Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2013, 16:45:32
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
am facut eu Wing Chun... la prima vedere parea un sport simplu dar odata cu avansarea in grad eram pus de catre antrenor la tot felu de meditatii spirituale care am crezut ca le pot fenta si ca nu o sa deranjeze nimic relatia mea cu biserica. Mare greseala am facut! ma rugam lui Dumnezeu si ii ziceam " uite doamne ca merg si la biserica si la arte martiale si nu ma deranjeaza cu nimic viata mea duhovniceasca" dupa care au urmat luungi lipse de ale mele de la slujbe, indoieli in privinta existentei Lui, indoieli in privinta rolului bisericii in societate etc.
Atita va zic, NU va trebuie asa ceva! fa frate inot, ciclism, gimnastica etc numai nu arte martiale
am avut ocazia sa stau o saptamana si ceva in preajma unui antrenor foarte bun de Aikido care mi-a zis ca de cand face lupte a avut ocazia sa se bata doar o singura data! vroind sa se apere de 9 insi, care nu-l lasau in pace pe strada, cu asa zise tehnici de aparare, ia batut mar pe toti si le-a rupt la fiecare cate un picior sau o mana si ii pare foarte rau de asta chiar daca au trecut deja vreo 10 ani de la acea intamplare, regreta cele intamplate si daca ar fi avut ocazia ar fi facut inot sau oricare alt sport numai nu arte martiale

Sunt sigura ca un barbat poate face pagube mari, eu am 45 kg deci sa fim seriosi nu este cazul. Nu doresc sa am nimic de'a face cu tehnicile orientale de spiritualitate, de aceea si intrebam. Doresc sa il practic ca pe orice alt sport daca se poate- daca puteam ma apucam de box si gata :) dar...

Gasisem pe youtube tutoriale de kickbox, aerobic dar ulterior mi-am dat seama ca tehnicile de relaxare de la sfarsitul fiecarei sedinte sunt de yoga si am abandonat.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.04.2013, 18:00:36
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
"38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
39. Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
40. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit."


19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.

12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.

Dumnezeu este atotputernic,un fir de par nu se misca fara voia Sa.Am practicat o vreme Taekwondoo,acasa,fara cursuri sau ceva,insa mi-am dat seama ca reprezinta o pierdere de timp ca si alte lucruri si dupa parerea mea este o activitate pentru cei caldicei,care vor fi varsati din gura Domnului(16. Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.).Acesta ne cere supunere TOTALA,de ce sa-mi pierd eu timpul cu artele martiale?Mai bine ma mai "antrenez" putin pentru razboiul nevazut,caci n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui.
Un articol interesat - NON-RESISTANCE
uite la acest gen de atitudine ma refeream. de pasivitate totala.

totusi:
Acum însă cel ce are pungă să o ia, tot așa și traista, și cel ce nu are sabie să-și vândă haina și să-și cumpere.(Luca 22:36)

Binecuvântat este Domnul Dumnezeul meu, Cel ce învață mâinile mele la luptă și degetele mele la război. (Psalmul 143).

am citit intr-o carte (150 de intrebari duhovnicesti sau ceva de genul) ca tocmai pasivitatea totala a fost, printrea altele, una din motivele excomuncarii lui Tolstoi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.04.2013, 18:42:35
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
am facut eu Wing Chun... la prima vedere parea un sport simplu dar odata cu avansarea in grad eram pus de catre antrenor la tot felu de meditatii spirituale care am crezut ca le pot fenta si ca nu o sa deranjeze nimic relatia mea cu biserica. Mare greseala am facut! ma rugam lui Dumnezeu si ii ziceam " uite doamne ca merg si la biserica si la arte martiale si nu ma deranjeaza cu nimic viata mea duhovniceasca" dupa care au urmat luungi lipse de ale mele de la slujbe, indoieli in privinta existentei Lui, indoieli in privinta rolului bisericii in societate etc.
Atita va zic, NU va trebuie asa ceva! fa frate inot, ciclism, gimnastica etc numai nu arte martiale
am avut ocazia sa stau o saptamana si ceva in preajma unui antrenor foarte bun de Aikido care mi-a zis ca de cand face lupte a avut ocazia sa se bata doar o singura data! vroind sa se apere de 9 insi, care nu-l lasau in pace pe strada, cu asa zise tehnici de aparare, ia batut mar pe toti si le-a rupt la fiecare cate un picior sau o mana si ii pare foarte rau de asta chiar daca au trecut deja vreo 10 ani de la acea intamplare, regreta cele intamplate si daca ar fi avut ocazia ar fi facut inot sau oricare alt sport numai nu arte martiale

Bun deci cade Wing Chun dar Krav Maga ce ziceti dragi forumisti?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.04.2013, 19:19:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
"38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
39. Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
40. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit."


