Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 19.05.2011, 10:16:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus a venit sa aduca harul in lume, ca fapte si credinta aveau si cei dinainte. Si din moment ce dreptul Iov sau alti mari sfinti nu s-au mantuit (adica n-au ajuns in Rai) prin ce a facut, cum crezi ca un hindus care se inchina la zei are mai multe sanse? Doar pentru ca are fapte bune.
Mîntuirea drepților din VT nu era posibilă înainte de Hristos deoarece încă nu se săvîrșise Jertfa de Răscumpărare. Cu toate acestea, acei drepți nu erau chinuiți, ci stăteau în "sînul lui Avraam" într-o stare relativă de despărțire de Dumnezeu. Mai mult, în timpul vizitei Sale în Iad, Iisus le-a propovăduit "duhurilor ținute în închisoare" despre mîntuire și probabil că cine a îmbrățișat filosofia Sa de existență a ieșit de acolo, iar cui nu i-a convenit a rămas în împărăția întunericului împreună cu îngerii căzuți.

Acum, că Hristos a luat deja păcatele lumii asupa Lui, mîntuirea este accesibilă oricui. Dacă nu ar fi așa, atunci păgînii nu ar avea parte de libertate, care este un atribut esențial al chipului divin sădit în fiecare om. Chipul divin nu se pierde niciodată, rămînînd în vecii vecilor imprimat în oameni și în îngeri, indiferent dacă aceștia preferă Împărăția Întunericului sau mîntuirea - asta ți-o subliniază orice mare Teolog al bisericii ortodoxe.

Cătălin, dacă tu te-ai fi născut în Groelanda și ai fi trăit într-un iglu, după o viață amărîtă de cîteva zeci de ani ai fi murit. Și te-ai fi prezentat atnci înaintea Lui Hristos la judecată. Cum ți-ar fi căzut ție să-ți spună Dumnezeu că tu nu ai fost botezat, deci vei merge în Iad! Probabil că ai fi răspuns: Ce este acela Iad? Ce este botezul, Doamne? Și Domnul ți-ar fi explicat. Atunci, în apărare, ai fi răspuns: Doamne, dar la noi în sat nu am avut preoți ortodocși să ne boteze, nu am avut biserică să participăm la Liturghie, nu am avut cum să ne împărtășim cu Trupul și Sîngele Tău. Biserica Ta cea adevărată a fost departe de ținuturile noastre. Deci cu existența mea eternă ce va fi? Unde voi fi cazat, în întunericul cel mai dinafară unde este plîngerea și scrîșnirea dinților?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi ca ce zice Biserica e exact ce spune si Iisus, altfel spunem ca Iisus S-a inselat. El spune ca nimeni nu va ajunge in Imparatie fara sa fie botezat cu apa si Duh Sfant. Si mai spune tot asa, ca nimeni nu va ajunge fara sa manance din trupul Sau si sa bea Sangele Sau. Altfel sunt conceptii neoprotestante.
Da prietene, exact așa îi răspune Hristos tîlharului care cere Împărăția: Astăzi vei fi cu Mine în Rai. Este clar că Raiul nu e totuna cu Împărăția Cerurilor, unde spune Hristos adevărat și iarăși adevărat, subliniat, că nu vor avea acces cei nebotezați, cei neîmpărtășiți, cei care nu sînt ca pruncii, cei care nu-s desăvîrșiți, cei fără de păcate (săraci cu duhul, săraci în păcate)! Aici e problema, că nu se face diferența dintre Împărăția Cerurilor, Rai și Pămîntul cel nou care va fi după Judecata de Apoi. În mod sigur există trepte ale desăvîrșirii, pînă la îndumnezeire unde ajung prea puțini. Așa cum nici în Iad nu este o singură stare de chin, de îndepărtare de Dumnezeu, așa nici mîntuirea nu este aceeași stare generală de apropiere de Dumnezeu.

Altfel, dacă nu ar fi așa, atunci Dumnezeu ar fi nedrept din cauză că multe suflete ar fi din start predestinate la întuneric din cauză că strămoșii lor nu au crezut și au refuzat dreapta credință mărturisită de Sfinții Apostoli. Sau din cauză că încă nu a ajuns la ei Sfînta Ortodoxie.

Deci, nu te grăbi, te rog încă o dată, nu te grăbi să judeci o lume întreagă înaintea Lui Hristos, pentru că nu cunoști absolut nimic despre miliardele de oameni care au trait și vor trăi pînă la Parusie. Dacă te grăbești să tragi concluzii la problema asta dificilă pe baza a ceea ce înțelegi tu sau alți teologi despre Ortodoxie, atunci nu te văd bine, frate. Ai mare grijă ce scrii, pentru că foarte mulți ochi citesc și mulți se smintesc. Dintr-un prea vajnic apărător al credinței ortodoxe s-ar putea să te transformi într-un paznic al Raiului, voind să între acolo numai cîțiva mai norocoși si ceilalți să se ducă... știi tu cui și unde.

