult de un minut, imposibil sa nu inceapa cearta si scandalul, nu stiu cum.
Am inceput cu "cred ca nu ma mai suporta" pentru ca in ultima vreme, toate scandalurile au cumva legatura cu mine, fie ca am zis eu ceva, fie ca mama si tata se cearta din cauza mea.
M-as muta de la ei, dar nu cred ca e bine. Tata este inca in somaj si probabil ca o sa mai dureze pana gaseste serviciu. Mama nu are serviciu, iar daca plec, ma tem ca or sa se decurce greu numai din somaj, cu platitul chiriei si cu toate facturile si cu mancarea, stim toti toate care sunt de platit. Dar nu numai asta este temerea mea. Ma tem ca mama "o sa se faca din ce in ce mai mica" sau o sa-i zica "nu te mai suport, ma mut la fi-mea" si atunci nu pot sa-mi inchipui ce o sa iasa, dupa cum il cunosc eu pe tata. Mi-e teama sa o las numai cu surorile mele si tata. Ele sunt mai mici si lipsite de aparare. Ma gandesc de asemenea ca nu o sa fiu in stare sa me gestionez singura.
Stiu ca nu am nici un cuvant inaintea lui, dar totusi, daca sunt acasa, macar nu se mai cearta din cauza banilor, ca nu vreti sa stiti ce era inainte.
Ma rog la Dumnezeu pentru pace in fiecare zi si Domnul face minuni in tot timpul, dar cum in anumite situatii nu pot sa stau degeaba, ca nu sufar nedreptatea cum nu sufar sarea-n ochi, pace nu poate sa fie.
Nu stiu ce sa mai fac, incerc de fiecare data sa trec peste situatie, sa iert si sa ma comport ca si cum totul e ok(ca tata se comporta de fiecare data ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic), dar ma simt din ce in ce mai aproape de o prabusire nervoasa. Incerc mereu sa nu mai plang si sa nu ma mai consum, cum imi zice mama, ca nu se merita sa-mi distrug nervii, dar nu e deloc usor.
Draga mea daca esti pe banii tai eu zic sa te muti si sa-ti vezi de viata ta, nu ai sa poti sa-l shimbi pe tatal tau daca el a crescut in familie cu cearta si scandal nu e vina lui ca este afectat acum, tu ai grija de viata ta si ajuta pe mama daca poti, trebuie sa te gindesti acum la viitorul tau, nu zic sa nu-ti pese de ei dar poate ii ajuti mai bine din afara,si ai mai multa liniste sa te rogi pentru voi toti.
Asta e numai parerea mea.Eu asa as face in locul tau.
Dumnezeu sa v-a aduca liniste in familia voastra.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.12.2009, 23:50:52
adrianam adrianam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2009
Mesaje: 7
Implicit

Sfaturile pe care ti le dau au fost verificate in practica de foarte multe ori. Din pacate insa vrasmasul lucreaza cu multa viclenie si deseori uit si eu sa le pun in aplicare.
Insa de fiecare data cand imi aduc aminte de ele si fac eforturi sa le pun in aplicare, obtin pace si liniste in mod surpinzator pentru cineva neavizat:
- Atunci cand sotul meu ma cearta, este nervos (din diverse cauze, de obicei exterioare familiei) - daca incerc sa raspund sau sa zic ceva, parca pun paie pe foc. Daca in schimb tac si spun rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii", situatia se schimba si sotul meu se linisteste, isi revine, incepe sa glumeasca.
- Cand mi se pare ca se abat necazuri peste noi, stropesc cu apa sfintita in toate camerele, daca se poate zilnic, daca nu macar saptamanal
- Incerc sa dau mereu acatiste si pomelnice la manastiri sau biserici, astfel incat mereu sa fie pomenite numele noastre in biserica
- Incerc sa ajung in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, sa tin posturile si sa ma spovedesc.
- Incerc sa citesc in fiecare zi cateva pagini dintr-o carte scrisa de un Sfant Parinte.

