Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2013, 18:43:32
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Ortodox sau crestin ortodox?

Va rog din suflet a ma lamuri daca :

-ortodox=crestin ortodox
Nu va deranjam cu asa intrebare daca azi nu vorbeam cu o doamna care doreste mereu a vorbi despre Dumnezeu...
Mi-a trimis si aceasta binecuvantare care sincer nu m-a interesat.
Poate am gresit dar simt ca nu pot vorbi cu ea despre Dumnezeu.
Iertare pentru timpu ce vi l-am rapit cu acest topic insa doresc a fii sigura de ce inseamna ce am intrebat sau sant una si aceiasi.
O simt foarte mandra si parca se simte mai presus decat ortodoxi.
Multumesc
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2013, 18:55:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai bine zici ortodox= creștin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2013, 19:12:49
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
va rog din suflet a ma lamuri daca :

-ortodox=crestin ortodox
nu va deranjam cu asa intrebare daca azi nu vorbeam cu o doamna care doreste mereu a vorbi despre dumnezeu...
Mi-a trimis si aceasta binecuvantare care sincer nu m-a interesat.
Poate am gresit dar simt ca nu pot vorbi cu ea despre dumnezeu.
Iertare pentru timpu ce vi l-am rapit cu acest topic insa doresc a fii sigura de ce inseamna ce am intrebat sau sant una si aceiasi.
O simt foarte mandra si parca se simte mai presus decat ortodoxi.
Multumesc
cand iti marturisesti credinta trebuie sa spui ca esti crestin ortodoxa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2013, 19:35:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvântul „ortodox” nu înseamnă neapărat creștin; înseamnă drept-măritor. Dar se aplică și unora din alte religii, cum ar fi evreii ortodocși, desemnându-i pe cei care păstrează credința autentică, întreagă și fără adăugiri.
Prin extensie, el se aplică în orice domeniu care poate implica o tradiție, cum ar fi științele.
Deci noi suntem în primul rând creștini, căci credem și suntem botezați în Hristos; și ortodocși pentru că păstrăm învățătura dreaptă a Bisericii, așa cum este cunoscută de la începuturile ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2013, 19:49:35
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Binecuvantarea

Iertare ca am uitat a pune si binecuvantarea primita ,iat-o:

"Să te binecuvânteze Dumnezeu
și să te ocrotească de rău
Să facă Dumnezeu să lumineze fața Sa asupra ta
și să-ți dea îndurarea Sa
Să-Și înlțe Dumnezeu chipul Său asupra ta
și să-ți dea pacea Sa."

Va multumesc pentru raspunsuri, si iertare pentru nestiinta mea .
Dar prea doreste a vorbi pe mess despre Dumnezeu .
Nu mi se pare chiar locu potrivit sau cel putin eu asa simt.
Aici alaturi de voi,sau la o intalnire cu voi e alceva.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2013, 02:35:23
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Te rog primește și câteva cuvinte de la necioplitul de mine, că e tare frumoasă smerenia ta, să nu-ți fie spre mândrie, că nimic nu ai, de la Domnul toate. Și pomenește cel mai rău între oameni, cu adevărat, că nimic bun nu fac și mereu mă osândesc și mă înghite iadul.

Ce înseamnă ortodox sau Ortodoxie? Cuvântul are două cuvinte grecești ca rădăcină: ORTHO care este drept, dreaptă și DOX, DOXA, DOXIA, care înseamnă slăvitor, slăvitoare, slavă. Deci, drept slăvitor, dreaptă slăvitoare, dreaptă slăvire. Adică e așa cum trebuie să fie creștinismul, e așa cum trebuie să fie slăvirea dată Domnului Dumnezeu, așa cum trebuie să fie toți creștinii, așa cum găsesc în ceea ce se numește Ortodoxie. Sfânta Credință Creștină Mântuitoare. Cuvântul a fost luat și împrumutat de alte categorii, cum s-a amintit mai jos, evreii ortodocși, ca să arate calitatea lor de a rămâne fideli învățăturilor primare, curate, dar a fost luat oarecum în sens de batjocură, ca să-i schimbe sensul. Doar creștinii pot fi drept slăvitori, (că asta înseamnă cuvântul), evreii și nimeni nu mai poate fi slăvitor, căci ei nu slăvesc. Doar creștinii slăvesc. Ei au ritualuri, jertfe, etc. E folosit în mai mult în sens de a arăta că sunt extremiști, radicali, habotnici, lucru care la adevărata semnificație a cuvântului ortodox, e imposibil.
În fine, numele a apărut la Marea Schismă, când eresul romano-catolic s-a grăbit a se numi pe sine Universal, Biserica Universală, ca să arate tuturor parcă prin întunericul în care vrea să intre, anume să acapareze toți oamenii, Universal, pentru toți, să arate că noi, ortodocșii greșim și doar ei au dreptate în toate și toată omenirea trebuie să fie ca ei, iar în nebunia minții lor s-au înșelat. Nu au putut dobândi toți oamenii pământului. Dumnezeu nu îi lasă. Prin forță și prin inchiziție au reușit, o bună perioadă de timp, să aibe mulți "credincioși", prin frică. Dar uite că "bisericile" lor sunt tot mai goale în fiecare an, tot mai mulți protestanți și musulmani. Acolo unde nu e Dumnezeu, nu e nimic, e casă clădită pe nisip.

