Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.07.2011, 11:06:22
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Dragii nostri va spun cu mare durere in suflet ca inca stam aici ,mai avem inca pana pe data de 16 nu am reusitr sa strangem banii pentru transport si nu stim ce sa facem si cum sa putem pleca ,am facut si am pregatit toate cele necesare am achitat la bloc toate datoriile si nu mai avem deloc bani in casa ,nu stim ce o sa facem ,mai avem cateva zile sa putem pleca iar proprietarul ne preseaza in fiecare zi ,ca nu mai poate sa astepte sa ne descurcam cat de repede iam explicat ca nu putem pleca din cauza transportului si nea spus ca nu este treaba lui ,cu gazda neam achitat si nu mai are treaba cu noi nea spus ,suntem singuri si disperati ce sa facem nu stim ,va rog din suflet ajutatine sa ajungem acasa cu bine ,va rog rugativa pentru noi la Bunul Dumnezeu , Maicii Domnului si a Lor Fiu Iisus Hristos sa ne ajute sa ne fie bine sa trecem cu bine si peste acest necaz al nostru va imploram fiti alaturi de noi in rugaciunile dumneavoastra va multumim si Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa va aducem si vesti bune despre noi ,Sarut mana tuturor ,Dumnezeu sa va rasplateasca si pe pamant si pe cealalta lume pentru tot ceea ce faceti pentru noi ,Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.07.2011, 10:46:56
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Suntem la mila Domnului

Dragii nostri am scos bagajele pe hol suntem la mila lui Dumnezeu acum ,copii stau la vecini noi pazim bagajele cu randul noaptea numai Bunul Dumnezeu ne poate ajuta speranta noastra este in Dumnezeu si in rugaciunile noatre cu ale celor dragi ,din suflet va rog rugativa si pentru noi pacatosii sa trecem prin acest necaz cu bine ,suntem disperati ne este foarte greu doar o minune ne poate ajuta sa plecam acasa ,Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ajute .Doamne, norii negri ai nefericirilor se gramadesc asupra capului meu si intristarile chinuitoare ma ingrozesc. Dar, desi sufar, nu cartesc impotriva Ta, Preabunule, caci Tu esti totdeauna sprijinitorul meu si piatra cea neclintita, pe care sunt intemeiate nadejdile mele. Tu cunosti, Dumnezeule, pricinile nefericirilor si intristarilor mele si ingrijesti de soarta mea. Desi sufar, dar stiu ca Tu ma iubesti si aceasta incredintare ma incurajeaza. Plin de nadejde in dragostea si in bunatatea Ta, nu voi lasa sa ma biruiasca impotrivirile soartei, ci ma voi lupta cu curaj si cred, ca avand ajutorul Tau voi iesi biruitor. Cel ce carmuiesti lumea si soarta muritorilor, carmuieste si corbia vietii mele, cea izbita de valurile ispitelor, spre liman linistit. Intelepciunea ta sa ma povatuiasca pururea in calea binelui si a fericirii, pentru rugaciunile tuturor Sfintilor Tai si ale Preacuratei Maicii Tale. In numele Tatalui al Fiului al Sfantui Duh si acum si pururea si in vecii vecilor Amin ,Doamne ajutane rugativa pentru noi va rugam din suflet .
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.07.2011, 10:56:04
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Buna ziua vin din nou sa va spun celor dragi ca suntem tot in aceeasi situatie nu am resuit sa plecam ne este foarte greu cu copii plang dorm printre vecini nu am cuvinte sa va spun cat de greu ne este numai Bunul Dumnezeu ne vede si traim cu speranta ca vom ajunge acasa emil a plecat sa caute poate gaseste ceva de lucru macar sa putm pleca eu si copii ,nu stim decand nu neam spalat nu am mancat si nu am putut dormi in pat tare este greu Dumnezeu sa ne ajute sa plecam acasa atat ma rog in fiecare minut care trece ,va rog din inima ajutatine sa plecam acasa va implora, din suflet nu mai putem va multumim Dumnezeu sa va rasplateasca si va dea sanatate sarut mana tuturor Dumnezeu sa ne ajute cu mila Lui .
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.07.2011, 07:03:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit invatatura de minte

Pilda

Un arab locuia intr-un cort si se ocupa cu tamplaria. Intr-o zi auzi un zgomot la usa din panza a cortului.

