Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 25.02.2013, 20:21:26
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Iarasi fiind incomplet in cuvant, oamenii inteleg ca nu se transmite harul de la Apostoli ca un fluviu continuu pana la preotii de astazi.

Deci harul in cazul personal, este cum il descrii mai sus, il primesti si il pierzi la inceput nestiut , ca o alunecare, adevarat cu totul din cele explicate. Dar aceasta este valabil tuturor deopotriva, monahi, preoti, mireni.
Insa harul in Biserica este transmis prin preoti la credinciosi si este continuu de la Apostoli pana astazi, prin hirotonire.
Aha! S-a descoperit buba. Harul nu este transmis prin preoti. Harul este in Biserica datorita credintei tuturor, a preotilor si a mirenilor deopotriva. Ca drept dovada iata o intrebare. Poate preotul sa savarseasca Liturghie de unul singur, fara nici un al om in biserica? Intrebarea si mai importanta este De Ce? Este o taina la mijloc sau doar pentru ca asa spun canoanele???
Reply With Quote
  #402  
Vechi 25.02.2013, 20:31:02
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Pai unul mai priceput si mult mai incercat ca si tine, este de exemplu arhimandrit Cleopa.
Sa vedem ce ne spune el:

,,Aceasta ierarhie o formeaza Sfintii Apostoli si urmasii lor: episcopii, preotii, diaconii (Matei 18,18;fapte 6,3-6; 20,28; Ioan20,22-23; efes.4,11-12; I Tim.3, 1-12; 4,14; Apoc.21,14; Evrei 13,17).
Ierarhia bisericeasca obarsia in Insusi Domnul nostru Iisus Hristos (Matei 10,1; Luca 10,1) si in pogorarea Sfantului Duh peste apostoli la Cincizecime.
Nici unul din ei nu si-a luat cinstea (...)."
Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa, nici pe sfintii din care am si citat. Ceea ce tu nu ai reusit sa pricepi, este ca Apostolii nu-si puneau mainile peste oameni alesi la intamplare, nici alesi dupa vreun "cantar" omenesc.

Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta.

Credeti ce vreti, numai sa tineti minte ca in ziua judecatii, daca veti da vina pe diavolul care s-a prefacut in preot paroh si v-a predicat un alt inteles al evangheliei, nu veti scapa de iad. Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu; vedeti asta la alungarea din Eden! Sufletele voastre sunt in joc si ale copiilor vostrii, deci puneti si studiati pana in ceasul mortii. Daca sunteti cu inima curata si iubitori de adevar, Hristos nu va lasa sa va rataciti. Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.

Last edited by leonte; 25.02.2013 at 20:33:33.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 26.02.2013, 13:05:01
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Esti minunata... dar nu am reusit sa citesc mai departe.
Uite o tema de cugetare, te rog sa nu te grabesti sa raspunzi.
Cum faci un om care crede ca detine adevarul, sa se indoiasca de ceea ce crede ca este adevarul?
minunat e Dumnezeu
dar eu cred ca ai citit tot si nu recunosti :))
asta e intrebarea adresata mie personal asa pe ocolite si vorbind la general?imi pare rau daca deranjeaza faptul ca spun pe fata
eu nu detin adevarul daca spre asta bati,Dumnezeu este singurul care detine adevarul eu doar culeg firmiturile din invataturile sfintilor parinti,doar franturi.daca lumea ar accepta,ar trai in adevar si ar preda adevarul,am putea sa privim in ansamblu fara valul asta de ceatza(ispitire) care ne acopera.poate ca am fost si noi crestinii orbi si manipulati o vreme,dar dorindu ne o imbunatatire am ajuns sa cautam adevarul si fara prea multe eforturi,cu putin ajutor divin ni s a descoperit noua.nu poti sa spui ca dupa ce vezi,ce simti si ce traiesti sa nu crezi ca asta e adevarul.sa traiesti in minciuna nu numai ca e vatamator,dar e si o vesnica nemultumire de sine.tocmai ca te consideri ca apartinand doar de tot ce e pamantesc si astfel te limitezi.adevarul e ca fiinta noastra e nelimitata si are f. mult potential,chiar peste masura(diferit de limitele pe care tu le accepti),chiar peste fire,ceea ce e de fapt normal.asa ca exemplu cum iti explici ca detinutii politici rezistau la tot ce corpul omenesc in mod normal(ceea ce credem noi ca e normal) nu ar fi rezistat si chiar pt asta ii uimeau si ii ingrozeau pe calaii lor.cum iti explici puterea lui Iisus cand a carat crucea atata drum si mai ales dupa atatea biciuiri?crucea aia avea 150 kg si nici macar un om sanatos trupeste nu ar fi putut s o care macar 2 metri.s au facut teste,am vazut documentar.dar sa nu insist pe asta.
omul care traieste si se complace in minciuna uraste adevarul cum noaptea este separata de intuneric.deci nu poti iesi la lumina daca traiesti in intuneric si ii vrei si pe ceilalti in intuneric pt ca nu poti sa suporti mangaierea si dulceata luminii de care ceilalti se bucura.daca ai stii cat de dens e intunericul lumii de dincolo,atat de dens ca poti sa l simti material,ca si cum ai inota in el.atunci ai zice ca bezna pamanteasca e putin spus.numai pe omul slab de caracter si inconstient poti sa l pacalesti prin manipulare,dar pe omul cat de cat istet si mai ales intuitiv nu poti.nu poti sa spui ca minciuna n are picioare scurte,nu poti sa spui ca o minciuna poate rezista mai bine de 2000 de ani.daca nu ti place adevarul de ce l provoci si te confrunti cu el,ca oricum nu poti sa l elimini,nu merita osteneala. care dictator care a trait in minciuna a avut sfarsit bun si care si a mentinut minciuna?vezi?minciuna se erodeaza,cand adevarul infloreste.de ce te apasa constiinta si te simti ingreunat?tocmai pt ca nu traiesti in adevar.sa stii ca prin adevar dispare si frica de cei care promoveaza minciuna.am si eu o intrebare pt tine:
nu ti e frica de intuneric?cum ar fi sa traiesti in intuneric o vesnicie?(asta la propriu) :)

