Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2012, 22:45:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Recaderea de dupa

Hristos a inviat!
Vi s-a intamplat, cu siguranta, ca imediat dupa ce va impartasiti, sau chiar in ziua precedenta, dupa ce v-ati spovedit si ati primit dezlegare, sa patiti ceva, sa vi se intample ceva care sa va faca sa cadeti din nou in pacat : sa va certati, sa va enervati, sa injurati pe cineva, sa va supere cineva sau sa aveti impresia ca vrea sa va opreasca de la savarsirea sfintei taine sau sa va faca sa fiti nevrednici. Cu siguranta e mana lui Aghiutza, care chiar asta vrea. Ba chiar putem sa credem, aia mai pacatosi dintre noi, ca ne pandeste, ne asteapta la cotitura, sa se razbune pe noi daca cumva savarsim vreun act de pocainta. Ce putem face in acest sens? Cum putem sa identificam "sursa", "cuibul" dracilor din casa si din viata noastra? Desigur, de tot nu vom putea sa-i alungam, dar macar sa nu-i mai atragem. Cu siguranta gresim si noi cu ceva de cadem prada necuratului asa usor. Si totusi, cred ca dupa savarsirea actului de pocainta (participarea la slujba, spovedanie, maslu, etc), e un moment vulnerabil, ne prinde descoperiti cu ceva, probabil e ca la fotbal, cadn te bucuri ca ai dat un gol si echipa adversa contraataca. Sau poate asta se intampla doar cand actul de pocainta nu e complet. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2012, 23:04:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sau poate asta se intampla doar cand actul de pocainta nu e complet. Ce parere aveti?
Adevarat a inviat!

Cauza caderii in pacat dupa impartasire e data de faptul ca suntem vii. Si cat suntem vii, diavolul lupta sa ne rupa de viata vesnica fericita.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2012, 23:19:41
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

era undeva in Pateric o istorioara cu un calugar care imediat dupa impartasanie fugea in chilia lui, fara sa mearga la masa cu fratii sau macar sa ia anafora ....toti credeau ca da dovada de lipsa de respect, dar el le-a zis ca defapt fuge de slava desarta si de pacatele care il pandesc si astfel linistea interioara de dupa slujba si-o pastreaza mai mult timp...sau ceva de genu...
cam asta cred ca e si rezolvarea problemelor de care ai zis mai sus, dupa fiecare slujba si eu incerc sa fug cat mai repede in camera mea si incerc sa nu dau ochii cu nimeni din jur uneori reusesc uneori nu...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2012, 08:26:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Vi s-a intamplat, cu siguranta, ca imediat dupa ce va impartasiti, sau chiar in ziua precedenta, dupa ce v-ati spovedit si ati primit dezlegare, sa patiti ceva, sa vi se intample ceva care sa va faca sa cadeti din nou in pacat : sa va certati, sa va enervati, sa injurati pe cineva, sa va supere cineva sau sa aveti impresia ca vrea sa va opreasca de la savarsirea sfintei taine sau sa va faca sa fiti nevrednici. Cu siguranta e mana lui Aghiutza, care chiar asta vrea. Ba chiar putem sa credem, aia mai pacatosi dintre noi, ca ne pandeste, ne asteapta la cotitura, sa se razbune pe noi daca cumva savarsim vreun act de pocainta. Ce putem face in acest sens? Cum putem sa identificam "sursa", "cuibul" dracilor din casa si din viata noastra? Desigur, de tot nu vom putea sa-i alungam, dar macar sa nu-i mai atragem. Cu siguranta gresim si noi cu ceva de cadem prada necuratului asa usor. Si totusi, cred ca dupa savarsirea actului de pocainta (participarea la slujba, spovedanie, maslu, etc), e un moment vulnerabil, ne prinde descoperiti cu ceva, probabil e ca la fotbal, cadn te bucuri ca ai dat un gol si echipa adversa contraataca. Sau poate asta se intampla doar cand actul de pocainta nu e complet. Ce parere aveti?
Actul de pocăință este complet, dar noi suntem creștini incompleți. În loc să fim în unire mistică, o dată pentru totdeauna cu Domnul, noi am fost la braț cu El o clipă, după care ne-am întors la ale noastre. În loc ca El să ne ridice, noi L-am târât după noi.

