Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.06.2011, 07:06:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Spovediți-vă ori de câte ori simțiți, în baza examenului de conștiință săptămânal (optim ar fi: zilnic) că aveți păcate mari sau păcate despre care nu aveți conștiință limpede că sunt mari sau mici. Legătura dintre spovadă și post e următoarea: trebuie să ne spovedim cel puțin odată pe an, de preferință în postul Paștelui, care, dintre posturi, este acela care are un caracter penitențial deosebit. Față de acela, numit "Sfântul și Marele Post", celelalte trei posturi, și anume al Sf Ap Petru și Pavel, al Sf Maria și al așteptării venirii lui Mesia (Adventul sau postul Crăciunului) au un caracter penitențial relativ mai mic.

Dacă ați ajuns la un asemenea grad de înaintare spirituală încât pe parcursul unui an nu ați făcut niciun păcat mare (spre exemplu: nu ați bârfit niciodată vorbind fără temei despre cineva că ar avea păcat grav, nu ați îndemnat pe nimeni să facă un păcat grav, nu ați folosit contracepția, nu ați lipsit de la slujbă în nicio zi de Duminică și nici în alte sărbători, nu ați încălcat cu bună știință postul, ați ascultat de superiorii dv, ați îndeplinit canonul de la ultima spovadă, precum și celelalte obligații prescrise), atunci, felicitări ! Tot ce vă rămâne de făcut este să mergeți în timpul pascal la spovadă și să spuneți: "nu îmi amintesc să fi făcut niciun păcat grav".


În concluzie:
-a fi bun creștin nu înseamnă a aștepta postul următor pentru a te spovedi, ci a căuta să te spovedești deîndată ce conștiința îți spune: "warning: sin here !"
-o dată pe an, trebuie să mergem la spovadă chiar dacă o cercetare serioasă ne arată că nu avem niciun păcat grav, încălcarea acestei norme fiind ea însăși păcat grav.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.06.2011 at 07:08:48.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.06.2011, 07:24:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar cand se intampla sa ramana pacate nespovedite, cu tot cu tehnica notatului pe hartie?

Adica a trecut Spovedania, Impartasania asemenea, dar mai sunt lucruri de marturisit. Le amintim la urmatoarea Spovedania, precizand situatia?
Da: dacă e vorba de păcate de care ne-am amintit ULTERIOR spovezii, deși am primit absolvirea în mod valid și spovada a fost bună (adică mântuitoare), este bine a le aminti la următoarea spovadă: însuși faptul că ni le-am amintit este semn că Dumnezeu, acționând prin persoana Sfântului Duh, Care este inspiratorul nostru, dorește să le spovedim și pe acelea.

Dacă, însă, e vorba de păcate de care nu ne-am amintit ulterior spovezii, ci ANTERIOR acesteia, trecându-le sub tăcere dintr-un motiv sau altul (rușine, teama de încălcarea secretului spovezii, etc), atunci situația e mai complicată: spovada nu a fost bună, adică sufletul nostru nu și-a redobândit starea de grație sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință. Ceea ce trebuie făcut, în acest caz, este să reluăm întregul proces al spovezii, menționând:
-păcatele menționate anterior
-păcatul trecut anterior sub tăcere
-faptul că ne-am prezentat la spovadă ascunzând acel păcat, fapt care este el însuși păcat grav.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2012, 14:52:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Psalmistul David intr-un psalm ce se citeste la inceputul Utreniei ne arata ce presupune Spovedania: "Ca faradelegea mea eu o voi vesti si ma voi ingriji pentru pacatul meu".

Nu este de ajuns doar a aminti pacatele in Taina Spovedaniei, fara a ne pocai din inima, fara a urma canonul primit de la duhovnic si fara a le parasi cu totul, adica fara a ne "ingriji pentru pacate".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2012, 15:46:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu este de ajuns doar a aminti pacatele in Taina Spovedaniei, fara a ne pocai din inima
Marturisirea fara pocainta echivaleaza cu ruperea unei buruieni. Cunoastem ca daca nu o scoatem din radacina, ea creste dupa rupere si de multe ori mai bine. Pocainta acest lucru aduce - smulgerea pacatului din radacina.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2013, 13:49:25
catalinmihai catalinmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2012
Mesaje: 5
Implicit Despre spovedanie.