19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.

12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.

Dumnezeu este atotputernic,un fir de par nu se misca fara voia Sa.Am practicat o vreme Taekwondoo,acasa,fara cursuri sau ceva,insa mi-am dat seama ca reprezinta o pierdere de timp ca si alte lucruri si dupa parerea mea este o activitate pentru cei caldicei,care vor fi varsati din gura Domnului(16. Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.).Acesta ne cere supunere TOTALA,de ce sa-mi pierd eu timpul cu artele martiale?Mai bine ma mai "antrenez" putin pentru razboiul nevazut,caci n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui.
Un articol interesat - NON-RESISTANCE
hai ca nu chiar asa. Sa zicem: esti pe strada seara cu sotia si cu copilul si te ataca un golan care vreA sa-ti violeze sotia. CE FACI ATUNCI? INTORCI OBRAZUL SI II SPUI GOLANULUI CA POATE SA VIOLEZE SI COPILUL? NU RIPOSTEZI?
ASTEPT RASPUNSUL TAU
PS: sa nu uitam ca Hristos atunci cand a fost nevoie a pus mana pe un bici (de 2 ori) si a alungat bisnitarii (scuze pt. limbaj) din templu, EL care a spus sa intorcem obrazul. OARE DE CE?

Last edited by stefan florin; 29.04.2013 at 19:23:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2013, 21:15:15
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
hai ca nu chiar asa. Sa zicem: esti pe strada seara cu sotia si cu copilul si te ataca un golan care vreA sa-ti violeze sotia. CE FACI ATUNCI? INTORCI OBRAZUL SI II SPUI GOLANULUI CA POATE SA VIOLEZE SI COPILUL? NU RIPOSTEZI?
ASTEPT RASPUNSUL TAU
PS: sa nu uitam ca Hristos atunci cand a fost nevoie a pus mana pe un bici (de 2 ori) si a alungat bisnitarii (scuze pt. limbaj) din templu, EL care a spus sa intorcem obrazul. OARE DE CE?
Dupa cum am mai spus,Dumnezeu este Atotputernic,nu se misca un fir de par fara voia Lui.Daca va vrea sa te afli intr-o astfel de situatie te vei afla,daca nu,nu-ti va pune niciodata un golan/psihopat in drum.Il rogi pe Dumnezeu tot timpul sa te protejeze pe tine si pe familia ta.Daca totusi Dumnezeu ar ingadui vreodata o astfel de situatie,m-as ruga,m-as lasa ghidat de Dumnezeu,as avea incredere ca ma va salva cumva.In Paterice sunt intalnite cateodata astfel de situatii care par fara scapare si mereu rugaciunea face imposibilul,credinta adevarata te scapa din orice,daca te rogi doar cu buzele si nu cu toata inima sa nu te astepti la minuni.Dar inca odata,roaga-te ca Domnul sa nu ingaduie sa te afli vreodata intr-o astfel de situatie si sa te protejeze mereu si pe tine si pe cei dragi,nimeni nu poate sa se atinga de tine sau de familia ta fara cunostinta Domnului,fara ca el sa permita una ca aceasta.

@Patrie si Credinta,citeste tot:

35. Apoi le-a mai zis: "Cand v-am trimis fara punga, fara traista si fara incaltaminte, ati dus voi lipsa de ceva?" "De nimic", I-au raspuns ei.
36. Si El le-a zis: "Acum, dimpotriva, cine are o punga s-o ia; cine are o traista, de asemenea, s-o ia; si cine n-are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere o sabie.
37. Caci va spun ca trebuie sa se implineasca cu Mine aceste cuvinte scrise: "El a fost pus in numarul celor faradelege." Si lucrurile privitoare la Mine sunt gata sa se implineasca."
38. "Doamne", I-au zis ei, "iata aici doua sabii." Si El le-a zis: "Destul!"


