Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.10.2010, 00:32:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
1 Iisus Hristos ar fi fost perceput la fel indiferent de epoca ar fi aparut !
...
2 Doar istoriceste , Mahomed un terorist ideologic cu iz religios !
Stai un pic..perceptia generala despre Hristos ne vine de la cineva care nici macar nu a fost discipolul lui, Pavel, intelegi?
Pavel-evreul, a creat religia crestina, opusa,... pentru raspindire si promovare la modul anarhic-rebel, celei iudaice.
Ca dovada sta faptul ca Pavel nu s-a inteles cu nici unul dintre discipolii-apostoli care l-au vazut pe Hristos in fata si au petrecut timp cu El.

Faptul ca in afara de Pavel vre-unul dintre ei au parasit Iudeea sunt basme de adormit copiii.
Petru nu a calcat in Roma si la fel nici unul dintre Apostoli.
Apostolii au incercat sa se organizeze in Iudeea ca fiind urmasii lui Hristos insa nu au reusit sa rastoarne mentalitatile locale si in afara de mintuirea lor personala altceva in genul unor miscari iudaice de masa de urmare a lui Hristos nu au reusit.

2. Jignesti urit alta religie. Urit din partea ta. Tu stii ce simt milioane de oameni cind ii jignesti astfel?
Iti pasa?
Te-ai gindit vreodata la aspectul asta?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2010, 15:56:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

din cate stiu eu,din cate am citit si aflat situatia e foarte naspa in tarile arabe,in general datorita faptului ca arabii se bazeaza pe niste reguli religioase foarte stricte,invechite si depasite.
Si ei respecta tot ce scrie in cartile lor adica daca a zis un lider religios ceva,sau scrie intr-un fel in coran ei respecta strict chestia aia.
de ex in ramadan ei o luna mananca doar la apusul soarelui,ei nu au voie sa consume alcool,ei trebuie sa se roage intotdeauna la orele stabilite (de 5 ori pe zi).

-in iran era un caz prezentat intr-o carte a fost violata si omorata o fetita de 2 arabi;judecatoria i-a condamnat la moarte dar pt ca victima era de sex feminin parintii fetei au trebuit sa plateasca cheltuielile de judecata.
- tot in ian in anul 2010 ! o femeie e prinsa in adulter si urmeaza sa fie omorata cu pietre...
http://www.crimetime.ro/internationa...re-vineri.html

-asta este o chestie nu tribala ,nu barbara ci demonica adica sa ucizi o femeie ca a facut sex cu alt barbat,cred ca nici in triburile din africa nu se intampla asa ceva; si a fost condamnata nu de o secta,nu de teroristi ci de guvernul iranian !

-tinand cont de aceste lucruri eu cred ca 99,9 dintre teroristi sunt musulmani.

-cine vrea poate sa se uite la niste filme faine cu teroristi arabi:
-"tradatorul"=traitor
http://btjunkie.org/torrent/Traitor-...11e3cd0fef229e

