Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2013, 12:33:01
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Cum ne petrecem Duminicile?

8.Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.
9.Lucrează șase zile și-ți fă în acelea toate treburile tale,
10.Iar ziua a șaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine,
11. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o.
(Exod 20:8-11)

27.Iar de nu Mă veți asculta ca să sfințiți ziua odihnei și să nu duceți sarcini, când intrați pe porțile Ierusalimului în ziua odihnei, voi aprinde foc la porțile lui și va arde palatele Ierusalimului și nu se va stinge".(Ieremia 17:27)

Salutare fratilor, duminica ar trebui sa fie o zi de odihna si dedicare totala lui Dumnezeu,dar multi "crestini" inteleg prin odihna recreare si jocuri,nu dedicarea intregii zile lui Dumnezeu.
Voi cum va petreceti ziua de duminica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2013, 14:19:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Salut !
Astazi am fost la Sf Liturghie, la mine in sat, pe Valea Loarei. Pe urma am facut o plimbarica pe la o veche moara, al carei mic lac de acumulare s-a pastrat si acolo fermierul care e noul proprietar al morii creste lebede si rate. Acuma urmeaza masa de pranz. Pentru dupa amiaza, am prevazut sa invat Psalmul 11 ("Salva me Domine...") si sa studiez niste done de Bridge ale marilor maestri. Daca mai imi ramane vreme, am sa mai lucrez pentru situl meu de catehism.

Deci, Duminica e destul de lunga: este destul timp si pentru Dumnezeu, si pentru activitati recreative.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2013, 00:26:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Duminica eu mi-o petrec asa:Merg dimineata obligatoriu la Sf.Biserica,apoi rugaciunile de multumire in coltisorul meu din casa,apoi putin la calculator,un joc,cateva melodii,ceva de citit si de obicei imi fac timp pentru o plimbare in aer liber intr-un parc,cu masina etc.a,am uitat,ma mai uit putin si la fotbal,ca sunt etape in liga romaneasca de fotbal .Duminica e o zi frumoasa pentru mine,o zi de recreere,o zi in care nu e scoala si in care pot face ceea ce imi pofteste inima dar mai ales ce e placut Lui Dumnezeu..Nu e rau sa te recreezi ,sa joci jocuri ci e rau sa fii dependent de ele si sa iti pierzi tot timpul cu ele...Frumos este cand CITIM CARTI DUHOVNICESTI,mai ales DUMINICA!Sunt o alinare pentru suflet!Doamne ajuta!

Last edited by tigerAvalo9; 18.02.2013 at 00:30:42.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2013, 14:33:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Duminica se simte o atmosfera aparte, participarea la Sfanta Liturghie o face cu totul speciala. In aceasta zi imi pare ca este mai multa liniste, un timp de tihna si regasire. Dupa Liturghie, mancam si ne odihnim putin cu cei mici, apoi facem o plimbare, citim ceva, mai povestim si uneori mergem in vizita sau avem musafiri. Se deosebeste de celelalte zile prin atmosfera de bucurie, imbinarea lecturii cu odihna si plimbarea in aer liber. Duminica o petrecem mai boiereste :)
Reply With Quote
Răspunde