In Isaia 53:12
12. De aceea, Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentru ca S-a dat pe Sine insusi la moarte si a fost pus in numarul celor faradelege, pentru ca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
De ce era nevoie doar de 2 sabii?Ca sa se implineasca profetia,in Isaia ni se spune ca va fi pus in numarul celor[plural] faradelege,2 au fost de ajuns ca sa fie implinita aceasta profetia,de asta nu a fost nevoie ca fiecare sa aiba cate o sabie.Cand apostolii I-au spus lui Iisus:"Doamne,iata aici doua sabii",El a zis "Destul!",pentru ca 2 apostoli cu cate o sabie fiecare au fost de ajuns ca sa se implineasca natura pluralului din profetie.
Iisus putea sa le porunceasca tuturor apostolilor sa obtina cate o sabie,sa nu uitam ca Petru a taiat urechea robului marelui preot si Domnul l-a certat:"51. Dar Iisus a luat cuvantul si a zis: "Lasati-i! Pana aici!" Si S-a atins de urechea omului aceluia si l-a vindecat."
Matei 26:52. Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri.
In Apocalipsa 13:10 avem acelasi mesaj :"10. Cine duce pe altii in robie va merge si el in robie. Cine ucide cu sabia trebuie sa fie ucis cu sabie. Aici este rabdarea si credinta sfintilor."
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 29.04.2013 at 21:21:02.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2013, 22:58:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
hai ca nu chiar asa. Sa zicem: esti pe strada seara cu sotia si cu copilul si te ataca un golan care vreA sa-ti violeze sotia. CE FACI ATUNCI? INTORCI OBRAZUL SI II SPUI GOLANULUI CA POATE SA VIOLEZE SI COPILUL? NU RIPOSTEZI?
ASTEPT RASPUNSUL TAU
PS: sa nu uitam ca Hristos atunci cand a fost nevoie a pus mana pe un bici (de 2 ori) si a alungat bisnitarii (scuze pt. limbaj) din templu, EL care a spus sa intorcem obrazul. OARE DE CE?
Eu nu ma gandesc niciodata la situatii negative,dar ma rog cand ies din casa sa ma ocroteasca Domnul, fara a pleca la drum inarmata sau pregatita de lupta.Cand ma intorceam singura noaptea acasa,baietii rai ai cartierului ma salutau cu" sarut mana,vecina!"
Daca te pregatesti cu cutite si sabii,vor veni si ocaziile in care trebuie sa te lupti,dar un om care cauta pacea,o va gasi!

Iisus I-a scos pe comercianti din templu,fiind dezamagit de natura mercantila a oamenilor care trasformasera Casa Tatalui Lui in piata comunala,nici ei fiind interesati de rolul spiritual al templului,nici pe altii lasandu-i sa vina si sa asculte Cuvantul Domnului.
In rest,s-a folosit de blandete pe toata durata vietii Sale pe pamant.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2013, 00:24:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Si tot nu ai explicat psalmul.

Da, al doilea vers este 2. Mila mea și Scăparea mea, Sprijinitorul meu și Izbăvitorul meu, Apărătorul meu, și în El am nădăjduit, Cel ce supune pe poporul meu sub mine.

deci Dumnezeu este tot cel care ii poarta de grija, dar mâinile tot la luptă.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2013, 00:30:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Dupa cum am mai spus,Dumnezeu este Atotputernic,nu se misca un fir de par fara voia Lui.Daca va vrea sa te afli intr-o astfel de situatie te vei afla,daca nu,nu-ti va pune niciodata un golan/psihopat in drum.
dar totusi se intampla.

cu o pagina inainte, cineva povestea chiar acest lucru, situatie care nu s-a rezolvat pana nu a intervenit cineva care putea folosi forta fizica. Dumnezeu nu a purtat de grija pana atunci?

Mai mult, nu stiu nici o comunitate mireneasca, oricat de teocratica, fara persoane care sa apere populatia.
Nu au incredere in Dumnezeu?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.05.2013, 20:18:43
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrie si credinta
si tot nu ai explicat psalmul.

Da, al doilea vers este 2. Mila mea și scăparea mea, sprijinitorul meu și izbăvitorul meu, apărătorul meu, și în el am nădăjduit, cel ce supune pe poporul meu sub mine.

Deci dumnezeu este tot cel care ii poarta de grija, dar mâinile tot la luptă.
Psalmul tine de Vechiul Testament,cand Domnul Iisus Hristos a venit pe pamant,a venit cu legea iubirii,i-a eliberat pe oameni din Lege:
"24. Astfel ca Legea ne-a fost calauza spre Hristos, pentru ca sa ne indreptam din credinta.
25. Iar daca a venit credinta, nu mai suntem sub calauza.
26. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu prin credinta in Hristos Iisus."(Galateni, 5:24-26)

"19. Dar stim ca cele cate zice Legea le spune celor care sunt sub Lege, ca orice gura sa fie inchisa si ca toata lumea sa fie vinovata inaintea lui Dumnezeu.
20. Pentru ca din faptele Legii nici un om nu se va indrepta inaintea Lui, caci prin Lege vine cunostinta pacatului.
21. Dar acum, in afara de Lege, s-a aratat dreptatea lui Dumnezeu, fiind marturisita de Lege si de prooroci.
22. Dar dreptatea lui Dumnezeu vine prin credinta in Iisus Hristos, pentru toti si peste toti cei ce cred, caci nu este deosebire."(Romani 3,19-22)

