Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.01.2010, 15:37:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Eu mi-am spus punctul de vedere. Atat am putut intelege din acest film. Este firesc ca altcineva sa inteleaga altceva.

Marturisesc faptul ca nu am cunoscut inainte de a-l vedea, si nu cunosc nici acum, foarte multe lucruri despre domnia lui Ivan cel Groaznic si nici despre viata Sfantului Filip, Mitropolitul.

Totusi, afirmatia ca regizorul a vrut loveasca in monarhia ortodoxa mi se pare exagerata. In acest caz, cred ca mai indicat ar fi fost sa faca filmul despre imparatul Constantin cel Mare si nu despre Ivan cel Groaznic. Sigur lui i-ar fi cautat "nod in papura", tinand cont ca este sfant al Bisericii Ortodoxe, dar si o personalitate controversata, in lumea istoricilor.
Exista vad 2 tipuri de reactii: prima de la noi,cum ca mitropolitul fumeaza pipa...si a doua a rusilor.Daca la prima nu stiu ce sa spun,la a doua cred ca rusii exagereaza dorind sa diminueze dimensiunea rautatilor facute de tarul Ivan,insa din ce am mai citit,Tarul a fost intr-adevar groaznic si filmul cred ca nu gresete in aceasta privinta prea mult.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.01.2010, 15:38:23
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

dar mitropolitul apare cu pipa in gura in film? eu am vazut doar niste poze, in film nu am vazut aceasta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.01.2010, 15:47:42
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Exista vad 2 tipuri de reactii: prima de la noi,cum ca mitropolitul fumeaza pipa...si a doua a rusilor.Daca la prima nu stiu ce sa spun,la a doua cred ca rusii exagereaza dorind sa diminueze dimensiunea rautatilor facute de tarul Ivan,insa din ce am mai citit,Tarul a fost intr-adevar groaznic si filmul cred ca nu gresete in aceasta privinta prea mult.
Intr-unul din linkurile de mai sus am citit ca tarul Ioan ce Groaznic chiar a fost canonizat, si ca a fost "un conducator bun si drept".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.01.2010, 16:32:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Sunt curios...
Daca ar exista doar doua posibilitati oare pentru ce ati fi optat? pentru:
1. Dictatura Unsului lui Dumnezeu care face orice pentru a nu da tara si Credinta ortodoxa pe mina polacilor,
sau
2. Petru a desfiinta ortodoxia si a imbratisa Catolicismul asa cum se preconiza de catre Vest. Odata realizat acest deziderat de catre teutonii vestici sper ca se intelege ca Ortodoxie in Romania cu siguranta acum NU AR MAI FI EXISTAT!

In Est de regula alte posibilitati de "diplomatie" de genul azi cu unii miine cu altii, nu au existat niciodata!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2010, 19:20:12
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Spre reflexie ...

Se pare ca sunt, totusi, si alte opinii.O cu documentare in zona ruseasca, aici:
http://hristofor.wordpress.com/2010/...dat/#more-1613

Si una romaneasca:
"Felicitari parintelui Mihail Stanciu Staretul manastirii Antim pentru acest articol: Ortodocsii tip “emo” erau in suferinta. “Patimile lui Hristos” si “Ostrov” au fost revazute ca le stiau pe dinafara, Dan Puric s-a fasait, Klaus something convertitul a plecat spre alte meleaguri, asistam la o pauza dureroasa in aceasta iarna.
Nimic sa te mai emotioneze, sa-ti stoarca o lacrima…
Bine ca neortodoxul Peter s-a induiosat si a mai tras un film plin de invataminte duhovnicesti. Partea proasta e ca filmul e prea indarat in istorie, nu se poate face nicio aluzie la fascism, ca in Ostrov.
Doar ca ii baga pe crestini in pacat, fura filmul prin Internet dar poate acesta e scopul ca se admite furtul, sa ajunga la masele largi populare, vorba lui Marx.
Intrebarea ar fi: ce va fi dupa Tzarul? Ca e ca la drogati, trebuie mereu ceva si mai excitant, pios, spiritual, ca altfel apare efectul de retragere (withdrawal).
Si exista pericolul ca acesti credinciosi emotivi sa se apuce caute lumina nu in filmulete ci in Sfanta Biserica, in scrierile Sfintilor Parinti…
Sunt sigur ca Lunghin deja lucreaza la altceva.

