Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2013, 15:59:42
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Cum gasim echilibrul in viata?

Cum gasim echilibrul in viata?

Adica de unde stim cat timp sa muncim, cat timp se ne rugam, cat timp sa invatam, cat timp sa dormim, cat timp sa citim, cat sa mancam, cat sa ne relaxam etc.
Cum sa ne ordonam prioritatile in viata si cat timp sa le acordam?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2013, 16:09:37
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Daca stiti carti si editoriale despre acest subiect va rog sa postati aici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2013, 16:48:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum gasim echilibrul in viata?

Adica de unde stim cat timp sa muncim, cat timp se ne rugam, cat timp sa invatam, cat timp sa dormim, cat timp sa citim, cat sa mancam, cat sa ne relaxam etc.
Cum sa ne ordonam prioritatile in viata si cat timp sa le acordam?
Cred că putem găsi un echilibru prin bunăvoință și experiență. Ținând cont de îndemnul de a căuta mai întâi împărăția lui Dumnezeu, după care toate ni se vor adăuga nouă. Și ajustându-ne programul zilnic pe parcurs... Răspunsul solicitat prin întrebarea ta pare a se vrea strict și milităresc, bazat pe o literă de lege/ regulament... Eu nu știu așa ceva. Ai dreptate că avem nevoie de priorități, respectiv Dumnezeu pe primul loc, apoi familia, apoi cariera și celelalte (așa mi-a zis mie cineva și mi se pare de bun simț). Prioritățile o dată stabilite, ne vom ghida după ele și după principii, nu cred că e nevoie de un program stabilit în ore. Dacă vrei, tot timpul și tot ce facem ar trebui să fie ca pentru Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2013, 17:15:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum gasim echilibrul in viata?

Adica de unde stim cat timp sa muncim, cat timp se ne rugam, cat timp sa invatam, cat timp sa dormim, cat timp sa citim, cat sa mancam, cat sa ne relaxam etc. Cum sa ne ordonam prioritatile in viata si cat timp sa le acordam?
Apoi cam toata viata aceasta tine acest exercitiu de "echilibristica", in care avem parte de lipsuri si excese, de caderi si ridicari.

Daca luam seama la icoana in care este reprezentata scara dumnezeiescului urcus, vom vedea ca urcusul se petrece cu anevoie, indiferent pe ce treapta a scarii ne situam. Esecul ne paste la tot pasul.

Insa tot in aceasta icoana observam cum cei care izbandesc sunt aceia care au privirea atintita numai catre Hristos.

El ne este atat "punct de referinta", cat si "centru de greutate" sau sprijin, in acest urcus pe calea mantuirii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2013, 17:18:11
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

De multe ori imi pun intrebarea daca am cheltuit timpul cu folos.
Chiar daca fac lucruri bune ma intreb daca nu trebuia sa fac altceva cu timpul meu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2013, 17:34:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
De multe ori imi pun intrebarea daca am cheltuit timpul cu folos.
Chiar daca fac lucruri bune ma intreb daca nu trebuia sa fac altceva cu timpul meu.
Tot la Hristos ajungem. In masura in care Ii inchinam din "timpul nostru" acest timp nu mai este cheltuit, ci castigat, invesnicit.

Dar problema aici apare, in faptul ca vorbim de "timpul nostru", cand de fapt este timpul Sau, acela pe care ni-l daruieste tinandu-ne in existenta. Si aici ne lipseste constiinta acelui "Ale Tale, dintru ale Tale...". Egoismul nostru se vadeste pana si in modul in care ne raportam fata de timp.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2013, 17:43:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum gasim echilibrul in viata?
La îndemnul preotului sau al diaconului "toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!" din timpul Sf Liturghii, noi, mirenii, răspundem "Ție Doamne". Eu cred că acesta este răspunsul potrivit. Din păcate repetăm papagalicește "Ție Doamne", neluând seama la acest îndemn, nepunându-l în practică...adică vorbe goale, fără fapte.

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Adica de unde stim cat timp sa muncim, cat timp se ne rugam,
Eu aș mai spune așa: muncește și te roagă, roagă-te și muncește...sau în timp ce muncești roagă-te. Nu cred că există o normă...muncești atât cât îți cere viața, serviciul etc..

ps: consider potrivit răspunsul Annytei și al lui Marius
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2013, 17:48:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Tot la Hristos ajungem. In masura in care Ii inchinam din "timpul nostru" acest timp nu mai este cheltuit, ci castigat, invesnicit.

Dar problema aici apare, in faptul ca vorbim de "timpul nostru", cand de fapt este timpul Sau, acela pe care ni-l daruieste tinandu-ne in existenta. Si aici ne lipseste constiinta acelui "Ale Tale, dintru ale Tale...". Egoismul nostru se vadeste pana si in modul in care ne raportam fata de timp.
Foarte bine ai punctat. Totuși tind să cred a fost mai mult o neatenție în exprimare, alexdu încerca să-și expună o idee, fără să fie atent la un detaliu. Oricum, de folos i-ar fi să înțeleagă ceea ce ai punctat foarte bine.

Un părinte spunea că la judecată vom da seama și de timp, de cum am folosit timpul.

Last edited by ovidiu b.; 26.02.2013 at 18:02:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2013, 19:01:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum gasim echilibrul in viata?

Adica de unde stim cat timp sa muncim, cat timp se ne rugam, cat timp sa invatam, cat timp sa dormim, cat timp sa citim, cat sa mancam, cat sa ne relaxam etc.
Cum sa ne ordonam prioritatile in viata si cat timp sa le acordam?
"Ora et labora", "roaga-te si lucreaza" este indemnul urmasilor Sf Benedict. Ei isi impart cele 24 de ore ale unei zile in trei: 8 ore se roaga, 8 ore lucreaza, 8 ore dorm. Asta e si ordinea prioritatilor. Duminica si in alte zile cand nu lucreaza, cele 8 ore pentru lucru sunt inlocuite cu distractie, de obicei intalniri fratesti.

Pe de alta parte, nimeni nu cere laicilor, adica celor care au urmat "calea Martei, cea care alearga" sa se roage cat fratii benedictini. Participarea la Liturghia duminicala este de porunca, rugaciunile de seara, de dimineata si inainte de masa sunt, chiar daca nu de porunca, intens recomandate. In rest, forma noastra de slujire fata de Domnul este in a-l sluji pe aproapele: parintii si fratii nostri, copiii nostri precum si toti care sunt "aproapele", chiar si...levitii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde