Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2011, 14:26:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Tinerii creștini, reuniți zilele acestea la Madrid, nu sunt doar spanioli, ci provin din peste 100 de țări ale lumii și s-au adunat acolo special pentru acest eveniment. Sunt, practic, pelerini... și misionari într-o lume atât de indiferentă față de mesajul lui Hristos.
Doamne ajută!
Din Arhidieceza de București au plecat la Madrid 200 de tineri, conduși de episcopul auxiliar P.S. Cornel Damian. Pregătirea pentru această reuniune a început cu mult timp înainte. Am cumpărat și eu felicitări de Paști făcute de ei, într-o acțiune de a aduna bani pentru drum.

Din Dieceza de Iași au plecat 160 de tineri. Cei mai mulți, aprox 940, au plecat din Arhidieceza de Alba Iulia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2011, 20:00:47
sexyblack sexyblack is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Locație: dincolo
Religia: Catolic
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, în Spania asta ateistă și-au anunțat prezența un milion de tineri catolici. Nu știu când s-au reunit la noi un milion de tineri ortodocși, ca să-L preamărească pe Domnul. Poate atunci când a venit Papa în România ?
Nici măcar atunci !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2011, 20:53:03
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sexyblack Vezi mesajul
.......
Es tut mir leid, aber “Für Frauen sind (…) sucht vergeben” își găsește locul pe aici? În acest sens, aveți dreptate să spuneți, fără doar și poate, “Non omnia quae vera sunt recte dixeris.”
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2011, 22:20:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În cuvântul său de azi (24 august) de la Castel Gandolfo, Sf Părinte a declarat că "Zilele Mondiale ale Tineretului" au fost "bogate în entuziasm" și au reprezentat "un dar prețios care dă speranță asupra viitorului Bisericii". "Un eveniment eclezial emoționant", o "adevărată cascadă de lumină". O "magnifică manifestare a credinței pentru Spania și pentru lume, pentru noi toți".

Sf Părinte a mai anunțat tema ediției viitoare din 2013 de la Rio: "Mergeți și învățați toate națiunile" (Matei 28:19).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2011, 23:21:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În cuvântul său de azi (24 august) de la Castel Gandolfo, Sf Părinte a declarat că "Zilele Mondiale ale Tineretului" au fost "bogate în entuziasm" și au reprezentat "un dar prețios care dă speranță asupra viitorului Bisericii". "Un eveniment eclezial emoționant", o "adevărată cascadă de lumină". O "magnifică manifestare a credinței pentru Spania și pentru lume, pentru noi toți". Sf Părinte a mai anunțat tema ediției viitoare din 2013 de la Rio: "Mergeți și învățați toate națiunile" (Matei 28:19).
Să mă înșel, oare, dar de ce-mi pare o cascadă a stereotipitiei indefactualnefiind credința bună catolicesacă!?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2011, 00:23:00
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Foarte ingrijoratoare situatia in Spania. Din tara 100% cat. sunt acuma numai 72% catolici, 24% ateisti. Dintre tineri sunt 42% ateisti. De asemenea a scazut si nr. preotilor la aprox 1000.
Ati uitat sa-i socotiti pe ortodocsii din Spania si Bisericile acestora.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2011, 22:44:07
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

In 1991, la ZMT a plecat din Romania un tren cu tineri (si nu numai); atunci, ca si acum, insemna mult; intalnirea a avut loc la Czechtokowa, in Polonia, si a fost urmata de o alta, mai putin ampla,dar la care au participat si romani, la Maria Pecs- in Ungaria; numarul participantilor intalnirii din acest an este impresionant, dar atunci, curand dupa caderea "Cortinei de Fier"- amploarea a fost data nu atat de numar (mare si atunci, dar nu stiu cat), cat de semnificatia momentului, de renastere spirituala!
A mai pariticipat atunci cineva din forum atunci?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2011, 00:08:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In 1991, la ZMT a plecat din Romania un tren cu tineri (si nu numai); atunci, ca si acum, insemna mult; intalnirea a avut loc la Czechtokowa, in Polonia, si a fost urmata de o alta, mai putin ampla,dar la care au participat si romani, la Maria Pecs- in Ungaria; numarul participantilor intalnirii din acest an este impresionant, dar atunci, curand dupa caderea "Cortinei de Fier"- amploarea a fost data nu atat de numar (mare si atunci, dar nu stiu cat), cat de semnificatia momentului, de renastere spirituala!
A mai pariticipat atunci cineva din forum atunci?
In 1994 am fost si eu, la Paris. Intilnirea a fost iarna, dupa Craciun. In acea vara am fost la Taize si am invatat cintecele de acolo. Imi amintesc ca la intilnirile de la Paris se cintau foarte multe cintece de la Taize si mai putin muzica clasica din Biserica Catolica. Mie mi-a placut asta, ca toti tinerii cintam.
Oricum, ma bucur mult ca se continua aceste Zile Mondiale ale Tineretului, zile in care tinerii marturisesc ca-l au Domn pe Isus.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2011, 19:07:07
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Intalnirile organizate de Anul Nou erau organizate de comunitatea de la Taize, comunitate care are cantecele ei; acum, intrand pe site-ul lor am vazut ca au schimbat melodiile; ZMT sunt organizate de BC; pentru cei de la Taize era important sa aiba tineri din mai multe confesiuni stransi; de exemplu eu am fost cu grup de la, o parohie ortodoxa. Cateodata mi-e dor de cantecele de la Taize!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2011, 20:13:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din Arhidieceza de București au plecat la Madrid 200 de tineri, conduși de episcopul auxiliar P.S. Cornel Damian. Pregătirea pentru această reuniune a început cu mult timp înainte. Am cumpărat și eu felicitări de Paști făcute de ei, într-o acțiune de a aduna bani pentru drum.

Din Dieceza de Iași au plecat 160 de tineri. Cei mai mulți, aprox 940, au plecat din Arhidieceza de Alba Iulia.
De curiozitate..merg pe cheltuiala lor sau le plateste BRC transportul si tot..?
Sau sunt sponsorizati doar partial de BRC?
Reply With Quote
Răspunde