Last edited by rainrainbow; 26.02.2013 at 15:26:51. Motiv: modificare
Reply With Quote
  #404  
Vechi 01.03.2013, 07:54:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Intrebarea mea pentru tine a fost sincera.
Cugeta cat de mult este nevoie si nu te grabi sa dai un raspuns, caci in clipa in care vei primi raspunsul, vei afla mult mai multe. Vei afla taine pe care astazi inca nu le stii.

Cum poate un apostol al lui Hristos sa convinga pe altcineva ca este in inselaciune, desi toata in viata acelui om pagan i s-a spus ca este nascut si crescut in adevar?

Last edited by leonte; 01.03.2013 at 07:56:44.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 01.03.2013, 11:04:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Aha! S-a descoperit buba. Harul nu este transmis prin preoti.

dar (si) prin cine? doar ei sunt hirotonisiti, prin punerea mainilor...
Reply With Quote
  #406  
Vechi 01.03.2013, 12:24:38
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa, nici pe sfintii din care am si citat. Ceea ce tu nu ai reusit sa pricepi, este ca Apostolii nu-si puneau mainile peste oameni alesi la intamplare, nici alesi dupa vreun "cantar" omenesc.

Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta.

Credeti ce vreti, numai sa tineti minte ca in ziua judecatii, daca veti da vina pe diavolul care s-a prefacut in preot paroh si v-a predicat un alt inteles al evangheliei, nu veti scapa de iad. Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu; vedeti asta la alungarea din Eden! Sufletele voastre sunt in joc si ale copiilor vostrii, deci puneti si studiati pana in ceasul mortii. Daca sunteti cu inima curata si iubitori de adevar, Hristos nu va lasa sa va rataciti. Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.
Dragutule leonte.
Cei trei mari stalpi ai raului sunt: ignoranta, nestiinta si lenea!!!
iar caderea din rai a celui mai frumos a fost MANDRIA. El le stia mai bine toate cele... asa s-o fi exprimat si el in sinea lui ca si tine mai sus>Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta. de parca ai fi singurul si unicul si mirificul care ar mai sti ceva...

Si pentru ca tu nu esti impotriva arhim.Cleopa, da-mi voie sa ascult atunci de el:,,Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa",! Ca atare, el spune ca sa nu discutam de mai mult de doua ori in contradictie despre credinta cu sectantii(stia dansul bine de ce) - deci te scap de persoana mea!!!!

Adio!!! Dupa cum bine spui:,, Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu;"

Last edited by Crestin_Simona; 01.03.2013 at 12:50:32.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 01.03.2013, 13:31:06
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Intrebarea mea pentru tine a fost sincera.
Cugeta cat de mult este nevoie si nu te grabi sa dai un raspuns, caci in clipa in care vei primi raspunsul, vei afla mult mai multe. Vei afla taine pe care astazi inca nu le stii.

