Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2011, 14:38:38
bysnow bysnow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2011
Mesaje: 2
Implicit Intrebare

Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2011, 15:17:29
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bysnow

Citat:
În prealabil postat de bysnow Vezi mesajul
Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
si daca barbatul medic salveaza viata fetei cum e?dpmdv, medicul este medic si pct.dar o femeie medic nu poate verifica sau controla un flecau?hade bre,lasa-n urma ideile preconcepute,nu le baga in seama.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2011, 16:48:22
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bysnow Vezi mesajul
Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
dar cand te doare ficatul, iti cauti un gastroenterolog femeie? pentru ginecolo, ce ai tu acolo jos se numeste aparat reproducator si nu e cu nimic mai deosebit decat celelalte organe. Ca fapt divers... eu am mai multa incredere in ginecologii barbati, decat in femei (nu e o preconceptie misogina, este doar o constatare)

apropos, astea sunt niste conceptii care ma trimit cu gandul la islam.
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2011, 17:08:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bysnow Vezi mesajul
Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
Ceea ce este foarte important este ca fata (și orice pacient, în general) să aibă încredere în medicul ei, bărbat sau femeie. Dacă nu are încredere, ori dacă nu dorește să meargă la un medic bărbat din pudoare (deși cu totul altele ar trebui să fie lucrurile de care să ne rușinăm), ori, în sfârșit, dacă ar avea convingerea că mai bine comunică cu o femeie (convingere de tip "ea mă înțelege mai bine ce simt"), atunci, desigur, nu este un păcat să prefere un ginecolog-femeie.

Îmi amintesc cum, mai la începutul carierei mele de medic, atunci când trebuia să examinez ginecologic o pacientă, aveam o anumită emoție și chiar mă "fâstâceam". Dar treptat, făcând acest lucru de multe ori, a intervenit o rutină în sensul bun al cuvântului: astăzi fac o examinare ginecologică exact așa cum fac una hepatică, după cum spunea cineva mai sus. La fel pesemne că e și la paciente: primul, sau primele controale ginecologice, sunt însoțite de emoție, de "fâstâceala" care adaugă mai mult senzației de disconfort pe care actul medical îl presupune. Dar, cu timpul, deosebirea dintre "ginecolog-bărbat" și "ginecolog-femeie" se atenuează.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.09.2011 at 17:13:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2011, 18:36:44
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bysnow Vezi mesajul
Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
Eu ma duc la acelasi medic ginecolog (barbat) de 15 ani. Daca il vezi zici ca e din trupele SEAL... cam 1,90 m , vanjos, dar, nu l-as schimba nici pe 10 medici ginecologi femei.
Am ajuns acum 15 ani la el, disperata ,dupa ce o femeie ginecolog m-a diagnosticat cu cancer la san. N-aveam cancer!
Cand cauti un medic chiar si ginecolog o femeie se duce la cel pe care-l considera sau "aude" de la altele ca ar fi cel mai bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2011, 18:44:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu ma duc la acelasi medic ginecolog (barbat) de 15 ani. Daca il vezi zici ca e din trupele SEAL... cam 1,90 m , vanjos, dar, nu l-as schimba nici pe 10 medici ginecologi femei.
Am ajuns acum 15 ani la el, disperata ,dupa ce o femeie ginecolog m-a diagnosticat cu cancer la san. N-aveam cancer!
Cand cauti un medic chiar si ginecolog o femeie se duce la cel pe care-l considera sau "aude" de la altele ca ar fi cel mai bun.
corect. ce legatura are sexul medicului cu sanatatea sau chiar viata ta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2011, 18:33:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar cand mergi la preot sa te spovedesti si tre sa-i spui si despre viata ta sexuala (daca ai) cum de nu iti este rusine? Sau , ma rog, iti este, dar trebuie sa o depasesti. Ca sa nu mai vorbim de alte chestii rusinoase pe care le faci oricum si trebui sa le marturisesti, poate mult mai urate decat sexul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2011, 19:08:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bysnow Vezi mesajul
Este normal ca fetele sa isi faca controlul ginecologic la un barbat medic? Inteleg ca este vorba de doctor-pacient, dar totusi ceva nu mi se pare in regula....
Slava Domnului, ai de unde alege, in ziua de azi sunt oricum mai multe ginecoloage decat ginecologi.

Ceilalti, sa-si faca fiecare alegerile lor.

Daca o femeie zice ca e musai sa mearga la un barbat ginecolog si nu o ginecoloaga, probabil altundeva ii sta mintea..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2011, 19:13:29
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,fallen

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dar cand mergi la preot sa te spovedesti si tre sa-i spui si despre viata ta sexuala (daca ai) cum de nu iti este rusine? Sau , ma rog, iti este, dar trebuie sa o depasesti. Ca sa nu mai vorbim de alte chestii rusinoase pe care le faci oricum si trebui sa le marturisesti, poate mult mai urate decat sexul.
bun rationamentul tau.
Dpmdv,urat este:sa ucizi,sa furi,sa minti,sa curvesti sau sa preacurvesti, restul sunt nevoi fiziologice pe care corpul omului le revendica chiar daca vrem noi sau nu vrem.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2011, 19:27:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Slava Domnului, ai de unde alege, in ziua de azi sunt oricum mai multe ginecoloage decat ginecologi.

Ceilalti, sa-si faca fiecare alegerile lor.

Daca o femeie zice ca e musai sa mearga la un barbat ginecolog si nu o ginecoloaga, probabil altundeva ii sta mintea..
Bine ai revenit!

Desigur, cu tendinta pe care am banuit-o mai demult de a subestima problemele medicale. Cu totii stim ca utimul lucru care conteaza este sexul doctorului care te examineaza. Si ultimul lucru la care se gandeste o pacienta, chiar daca acorda multa importanta aspectului cu care se va prezenta in fata doctorului (cred ca orice femeie civilizata trebuie sa ia aminte macar la curatenia personala si a lenjeriei, indiferent daca merge la un barbat medic sau la o femeie); mai degraba sunt tentata sa cred ca barbatii si-ar face mai multe probleme in privinta "aspectului" daca i-ar examina o femeie doctor...
Reply With Quote
Răspunde