Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2010, 13:59:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit hula impotriva Duhului Sfant

nu stiu daca aici trebuie pus acest topic, dar nu am stiu unde sa-l pun.
astazi am avut o discutie in care cineva mi-a spus ca sinuciderea este un pacat capital, dar nu pare a fi hula impotriva Duhului Sfant. eu sunt de parere ca mai mare jicnire si ofensa adusa lui Dumnezeu este sinuciderea, si automat hula impotriva Duhului Sfant. Care este adevarul?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2010, 14:30:48
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Sinuciderea este cel mai mare pacat deoarece Dumnezeu ti-a dat viata, El ti-o ia. Automat, tu te faci stapan pe viata ta si decizi sa ti-o iei, deci il scoti pe Dumnezeu din viata ta. Duhul Sfant este cel ce a suflat suflare de viata peste om si l-a insufletit. Deci, luandu-ti viata, arati ca nu crezi in Dumnezeu.
Hulă:Ocară, injurie; ponegrire, calomnie; blasfemie....
Nu vreau sa-mi exprim opinia pentru ca nu stiu cat de adevarat este ceea ce cred eu...O sa-l intreb oricum pe duhovnic...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2010, 15:14:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dupa pararea mea pacatele impotriva Duhului Sfant sunt apostazia, erezia si necredinta. Ele uneori conduc la sinucidere.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2010, 15:38:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Sinuciderea este cel mai mare pacat deoarece Dumnezeu ti-a dat viata, El ti-o ia. Automat, tu te faci stapan pe viata ta si decizi sa ti-o iei, deci il scoti pe Dumnezeu din viata ta. ...
Sinuciderea este pacat cind se face ca urmare a unei decizii CONSTIENTE nu de nebunie trecatoare sau permanenta.
Faptul ca este considerat un pacat este o aberatie a bisericii timpurii izvorita din necunostinta bazelor psihologiei umane( un domeniu medical recunoscut RECENT)

La urmatorul sinod ar trebui sa fie revizuita si aceasta imagine eronata a suicidului.

Toate curtile de justitie inclusiv cea CEREASCA iarta celor care savirsesc pacate in necunostinta de cauza, in cazul de fata stari psihotice de intunecare a mintii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2010, 09:21:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dupa pararea mea pacatele impotriva Duhului Sfant sunt apostazia, erezia si necredinta. Ele uneori conduc la sinucidere.
Într-adevar pacatul sau hula împotriva Duhului Sfânt este împotrivirea constienta fata de Dumnezeu.

Aceste pacate sunt considerate iremediabile nu pentru ca Dumnezeu nu le-ar ierta, ci pentru ca ele scot din suflet dorinta de întoarcere si de pocainta.

Dar apostazie nu este doar lepadarea verbala ci orice pacat deliberat, constient.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2010, 13:13:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Uneori eu simt o ispita de la diavol ,manifestata prin cuvinte de hula,dispretuitoare,nejustificate,impotriva lui Dumnezeu.Se manifesta ca o voce interioara .Eu incerc sa o alung cat mai repede din mine,sa nu ma invoiesc cu ea.Oare aceasta e hula impotriva Duhului?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2010, 13:17:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu cred ca e vorba de asta. gandurile acestea apar la multi, este o ispita foarte grea. trebuie spovedanie multa, sa il parasti pe vrajmas mereu la duhovnic, ca uneori se mai satura si pleaca. si sa ceri binecuvantare si sfat pentru rugaciunea lui Iisus, ajuta cel mai mult in lupta cu gandurile acestea. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2010, 13:46:44
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacatul impotriva Duhului Sfant este atunci cand omul inchide usa activitatii acestuia in viata lui, omul practic Il scoate pe Cristos din viata lui si automat nu mai are cine sa ierte, acest pacat este de neiertat dupa cum spune Scriptura, pentru ca nu mai are cine sa ierte, omul s-a lepadat de Dumnezeu si nu mai accepta iertarea. Iuda a comis acest pacat pentru ca a crezut ca Domnul nu il poate ierta pentru ce a facut, s-a inchis fata de Domnul si a preferat sa rezolve singur problema.

Problema sinuciderii e complexa, fiecare caz e unic si Dumnezeu va judeca cu dreptate fiecare caz in parte
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2010, 13:56:15
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

am gasit in Indreptarul pentru spovedanie ca sinuciderea este PĂCAT ÎMPOTRIVA DUHULUI SFÂNT.
multumesc celor care mi-au raspuns
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2010, 01:25:33
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit despre sinucidere

Sinuciderea este una din cele 7 hule impotriva duhului sfant,despre care Mantuitorul spunea ca :''pacatele vor fi iertate ,dar hulele impotriva duhului sfant nu vor fi iertate nici acum ,nici in vecii vecilor''.Totusi,am intalnit in viata diferite cazuri cand sinucigasii au fost iertati.Un parinte mi-a zis sa nu ne grabim sa judecam pe sinucigasi,caci se poate sa fi avut si altii vina in a face pe cineva sa ajunga in culmea disperarii si atunci daca cei vinovati de impingerea la acest pacat ,daca isi asuma vina ce o au si o tin in rugaciune[psaltire],post,milostenii se poate sa aiba iertare.Cunosc cateva cazuri si nu repet deoarece am mai postat in forum.Mare atentie,caci fiecare din noi avem pacatul de a nu fi ajutat indeajuns pe cel ce s-a sinucis,asa ca sa ne gandim ce mari pacate facem noi si nu altii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
Despre pacatul impotriva Duhului Sfant lacrimi Din Noul Testament 35 14.04.2010 07:23:20