De foarte multi ani nu m-am mai spovedit,iar cand ma spovedeam niciodata nu am fost usurat sau impacat cu mine! De multe ori am crezut ca sunt impetrit in suflet,(probabil),dar parca intotdeauna lipsea ceva....ori nu stiu sa ma spovedesc,ori nu inteleg sau aprofundez pacatele mele,ori...imi scapa ceva si nu-mi dau seama ce anume.Tare mult mi-as dorii sa scap de toate pacatele din trecut asa cum trebuie insa,nu stiu cum sa fac Da recunosc,sunt nestiutor si-mi pare rau,dar vreau sa ma intorc pe calea cea buna,ma doare ca trec zilele si sunt din ce in ce mai gol in suflet si parca Bunul Dumnezeu se daparteaza foarte mult de mine si ma simt singur. Daca stie cineva ce simt sau daca mai e cineva care a trecut prin astfel de stari si a reusit intr-un final sa isi gaseasca linistea il rog frumos sa-mi spuna si mie cum a procedat. Si daca cineva stie un duhovnic bun care sa stie sa umble in sufletul omului,sa-l intoarca pe toate partile,sa-l pacate de pacate,rog frumos sa-mi spuna si mei!
Multumesc mult!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2013, 19:25:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinmihai Vezi mesajul
De foarte multi ani nu m-am mai spovedit,iar cand ma spovedeam niciodata nu am fost usurat sau impacat cu mine!
Dupa spovada, simtamantul pe care il avem de obicei este de suflet usor, incat parca am avea aripi, in timp ce o recunostinta adanca fata de Dumnezeu, care ne-a dat acest mare dar, ne umple inima.
Cand acest lucru nu are loc, poate fi fie o incercare de la Ispititorul, care incearca prin orice mijloace sa ne indeparteze de medicamentele lui Cristos, dar poate fi si din cauza ca spovada nu a fost buna, lipsindu-i ceva. In acest caz trebuie sa ne intrebam: am spovedit toate pacatele de care ne-am amintit, ori am ascuns chiar si unul singur ? Ne-am cait de ele, sau, de fapt, consideram ca nu sunt chiar asa de mari pacate ? Am luat hotararea ferma de a nu le mai repeta, ori ne-am spus in sinea noastra: "le marturisesc pe acestea si de maine o iau de la capat". La randul lui, preotul este el hirotesit pentru a face spovezi ? (Nu toti preotii sunt hirotesiti, iar incalcarea acestui lucru face ca Sacramentul sa fie invalid). A rostit Sfanta Formula asa cum trebuie, ori a balmajit ceva ce nu am inteles ?

Citat:

ma doare ca trec zilele si sunt din ce in ce mai gol in suflet si parca Bunul Dumnezeu se daparteaza foarte mult de mine si ma simt singur.
Chiar asa se intampla: Dumnezeu se indeparteaza de dv. Ca sa fim mai rigurosi, dv va indepartati de El, fiindca El ocupa locul din centru. Cum se spune in fizica, El e centrul de referinta, a spune "trenul s-a indepartat" e mai bine formulat decat "gara s-a indepartat".

Desigur ca Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii, care se impart in urmatoarele doua categorii: dreptii si pacatosii. Dar nu-i iubeste pe toti la fel. Cu dreptii este foarte prietenos, iar pacatosii pierd prietenia Lui.

Citat:
Si daca cineva stie un duhovnic bun care sa stie sa umble in sufletul omului,sa-l intoarca pe toate partile,sa-l pacate de pacate,rog frumos sa-mi spuna si mei!
Multumesc mult!
Stiti biserica de langa dv, aceea de dupa colt, cum iesiti ? Ei bine, acolo veti gasi exact duhovnicul de care aveti acum nevoie.

