Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2012, 18:37:10
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

interesant termen feedback.... daca era pusa intrebarea asta vreunui calugar mai batran, cred ca statea putin pe ganduri privitor la raspuns... cred ca sunt multi si aici pe forum care nu stiu ce inseamna acest cuvant.. de ce incercati sa faceti relatia cu Dumnezeu atat de formala??? rugati-va cu credinta, cu cuvinte simple, cu nadejde!! nu cred ca este vreun user pe forum care sa dea un raspuns complet si plauzibil... nu trebuie sa ne rugam doar pentru a primi un raspuns de la Dumnezeu.... acesta nu o sa apara niciodata!!! si nu trebuie sa ne rugam numai pentru mantuire!!! Mantuitorul s-a rugat si pentru mancare, si pentru vinul atat de ravnit la nunta descrisa in evanghelie.... sa ne rugam si pentru sanatate, pentru alte persoane, lucru mult mai important decat mantuirea noastra.... pana si ruga pentru bani are un rost, pana si preotii se roaga pentru sporul casei, pentru reusita la examene, atat timp cat ne rugam cu iubire, cu nadejde si cu bunatate in suflet, rugaciunea e bine primita!!! Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2012, 18:53:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

acolo unde Spiritul Absolut al Universului, loveste fara mila,are in acelasi timp atentia, si grija,sa dea si semnale,sub diverse forme si moduri, ale existentei Sale !!!
Toate incercarile,prin care trecem,in aceasta pasagera viata de o secunda,sunt menite spre fortifierea sufletului si apropierea de lumea nevazuta a Spiritului Absolut !
Cu cat Spiritul Absolut, si Marele Arhitect al Universului,ne da incercari mai rele si ne pune in fata munti mai inalti de trecut,cu atat, ne apreciaza si astfel ne deschide in fata dimenisuni evanescente,suprasensibile, si nebanuite de apropiere,fata de El !!!

Uitati-va la oamenii,fericiti, si care au reusit totul in viata...cat de seci,si fara orizont sunt !!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2012, 18:56:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
interesant termen feedback.... daca era pusa intrebarea asta vreunui calugar mai batran, cred ca statea putin pe ganduri privitor la raspuns... cred ca sunt multi si aici pe forum care nu stiu ce inseamna acest cuvant.. de ce incercati sa faceti relatia cu Dumnezeu atat de formala??? rugati-va cu credinta, cu cuvinte simple, cu nadejde!! nu cred ca este vreun user pe forum care sa dea un raspuns complet si plauzibil... nu trebuie sa ne rugam doar pentru a primi un raspuns de la Dumnezeu.... acesta nu o sa apara niciodata!!! si nu trebuie sa ne rugam numai pentru mantuire!!! Mantuitorul s-a rugat si pentru mancare, si pentru vinul atat de ravnit la nunta descrisa in evanghelie.... sa ne rugam si pentru sanatate, pentru alte persoane, lucru mult mai important decat mantuirea noastra.... pana si ruga pentru bani are un rost, pana si preotii se roaga pentru sporul casei, pentru reusita la examene, atat timp cat ne rugam cu iubire, cu nadejde si cu bunatate in suflet, rugaciunea e bine primita!!! Doamne ajuta!!!
Minunat spus dar cred ca s-a strecurat o eroare. Ce poate fi mai important daca nu mantuirea? Cum poate fi altceva mai important decat mantuirea noastra? Ce sens mai au toate celelalte realizari pentru care ne rugam, daca scapam mantuirea din vedere? Si-asa, chiar daca o avem ca si obiectiv, sufletul nostru trebuie sa aiba rezerve serioase ca a dobandit-o deja, oricat s-ar stradui de mult in taierea voii, in milostenii, in smerenie...

Cat despre raspunsul lui Dumnezeu, fiecare il primeste
- mai ades daca nu-l cere
- daca nu-l cere pentru el
- daca staruie in rugaciunea curata
- daca nu face din dialogul cu Dumnezeu, un fel de mess, cu flecareli de tot soiul.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2012, 20:14:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Pai principalul feedback ar trebui sa fie regretul care il simti in suflet. Acesta este un mare dar. Eu de exemplu, cu mintea sunt constient de multimea pacatelor mele,dar parca nu imi ajuta la nimic,parca nu simt nimic in mine . Doar cand ma gandesc la consecinta acelor fapte,sau ca as fi putut foarte usor face altfel, simt cu adevarat regret .
Cand reusesc sa exclam 'Ce fraier am fost !" si aproape sa pling de ciuda, inseamna ca am constientizat pacatul,si acesta e cel mai mare feedback,ca am inteles ca viata se putea trai si altfel.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2012, 13:24:20
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai principalul feedback ar trebui sa fie regretul care il simti in suflet. Acesta este un mare dar. Eu de exemplu, cu mintea sunt constient de multimea pacatelor mele,dar parca nu imi ajuta la nimic,parca nu simt nimic in mine . Doar cand ma gandesc la consecinta acelor fapte,sau ca as fi putut foarte usor face altfel, simt cu adevarat regret .
Cand reusesc sa exclam 'Ce fraier am fost !" si aproape sa pling de ciuda, inseamna ca am constientizat pacatul,si acesta e cel mai mare feedback,ca am inteles ca viata se putea trai si altfel.
Regret in suflet pt pacatele pe care le puteam evita simt si eu, dar din moment ce nu renunt complet la acel pacat banuiesc ca regretul nu e destul de mare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.05.2012, 13:40:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Daca aveti copii ,puteti sta linistit ca pacatele d-voastra nu le vor mai face rau copiilor.
Aceste perceptii pre care le asteptati le puteti primi ,dar cineva imi spunea ca apar mai ales la inceptul perioadei de induhovnicire ,cand credinciosul are dinti de lapte.
Dupa ce Dumnezeu ne da mancare dulce pt.ca suntem copii ,mai tarziu trebuie sa ne invatam cu hrana tare.
Sa invatam sa vedem binecuvantarile lui Dumnezeu in viata de fiecare zi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2012, 14:59:23
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai principalul feedback ar trebui sa fie regretul care il simti in suflet. Acesta este un mare dar. Eu de exemplu, cu mintea sunt constient de multimea pacatelor mele,dar parca nu imi ajuta la nimic,parca nu simt nimic in mine . Doar cand ma gandesc la consecinta acelor fapte,sau ca as fi putut foarte usor face altfel, simt cu adevarat regret .
Cand reusesc sa exclam 'Ce fraier am fost !" si aproape sa pling de ciuda, inseamna ca am constientizat pacatul,si acesta e cel mai mare feedback,ca am inteles ca viata se putea trai si altfel.
Valul lacrimilor de pocainta in rugaciune cred ca este cel mai minunat Dar oferit noua de Bunul Dumnezeu ca raspuns.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2012, 17:46:51
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca aveti copii ,puteti sta linistit ca pacatele d-voastra nu le vor mai face rau copiilor.
Aceste perceptii pre care le asteptati le puteti primi ,dar cineva imi spunea ca apar mai ales la inceptul perioadei de induhovnicire ,cand credinciosul are dinti de lapte.
Dupa ce Dumnezeu ne da mancare dulce pt.ca suntem copii ,mai tarziu trebuie sa ne invatam cu hrana tare.
Sa invatam sa vedem binecuvantarile lui Dumnezeu in viata de fiecare zi.
Copii nu am, insa de ce zici ca pacatele mele nu ii vor mai afecta si pe copiii mei ?