-"the kingdom"=regatul
http://btjunkie.org/torrent/The-King...81a5923d4d1d2e
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.10.2010, 16:40:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da IRA din Irlanda sunt musulmani sau sunt catolici inselati de draci?
Iata ca nu toti teroristii sunt musulmani mai sunt unii si catolici.
Apoi cum se numeste ce s-a intamplat in timpul razboiul din Vietnam cand dl Billy Graham pastor evanghelist celebru a fost pentru acel razboi,cati civili au murit acolo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Graham
http://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam_war
http://en.wikipedia.org/wiki/My_Lai_Massacre
Iata ca alte acte teroriste facute de alti inselati de duhuri rele sunt ascunse da tot acte teroriste impotriva populatiei civile sunt.
Si nu toti teroristii sunt de religie musulmana.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 29.10.2010 at 16:44:16.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2010, 18:00:22
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da IRA din Irlanda sunt musulmani sau sunt catolici inselati de draci?
Iata ca nu toti teroristii sunt musulmani mai sunt unii si catolici.
Apoi cum se numeste ce s-a intamplat in timpul razboiul din Vietnam cand dl Billy Graham pastor evanghelist celebru a fost pentru acel razboi,cati civili au murit acolo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Graham
http://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam_war
http://en.wikipedia.org/wiki/My_Lai_Massacre
Iata ca alte acte teroriste facute de alti inselati de duhuri rele sunt ascunse da tot acte teroriste impotriva populatiei civile sunt.
Si nu toti teroristii sunt de religie musulmana.
Vezi foarte simplut lucrurile . Nici unul din razboaiele de mai sus nu au fost duse in numele crestinismului .
Pe cand teroristii musulmani fac ceea ce fac in numele religiei lor pt ca asta le cere Allah in Quran . Intelegi diferenta ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.11.2010, 18:16:54
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stai un pic..perceptia generala despre Hristos ne vine de la cineva care nici macar nu a fost discipolul lui, Pavel, intelegi?
Pavel-evreul, a creat religia crestina, opusa,... pentru raspindire si promovare la modul anarhic-rebel, celei iudaice.
Ca dovada sta faptul ca Pavel nu s-a inteles cu nici unul dintre discipolii-apostoli care l-au vazut pe Hristos in fata si au petrecut timp cu El.

Faptul ca in afara de Pavel vre-unul dintre ei au parasit Iudeea sunt basme de adormit copiii.
Petru nu a calcat in Roma si la fel nici unul dintre Apostoli.
Apostolii au incercat sa se organizeze in Iudeea ca fiind urmasii lui Hristos insa nu au reusit sa rastoarne mentalitatile locale si in afara de mintuirea lor personala altceva in genul unor miscari iudaice de masa de urmare a lui Hristos nu au reusit.

2. Jignesti urit alta religie. Urit din partea ta. Tu stii ce simt milioane de oameni cind ii jignesti astfel?
Iti pasa?
Te-ai gindit vreodata la aspectul asta?
Ceea ce spui tu aici dovedeste ca esti strain de crestinism . Iei apararea unei religii care spune tocmai opusul a ceea ce spune Biblia despre Isus . Adica dupa tine Pavel nu este de luat in seama pt ca nu a fost discipolul lui Isus ???
Pai atunci cu atat mai putin este de luat in seama Mohamed care a trait la aproape 600 de ani dupa Isus , nu a cunoscut nici macar pe discipolii discipolilor lui Isus si ce i s-a relevat a fost de la ..... un inger !! Un inger pe care nimeni nu l-a vazut si auzit decat el singur !!

Biblie Galateeni 1:8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!

Mohamed chiar asta a facut ! A infiintat o noua Evanghelie primita de la un inger care contrazice flagrant ce au spus discipolii lui Isus .

Matei 24: 24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai înainte .

Iar in incheiere un verset ce ti se potriveste de minune :


"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." Matei, 22,29
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.11.2010, 14:58:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stai un pic..perceptia generala despre Hristos ne vine de la cineva care nici macar nu a fost discipolul lui, Pavel, intelegi?
Pavel-evreul, a creat religia crestina, opusa,... pentru raspindire si promovare la modul anarhic-rebel, celei iudaice.
Ca dovada sta faptul ca Pavel nu s-a inteles cu nici unul dintre discipolii-apostoli care l-au vazut pe Hristos in fata si au petrecut timp cu El.

Faptul ca in afara de Pavel vre-unul dintre ei au parasit Iudeea sunt basme de adormit copiii.
Petru nu a calcat in Roma si la fel nici unul dintre Apostoli.
Apostolii au incercat sa se organizeze in Iudeea ca fiind urmasii lui Hristos insa nu au reusit sa rastoarne mentalitatile locale si in afara de mintuirea lor personala altceva in genul unor miscari iudaice de masa de urmare a lui Hristos nu au reusit.

