Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 15.07.2011, 14:42:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce caz curios!!!
Pana acum o zi imi erai mare prietena,mai sa fie?!?!
Ma tradezi pt Bucuresti?
Sper ca mi-ai citat gandurile nerostite de ieri si nu vorbesti in numele tau, ca asta ar insemna ca nici acum nu realizezi atitudinea ta.

Te invit pe privat " sa ne spalam rufele in familie", ca sa ne purtam ca doua persoane civilizate ce sustinem ca suntem, daca vrei sa continuam discutia sau ai nelamuriri.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 15.07.2011, 14:50:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Discutam si noi, Alin, despre lucrurile care ne dor.
Genul asta de discutii se poarta pe privat pentru ca nu folosesc la nimeni si pe deasupra chiar sunt paguboase ca imagine, atat a personalor implicate dar si a forumului in general.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 15.07.2011, 15:11:03
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Asta era intr-adevar de o importanta vitala.
Cum de altfel tot ce se discută pe forum, exceptând secțiunea Umanitare.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 15.07.2011, 16:14:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Genul asta de discutii se poarta pe privat pentru ca nu folosesc la nimeni si pe deasupra chiar sunt paguboase ca imagine, atat a personalor implicate dar si a forumului in general.
Celor "surzi" nu le folosesc.
S-au purtat discutii cu adevarat penibile, fara ca cineva sa se sesizeze.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 15.07.2011, 16:15:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu, Miha-anca, dă-ți (ție) drumul la aerul condiționat!
Ce vrei sa spui?!? Mai clar, te rog!
Reply With Quote
  #326  
Vechi 15.07.2011, 20:59:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Eliminarea persoanei respective din anturaj, deconspirarea ei, eliminarea posibilitatii ca acea persoana sa mai faca rau si altora prin distrugerea credibilitatii ei, dezasocierea de persoana respectiva si actiunile ei in scopul de a nu fi bagat in "aceiasi oala", etc.
Nu e vorba de razbunare ci de justitie.

Fiecare e rasplatit pe masura actiunilor sale, iar daca Dumnezeu iarta acolo sus pacatele, e treaba Lui, aici pe pamant noi avem nevoie de o justitie pamanteana: cateodata e mai bine sa intorcem si celalat obraz, altadata vinovatul trebuie spanzurat in piata publica (metaforic vorbind).
Nu cred ca te intereseaza prea mult sa devii placut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 15.07.2011, 22:22:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Mie mi se pare ridicola antiteza asta: Bucuresti vs. celelalte orase. Cu alte cuvinte, Bucurestiul este murdar, urat, gri, plin de oamnei ingrozitori, iar in celelate orase pomii sunt verzi, de pe strzi lingi miere, ciocarliile canta,si floricelele sunt la tot pasul... Daca am depasi putin gandirea asta neproductiva, ne-am da seama ca fiecare oras are farmecul lui si, mai ales, ca fiecare oras are zonele lui mai frumoase si pe cele mai putin frumoase. Nu e drept sa compari Titanul sau Rahova cu Piata Sfatului din Brasov- dupa o astfel de compratie, evident, Bucurestiul nu poate iesi bine. Dar daca ne plimbam prin Cismigiu, pe bulevardul Aviatorilor, in Primaverii, in Cotroceni, pe Calea Victoriei o sa vedem ca Bucurestiul este chiar frumos. Reversul medaliei este valabil: daca ne ducem la periferia Clujului, a Timisoarei, a Sibiului- tot blocuri comuniste si jerpelite, cani maidanezi si mormane de gunoi o sa vedem.
Cat priveste atitudinea oamenilor, ma vad obligata sa-i dau dreptate Yasminei. Exista bucuresteni amabili si binevoitori la fel cum exista si tulceni, aradeni, clujeni. Nu s-a varsat "carul cu oameni nervosi" la Bucuresti, fara sa ramana niciunul pentru celelalte orase. Va asigur!
Sonia, fara suparare, dar nu am discutat despre tot Bucurestiul, ci despre unele locuri neglijate de edili si de cetatenii, care locuiesc acolo. Nu e cazul sa te impacientezi, caci vede oricine ce schimbari se fac in Bucuresti si cum frumosul si noul iau locul vechiului. Dar asta necesita bani. A face curat acolo unde locuiesti, nu presupune asa un efort mare. Despre asta era vorba.

Vad insa si reactia altor colegi de forum, care considera ca asemenea lucruri se susotesc mai degraba pe la colturi, in loc de a se vorbi deschis despre aceste probleme.