Bezna inselarii crestinilor de catre necrestini:

http://apologeticum.wordpress.com/20...-limba-romana/

Incercarea de trezire (fara succes):
Comentariu: patermihail

De ce oare, ortodocsi fiind, ne lasam ametiti de manipularea generala? Oare ce mesaj evanghelic transmite filmul asta cand e plin de cruzime? Oare numai cruzimea ne mai misca? Trebuie sa fie ceva sa ne socheze ca sa mearga la sufletele noastre impietrite in lenevie? Mie mi se pare o pangarire a artei si a credintei crestine. Sfintenia la care suntem chemati de Dumnezeu nu trebuie sa foloseasca invitatii si artificii socante, ci blandete si smerenie. Si nu trebuie sa vedem neaparat opusul binelui ca sa intelegem binele. Cum a facut Mantuitorul Hristos? … Iar daca aplaudam cu atata ravna schimonoselile unor actori, tare ma tem ca-l vom aplauda si Marele Actor – Antihrist care va sti sa mimeze sfintenia mai ceva ca DanPuric…"
Comentariul 2 la postul de la:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2010...unghin-online/

Mi s-au parut interesante si 'la obiect' si mult mai bine spuse decat as face-o (postarea parintelui Mihail), asa ca le-am pus si eu spre reflexie si, poate, folos. Doamne ajuta!

PS Scuze pentru dubla postare.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.01.2010, 12:19:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mie sincer nu prea mi-a placut...putin cam prea dur!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.01.2010, 16:04:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://fantana.wordpress.com/2009/07...ul-lui-ostrov/
Vedeti comentariile.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2010, 16:22:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mie sincer nu prea mi-a placut...putin cam prea dur!
Andrusco, Hristos nu a avut o tara de aparat, El, din ce citim in scripturi, ne indeamna sa tratam totul cu dragoste, insa ce te faci cind vin alte popoare barbare sau asa zise "civilizate" peste tine care te fac praf, asa cum bine ii arata in film pe polaci ?

Procedezi cu 'iubire' si ii lasi sa-ti faca neamul ferfelita sa-ti calce in picioare TOT?

Acelasi comentariu il fac si pentru Parintele Mihail
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.01.2010, 16:23:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

m-a dat pe spate vizionarea filmului. si nu in sens bun. mi s-a parut incredibil de dur, cu foarte multe scene de violenta extrema. in afara a doua sau trei scene sublime, restul mi s-a parut... oricum numai crestinesc NU.am ramas atat de dezamamagita in urma vizionarii lui.ma asteptam al cu totul altceva, mult mai soft, in genul ostrovului.(
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2010, 16:31:30
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sunt curios...
Daca ar exista doar doua posibilitati oare pentru ce ati fi optat? pentru:
1. Dictatura Unsului lui Dumnezeu care face orice pentru a nu da tara si Credinta ortodoxa pe mina polacilor,
sau
2. Petru a desfiinta ortodoxia si a imbratisa Catolicismul asa cum se preconiza de catre Vest. Odata realizat acest deziderat de catre teutonii vestici sper ca se intelege ca Ortodoxie in Romania cu siguranta acum NU AR MAI FI EXISTAT!

In Est de regula alte posibilitati de "diplomatie" de genul azi cu unii miine cu altii, nu au existat niciodata!
Si nu ar putea sa-l decanonizeze (sau care o mai fi cuvantul) acum? Sincer mi se pare prea exagerat... E ca si cum l-ar cinsti pe satan...Pentru ca nu stiu de ce mi se pare putin probabil sa fi ajuns in rai omul asta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MONGOLUL, Film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 2 19.09.2010 03:18:13
LENINGRAD, film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 0 19.09.2010 02:38:28
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 22:27:28