Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.06.2008, 02:42:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
Traiesc intr-un orasel si-mi pare rau sa spun dar nu cunosc decat un prieten care nu a trait in concubinaj si el e protestant...cunosc insa concubinaj, cunosc fete sub 14 ani care intretin relatii sexuale..lumea in care traim nu e chiar asa cum vor crestinii practicanti, m-ati terminat cu afirmatia asta...Dumnezeu sa ma ierte si voi sa ma iertati dar nu pot sa inteleg aceasta afirmatie "crestin practicant..." si mi se rupe sufletul cand vad ca oameni precum Laura Andresan apare la televizor si indruma minti si oameni care poate-L cunosc pe Dumnezeu nu zic nimic, fie ca nu vor, fie ca nu pot.....in fine, nu vreau sa continui acest subiect, pentru ca m-a scarbit demult acest mod de viata...si apoi chiar si afirmatia ta alexandra contine 2 cuvinte care-ti exprima micul procent de nesiguranta "majoritatea" si "nu cred" ...in fine....
Da, de fapt asta e realitatea, nu visarile la idealisme. Adevarul este atat de aspru si dureros, incat nu mai are rost sa spunem ce si cum se mai intimpla, ce facem noi de fapt si cat de pacatosi suntem cu totii in particular. Crestini practicanti? Heh! Asta chiar ca a fost buna!:)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.06.2008, 11:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Totusi, aceasta-i realitatea. Alexandra, a scos un adevar din gura ei. Crestini ne consideram aici in asta tara majoritatea, dar cei ce pun in practica morala si invataturile crestine, procentul este alarmant de mic. Asa ca Stefane, nu o lua ca un amuzament, adevarul grait de Alexandra.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.06.2008, 14:47:55
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cand a spus crestin practicant s-a referit la aceia carora le pasa de Dumnezeu si se straduiesc sa-I urmeze invatatura...
altii sunt crestini doar cu numele si in cot ii doare ca au fost botezati in ortodoxie..

de cazut, multi cad... important este ca fiecare sa se ridice si sa nu repete isprava
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.06.2008, 16:52:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta

important este ca fiecare sa se ridice si sa nu repete isprava
Pai asta este recomandat, dar in viata noastra particulara de zi cu zi treaba sta alt fel ;)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.06.2008, 21:22:53
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pai asta este recomandat, dar in viata noastra particulara de zi cu zi treaba sta alt fel ;)
asta si pentru ca in prezent a devenit aproape o crima sa fi o persoana religioasa, care tine post si merge la biserica, esti vazut ca o paria, ca o persoana indoctrinata si cu principii invechite
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.06.2008, 21:58:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asa e, diana... dar, ca sa-l parafrazez pe seminaristul: "ce ne pasa noua, ei vor da seama!"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.06.2008, 22:10:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de veilur
Pai asta este recomandat, dar in viata noastra particulara de zi cu zi treaba sta alt fel ;)
asta si pentru ca in prezent a devenit aproape o crima sa fi o persoana religioasa, care tine post si merge la biserica, esti vazut ca o paria, ca o persoana indoctrinata si cu principii invechite
Sa dea Domnul ca numarul celor invechiti sa sporeasca iar paria sa fie la tot pasul. Apropo si betivului, cel treaz, e o ciudatenie pentru el !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.06.2008, 23:07:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
asta si pentru ca in prezent a devenit aproape o crima sa fi o persoana religioasa, care tine post si merge la biserica, esti vazut ca o paria, ca o persoana indoctrinata si cu principii invechite
OK, si daca ei ne considera paria si invechiti, ce? Sa ne considere, nu mai pot eu ca ma considera ei asa. Si pana la urma nu trebuie sa arati celor din jur ca esti "paria" sau "invechit", ci poti fi si fara sa te stie nimeni ;)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.06.2008, 22:40:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nici mandria nu-i buna Stefane, dar nici egoismul nu-i sanatos.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.06.2008, 00:43:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mai bine sa tac din gura, ca atunci cand vorbesti despre credinta altora, esti tentat sa judeci sau sa clevetesti; asa ca mai bine stau in banca mea si sa-mi vad de pacatele mele, decat sa enervez pe altii cu paria mea invechita :)
Reply With Quote
Răspunde