Pai, dragi colegi de forum, tomai de aceea am tinut sa expun in mod deschis aceste probleme, pentru ca le considerati minore si jenante. Noi vrem nivel de trai, ne comparam cu tarile avansate. Ei bine, pentru asta mai intai trebuie sa ne facem curat la noi in casa, caci banii nu trag la mizerie, ci la curatenie!
Reply With Quote
  #328  
Vechi 15.07.2011, 23:08:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Mie mi se pare ridicola antiteza asta: Bucuresti vs. celelalte orase. Cu alte cuvinte, Bucurestiul este murdar, urat, gri, plin de oamnei ingrozitori, iar in celelate orase pomii sunt verzi, de pe strzi lingi miere, ciocarliile canta,si floricelele sunt la tot pasul... Daca am depasi putin gandirea asta neproductiva, ne-am da seama ca fiecare oras are farmecul lui si, mai ales, ca fiecare oras are zonele lui mai frumoase si pe cele mai putin frumoase. Nu e drept sa compari Titanul sau Rahova cu Piata Sfatului din Brasov- dupa o astfel de compratie, evident, Bucurestiul nu poate iesi bine. Dar daca ne plimbam prin Cismigiu, pe bulevardul Aviatorilor, in Primaverii, in Cotroceni, pe Calea Victoriei o sa vedem ca Bucurestiul este chiar frumos. Reversul medaliei este valabil: daca ne ducem la periferia Clujului, a Timisoarei, a Sibiului- tot blocuri comuniste si jerpelite, cani maidanezi si mormane de gunoi o sa vedem.
Cat priveste atitudinea oamenilor, ma vad obligata sa-i dau dreptate Yasminei. Exista bucuresteni amabili si binevoitori la fel cum exista si tulceni, aradeni, clujeni. Nu s-a varsat "carul cu oameni nervosi" la Bucuresti, fara sa ramana niciunul pentru celelalte orase. Va asigur!
Sonia ai prezentat f bine ceea ce am vrut sa spun:antiteza care se face in dauna Bucurestiul,adica romanii au un alt ADN in Sibiu sau Brasov,nu arunca hartii pe jos si in general sunt painea lui Dumnezeu,te primesc cu flori,aperitive, limomada rece si-ti ofera si haine din garderoba lor!
Eu merg mai mult pe ideea ca Binele si Raul se gasesc pretutindeni iar daca vrei sa faci o diferenta neta acolo unde observi erori ar fi bine sa fi primul care incepe sa corecteze!
Pt mine,pesimismul este doar o energie neproductiva!
Multumesc ca ai inteles despre ce anume vb...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 16.07.2011, 00:17:01
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sonia, fara suparare, dar nu am discutat despre tot Bucurestiul, ci despre unele locuri neglijate de edili si de cetatenii, care locuiesc acolo. Nu e cazul sa te impacientezi, caci vede oricine ce schimbari se fac in Bucuresti si cum frumosul si noul iau locul vechiului. Dar asta necesita bani. A face curat acolo unde locuiesti, nu presupune asa un efort mare. Despre asta era vorba.

Vad insa si reactia altor colegi de forum, care considera ca asemenea lucruri se susotesc mai degraba pe la colturi, in loc de a se vorbi deschis despre aceste probleme.

Pai, dragi colegi de forum, tomai de aceea am tinut sa expun in mod deschis aceste probleme, pentru ca le considerati minore si jenante. Noi vrem nivel de trai, ne comparam cu tarile avansate. Ei bine, pentru asta mai intai trebuie sa ne facem curat la noi in casa, caci banii nu trag la mizerie, ci la curatenie!
Si cam ce legatura are asta cu ce am zis eu. Eu nu va contraziceam pe dvs, in mod special. De astfel se observa ca nu am dat quote niciunui mesaj. Eu contraziceam o mentalitate: aceea ca oamenii difera in functie de initialele de pe placuta de inmatriculere. Si mai semnalam ca, in momentul in care cineva afirma: Bucurestiul este mai urat si mai murdar decat Brasovul, in subconstientul sau, compara Rahova cu Piata Sfatului- din nou, un lucru nedrept si care nu denota, nici pe departe, obiectivism.

Ps: ma scuzati ca mi-am reluat ideea, dar se pare ca nu a fost suficient de bine expusa in primul mesaj
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #330  
Vechi 16.07.2011, 17:15:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Si cam ce legatura are asta cu ce am zis eu. Eu nu va contraziceam pe dvs, in mod special. De astfel se observa ca nu am dat quote niciunui mesaj. Eu contraziceam o mentalitate: aceea ca oamenii difera in functie de initialele de pe placuta de inmatriculere. Si mai semnalam ca, in momentul in care cineva afirma: Bucurestiul este mai urat si mai murdar decat Brasovul, in subconstientul sau, compara Rahova cu Piata Sfatului- din nou, un lucru nedrept si care nu denota, nici pe departe, obiectivism.

Ps: ma scuzati ca mi-am reluat ideea, dar se pare ca nu a fost suficient de bine expusa in primul mesaj
Si eu m-am referit la unii bucuresteni, pe care i-am auzit pe strada vociferand... de aici raspunsul meu.
Daca e sa comparam oamenii din Bucuresti cu cei din Brasov, atunci gandul ma duce la Thomas Mann, care compara oamenii de la ses cu cei de la munte, considerandu-i pe cei de la munte mai spiritualizati, decat cei de la ses.
Interesanta si comparatia cu placuta de inmatriculare...
Cred insa ca ceea ce conteaza cu adevarat este gradul de induhovnicire, nu atat locul din care ne tragem. Ca temperament insa bucurestenii sunt mai iuti in reactii, ca sa zic asa, decat cei de la Brasov, care sunt mai domoli.
Evident aprecierile acestea sunt pur subiective.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40