Și totuși, nu trebuie să cedăm încă o dată sugestiilor lui Întunecilă și să credem că Sf Taină (a Spovezii, a Împărtășaniei) nu a operat în noi. Dimpotrivă, e ca la un război al nervilor, sau mai degrabă ca la un asediu: să persistăm și puterile dușmanului vor slăbi.

Dacă, însă, se întâmplă ca între momentul primirii dezlegării (absolvirii) și cel al primirii Euharistiei să păcătuim din nou, atunci în niciun caz nu trebuie să ne împărtășim, fiindcă ar fi o împărtășire sacrilegă. De aceea, e bine ca ultimul examen de conștiință să fie făcut în biserică, chiar înainte de primirea Sf Trup și să ne punem întrebarea: "oare de când ne-a iertat El și până acum, nu cumva L-am supărat din nou?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2012, 13:19:33
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking razboiul neincetat

un parinte spunea:de cite ori cazi,scoalate si umbla.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2012, 17:57:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca primim dezlegare pentru Sf. Impartasanie atunci sa o luam imediat dupa marturisire. Mi se pare absurd sa mai astepti o zi. Cine mai "garanteaza" pentru vrednicia ta? Intr-o zi se fac mii si mii de pacate,asa ca cel mai bine ne impartasim la 1-5 minute dupa Spovedanie,atunci avem nivelul cel mai inalt de curatie ca sa spun asa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2012, 18:05:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Raul, dupa nicio spovedanie nu suntem vrednici sa ne impartasim. A spune ca am ajuns sa fim vrednici, inseamna ca suntem departe de ceea ce insemna sfintenia lui Dumnezeu. E chenoza, pogoramantul Domnului fata de noi atunci cand ne apropiem de El.

Renunta la intervalul 1-5 minute, ar fi culmea sa stam cu ochii pe ceas atunci cand vine vorba de impartasire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2012, 23:40:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu intelegi. Nu am spus niciodata ca am fi vrednici de Sf. Impartasanie chiar si dupa ce ne spovedim,si nu am batut in cuie nici intervalul mai sus amintit. Spuneam doar ca in primele clipe dupa Sf. Impartasanie suntem cel mai curati posibil,caci cu fiecare clipa care trece savarsim cate un pacat (voluntar sau nu). Sper ca acum s-a inteles mai bine ce am vrut sa transmit. Deci nu recomand sa se astepte ~24 h de la spovedanie pana la impartasanie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2012, 00:04:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu ca si altii,am un mare respect pt ziua Vinerii Mari...de cate ori se apropie aceasta zi imi propun s-o petrec mai special,insa pe cat de tare ma pregateam pt post negru,pt tacere,pt rugaciune pe tot atata se intamplau tot felul de incidente.Ma certam urat cu vreo colega,cineva ma trata inedecvat,in fine ceva se intampla iar eu nu reuseam sa ies curata din acele incidente.Niciodata nu-mi aminteam ca este o zi speciala,decat dupa ce incidentul se consuma iar eu deja ma implicasem;atunci regretam ca nu am ales sa tac.

Anul asta insa nu s-a intamplat nimic reprobabil,ba chiar a fost o frumoasa zi,nu am mai simtit de mult sentimentul acela de unicitate al acestei zile speciale.Am fost calma,interiorizata,nu m-am certat cu nimeni , nici macar nu m-am dus la lucru ca sa nu existe nici o problema :)

Asa ca eu nici nu pot vb despre recaderea (de dupa)ci de esecul de dinainte !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.05.2012 at 00:15:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2012, 03:42:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca primim dezlegare pentru Sf. Impartasanie atunci sa o luam imediat dupa marturisire. Mi se pare absurd sa mai astepti o zi. Cine mai "garanteaza" pentru vrednicia ta? Intr-o zi se fac mii si mii de pacate,asa ca cel mai bine ne impartasim la 1-5 minute dupa Spovedanie,atunci avem nivelul cel mai inalt de curatie ca sa spun asa.
Ne impartasim daca primim dezlegare nu?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25