Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2012, 23:41:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit De ce ? Doamne , de ce ?

http://www.opiniatimisoarei.ro/statu...ect/12/01/2012

De fiecare dată când treceam prin față, spuneam un Ave Maria.... De ce ?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2012, 00:05:30
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
http://www.opiniatimisoarei.ro/statu...ect/12/01/2012

De fiecare dată când treceam prin față, spuneam un Ave Maria.... De ce ?!
M-a intristat foarte mult vestea. Timisoara e renumita pentru toleranta si buna intelegere. Iata ca, incet, incet, un spirit rau, un spirit al discordiei si al dezbinarii pare sa incerce sa se instaleze si in linistitul nostru oras. As dori sa fie doar un incident regretabil, dar tare ma tem sa nu fie impulsul celui rau ce incearca sa-si vare codita printre crestini. Sper ca organele abilitate sa-l prinda pe faptas cat mai repede.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2012, 00:23:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Timisoara e renumita pentru toleranta si buna intelegere.
Tind sa cred ca nu-i un act savarsit de cei din Timisoara sau de prin impejurimi ! Oricum , urat si revoltator !.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2012, 00:23:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
M-a intristat foarte mult vestea. Timisoara e renumita pentru toleranta si buna intelegere. Iata ca, incet, incet, un spirit rau, un spirit al discordiei si al dezbinarii pare sa incerce sa se instaleze si in linistitul nostru oras. As dori sa fie doar un incident regretabil, dar tare ma tem sa nu fie impulsul celui rau ce incearca sa-si vare codita printre crestini. Sper ca organele abilitate sa-l prinda pe faptas cat mai repede.
Har, smerenie si jertfa de sine.
pai nu pot verifica sau dovedi,dar prin comentarii se leaga un probabil vinovat.citez:,,In cartier se cunoaste agresorul. Se numeste Vlad Albu si este un cunoscut autor a mai multor nuvele sataniste. Locuieste la intersectia Str. Resita cu B-dul. Regele Carol. El se ocupa si de vandalizarea monumentelor religioase din cimitire. Politia sa il verifice unde a fost in momentul in care a fost distrusa statuia. Tipul este instabil psihic, atentie ! El este convins ca este Satana in persoana.''
In orice caz,trista veste pentru toti,catolici sau rasariteni
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2012, 01:28:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Având în vedere că Poliția și Primăria din Timișoara susțin că nu știu cine este făptașul acestui panou, care, totuși, a pus ditai reclama la lumina zilei și având 20 de acte la dosarul aprobat, plan urbanistic la scară, etc, etc, cred că sunt foarte slabe șanse ca făptașul celălalt să fie prins.

Dar, vă dați seama ce era dacă un "satanist" ar fi distrus cu ciocanul, noaptea, steaua lui David de pe o sinagogă ? Păi, nenicule, scria media internațională despre antisemitismul românesc, iar Interpolul era deja pe urmele lui.

Cu ceva timp în urmă, o gașcă de sataniști își făceau veacul prin cimitirul Bellu ortodox din București. Ani de zile, au fost de negăsit. În acești ani, au fost distruse monumente, precum celebrul mormânt al Iuliei Hașdeu ori leii de la monumentul eroilor căzuți la Turtucaia. Asta, până când gașca nu a avut ce face și a trecut drumul, la Cimitirul Evreiesc, unde au răsturnat niște pietroaie care serveau drept pietre funerare. După câteva zile au fost prinși, din ce am aflat din presa americană.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2012, 10:38:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Intradevar, un lucru regretabil s-a intamplat.
Dar din putina experienta am invatat ca atunci cand justitia umana isi doarme linistita somnul, justitia divina intervine.Si nu putine au fost cazurile de profanatori care au sfarsit tragic.

Acum, din alt punct de vedere, monumentul incerca de foarta multa vreme sa fie reabilitat. Dar lucrarile inaintau greu. Poate e un bun prilej de solidaritate, ca sa se refaca mai frumos decat era, sa ajunga la frumusetea de odinioara.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2012, 11:02:19
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Intradevar, un lucru regretabil s-a intamplat.
Dar din putina experienta am invatat ca atunci cand justitia umana isi doarme linistita somnul, justitia divina intervine.Si nu putine au fost cazurile de profanatori care au sfarsit tragic.

Acum, din alt punct de vedere, monumentul incerca de foarta multa vreme sa fie reabilitat. Dar lucrarile inaintau greu. Poate e un bun prilej de solidaritate, ca sa se refaca mai frumos decat era, sa ajunga la frumusetea de odinioara.
Nu vor pati nimic, Lore! Nu stiu cine-i protejeaza,dar, in general, cei care fac rau cuiva sau distrug ceva nu li se intampla absolut nimic!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2012, 11:37:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Urat si revoltator.
Daca este labil psihic de ce nu-l duc unde-i este locul?Ce asteapat autoritatile,sa ucida cu bestialitate ceva persoane nevinovate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2012, 12:07:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu vor pati nimic, Lore! Nu stiu cine-i protejeaza,dar, in general, cei care fac rau cuiva sau distrug ceva nu li se intampla absolut nimic!
Nu-i asa , doamna Maria, nu-i asa! Justitia umana o poti fenta, daca ai spate tare, dar de Justitia divina nu scapa nimeni! Indiferent ce culoare ar avea! Caci doar la Domnul e dreptate, Si El o face in felul Lui, fara sa ne instinteze pe noi. Alteori mai repede, alteori mai tarziu. Dar Intotdeauna face dreptate si pedepseste nedreptatea!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2012, 20:32:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu-i asa , doamna Maria, nu-i asa! Justitia umana o poti fenta, daca ai spate tare, dar de Justitia Divina nu scapa nimeni! Indiferent ce culoare ar avea! Caci doar la Domnul e dreptate, si El o face in felul Lui, fara sa ne instinteze pe noi. Alteori mai repede, alteori mai tarziu. Dar intotdeauna face dreptate si pedepseste nedreptatea!
Amin+ Amin+ Amin+
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Doamne ajuta! Eufrosina Generalitati 18 06.03.2011 22:08:40
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 10:59:38
Doamne ajuta violeta9 Generalitati 27 31.08.2009 10:27:08
Satelitul Doamne C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 7 07.07.2009 17:01:36