2. Jignesti urit alta religie. Urit din partea ta. Tu stii ce simt milioane de oameni cind ii jignesti astfel?
Iti pasa?
Te-ai gindit vreodata la aspectul asta?
Ti-am spus nu odata sa citesti Istoria religiilor de Mircea Eliade, asa am avea un dialog...
Noua credinta ne-a venit de la Sf Apostol Andrei, nu de la Sf. Ap. Pavel ! Textul "Pavel-evreul, a creat religia crestina " reflecta inclutura religioasa crasa..

Daca musulmanii se simt jigniti este ok din partea mea. De 14 secole verii populatiilor musulmane se incurca intre ei, ca asa le-a spus Mahomed ca este bine ! Ai auzit de degenerare genetica ?

Este un sat de maghiari prin Ardeal, cu o comunitate vadit degenerata, fenomen aparut ca urmare a grijii de a pastra averea in familiile de maghiari, mai ales pt a nu se incurca cu romanii...Astora, ca sa degenereze, le-au trebuit mai putin de 1 secol.

Diavolul a gandit "inteligent": " le impun cu biciul si zaharelul o religie smintita, dar stiu ca nu va fi suficient sa-i fac discipoli fermi , asa ca o sa procedez la o degenereare genetica.." Azi, in mileniul 3 , nimeni nu mai face in lume ce fac ei !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2010, 22:40:49
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

cum adica Crestinismul a fost creat de ap. Pavel? Noul Testament cuprinde mai multe de 1 Evanghelie, fiecare din Evanghelii cuprinzand cuvintele Domnului Iisus Hristos. Ap. Pavel prezinta indrumari, sfaturi si cuvinte de incurajare primilor crestini.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2010, 23:20:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Ti-am spus nu odata sa citesti Istoria religiilor de Mircea Eliade, asa am avea un dialog...
Noua credinta ne-a venit de la Sf Apostol Andrei, nu de la Sf. Ap. Pavel ! Textul "Pavel-evreul, a creat religia crestina " reflecta inclutura religioasa crasa..

!
Crasa zici, hai sa vedem cine are incultura mai crasa

Da-mi macar o singura dovada documentata ca religia crestina a fost creata de Sf Ap Andrei si o sa te cred, sau ca el a adus-o in Dobrogea( insa te rog, nu ma lua cu Traditia), in schimb daca nu ai NIMIC te rog sa te autosesisezi si sa te faci in mod public incult(in schimb cu o gura cit o shura:)

Acum arata-mi te rog ce neadevaruri am afirmat eu!
Pavel - nu era evreu get beget?, cred ca glumesti !
Nu el a infiintat religia crestina?...tocmai ca el este SINGURUL CARE A infiintat-o , restul apostolilor au infiintat cu totul alta secta in Ierusalim "Urmasii lui Iisus" care s-a si destramat la scurt timp.
Deci care-i problema ta?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2010, 23:24:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
cum adica Crestinismul a fost creat de ap. Pavel? Noul Testament cuprinde mai multe de 1 Evanghelie, fiecare din Evanghelii cuprinzand cuvintele Domnului Iisus Hristos. Ap. Pavel prezinta indrumari, sfaturi si cuvinte de incurajare primilor crestini.
Scripturile ar fi ramas scripturi daca nu exista un om capabil sa le promoveze si sa le transforme IN CRESTINISM, iar cel care a reusit acest lucru a fost doar sf Ap Pavel -de unul - singur- evident si cu alte ajutoare angajate/racolate/indrumate de el.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2010, 00:10:44
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scripturile ar fi ramas scripturi daca nu exista un om capabil sa le promoveze si sa le transforme IN CRESTINISM, iar cel care a reusit acest lucru a fost doar sf Ap Pavel -de unul - singur- evident si cu alte ajutoare angajate/racolate/indrumate de el.
ai hotarat tu asta ... nu?

dupa tine nu Hristos a creat crestinismul ci Pavel ...


nu stiu de iti treci "ortodox" la profil ... nu ai nicio legatura cu Ortodoxia ... si este un semn de intrebare legat de sinceritatea ta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 18:14:41
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Un ghid al armatei SUA incadreaza crestinii ca potentiali teroristi tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 09.03.2009 19:01:35
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19