Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2007, 09:40:49
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Orice pocainta lipsita de nadejde este o pocainta fara rod! Indemnul "tine mintea in iad si nu deznadajdui" reflecta pe deplin acest lucru.

Intre nadejde si gandirea pozitiva exista o legatura directa. A nadajdui inseamna a gandi binele, a crede in binele care exista si a crede in binele care va veni. A gandi pozitiv inseamna a trai impreuna cu Dumnezeu, a avea incredere in El, a crede in pacea si bucuria pe care o da El.

Haideti sa vedem ce fundamente biblice si patristice putem gasi pentru gandirea pozitiva, pentru nadejde, pentru veselia care trebuie sa il caracterizeze pe un crestin adevarat. Sa vedem totodata delimitarile acestei gandiri pozitive crestine de alt tip de gandire pozitiva.

Ati avut momente in viata cand ati reusit sa va schimbati gandirea negativa in cea pozitiva si sa reusiti sa vi se confirme puterea acestei gandiri pozitive? Ce rol a jucat Dumnezeu in aceasta schimbare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2007, 22:22:12
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Iosif,asa este,intre nadejde(speranta)si gandirea pozitiva este o stransa legatura,ca de altfel intre credinta,nadejde si dragoste.Dar oricum,trebuie sa stim un amanunt semnificativ:speranta moare ultima si noi toata viata trebuie sa nadajduim,sa nu cadem in disperare,sa nu deznadajduim nici in momentele de cumpana si de mari incercari,la care suntem supusi cu totii,ca sa se vada de catre Dumnezeu,cine trece testul credintei si slujirii Lui Dumnezeu si cine nu.A nadajdui,a spera inseamna a gandi,a vrea si a face binele,a cauta sa facem binele,dupa puterile noastre,atat cat ne sta in putinta sau sa incercam chiar mai mult decat putem sau facem.Cine gandeste pozitiv e normal sa fie optimist,unii ar zice idealist,dar nu e chiar asa.Altii sunt de parere ca a fi pesimist inseamna de fapt a fi realist,dar eu nu consider asa,caci pesimismul ca si negativismul nu duc la nimic bun,decat la sinucideri sau altceva,la delasare,comoditate,monotonie,etc.Intotdeauna Dumnezeu are rolul primordial si trebuie sa ramana asa,pt.a putea face fata tuturor obstacolelor,piedicilor,incercarilor si ispitelor de tot felul,caci numai crezand si nadajduind,dar si iubind,putem intelege adevarata valoare a acestei gandiri pozitive si asadar optimiste,de o incarcatura asa de mare.Sincera sa fiu,am trecut prin perioade dificile peste care nu ma asteptam sa trec,poate cateodata cu o mare usurinta,dar asta se datoreaza sperantei,credintei,rugaciunii si apelarea la Dumnezeu in momentele de restriste si de cumpana din care nu mai vedeam nici o portita de iesire si bineinteles de salvare sau scapare.Asa ca mie imi place f.mult vorba aceasta:"speranta moare ultima".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2007, 19:19:31
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Iosif,de fapt m-am gandit eu mai bine si am ajuns la o concluzie sigura ca" speranta nu moare niciodata"cum nu dispar nici credinta si nici dragostea.Asadar nadejdea,gandirea pozitiva,optimismul,credinta si dragostea de Dumnezeu raman vesnic,de-a lungul tuturor timpurilor.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2007, 17:57:08
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Nadejdea ca si desnadejdea este strans legata de credinta. Desi uneori avem tendinta de a cadea in ispita deznadejdii, prin spovedanie, ajutor, rugaciune ne ridicam din acest grav pacat. Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui este o carte de capatai pentru biserica crestin ortodoxa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2007, 18:19:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Iosif,de fapt m-am gandit eu mai bine si am ajuns la o concluzie sigura ca" speranta nu moare niciodata"cum nu dispar nici credinta si nici dragostea.Asadar nadejdea,gandirea pozitiva,optimismul,credinta si dragostea de Dumnezeu raman vesnic,de-a lungul tuturor timpurilor.:)