Să luăm aminte și să nu uităm o vorbă adîncă pe care a spus-o Duhul Sfînt prin gura lui Pavel:

Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.

Doamne ajută și scuze dacă nu m-am exprimat suficient de politicos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 19.05.2011, 10:19:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu este de ajuns sa citim si sa stim, fie o rugaciune, fi dogmatica fie catehismul ci trebuie sa intelegem si sa traim ce scrie acolo...
Foarte adevarat !!!
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 19.05.2011, 10:27:51
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt ti-am mai atras atentia si la subiectul cu penticostalii, cand incepeai sa dai lectii despre invatatura ortodoxa si cum ar trebui sa creada ortodocsii, desi tu esti penticostal.
Nu am incercat niciodata sa dau lectii despre ce ar trebui sa creada ortodocsii.
Este doar una din multele tale inventii pe care insa nu ai cum sa le argumentezi

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre ce cred neoprotestantii, nu stiu
Da, asta am afirmat si eu, nu stiti. Si v-am indemnat sa vorbiti despre ceea ce stiti nu despre ceea ce nu stiti.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ti-ai inteles credinta neoprotestanta, acesta e raspunsul tutror ortodocsilor (si catolicilor) la afirmatiile neoprotestantilor ca trebuie doar sa crezi in Iisus. Dupa ce te botezi la ei esti automat mantuit, indiferent de fapte.
Asta e o informatie foarte documentata. De tip Catalin2.
Pentru cultura dumneavoastra:
- Neoprotestantii nu cred ca botezul este mantuitor. Credinta care duce la Nasterea din Nou e mantuitoare.
- Credinta care nu arata prin fapte nu este mântuitoare.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu doresc o polemica despre credinta penticostala, ca nu am timp de asa ceva.
Asta e o veste buna.
In acest caz va rog sa va abtineti de la a face afirmatii despre ceea ce cred neoprotestantii.
Puteti, desigur, polemiza cu ortodocsii informati care NU sunt de parerile dumneavoastra.

Last edited by vinerea13; 19.05.2011 at 10:30:55.
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 19.05.2011, 10:31:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Să luăm aminte și să nu uităm o vorbă adîncă pe care a spus-o Duhul Sfînt prin gura lui Pavel:
Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.
Din pacate multi sfideaza aceasta vorba..
Iti impartasesc si eu partial explicatiile pe care le-ai dat....:-)

Last edited by Melissa; 19.05.2011 at 10:33:52.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 19.05.2011, 10:33:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
- Neoprotestantii subliniaza importanta botezului in apa, cu Duhul Sfant si împartasirea cu Trupul si Sangele Domnului. Sunt porunci ale lui Isus. Crestinul trebuie sa le împlineasca. NU sunt mantuitoare in sensul ca pot exista oameni care vor fi mantuiti fara sa le fi implinit.

Ex: Singurul om despre care Isus a afirmat ca va ajunge in Rai nu se botezase în apa, nu fusese botezat cu Duhul Sfant si nu se impartașise. A fost mantuit prin pocainta si credinta.
Talharul de pe cruce nu fusese botezat nici cu botezul lui Ioan (cel cu apa) nici nu se impartasie cu adevarat trupul si sangele Domnului (si nu un simbol).

Talharul de pe cruce este in Rai, inca din acea zi in care Domnul a raspuns rugaciunii acestuia spunand: "Adevarat zic tie, astazi vei fi cu Mine in Rai".
Trebuie remarcat ca talharul s-a pocait de pacatele sale, recunoscandu-si vina si pedeapsa biemeritata si a cerut iertarea lui Hristos afirmand divinitatea Lui: "Pomeneste-ma Doamne intru imparatia Ta".

Intelegerea si eplicarea mantuirii este dificila si necesita o explicatie teologica profunda.
Iata doar cateva intrebari elocvente in acest sens:
1. A fost mantuit talharul? Si daca da cum?
2. Este posibila mantuirea fara Sfantul Botez si fara Sfanta Impartasanie. Daca da cum?
3. Se poate ajuge in Rai fara a fi mantuit? Daca da cum? (indiciu: Hristos nu ii spune talharului ca este mantuit ci ii spune doar ca va fi in Rai ci EL, inca din acea zi.)

