Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2012, 14:55:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Ms de raspuns ! Mai sunt si oameni cu puteri vindecatoare ( bioenergia cred ) ce credeti despre acestia ?
Cu placere. Sper sa ne fie cu folos spre mantuire aceste putine cuvinte.

Persoana umana, trup si suflet, este un intreg psiho-somatic indisolubil recirproc interdependent, de aceea fiecare boala fizica influenteaza si sufletul si invers fiecare boala a sufletului (cauzata de nefiresc) are in cele din urma efecte si in trup.

De aceea Hristos Iisus iarta si tamaduiteste, prin iertare de actioneaza asupra cauzei bolii (caci cel care doreste iertare trebuie sa se pocaiasca sincer, sa se smereasca onest sa doreasca sa vietuiasca dupa voia lui Hristos in continuare) iar prin tamaduire asupra efectelor bolii.
Antropologia ortodoxa hristocentrica considera ca ontologic omul este facut sa conlucreze cu harul lui Dumnezeu in mod firesc. Prin pacate si patimi omul alunga harul lui Dumnezeu si de aceea sufera... boli etc. De aceea este nevoie de iertarea lui Dumnezeu ca sa reprimim harul... care si tamaduieste.

Medicina alopata, naturista... actioneaza asupra efectelor bolii fizice. Desigur ca se poate tamadui omul insa pentru o perioada relativa de timp intucat cauzele bolii iar vor determina fie aceeasi boala fie altele... precum daca dorim sa omoram o buruiana daca ii zmulgem doar frunzele sau doar tulpina insa radacina ce poate rodi ramane intreaga... nu am facut mare lucru caci buruiana va odrasli dinnou.

Sunt multi sarlatani... sunt multi escroci sunt multi vrajitori. De aceea atentie mare, dupa roadele lor ii veti cunoaste (roadele lor fiind pacientii si nu modul mieros in care vorbes si statisticile pe care le ofera). NU va lasati inselati, chiar daca vedeti icoane, Sfanta Cruce etc in cabinetele lor. "Cercetati duhurile".
Foarte periculosi sunt cei ce practica reikki, de asemnea si yoga...

Sa cautam vindecarea tamaduitoare si iertatoare a lui Hristos Iisus.

Cea mai puternica energie este cea necreata a harului Duhului Sfant pe ca re Hristos Iisus ne-o daruieste gratuit in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Taine... pe aceasta sa o cautam, pe aceasta sa o dorim... sa nu ne lasam tentanti de "oferte" inselatoare precum a promis si satana Adam si Evei "ca vor fi ca Dumnezeu"... si am vazut rezultatul.

