Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2013, 12:35:05
Ghemot Ghemot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2012
Mesaje: 15
Implicit Citirea acatistelor

De ce la finalul citirii acatistului, adică, după condacul 13, se repetă icosul 1 și condacul 1?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2013, 18:55:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghemot Vezi mesajul
De ce la finalul citirii acatistului, adică, după condacul 13, se repetă icosul 1 și condacul 1?

Pentru ca asa e randuiala citirii unui acatist. Banuiesc ca intrebarea a fost pusa ca sa fie, nu? Sau astepti vreo explicatie stiintifica...?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2013, 20:06:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E ca si cum ai intreba de ce o melodie are refren si de ce refrenul se canta si la sfarsit, de ce rondelul, sonetul glossa sau haiku au atatea strofe / versuri dispuse intr-un anumit fel si nu in altul. Daca vei citi mai multe acatiste, vei intelege ca orice acatist este un imn, deci o creatie artistica avand o structura fixa, e format dintr-un anumit numar de icoase si condacuri, care sunt si ele alcatuite dupa niste tipare. Si daca iesi din acele tipare, atunci nu mai ai de a face cu un acatist.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2013, 22:53:48
Ghemot Ghemot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2012
Mesaje: 15
Post

Am pus aceasta intrebare, pur informativ. Am crezut ca exista vreo randuiala liturgica, sau ceva; dar daca dupa atata timp nu am primit decat niste ironii gen „ca sa te afli in treaba”, asta ma face nu doar sa nu mai scriu pe acest forum, ba mai mult decat atat, cred ca nici nu il voi mai vizita.
Duhul apofatic al Parintilor rasariteni (specific ortodoxiei) a fost departe de aceste ironii...CHIAR SI IN FATA ERETICILOR.
Daca gasiti asemenea ironii in raspunsurile Sfintilor Parinti la diferite probleme, erezii, eretici...anuntati-ma si pe mine. (Ex. „Răspunsuri către Talasie” - Sf.Maxim Mărturisitorul).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2013, 09:17:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghemot Vezi mesajul
De ce la finalul citirii acatistului, adică, după condacul 13, se repetă icosul 1 și condacul 1?

Sa ne aducem aminte ca in sfarsit gasim inceputul,
si ca in inceput aflam sfarsitul.

Ca rugaciunea nu este temporala - este in Alfa si Omega concomitent.

Caci cel ce se roaga in Adevar iese din timp.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.12.2013 at 09:42:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2013, 12:16:38
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghemot Vezi mesajul
Am pus aceasta intrebare, pur informativ. Am crezut ca exista vreo randuiala liturgica, sau ceva; dar daca dupa atata timp nu am primit decat niste ironii gen „ca sa te afli in treaba”, asta ma face nu doar sa nu mai scriu pe acest forum, ba mai mult decat atat, cred ca nici nu il voi mai vizita.
Duhul apofatic al Parintilor rasariteni (specific ortodoxiei) a fost departe de aceste ironii...CHIAR SI IN FATA ERETICILOR.
Daca gasiti asemenea ironii in raspunsurile Sfintilor Parinti la diferite probleme, erezii, eretici...anuntati-ma si pe mine. (Ex. „Răspunsuri către Talasie” - Sf.Maxim Mărturisitorul).
1. Problema este ca cei de pe forum nu sunt Sfinti Parinti,deci nu iti pot raspunde asa cum ai dori,si asta e valabil si in viata reala.

2. Eu m-am gandit ca se repeta ,pentru ca primul este cel mai edificator,si trebuie repetat,ca sa ramai cu cea mai puternica impresie despre sfantul respectiv. Cred ca sunt si alte explicatii,poate o sa le ofere altcineva.

3. Intrebarea mi se pare buna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2013, 15:05:52
Ghemot Ghemot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2012
Mesaje: 15
Implicit

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Nu vreau raspunsuri ca de la Sfintii Parinti, insa nu vreau nici ironie pentru ca am pus o simpla intrebare!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2013, 15:15:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai smereste-te si tu, zii si tu ca pentru pacatele tale ai fost luat la misto.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2013, 14:03:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghemot Vezi mesajul
Am pus aceasta intrebare, pur informativ. Am crezut ca exista vreo randuiala liturgica, sau ceva; dar daca dupa atata timp nu am primit decat niste ironii gen „ca sa te afli in treaba”, asta ma face nu doar sa nu mai scriu pe acest forum, ba mai mult decat atat, cred ca nici nu il voi mai vizita.
Duhul apofatic al Parintilor rasariteni (specific ortodoxiei) a fost departe de aceste ironii...CHIAR SI IN FATA ERETICILOR.
Daca gasiti asemenea ironii in raspunsurile Sfintilor Parinti la diferite probleme, erezii, eretici...anuntati-ma si pe mine. (Ex. „Răspunsuri către Talasie” - Sf.Maxim Mărturisitorul).
Ma scuzati, traiti in Romania? Ca daca da, trebuie sa va obisnuiti cu stilul tipic romanesc de a aborda problemele. Romanii sunt mistocari de felul lor, mai ales unii din anumie parti ale tarii. Este felul lor, nu o fac cu rautate. Trebuie sa recunosc ca totusi, nici mie nu imi prea plac mistourile cand e vorba de lucruri serioase.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2013, 14:04:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sa ne aducem aminte ca in sfarsit gasim inceputul,
si ca in inceput aflam sfarsitul.

Ca rugaciunea nu este temporala - este in Alfa si Omega concomitent.

Caci cel ce se roaga in Adevar iese din timp.
Interesanta explicatie!
Reply With Quote
Răspunde