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
In Rai vor ajunge si oameni nebotezati ... dar nu vor ajunge cei nepocaiti si necredinciosi.
Corect daca prin necredinciosi intelegi ereticii si nu paganii; daca intre pocaiti ii incluzi si pe "paganii care din fire fac faptele legii"; si daca accepti ca cei care traiesc in comuniune deplina cu Hristos prin Sfintele Taine vor fi in Rai in locul ce mai aproape de Dumnezeu.
In Rai sunt multe locasuri precum si in iad sunt mai multe locasuri.
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 19.05.2011, 10:40:29
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar neoprotestantii (poate si protestantii) spun ca trebuie doar sa crezi in Iisus.
O scurta precizare protestanta,fara nici o intentie polemica.Sustinem clar,public,fara nici un fel de indoiala,acum si mereu faptul ca: ,,The principal acts of saving faith are accepting, receiving, and resting upon Christ alone for justification, sanctification, and eternal life, by virtue of the covenant of grace.".

Baza biblica,cu titlul de exemplu, a sustinerilor nostre o puteti gasi in Ioan 1:12, Fapte 16:31,Galateni 2:20 si Fapte 15:11.Am dorit sa fie totul clar pentru ca asa este corect.Asta este ceea ce credem noi,nu ne rusinam sa spunem asta,suntem pe deplin incredintati si dorim sa respectam credinta fiecaruia la fel cum ne-am dori sa fie respectata si a noastra.Nu dorim sa o impunem nimanui,noi vom sta in ea pana la final si dorim tuturor pace si har in credinta fiecaruia.Nu credem ca se vor mantui doar cei din confesiunea noastra ci credem cu tarie ca Cel de Sus isi va alege dreptii din toate confesiunile conform voii Sale,pe care noi nu trebuie sa o comentam,rolul nostru pe acesta lume fiind altul.

Singura intentie a acestui post a fost de a inlatura orice dubiu,intrucat noi suntem invatati sa spunem tare si clar ceea ce credem.Salut cu respect si bucurie pe toata lumea si voi incheia spunand ce ne-a invatat Apostolul Pavel: ,,Harul Domnului nostru Isus Hristos sa fie cu voi cu toti! Amin."
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 19.05.2011, 10:48:19
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Intelegerea si explicarea mantuirii este dificila si necesita o explicatie teologica profunda.
Iata doar cateva intrebari elocvente in acest sens:
1. A fost mantuit talharul? Si daca da cum?
2. Este posibila mantuirea fara Sfantul Botez si fara Sfanta Impartasanie. Daca da cum?
3. Se poate ajuge in Rai fara a fi mantuit? Daca da cum? (indiciu: Hristos nu ii spune talharului ca este mantuit ci ii spune doar ca va fi in Rai ci EL, inca din acea zi.)
Teologia are farmecul ei. Si mie imi place.
Dar nu pot sa nu observ adevarurile simple: prin pocainta si credinta talharul a ajuns in Rai. Alaturi de Isus.
Ce iși poate dori mai mult un om?

Daca crestinul va putea, el se va boteza, se va impartasi cu Trupul si cu Sangele Domnului, va face fapte bune...
Sunt convins ca si talharul le-ar fi facut daca ar fi avut posibilitatea. Dar a ajuns in Rai, cu Isus, fara ele. Doar prin pocainta si credinta.

Care ar fi diferenta intre a fi mantuit si a fi cu Isus in Rai?

Last edited by vinerea13; 19.05.2011 at 10:55:09.
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 19.05.2011, 10:57:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Draga Catalin, se pare ca nu ai inteles mare lucru din ce am scris. Ori nu am fost eu destul de clar, ori nu ai fost tu destul de atent...
Draga Eugen, desi ti-am aratat care e adevarul si ce spune invatatura BO, tu spui ca sfintii si catehismul se insala, si tu ai rationat mai bine si intelegi mai bine. Te rog, fa un apel la Patriarhie sa schimbe catehismul ca e gresit si tu ai unul mia bun. Cand o sa imi spui, ca sa putem discuta pe marginea lui. Pentru inceput da-mi si cateva exemplu din sfinti sau din alta parte care sa sustina ceea ce spui tu, ca sa imi dau seama ca nu e doar parerea ta.
Mai spui ca paganii se pot mantui, dar ereticii nu. E un pas macar, pana acum am auzit doar de faptul ca ereticii se pot mantui, numai fanaticii sustin ca nu. Sunt eretici care sunt doar formal eretici, ei necunoscand adevarul, ci doar pentru ca s-au nascut in acel cult. Bineinteles ca aceia o sa aiba parte de judecata mai buna decat paganii care nu se inchina la Dumnezeu, ci la idoli.
Ai vazut ce scrie negru pe alb in catehism? Fara har nimeni nu se poate mantui. Pentru ca oricate fapte bune face nu poate primi harul pierdut de la Adam. Si fara har nu se poate mantui. Harul este in Sfintele Taine. De ce oare unora nu le place adevarul si cauta sa schimbe adevarul dupa cum cred ei?
Ieri am vazut ca ai scris si cateva articole despre evolutionism pe site-ul crestinortodox. Bo respinge evoutionismul si big-bang-ul, sunt mai mult decat erezii. daca ereticii au una sau cateva invataturi deformate, evolutionismul neaga creatia asa cum a fost. Ceea ce spui despre evolutionism nu vei gasi in ortodoxie.

