Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.01.2013, 21:49:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Toată Scriptura. Subliniez: toată Scriptura. Parcă așa zice la Scriptură, nu-i așa?
Aș vrea să văd aceeași disponibilitate a Bisericii Ortodoxe de a respecta toată Sciptura. Dar despre asta pe alte topice...
Scopul religiei este restabilirea legaturii cu Dumnezeu, a comuniunii cu Hristos. Nu acesta este rolul Bisericii de a-l obliga pe om sa respecte orbeste litera Scripturii, ci de a-l aduce in comuniune cu Hristos Dumnezeu, Scriptura fiind doar calauza spre Dumnezeu.
Fariseii din vechime - si se pare ca si cei moderni neo-sambo-sectari - il intorc pe om la litera care ucide.
Dar ce naste din Saul, va fi ucis de David!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 10.01.2013 at 21:53:32.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.01.2013, 04:49:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar ce naste din Saul, va fi ucis de David!
Ar fi interesant să ne explici ce-ai vrut să spui... dar nu aici, ci pe topicul "Illuminații spun lucruri trăsnite".
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.01.2013, 19:53:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Atentiune!!!

a inceput programil sectar de glume, adica au glume in program.sectarii spun brasoave din brasov.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.01.2013, 01:13:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
In al treilea rand, cum? Cum distruge organismul uman aceste tumori benigne? Cum reuseste sa isi dea seama care sunt tumori, si care sunt bucati de tesuturi normale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tumor_necrosis_factors
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.01.2013, 23:23:57
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ar fi interesant să ne explici ce-ai vrut să spui... dar nu aici, ci pe topicul "Illuminații spun lucruri trăsnite".
Asta e intrebare de sectar biblicist?
Pai voi sunteti asii bibliei, buricii bibliei; voi aveti raspunsuri la toate intrebarile, ce mai conteaza ca ati redus religia la un simplu studiu biblic, la o adunatura de idei fara noima... Tu sectarul atoate-din-biblie-stiutor ma intrebi pe mine, un biet ortodox ignorant unde trebuie cautat acest episod in biblie? In biblie, 666?
Te si vad cum pasesti pe strada cu biblia sub brat precum un paun gata pregatit de imperechere!!

2 Regi 21, 1-14.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #116  
Vechi 14.01.2013, 00:31:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
foarte interesant. nici nu inteleg de ce ar avea organismul aceste substante in el... dar in fine. Mai avem de stabilit legatura intre aceste substante si post, dar deja e destul .m-ati cam convins intr-un procent destul de mare. Felicitari pt aceste surse pe care sa bazati ce ati zis. O opinie bine informata.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 14.01.2013, 01:21:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
foarte interesant. nici nu inteleg de ce ar avea organismul aceste substante in el... dar in fine. Mai avem de stabilit legatura intre aceste substante si post, dar deja e destul .m-ati cam convins intr-un procent destul de mare. Felicitari pt aceste surse pe care sa bazati ce ati zis. O opinie bine informata.
Nu e o validare a afirmatiei initiale, ti-am aratat doar ca organismul are mecanismul biologic care il puneai tu la indoiala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 14.01.2013, 01:29:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le mănînc cu pîine integrală din grîu nehibridat, făcută de mine.
Ce are graul hibridat?
Graul de unde e?
Faina unde o faci?

Citat:
Le-am cumpărat de la Kaufland (20 de lei butoiașul), dar în ultima vreme nu am mai găsit. Noroc că mi-am făcut provizii. :)
De cand cu sf. lumii de anu' trecut?
Probabil o sa-ti ajunga vreun an de zile.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 14.01.2013, 06:44:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Asta e intrebare de sectar biblicist?
Pai voi sunteti asii bibliei, buricii bibliei; voi aveti raspunsuri la toate intrebarile, ce mai conteaza ca ati redus religia la un simplu studiu biblic, la o adunatura de idei fara noima... Tu sectarul atoate-din-biblie-stiutor ma intrebi pe mine, un biet ortodox ignorant unde trebuie cautat acest episod in biblie? In biblie, 666?
Te si vad cum pasesti pe strada cu biblia sub brat precum un paun gata pregatit de imperechere!!

2 Regi 21, 1-14.
Bine, bine, textul... eu nu ți-am cerut textul... ci să ne explici (Dar nu aici. Ai făcut-o deja... las-o așa...) ce ai vrut să zici cu "proverbu'". Ce legătură are cu fariseii vechi și ăștia noi și mai ales cu litera care ucide... Precum observi, n-am mai pus semne de întrebare... ngăăăă...

Apropos, litera pasajului dat de tine chiar ucide, căci în spirit nu se păsălește cu atitudinea lui David.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 14.01.2013, 13:52:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce are graul hibridat?
Graul de unde e?
Faina unde o faci?
Făina este de la Jamu Mare, județul Timiș. Este "spelta" integrală, adică din grîu nehibridat. Costă... 7,10 lei / kg, cam dublul uneia albe obișnuite. Încă n-am reușit să cumpăr direct de la producător, nu răspunde nimeni la telefon.

Grîul hibridat rezistă mai bine la boli și dă o producție mai mare - avantaj pentru cine-l vinde. Cel nehibridat e ăla original, care este mai de calitate. Să vezi ce gust are aluatul sau pîinea pe care o fac!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De cand cu sf. lumii de anu' trecut?
Probabil o sa-ti ajunga vreun an de zile.. :)
Da, exact... :)

Mîncăm multe măsline, așa că 4 butoiașe nu-s ceva exagerat pentru noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.01.2013 at 13:58:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01