Acele perceptii, fie ele cat de mici, le astept de cam jumatate de an, timp in care imi schimbasem radical modul de viata. Insa in ultima vreme am slabit, lipsa perceptiilor pe care le asteptam m-a facut sa nu mai pot face totul aproape ''ca la carte'', rugaciunile mi se par mai lungi, ma opresc in mijlocul lor deznadajduit, si nu mai continui, am inceput sa sar peste Sf Maslu, sa nu ma mai gandesc tot timpul daca ce fac in momentul acela e placut lui Dumnezeu. Cred ca sunt la stadiul de dinti de lapte, poate perceptiile vin, insa sunt orbit si nu le vad, sau nu mai stiu ce sa cred, insa nu mai am puterea psihica sa fac lucrurile cum as vrea si stiu ca asa ele nu vor mai veni, insa e un cerc vicios deja.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2012, 19:19:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Regret in suflet pt pacatele pe care le puteam evita simt si eu, dar din moment ce nu renunt complet la acel pacat banuiesc ca regretul nu e destul de mare.
Un parinte ne spunea ca procesul de pocainta implica trei parti: regretul pentru pacatul savarsit, spovedirea pacatului si hotararea de a nu-l repeta. Un alt parinte mi-a spus, ref la un pacat in care staruiam eu, ca raul este adanc inradacinat. Deci nu trebuie sa fii deznadajduit ca nu poti renunta inca la acel pacat, dar nici sa nu incetezi lupta impotriva lui: cu spovedanie, tinerea canonului primit si vointa ta de a te indrepta. Rugaciunile catre sfinti, primite ca si canon, fac minuni. Nu stiu exact cum, mie mi s-a intamplat in timp, dar daca staruiesti sa mergi pe drumul lui Dumnezeu vei reusi sa scapi de pacatul care te apasa. Evident sub indrumarea parintelui duhovnic.

Feedback-ul primit de mine de la Dummnezeu? Linistea, pacea, bucuria, sentimentul ca in afara de El nimic nu mai conteaza, sau nu este important, sentimentul ca te debarasezi treptat de frica, patimi, rautati si ca El te ocroteste.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2012, 02:28:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sfantul Ignatie Briancianinov ne invata cum sa ne rugam lui Dumnezeu:
In rugaciunea ta zi asa: "Doamne Iisuse Hristoase! Ajuta-mi, nu ma lasa pe mine cel ratacit sa petrec in pacatul meu; nu-mi ingadui sa-mi urmez voia mea, nu ingadui sa fiu pierdut de pacatele mele; ci milostiveste-Te spre zidirea Ta. Eu sunt neputincios, nu ma trece cu vederea! Catre Tine am scapat: nu ma parasi; vindeca sufletul meu, ca am gresit Tie. Inaintea Ta sunt toti cei ce ma necajesc pe mine si nu am alta scapare, Domnul meu, afara de Tine. Doamne, mantuieste-ma dupa mare mila Ta. Sa se rusineze si sa se infrunteze cei ce se scoala asupra mea, cei ce cauta sufletul meu ca sa-l ia pe el (Ps. 39, 19)- Doamne, Tie toate iti sunt cu putinta si prin Tine slavim pe Dumnezeu-Tatal si pe Dumnezeu-Duhul Sfant in veci".
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...tra-97024.html

In viata oamenilor duhovnicesti (reali, din vremea noastra, nu ma refer la Sfinti) pe care ii admir, am vazut ca Dumnezeu raspunde sau pot sa zic rasplateste cu multe daruri, milostenia. Personal cred ca cei ce au suflet mare (ma refer la dorinta de a ajuta in orice fel, material sau moral) primesc multe binecuvantari de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Suntem primiti oricum Codreanu Tinuta in Biserica 97 19.04.2011 15:00:44
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 00:28:22
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15