Cum poate un apostol al lui Hristos sa convinga pe altcineva ca este in inselaciune, desi toata in viata acelui om pagan i s-a spus ca este nascut si crescut in adevar?
e suficient Cuvantul lui Dumnezeu.paganul va primi darul prin citirea acatistului Sf Duh,apoi prin participarea la Sf Liturghie si Sf Maslu pt vindecare sufleteasca,trupeasca si eventual de pacatul necredintei.pt o convingere totala,paganul poate participa la o procesiune,va atinge moastele si va intreba : "Doamne existi?" iar raspunsul va fi peste masura.

citeste asta,pt darul luminii,mintii si inimii:
aliluia Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne,iti multumim,pt darul luminii fiindca fara lumina Ta nu este adevar.nu este viata,nu este calea ci orbire,moarte,minciuna,ticalosie,boala,iad,pacat fiindca fara tine care esti lumina lumii si prin care toate s au facut,toate nimic nu sunt.de aceea fara tine nu exista viata vesnica,mantuie,indreptare,sfintenie,pricepere,int elepciune,intelegere,credinta cea adevarata,cunoasterea celor sfinte,puterea care toate le tine,lumina mintii si luminii.
aliluia,slava tie Doamne Iisuse Hristoase,te iubim si ti multumim pt darul luminii fiindca fara lumina darului nu exista gandul cel bun.ingerul de paza,straiele de lumina al sufletului cu care la tronul tau de paza trebuie sa ne infatisam si sa ne inchinam.lumina ranilor tale sa o sarutam.iubirea ta ca o lumina lina a sfintei slave in minte si n inima sa o capatam.ca o cruce sfanta a legii iubirii pe care ne ai dat tu s o purtam.aliluia Doamne Iisuse Hristoase te iubim si ti multumim.pt darul luminii fiindca fara lumina ta sufletele noastre erau oarbe,surde,neputincioase,schilodite,nebune,negre de pacate,aprinse de patimi,cazute in cursele demonilor ca niste nimicuri pline de trufie fiindca nimic bun si vrednic nu am facut decat intuneric,desertaciune si moarte,dar tu ne ai lasat vederea,auzul,mana milei,intelepciunea duhului intelepciunii,intelegerea prin duhul intelegerii,puterea prin duhul tariei,pacea prin duhul sfatului,cunoasterea prin duhul cunostintei.

poti sa le asculti si pe celelalte

bomb-mp3.com/mp3/rugaciunea_pentru_dobandirea_darului_strapungerii_ inimii.html

daca vrei intelepciune:

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...intelepciunii/

succes!
Reply With Quote
  #408  
Vechi 11.03.2013, 17:15:50
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
e suficient Cuvantul lui Dumnezeu.paganul va primi darul prin citirea acatistului Sf Duh,apoi prin participarea la Sf Liturghie si Sf Maslu pt vindecare sufleteasca,trupeasca si eventual de pacatul necredintei.pt o convingere totala,paganul poate participa la o procesiune,va atinge moastele si va intreba : "Doamne existi?" iar raspunsul va fi peste masura.

citeste asta,pt darul luminii,mintii si inimii:
aliluia Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne,iti multumim,pt darul luminii fiindca fara lumina Ta nu este adevar.nu este viata,nu este calea ci orbire,moarte,minciuna,ticalosie,boala,iad,pacat fiindca fara tine care esti lumina lumii si prin care toate s au facut,toate nimic nu sunt.de aceea fara tine nu exista viata vesnica,mantuie,indreptare,sfintenie,pricepere,int elepciune,intelegere,credinta cea adevarata...
Scuza-ma dar nu am reusit nici de data asta sa citesc pana la capat. E posibil sa am o grava problema; nu sunt un bun public ascultator. Probabil pentru ca imi lipseste calitatea obedientei oarbe. Mie imi plac argumentele, coerenta si disciplina rationala. Chiar daca este vorba despre trairi "mai inalte" sau mai putin "inalte", imi este foarte greu sa iau aminte la un mesaj care este cu mult peste nivelul meu de intelegere. La fel este si cu mesajele care sunt sub nivelul meu de asteptari.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 11.03.2013, 17:18:46
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Adio!!! Dupa cum bine spui:,, Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu;"
Cat esti vie, in acest trup, cu fiecare rasarit vei avea ocazia sa intelegi ca tocmai smerenia este ceea ce lipseste din mesajul tau de mai sus. Iar prin MANDRIE, singura ai descris ce soarta te asteapta...
Reply With Quote
  #410  
Vechi 12.03.2013, 01:11:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.
O afirmație demnă de luat în considerare, într-adevăr... (Experiența mea personală o confirmă, din păcate.)
Cu mulțumiri pentru cuvânt, Leonte,
Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00