Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 23:21:27
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit Ortodoxia si masoneria

Asta e al doilea subiect pe care as vrea sa il discut si sper sa nu mai fiu asaltat cu ostilitate extrema.
Marea mea nelamurire este: care din ele a preluat simbolurile celeilalte?
Simboluri pe care cred ca le stiti si voi: ochiul atotvazator, skull & bones, cruci masonice, cartea intoarsa si multe altele.

Ultimul simbol am impresia ca reprezinta biblia intoarsa invers sau ceva de genu asta. Am atasat doua poze in care se poate observa simbolul asta. Prima este sigla Universitatii Cuza din Iasi care este considerata ca fiind masonica. Si am auzit ca ar fi loja masonica corpul principal al universitatii . A doua poza este o icoana luata chiar de pe acest site.
Chiar daca nu ar fi simbol masonic, ce rost ar avea reprezentarea bibliei in forma intoarsa?
Pentru ca daca veti lua o carte in mana si o veti tine la fel cum o tin sfintii, veti vedea ca fata cartii vine in interior. De asemenea am observat ca toate icoanele sunt reprezentate astfel.

De asemenea as vrea sa mai stiu cand au inceput sa fie introduse astfel de simboluri in biserica si ce rol au ele.
Nu judec, nu am luat deja concluziile, nu e nici un joc de-al meu si nici nu caut sa socializez. E o pura nelamurire si sper ca voi sunteti mai bine informati si puteti sa-mi furnizati niste raspunsuri.
Attached Images
File Type: jpg sigla_UAIC.jpg (34,8 KB, 35 views)
File Type: jpg 99259_sfantul_leon_papa_al_romei_w400.jpg (24,3 KB, 56 views)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 23.02.2010 at 00:30:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 00:36:37
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit incercare de explicatie

Don_Juan, din cate stiam, simbolurile sfinte, Cristice (de ex. Crucea, iar in exemplul dat de tine aici, Biblia) intoarse invers, sunt folosite astfel de oponentii, potrivnicii lui Hristos, adica de antihristi/satanisti. Asa ca asta ar 'vbi de la sine' (self-explanatory), despre masonerie... parerea mea. Si probabil ca se folosesc si de unele icoane (adica ar putea 'pune la inaintare' icoanele), poate numai ca sa induca lumea in eroare, ascunzandu-si adevaratele scopuri antihristice si prefacandu-se ca ar fi cu/pt. Dumnezeu (Sf. Treime). s.a.m.d...

Last edited by cherub; 23.02.2010 at 00:40:19.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2010, 00:47:33
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Si probabil ca se folosesc si de unele icoane (adica ar putea 'pune la inaintare' icoanele), poate numai ca sa induca lumea in eroare, ascunzandu-si adevaratele scopuri antihristice si prefacandu-se ca ar fi cu/pt. Dumnezeu (Sf. Treime). s.a.m.d...
Pai de asta mi-e si teama cel mai mult. Nu am analizat icoanele mai vechi, dar sper sa nu fie la fel ca acestea.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2010, 00:52:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pai de asta mi-e si teama cel mai mult. Nu am analizat icoanele mai vechi, dar sper sa nu fie la fel ca acestea.
tot n-am inteles ce este in neregula la icoana?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2010, 00:54:52
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
tot n-am inteles ce este in neregula la icoana?!
Am explicat ca e biblia intoarsa invers. Ia o carte in mana si tine-o la fel cum tine sfantul biblia si vei vedea ca fata cartii (coperta, prima pagina) va veni spre interior adica spre tine si nu spre exterior asa cum ar trebui. Deci sfantul ne arata de fapt spatele bibliei.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 00:55:51
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

O tina cu fata spre interior pregatit sa o deschida, nu sa faca reclama la ea (ar tine-o invers astfel).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 00:59:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
O tina cu fata spre interior pregatit sa o deschida, nu sa faca reclama la ea (ar tine-o invers astfel).
Nu se schiteaza nici un gest cum ca ar vrea sa faca lucrul asta.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 01:02:37
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Nu se schiteaza nici un gest cum ca ar vrea sa faca lucrul asta.
Las-o balta! In ritmul asta discutam discutii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 01:05:21
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Las-o balta! In ritmul asta discutam discutii.
Eu discut despre ce este concret. Despre ce se vede. Nu ma apuc acum de filozofii de astea pe care le propui tu. Cine stie care e urmatoare miscare? Sunt miliarde de posibilitati.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 01:08:11
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Eu discut despre ce este concret. Despre ce se vede. Nu ma apuc acum de filozofii de astea pe care le propui tu. Cine stie care e urmatoare miscare? Sunt miliarde de posibilitati.
Exact asta-ti spuneam si eu, ce se vede concret. Numai ca vezi tu, fiecare vede din perspectiva lui. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22