Cu fratietate in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2013, 23:15:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinmihai Vezi mesajul
Daca stie cineva ce simt sau daca mai e cineva care a trecut prin astfel de stari si a reusit intr-un final sa isi gaseasca linistea il rog frumos sa-mi spuna si mie cum a procedat.
Mai întâi am trăit luarea hotărârii de a mă spovedi. După o lungă ceartă cu mine însumi, după argumente pro și contra, am ajuns la concluzia că lucrul cel mai bun e să mă spovedesc. M-au ajutat mult cărțile - Scriptura, diverse cărți duhovnicești, Filocalia. I-am crezut pe cuvânt, după o lungă perioadă de negare, pe Părinți. Slavă lui Dumnezeu! Că S-a milostivit chiar și de mine...
Dar unde? Unde să mă spovedesc? Știam că în București sunt multe biserici; la care să merg? Care o fi un duhovnic priceput? (ziceau nebunia și prostia mea, dezvoltate cu ajutorul priceput al coconetului religios al capitalei patriei; tot felul de sfințișori și de sfințișoare de prin baruri și alte locașuri, de obicei de cultură, mă îndemnau să fiu cu mare luare aminte la cine mă spovedesc prima dată... Doamne, cum îi mai respectam și ascultam pe puii aștia de cuc!...) Și așa, meditînd steril, a mai trecut vreo juma de an. Apoi m-am prins că tergiversez, spre bucuria dracilor și spre surparea mea. Și, într-o binecuvântată zi rânduită de Domnul spre ridicarea mea din mocirla porcească în care îmi târâsem sufletul, am ieșit din bloc și am intrat în prima biserică ieșită în cale: cea de lângă bloc, evident, care mă aștepta acolo de ani și ani... Dintotdeauna, parcă...:)
Părintele mi-a dat un îndreptar pentru spovedanie, ca să mă ajute să îmi fac un "tur de conștiință". Seara am parcurs tot caietul, singur, cu răbdare (și cu groază de mine însumi, realizînd nerozia mea și prăpădul pe care îl făurisem singur). Cu lacrimi, cu oftaturi, cu imagini nebunești jucîndu-mi înaintea ochilor, cu multe sentimente grele... Am plâns mult, am scris cu mâna mea păcatele mele pe o foaie, apoi am adormit, extenuat și oarecum liniștit.
A doua zi a urmat prima spovedanie din viața mea. A durat cam o oră, aveam o listă de peste o sută de liniuțe... Părintele m-a ascultat fără să scoată un sunet, apoi, dîndu-mi câteva cuvinte de mângâiere și o serie de îndrumări, m-a încurajat să îmi îndrept viața și să mă deprind cu mersul la Biserică. Ceea ce am și făcut. Spre folosul meu și al familiei mele.

Mai greu a fost după vreo doi ani când, în urma unor nepotriviri între nevoile mele și cuvântul părintelui, am luat amândoi hotărârea să îmi caut alt duhovnic. Treabă grea, care a durat ani de zile... Rareori mă spovedeam, pe unde apucam, când simțeam că mi s-a încărcat sufletul de păcate multe și grele... Când parcă nu mai puteam trăi nici măcar cu mine însumi, cu atât mai puțin între oameni sau înaintea Domnului... Mă spovedeam însă, oarecum disciplinat, în posturi.
Au fost însă și perioade când ajunsesem să mă îndoiesc de folosul spovedaniei... Suflet golit, sfârșit...

Cred acum, cred cu adevărat că ai de făcut un lucru foarte bun, cel mai folositor cu putință. Așa cum a spus și Mihnea: să intri în biserica de după colț sau, poate, de peste drum sau de pe unde o fi mai aproape. Să te smulgi pur și simplu din mâlul greu și seducător al tergiversării (face parte din vraja bolii noastre sufletești).
Dezbate cu preotul locului rezistențele și frământările tale. Chiar dacă nu te va spovedi, părintele îți poate fi de folos prin lămuriri și prin energia omului sfințit de harul Duhului Sfânt și îți poate recomanda un alt preot... nu știu eu, vei descoperi acolo, pe loc...
În tot cazul, să te frămânți singur pe tema mărturisirii, să te perpelești sub războiul gândurilor, e un calvar care mai degrabă îți sleiește sufletul de puteri decât te ajută la ceva bun.

Curaj! Ai de înfruntat doar tendința minții noastre omenești de a fi ea dumnezeul nostru și al lumii. Ignoră-o! Ursul trece câinii latră. Fii și tu urs, deocamdată, strecoară-te printre câinii gândurilor deznădejdii, apoi te vei simți cu adevărat om! (Cât despe dracii care se adună mereu ca să ne zăpăcească și să ne descurajeze, nici nu merită să pomenim. Oricum ne vor sâcâi toată viața, că altă treabă nu au, scârboșii și viclenii... Dă-le pace și lasă-i cu soarta lor nefericită...)
Domnul fie cu tine! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 22.02.2013 at 23:19:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2013, 23:22:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spovediți-vă ori de câte ori simțiți, în baza examenului de conștiință săptămânal (optim ar fi: zilnic)
"Și mai optim" ar fi: în fiecare clipă.
Mă refer la examenul de conștiință (nu la spovedanie).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2013, 09:58:11
catalinmihai catalinmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2012
Mesaje: 5
Implicit Mihnea Dragomir si Cezar Ioan,

Multumesc din tot sufletul,frumoase cuvinte! Va iubesc,am prins curaj!Bunul Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18