Ai scris de talharul de pe cruce, e singurul lucru despre care am uitat sa scriu data trecuta. Raspunsul l-a dat chiar si un catolic pe forum. Talharul s-a mantuit la fel ca dreptii din Vechiul Testament, nu stii ca au fost luati din Iad si dusi in Rai? Iisus este Marele Arhiereu.
Catehismul ortodox nu se adreseaza doar catehumenilor (chiar si asa, cei ce doresc sa devina ortodocsi trebuie sa stie adevarul, iar cei ce sunt nu trebuie?) ci scrie chiar la inceput, "Catehismul ortodox este cartea in care se cuprinde pe scurt invatatura de credinta a Bisericii Ortodoxe."
Asadar, daca aceatsa este invatatura BO, daca vrei sa sustii o alta inavatura iti poti spune parerea, dar nu poti spune ca ar fi ceea ce sustine BO. La fel si in cazul evolutionismului.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 19.05.2011, 11:05:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu dorim sa o impunem nimanui,noi vom sta in ea pana la final si dorim tuturor pace si har in credinta fiecaruia.[/font]

Nu sunt de acord cu aceasta afrimatie deoarece implicit afirma ca toate credintele sunt "bune" si ca "har si pace" este peste tot, ceea nu este tocmai asa. Sfintii Apostoli au dus o lupta duhovniceasca acerba cu ereziile.

". Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea,[u] în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.

17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră,
18. Ci creșteți în har și în cunoașterea Domnului nostru și Mântuitorului Iisus Hristos. A Lui este slava, acum și în ziua veacului! Amin. " II Petru 3[/b]

Consider ca potrivita este urmatoarea rugaciune: Sa se milostiveasca Hristos Iisus de noi oamenii si sa ne descopere Adevarul intru Duhul Sau Cel Sfant care din Tatal purcede si sa ne arate valoarea Sfintelor Sale Taine caci doar asa putem fi una cu EL (in deplina comuniune) si cu fratii si surorile noastre.
Doamne Iisus Hristoase, pe cei ce sunt pe calea cea buna intareste-i, pe cei ce sunt pe cai gresite adu-i la Tine Doamne caci TU esti Adevarul. Pazeste-ne Doamne de toti vrasmaii vazuti si nevazuti. Fara Tine nu putem face nimic Doamne Iisuse Hristose.

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
credem cu tarie ca Cel de Sus isi va alege dreptii din toate confesiunile conform voii Sale,pe care noi nu trebuie sa o comentam,rolul nostru pe acesta lume fiind altul.
Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Aceasta afirmatie implica o credinta in predestiare absoluta. Daca Dumnezeu ar alege oameni aleator din toate confesiunile de ce mai insista Hristos ca toti sa fim UNA (mai ales in cuget, in credinta) dece Sfantul Pavel (si toti Sfintii Apostoli si toti Sfintii Parinti...) in unicitatea Bisericii, a credintei si a Botezului? "Un Domn, o credinta, un Botez" (Efeseni 4,5)?

Rolul omului in lume este acela de a trai in bucuria si fericirea vietii in comuniune deplina cu Dumnezeu intru Hristos Iisus prin Sfintele Taine ale Bisericii. Datoria omului este:
1. Sa iubeasca pe Dumnezeu (Tatal, Fiul si Sfantul Duh) din toata inima lui si din toata putera lui si din tot cugetul lui. (Evident ca aceasta iubire este intru Hritos Iisus bineinteles).
2. Sa iubeasca pe aproapele asa cum Hristos Iisus ne-a iubit pe noi. (Cine este aproapele? Sfantu Pavel spune: "iubiti pe toti oamenii mai ales pe cei de o credinta cu noi").
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 19.05.2011, 11:12:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Din pacate multi sfideaza aceasta vorba..
Iti impartasesc si eu partial explicatiile pe care le-ai dat....:-)
Sînt curios care ar fi greșelile din expunerea mea, ca să meditez la ele, eventual să le corectez dacă se dovedesc a fi neconforme cu credința ortodoxă. De asta discutăm pe forum, ca să învățăm unii de la alții și să ne corectăm reciproc. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15