Poate ti se par prea multe dintr-o data, dar vei vedea ca prin rabdare si rugaciune, se vor schimba multe in bine in jurul tau!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2009, 01:21:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pe scurt si din proprie experienta: daca vrei sa mentii o relatie cat de cat normala cu tatal tau pe viitor, trebuie cumva sa pleci din situatia in care esti. Poate nu iti dai seama pe moment, dar vorbele grele, amenintarile, acuzatiile, insultele (bine ca nu trece la altele) vor construi in timp o bariera foarte grea incat se poate produce o ruptura sufleteasca iremediabila intre voi doi.

Nu iti fa iluzii, nu il poti schimba, nici daca taci, nici daca spui ceva impaciuitor, nici daca il ignori, nici daca glumesti, nici, nici, nici. Este o situatie foarte bolnavicioasa, un fel de joc de-a soarecele si pisica, in fine, iti dai cred si tu seama. Si nu te invinui, nu e vina ta.

Nu stiu cati ani ai, dar sa fiu in locul tau, as pleca. Daca vrea si mama sa vina, bine. Dar daca stai iti inveninezi viata pe degeaba, te pierzi in certuri de nimic si intr-o situatie care nu merge nicaieri bine.

Last edited by Noesisaa; 15.12.2009 at 01:24:54.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2009, 13:33:04
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Draga mea daca esti pe banii tai eu zic sa te muti si sa-ti vezi de viata ta, nu ai sa poti sa-l shimbi pe tatal tau daca el a crescut in familie cu cearta si scandal nu e vina lui ca este afectat acum, tu ai grija de viata ta si ajuta pe mama daca poti, trebuie sa te gindesti acum la viitorul tau, nu zic sa nu-ti pese de ei dar poate ii ajuti mai bine din afara,si ai mai multa liniste sa te rogi pentru voi toti.
Asta e numai parerea mea.Eu asa as face in locul tau.
Dumnezeu sa v-a aduca liniste in familia voastra.
Subscriu.
Nu inseamna ca trebuie sa te certi sau sa stai suparata cu el, dar daca ai varsta necesara e timpul sa iti vezi de viata ta.
Chiar cred ca-i vei face si lui un bine.
Poti sa stai chiar undeva aproape de famila ta, si surorile mai pot veni la tine sa aibe o oaza de liniste sa-si vada de scoala. Si apoi, odata ce vei fi pe cont propriu, o sa-i fie si lui mai greu sa se ia de tine, pentru ca nu stai toata ziua in drumul lui, si apoi vrand-nevrand isi da seama ca nu te mai poate influenta mult, avand si tu independenta ta.

Plus ca esti datoare sa te gandesti si la ce va urma, poate o sa vrei sa ai si tu copii, trebuie sa te pregatesti pentru asta, cum iti pregatesti viitorul tau asa le pregatesti si viitorul copiilor tai.

iar despre partea cu <<iarta-ma tata, ca vreau sa ma-ndrept>> eu nu sunt de acord aici. Asta o pot face surorile tale. Dar tu, cel putin pentru ele esti datoare sa n-o faci. Pentru ca esti singura care poate lua taurul de coarne. Daca nici tu n-o faci, cine vrei s-o faca pentru ele?

In spiritul credintei noastre inteleg ca zice rabda nedreptatea. Dar zice s-o rabzi pentru tine.
Dar mai zice si fa dreptate pentru fratele tau de poti. (Sau asta am inventat-o eu ca sherifu'? )

Last edited by bmadalin; 15.12.2009 at 13:47:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa le gasesc copiilor un tata? maria_june Generalitati 34 05.07.2011 18:52:20
Lacrimi de tata Rodica50 Intrebari utilizatori 7 28.10.2010 14:51:05
Un pacat din tata in fiu Rodica50 Intrebari utilizatori 5 30.09.2010 00:00:21
Mama, Tata, nu va desparti alynnna Generalitati 13 07.05.2010 19:28:51
Orfan de tata sau de mama modele Generalitati 12 07.05.2010 19:22:39