Să revenim. Atunci când mărturisești credința, o poți face în ambele feluri, spunând fie: sunt ortodoxă, sau fie: sunt creștin ortodoxă; eu prefer să spun sunt ortodox, prin asta spun totul, sunt drept slăvitor, sunt în creștinismul care e așa cum trebuie să fie și cum place Domnului. E de la sine înțeles ce înseamnă ortodox. E creștin. Și când spui ortodox, mărturisești indirect, că e singurul creștinism autentic primar, curat și scripturistic, rămas pe pământ, prin neadăugând cuvântul creștin. Când spui creștin ortodox, parcă te îndoiești de credința ta, parcă spui, da sunt creștină, dar parcă și alții ar mai fi creștini, creștinii romano-catolici, creștinii adventiști de ziua a 7-a, sau a 6-a, sau creștinii martorii lui Iehova, sau creștinii penticostali, sau luterani, sau baptiști, sau calvini, zwingliniști, noii sfinți, sau alte soiuri de diavolești înșelări și erezii, care sunt orice vrei tu, dar creștini nu. Din nefericire, au hristoși mincinoi și falși dumnezei. Simplu, sunt ortodox.

Însă eu știi cum fac? Am o cruce frumoasă, rusească, destul de mare, de vreo 5 cm, din inox pe contur de fond de lemn, cu Preasfânta Născătoare pe inox, și Duhul Sfânt deasupra și Sfântul Ioan și alți minunați și dulci ai lui Dumnezeu și o port afară, pe un șnur gros negru, așa mărturisesc eu fără cuvinte credința. Și când stau de vorbă cu cineva, se uită, chiar și involuntar, la Sfânta Cruce de la piept, și unii zâmbesc și mă întreabă: ce ești? Spun și eu zâmbind: creștin. Și-atât, nu mai spun nimic. Și ei: cum creștin? Ce confesiune? Ortodox, spun, tot zâmbind, e singura Biserica Creștină rămasă pe pământ. Apoi se uită puțin ciudat la mine, și continuă cu ce vorbeam adineori.

Iar despre doamna care te smintești de ea, spune-i: Vă mulțumesc frumos pentru cuvinte, Dumnezeu să vă răsplătească râvna, dar vă amintesc politicos, că nu noi nu putem binecuvânta pe nimeni, decât pe Dumnezeu în rugăciune și nicidecum un alt om, căci nu avem har. Doar preoții pot face asta, căci doar ei au har. Noi avem dar, sau daruri. Avem milă de la Dumnezeu, avem Iubire și virtuți, cu mila Sa, dar nu-i voie să binecuvântăm. Iertați-mă dacă vă smintesc, vreau doar să vă mărturisesc Adevărul. Nu vă interzice nimeni să binecuvântați, dar nu are efect și mai bine să nu folosim cuvinte așa mari, că putem ajunge bătaia de joc a vrăjmașilor nevăzuți.

Cam atât. Iartă-mi. Bucurii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2013, 02:48:15
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Iartă-mi dacă am scris prea mult. E același lucru, creștin sau ortodox, sau creștin ortodox sau ortodox. Însă în detalii e înțelepciunea și frumusețea. Nădăjduiesc că ți-am fost de folos. Pomenește-mă. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.01.2013 at 02:57:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2013, 14:21:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Va rog din suflet a ma lamuri daca :

-ortodox=crestin ortodox
Nu va deranjam cu asa intrebare daca azi nu vorbeam cu o doamna care doreste mereu a vorbi despre Dumnezeu...
Mi-a trimis si aceasta binecuvantare care sincer nu m-a interesat.
Poate am gresit dar simt ca nu pot vorbi cu ea despre Dumnezeu.
Iertare pentru timpu ce vi l-am rapit cu acest topic insa doresc a fii sigura de ce inseamna ce am intrebat sau sant una si aceiasi.
O simt foarte mandra si parca se simte mai presus decat ortodoxi.
Multumesc
Par a fi una si aceeasi. Dar nu sunt mereu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2013, 15:54:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Iertare ca am uitat a pune si binecuvantarea primita ,iat-o:

"Să te binecuvânteze Dumnezeu
și să te ocrotească de rău
Să facă Dumnezeu să lumineze fața Sa asupra ta
și să-ți dea îndurarea Sa
Să-Și înlțe Dumnezeu chipul Său asupra ta
și să-ți dea pacea Sa."
Este probabil ca persoana care v-a trimis binecuvântarea să fie catolică; este o binecuvântare des folosită de către membrii ordinului franciscan.

Ea se regăsește în Biblie, în Cartea Numerelor, capitolul 6, versetele 24-26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 13:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 19:49:45
Crezul Crestin Ortodox alecsandru Rugaciuni 5 30.01.2011 13:37:43