Doamne ajuta.
P.S. Cunosc personal cateva cazuri de oameni care au practicat reikki, yoga (si alte practici ezoterice, oculte etc); si sunt afectati de actiuni ale duhurilor dracesti. Domnul nostru Iisus Hristos, sa se milostiveasca de noi sa ne mantuiasca si cei ce ce au nevoie de tamaduire sa ii tamaduiasca in mare mila si dragostea Sa.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 27.10.2012 at 15:00:45.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2012, 15:28:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne ajuta.
P.S. Cunosc personal cateva cazuri de oameni care au practicat reikki, yoga (si alte practici ezoterice, oculte etc); si sunt afectati de actiuni ale duhurilor dracesti. Domnul nostru Iisus Hristos, sa se milostiveasca de noi sa ne mantuiasca si cei ce ce au nevoie de tamaduire sa ii tamaduiasca in mare mila si dragostea Sa.
Si cum se manifesta concret aceasta "afectare de actiuni ale duhurilor dracesti"??
Adica cum se comporta aceste cazuri pe care dvs le cunoasteti?Au lepadat credinta,au devenit rai sau urmaresc raul altor oameni?
Nu-mi doresc sa smintesc pe nimeni,insa as dori sa cunosc motivul pt care se afirma aceasta despre cei care practica yoga,sau reiki.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2012, 15:35:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si cum se manifesta concret aceasta "afectare de actiuni ale duhurilor dracesti"??
De exemplu, subscriu des la diverse aserțiuni.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2012, 16:23:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De exemplu, subscriu des la diverse aserțiuni.
Numai atat ??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2012, 16:40:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1 exemplu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.10.2012, 20:26:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Foarte periculosi sunt cei ce practica reikki, de asemnea si yoga...
Acum sa nu exageram, practicile respective sunt periculoase, nu cei ce practica. Mai ales ca unii ajung pe acolo fara sa stie prea bine ce este. Eu cand am fost la reiki toti pareau normali, nu erau periculosi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.10.2012, 20:30:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Vad postari vechi in care diferiti oameni spun ca nu exista , ca sunt baliverne etc.
A existat acum aproximativ 70 de ani un om care putea sa omoare taurii cu mana goala chiar avea o denumire . a omorat aproximativ 50 de tauri fara ajutor cu mana goala . nu , nu este o inventie ! si mai sunt si astazi tot felu de "luptatori"[am pus in ghilimele ca nu stiu exact daca ii pot numi luptatori , dar mai degraba oameni care sustin ca prin meditatie au reusit sa sparga 10 caramizi deodata sau sa gaureasca cu o aruncatura de ac sticla(karate / calugari budisti) ] nu sunt inventii de pe internet sau alte prostii chiar am vazut asa ceva (in cazul karatelor)!
Imi puteti explica cum de putini oameni reusesc sa faca asa ceva , desi nu sunt culturisti , chiar au un fizic care sugereaza slabiciune !
Astept niste explicatii !
Multumesc !
Un exemplu este cel mai elocvent, o intamplare din viata Cuv. paisie Aghioritul: http://sfantulmunteathos.wordpress.c...ie-aghioritul/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.10.2012, 18:49:45
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Acum ceva vreme am purtat o discutie cu un practicant de Thai Ci .Persoana respectiva era si cantaret intr-o biserica.Mi-a dat o explicatie cat se poate de normala referitor la ceea ce orientalii denumesc "Ci" .Afirma ca avand antrenamentul necesar si concentrarea pentru a putea sa-ti controlezi electricitatea si magnetismul propriu ajuti anumite aspecte ale vietii cotidiene sa fie mai bune.Spre exemplu putea sa-si stimuleze electric si magnetic anumite parti ale corpului pentru a scapa de boala..raceala..durere de cap..dureri articulare..etc.Putea transmite si altor persoane starea respectiva.Mi-a facut si o mica demonstratie.A lipit pe pieptul meu dezgolit o carte de vre-o 400 pagini a pus palma pe carte..s-a concentrat vre-o 5 minute timp in care a inceput sa tremure si sa transpire iar atunci cand am luat cartea de pe piept aveam pe piele urma inrosita a palmei lui de parca a presat indelung si puternic pe piept palma..Insa intre palma si piele au fost 5 cm de hartie..A explicat asta spunand ca nervii umani transmit informatia electric si chimic iar el in 15 ani de practica intensa a invatat sa controleze fluxul respectiv.In acelasi timp mi-a spus ca nu este nimic anormal,nimic ocult,nimic paranormal ci pur si simplu o latura putin descoperita a omului.Nu stiu cat de adevarate sunt cele spuse de el ,mentionez ca nu am talent de povestitor el fiind mult mai explicit decat relatarea mea dar mie mi-au sunat foarte logic vorbele lui.Cu respect Ciprian.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.10.2012, 19:07:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În ce fel de biserică era cântăreț?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.10.2012, 20:56:53
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si cum se manifesta concret aceasta "afectare de actiuni ale duhurilor dracesti"??
Adica cum se comporta aceste cazuri pe care dvs le cunoasteti?Au lepadat credinta,au devenit rai sau urmaresc raul altor oameni?
Nu-mi doresc sa smintesc pe nimeni,insa as dori sa cunosc motivul pt care se afirma aceasta despre cei care practica yoga,sau reiki.
YOGA ESTE DEMONICA !

https://carteromaneasca.wordpress.co...este-demonica/

Levitația, posedare demonică și nu minune

https://carteromaneasca.wordpress.co...-si-nu-minune/

“Există oameni (precum vrăjitorii, magii, satanistii) care au ajuns la o asemenea pervertire a mintii încât urmăresc în mod expres ca demonii să intre în ei. De aceea, îl invocă regulat si explicit pe Diavol, invitându-l stăruitor să intre si să le ia în stăpânire sufletul. Ei fac aceasta în dorinta de a dobândi putere asupra oamenilor sau de a accede la un statut care să le asigure celebritatea. Cu alte cuvinte, sunt motivati de patimile iubirii de stăpânire, slavei desarte, trufiei. Asadar, Diavolul îl transformă într-un simplu instrument pe omul asupra căruia îsi exercită stăpânirea. Ii transmite viclenia sa demonică si o parte din capacitătile pe care el, ca entitate spirituală, le are prin fire. Demonizatilor li se întâmplă frecvent să-si schimbe radical trăsăturile fetei, să vorbească folosindu-se de cele mai diverse si mai stranii voci, să leviteze, să intuiască evenimente viitoare, să cunoască faptele săvârsite în trecut de oameni pe care îi întâlnesc pentru prima oară, să comunice telepatic, să miste diverse obiecte de la distantă, să provoace catastrofe naturale, s.a.m.d.
Insă Diavolul este legat de către Hristos si nu poate lucra răul decât într-o mică măsură. Părintele Paisie îmi spunea: „Cel mai mic dintre demoni are atâta putere încât ar putea distruge într-o clipită întreg pământul, dar nu îngăduie Dumnezeu“…
Satana se străduieste să însele inclusiv prin aparenta de înger al lui Dumnezeu; tot astfel si gurusii încearcă să se disimuleze sub aparenta sfinteniei, cu ajutorul puterilor demonice. Efortul lor de a însela se poate dovedi eficient până când omul ajunge să-L cunoască pe Hristos în Duhul Sfânt. “
(capitolul BĂTRÂNUL STRĂLUCESTE al cartii Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie [Aghioritul]

Au mîntuire necreștinii (pagani,inchinatori la idoli) și ereticii? Răspunsul Sf. Ignatie Briancianinov către o umanistă “tolerantă”

http://carteromaneasca.wordpress.com...sta-toleranta/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
intrebare despre Athos simo_78 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.08.2008 15:53:31