- "Cine e?"

- "Eu, camila. Lasa-ma sa-mi incalzesc nasul in cortul tau. Afara e foarte frig".

- "Bine, dar sa nu intri mai mult". Isi vazu de treaba mai departe. Cand se intoarse, camila era cu tot capul in cort.

- "Nu ti-am spus sa nu intri?"

- "Mi-era frig la cap si m-am gandit ca daca m-ai lasat sa-mi incalzesc nasul, imi vei lasa si capul. Nu mai inaintez, ai incredere".

- "Bine, dar sa nu mai inaintezi". Cand vazu ca arabul, atent la lucrul sau, nu-i mai dadu nici o atentie, camila intra si cu umerii si cu picioarele de dinainte. Cand o vazu arabul, se supara si-i porunci sa iasa imediat. Vru sa ia ceva s-o loveasca, dar in clipa aceea camila intra cu totul inauntru si-l azvarli pe arab afara. Arabul nici nu avu timp sa-si ia ceva cu el. Camila deveni stapana cortului!
Asa e si cu pacatul pe care il lasam putin cate putin sa ni se strecoare in viata. In cele din urma pune stapanire pe noi.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.08.2011, 13:02:32
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Dragi nostri vreau sa va spun ca am ajuns la dorohoi insa nu am reusit sa intram in ultimul timp mai deloc din cauza ca nu am avut de unde am sa va pun pozele care leam facut dar peste cateva zile vreau sa va multumesc celor care sau rugat pentru noi si sa va dorim din suflet multa sanatate si bucurie in casa si in familiile dumneavoastra Emil lucreaza acum inca mai avem de mers la scoala la gradinita sa terminam cu transferul pentru copii ,va vom tine la curent rugativa si pentru noi in continuare Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.08.2011, 15:15:32
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pilda

Un arab locuia intr-un cort si se ocupa cu tamplaria. Intr-o zi auzi un zgomot la usa din panza a cortului.

- "Cine e?"

- "Eu, camila. Lasa-ma sa-mi incalzesc nasul in cortul tau. Afara e foarte frig".

- "Bine, dar sa nu intri mai mult". Isi vazu de treaba mai departe. Cand se intoarse, camila era cu tot capul in cort.

- "Nu ti-am spus sa nu intri?"

- "Mi-era frig la cap si m-am gandit ca daca m-ai lasat sa-mi incalzesc nasul, imi vei lasa si capul. Nu mai inaintez, ai incredere".

- "Bine, dar sa nu mai inaintezi". Cand vazu ca arabul, atent la lucrul sau, nu-i mai dadu nici o atentie, camila intra si cu umerii si cu picioarele de dinainte. Cand o vazu arabul, se supara si-i porunci sa iasa imediat. Vru sa ia ceva s-o loveasca, dar in clipa aceea camila intra cu totul inauntru si-l azvarli pe arab afara. Arabul nici nu avu timp sa-si ia ceva cu el. Camila deveni stapana cortului!
Asa e si cu pacatul pe care il lasam putin cate putin sa ni se strecoare in viata. In cele din urma pune stapanire pe noi.
Multumim pentru pilda, doamna/domnule! De luat aminte!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.08.2011, 17:02:32
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Va multumesc si eu