Foarte frumoasa expunerea ta, Sebastiana ! Ce am fi fara dragoste, speranta si nu in ultimul rind far de credinta. Am fi un desert , de fapt n-am mai fi , sensul nostru ar disparea cu desavirsire. M-a impresionat, acum vreo doua zile, un batrin care find intrebat de un reporter la televizor despre fericire, a spus ca ce ar fi fericirea fara necazuri sau greutati ? Nu am mai gusta asa de bine din ea si nu ar mai fi fericirea, fericire in adevaratul sens al ei. Fara credinta si speranta, totul se naruie. Gindirea pozitiva, este un exercitiu extrem de greu in momente puternic incarcate negativ. Sint multe momente in viata grele, de disperare, de cumpana. A sti sa treci peste ele nu se invata nicaieri. Nu exista o formula magica. A da lectii altora , nu mi se pare corect. Totusi ce ne leaga pe toti deopotriva, este dragostea fata de Bunul Dumnezeu , credinta insasi , dragostea in general si speranta. Rugaciunile , postul in general au un rol determinant in atitudinea noastra fata de incercarile la care suntem supusi, incercari de loc intimplatoare.De fapt in asta lume nimic nu este intimplator,de aceea trebuie sa cautam cu discernamint, cauzele multor necazuri sau neimpliniri ale noastre . Pedagogia Divina este bine alcatuita,dar despre asa ceva putem discuta la un alt topic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2007, 23:14:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si totusi ce ne impiedica de foarte multe ori sa gandim pozitiv? Cum ajungem la o gandire pozitiva, pentru ca stim cu totii ca nu este un lucru usor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2007, 23:50:59
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Iosif,ne rugam Lui Dumnezeu,ne lasam in grija,in seama si in voia Lui,speram,credem,deci gandim pozitiv si ne pastram optimismul caci ce altceva ne mai ramane decat speranta,ca ne va ajuta Bunul Dumnezeu si EL va randui sa se faca voia Sa,dupa
cum si noi credem cu adevarat si sincer,fara sa ne mintim pe noi sau pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2007, 08:17:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si totusi ce ne impiedica de foarte multe ori sa gandim pozitiv? Cum ajungem la o gandire pozitiva, pentru ca stim cu totii ca nu este un lucru usor!
Societatea "moderna" in care traim, unde banul a ajuns la rang de virtute, rautatile celor din jur si raceala lor , sint doar citeva elemente ce fac din gindirea pozitiva un exercitiu extrem de greu. Intarirea credintei continu si un autocontrol al nostru pot diminua gindurile negative,iesirile necontrolate. Trebuie tot timpul sa avem in minte, inima si-n suflet dragostea pentru El si sa constientizam ca asta lume este trecatoare cu bune si cu relele ei , pregatindu-ne cu sufletul deschis pentru viata cea adevarata intru vesnicie in Imparatia Lui Dumnezeu. Este greu ,aproape imposibil sa gindim numai pozitiv .Cel ce afirma contrariul, mi se pare nesincer cu el insusi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2007, 22:28:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Gandirea pozitiva reala este una care se construieste mai ales datorita momentelor dificile. Incepe prin curajul de a crede in bine atunci cand nimic nu pare sa mai fie asa cum trebuie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2007, 23:22:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Gandirea pozitiva reala este una care se construieste mai ales datorita momentelor dificile. Incepe prin curajul de a crede in bine atunci cand nimic nu pare sa mai fie asa cum trebuie.
Autosugestionare ? Un joc al minti ? A vedea dintr un esec, un nou inceput ? .... .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Nadejdea oamenilor in Dumnezeu! spinu Generalitati 7 04.05.2008 00:27:38
Nadejdea noasta in Dumnezeu si in Sfanta Fecioara serb_crina Intamplari adevarate 0 18.01.2008 17:29:23
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34