"4. Caci sfarsitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."(Romani, 10:4)

7. Acum, daca slujba aducatoare de moarte, scrisa si sapata in pietre, era cu atata slava, incat fiii lui Israel nu puteau sa-si pironeasca ochii asupra fetei lui Moise, din pricina stralucirii fetei lui, macar ca stralucirea aceasta era trecatoare,
8. cum n-ar fi cu slava mai degraba slujba Duhului?
9. Daca slujba aducatoare de osanda a fost slavita, cu cat mai mult o intrece in slava slujba aducatoare de neprihanire?(2 Corinteni, 7-9)

"20. Cu iudeii m-am facut ca un iudeu, ca sa castig pe iudei; cu cei ce sunt sub Lege m-am facut ca si cand as fi fost sub Lege (macar ca nu sunt sub Lege), ca sa castig pe cei ce sunt sub Lege;
21. cu cei ce sunt fara Lege m-am facut ca si cum as fi fost fara Lege (macar ca nu sunt fara o Lege a lui Dumnezeu, ci sunt sub Legea lui Hristos), ca sa castig pe cei fara lege."(1 Corinteni, 9:20-21)

Si multe alte pasaje din Biblie care arata ca Domnul Iisus Hristos a venit sa elibereze oamenii de sub Lege si sa le propovaduiasca Evanghelia iubirii:
"38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
39. Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt."
Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte era valabil in Lege,dar sub harul lui Iisus Hristos avem alte porunci.

Citat:
În prealabil postat de patrie si credinta Vezi mesajul
dar totusi se intampla.

1.Cu o pagina inainte, cineva povestea chiar acest lucru, situatie care nu s-a rezolvat pana nu a intervenit cineva care putea folosi forta fizica. Dumnezeu nu a purtat de grija pana atunci?

2.Mai mult, nu stiu nici o comunitate mireneasca, oricat de teocratica, fara persoane care sa apere populatia.
Nu au incredere in dumnezeu?
1.Desigur,daca este vorba de un psihopat care terorizeaza un cartier/o regiune pentru o bucata buna de timp,firmele de paza,politia trebuie sa-si faca datoria.
Insa,sa nu uitam ca nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu,poate este voia Domnului ca un astfel de individ sa terorizeze anumiti oameni,sa nu uitam ca Domnul pe cine iubeste pedepseste,chiar daca o astfel de ipoteza poate parea ciudata,chiar absurda,in intelepciunea Sa nemarginita,Dumnezeu face totul spre binele oamenilor.

2.Pai nu prea au,de aceea oamenii isi cumpara asigurare pentru viata,asigurare pentru casa,asigurare pentru masina etc,insa asigurare pentru Imparatia Cerului nu vrea nimeni,unii considera ca "pretul" este prea mare.Daca ar crede cu adevarat in Dumnezeu nu ar avea nevoie de asigurari pentru lucrurile lumesti,ar avea incredere ca Domnul ii va proteja:
"1. Cu adevarat toate acestea le-am pus la inima si inima mea le-a vazut: ca cei drepti si cei intelepti impreuna cu toate faptele lor sunt in mina lui Dumnezeu. Nici macar iubirea, nici ura nu o cunoaste omul; ci totul este desertaciune inaintea oamenilor,"(Ecclesiastul 9:1)

"8. Mai bine este a Te increde in Domnul, decat a Te increde in om.(Psalmi, 118:8)"

"5. Pune-ti nadejdea in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe priceperea ta.
6. Pe toate caile tale gandeste la Dansul si El iti va netezi toate cararile tale.(Pildele lui Solomon, 3:5-6)"
(Un articol interesant - SHOULD CHRISTIANS BUY INSURANCE?
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2013, 01:17:45
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cea mai bun aparare este atacul. Daca vrei sa inveti tehnici reale de a iesi dintr-un conflict fara sa planga mamicuta ta incearca krav maga. E realist eficient si au tehnici foarte bune de atac. Tine minte ca niciodata nu aplanezi un conflict prin aparare , doar prin atac si acela facut cu cap fara mila !!! Insa in cazuri extreme fa ce zice agresorul si nu incerca sa ripostezi, intr-o lupta de strada nu sti niciodata ce poate sa iasa, portofelul, telefonul, lantisorul de aur nu fac nici 1% din viata ta.
Reply With Quote
Răspunde