De ieri vroiaam sa intru foarte mult am vrut ,sa va spun doar sunt foarte multi oameni care cersesc asa cum spuneti si intind mana dupa ajutor cel putin 90 la suta din ei vor pentru ca nu au sau nu vor sa munceasca si au gasit un bun folos prin a cere de la altii ,vreau sa va spun ca eu stiu ce este in sufletul meu cand nu am sa le pun copiilor de mancare sau cand stiu ca vine iarna si trebuie sa ii imbracam ,am facut copilasii acestia ii iubesc din toata inima sunt viata mea pentru ei ma lupt cand nu am daca credeti ca sunt singura care am cerut fiind necajita sunt multi care sunt necajiti si cer ajutor deasemenea ca si mine si nu sunt luati atat de dusmaneste ca si noi ,eu atat imi doresc cei care se gandesc kla noi si ne trimit o paine pentru copii sa stiti ca ii multumesc cu lacrimi in ochi bunului Dumnezeu si il rog din toata inima mea sa le dea acest dar care mi lau facut copiilor mei in lacrimi de bucurie si de veselie pentru familiile si casa lor ,daca cineva odata vrea sa ne trimita o paine pentru copii ii rog din inima sa ne scrie pe privat sau la adresa de email dumi_emil@yahoo.com ,,Va multumesc toata viata din suflet tuturor si nu doresc decat sa fie si in casa mea macar o mica bucurie pe chipul copiilor mei care ii iubesc si ii educ asa cum Dumnezeu ma indruma ,va multumesc si Dumnezeu sa va rasplateasca sufletele asa cum ati fost alaturi de noi in rugaciune si ajutor ,adrea noastra care acum sta este Bucevschi Iuliana ,strada transilvaniei numarul 11 ,judetul botosani .localitatea dorohoi ,pe parintele nostrau de la parohie il cheama Ioan Adam ,Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.08.2011, 17:06:53
andrei1994 andrei1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Mesaje: 3
Implicit Dumnezeu sa va ajute

Doamne ajuta-i si da-le ce au nevoie acestor copii ,sunt ingeri si Dumnezeu iubeste copii ,Toti copii sa vina la mine,,Pace in suflet,Amin.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 05.09.2011, 19:40:10
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit buna seara

va multumesc ca sunteti alaturi de noi si va rugati pentru noi suntem la inceput de drum si totul este inca greu acum ne rugam celui de susu sa ne ajute sa reusim sa intram in iarna bine ,am spus aici ca ne va fi usor insa nu mam gandit o clipa doar ca vreau sa mergem pe un nou drum acum vin inspre ale voastre suflete sa ma judecatyi asa cum dumneavoastyra credeti unii din voi cu rugamintea daca ma puteti ajuta pentru lemne de foc intram in iarna deja este frig șla noi si nu putem sa le cumparam avem greutate si cu scoala cu rechizitele si celelalte daca va indurati de sufletele noastre va implom din toata inima sa ne ajutati sa intram in iarna cu bine sufletele dumneavoastra sa va dea bunul Dumnzeu toata viata multa bucurioe si multa sanatate stiu ca acolo undeva intre atat de mult oameni este cineva care se va gandi si la sufletul nostru daca este cineva acolo adresa unde ne puteti ajuta cu ce puteti dumneavoastra este Bucevschi Iuliana ,strada transilvaniei numarul 11 ,oras dorohoi judet botosani bunul Dumnezeu sa va rasplateasca si sa va dea toata sanatatea si fericirea care o doresc din suflet familiai mele sarut mana si Dumnezeu sa va dea tot ce doriti.va multumesc din inima.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 05.09.2011, 20:51:13
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Lightbulb Daniel e uitat?

.................................
Citat:
În prealabil postat de Danielbucur Vezi mesajul
Buna ziua ma numesc Mocanu daniel si sunt din bucuresti am 33 de ani cu ambele picioare amputate de boala Burger Arterita va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu lemne de foc pentru iarna ambi parinti au decedat si cu pensia mea imi este foarte ggreu sa ma descurc si facturi si multe altele imi doresc doar lemne de foc pentru iarna nimic mai mult eu am mai apelat aici pe Forum si am fost ajutat va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine Multa sanatate Daniel las un nr de tel 0762457817
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu, mata sau dumneavoastra Adriana Cluj Generalitati 18 25.06.2014 13:08:57
Apelez la rugaciunile voastre alexina Umanitare 26 04.04.2011 11:39:25
Stiti dumneavoastra oare? goldfinger17 Intamplari adevarate 10 02.04.2011 21:06:43
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39