Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.01.2011, 15:38:40
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Rasele umane au aparut ca un raspuns al corpului uman la nevoia de adaptare la conditiile de mediu. Cele mai noi rase au rezultat din imperecherea indivizilor de rase diferite deja existente.

Citat:
Fără ca omul însăși să-și dea seama, organismul său s-a adaptat permanent la noul mod de
viață.

În regiunile cu soare puternic, a apărut un pigment al pielii ce-i apără corpul de acțiunea puternică a radiațiilor ultraviolete.În deșerturile Asiei Centrale, cu vânturi puternice și furtuni de praf, deasupra ochilor a apărut o cută a pleoapei superioare, care dă ochilor o formă aparent oblică și are rolul de a-i proteja.
În zona intertropicală caldă, unde este răspândită malaria, o boală ucigătoare, a apărut în
sângele băștinașilor o hemoglobină cu rol de protecție a organismului.

Oamenii pădurilor ecuatoriale au statură mijlocie, chiar pitică.Cei din savanele acoperite cu ierburi sunt mai atletici, ca urmare a adaptării locomotor la deplasări mai mari.Aceste adaptări i-au făcut pe cercetători să constate că la populațiile care trăiesc în medii asemănătoare și trăsăturile somato-fiziologice sunt asemănătoare.

A apărut ideea raselor.La început au fost recunoscute 3 mari rase: europoidă, mongoloidă și ecuatorială.Mai târziu, cea ecuatorială a cuprins la rândul ei rasa negroidă și rasa australoidă.Toate au la bază genul Homo sapiens sapiens, iar trăsăturile de diferențiere sunt mult mai puține decât trăsăturile comune ale acestor rase.Dovadă, puternicul amestec (metisaj) al acestor rase cu constatarea că încrucișările de acest fel dau urmași fertili.
Nu se poate vorbi de o rasă pură.

În realitate, nu există și nu au existat rase pure.Toate aparțin unei singure specii: Homo
sapiens sapiens.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 01.01.2011 at 15:45:41.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.01.2011, 15:58:19
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Rasele umane au aparut ca un raspuns al corpului uman la nevoia de adaptare la conditiile de mediu. Cele mai noi rase au rezultat din imperecherea indivizilor de rase diferite deja existente.
Adica, daca eu ma mut in China...in 10 ani o sa am ochii oblici...sau in Africa o sa devin neagra cu buze groase...sau nu in 10 ani, poate in 20...sau eventual copii mei..., nu? Niciodata , draga Don Juan, nici a 100a spita a mea nu o sa aiba acele calitati daca nu le mosteneste genetic de la altcineva din rasa respectiva...
Eu nu vorbeam de imperecherea dintre rase...ci imperecherea dintre 2 persoane de aceeasi rasa din care se rezulte un copil de alta rasa...
Daca tu ai avea un copil cu sotia ta (care se presupune ca este aceasi rasa ca tine) si ea ar naste un copil negru, sau cu ochii oblicii...l-ai recunoaste ca fiind al tau?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.01.2011, 16:07:55
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Adica, daca eu ma mut in China...in 10 ani o sa am ochii oblici...sau in Africa o sa devin neagra cu buze groase...sau nu in 10 ani, poate in 20...sau eventual copii mei..., nu? Niciodata , draga Don Juan, nici a 100a spita a mea nu o sa aiba acele calitati daca nu le mosteneste genetic de la altcineva din rasa respectiva...
Eu nu vorbeam de imperecherea dintre rase...ci imperecherea dintre 2 persoane de aceeasi rasa din care se rezulte un copil de alta rasa...
Daca tu ai avea un copil cu sotia ta (care se presupune ca este aceasi rasa ca tine) si ea ar naste un copil negru, sau cu ochii oblicii...l-ai recunoaste ca fiind al tau?
Aici nu e vorba de zeci de ani. Astea sunt procese lente. Bineinteles ca din imperecherea din doua persoane de aceasi rasa nu poate rezulta un copil de rasa diferita. Dar cine a zis asa ceva?

Chestia asta cu adaptarea la conditiile de mediu e cat se poate de plauzibila si de logica. Daca studiezi putin rasele lumii o sa ajungi la aceasi concluzie.

Se mostenesc genetic acele calitati de la altcineva din rasa respectiva dupa ce acela se va fi conformat conditiilor de mediu. Daca nu ar fi fost conditii de mediu diferite nu ar fi existat rase diferite.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 01.01.2011 at 16:45:54.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.01.2011, 16:54:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Procesele sunt lente si iau mii de ani insa nu mediul formeaza trasaturile ci primatele umanoide cu care s-a insurat alde Cain si neamurile lui.

Dovada consta in faptul ca mutrele de gorile , cimpanzei si giboni nu ti le creaza variatiile de temperatura, iar turtirea nasului si marimea lui similara gorilelor nu vine de la adierea vintului :)))
Este ridicol si penibil sa crezi asa ceva.
Vremea lui Cain a venit insotita de o destrabalare si cuplaraie unica in istoria omenirii.
Sub-speciile existente pe pamint, acele dobitoace cu creierul cit nuca(la inceput), perfecte pentru procreere, neandertalele, erau se pare foarte atragatoare si atletice.

La fel si cu asiaticii, exista maimute care seamana identic la fata cu multi aborigeni dein zonele respective.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.01.2011, 17:07:38
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Procesele sunt lente si iau mii de ani insa nu mediul formeaza trasaturile ci primatele umanoide cu care s-a insurat alde Cain si neamurile lui.

Dovada consta in faptul ca mutrele de gorile , cimpanzei si giboni nu ti le creaza variatiile de temperatura, iar turtirea nasului si marimea lui similara gorilelor nu vine de la adierea vintului :)))
Este ridicol si penibil sa crezi asa ceva.
Vremea lui Cain a venit insotita de o destrabalare si cuplaraie unica in istoria omenirii.
Sub-speciile existente pe pamint, acele dobitoace cu creierul cit nuca(la inceput), perfecte pentru procreere, neandertalele, erau se pare foarte atragatoare si atletice.

La fel si cu asiaticii, exista maimute care seamana identic la fata cu multi aborigeni dein zonele respective.
Poate ar fi indicat sa nu te mai documentezi din desene animate...
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.01.2011, 17:25:38
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Incredibil!!!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.01.2011, 18:01:00
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Aici nu e vorba de zeci de ani. Astea sunt procese lente. Bineinteles ca din imperecherea din doua persoane de aceasi rasa nu poate rezulta un copil de rasa diferita. Dar cine a zis asa ceva?

Chestia asta cu adaptarea la conditiile de mediu e cat se poate de plauzibila si de logica. Daca studiezi putin rasele lumii o sa ajungi la aceasi concluzie.

Se mostenesc genetic acele calitati de la altcineva din rasa respectiva dupa ce acela se va fi conformat conditiilor de mediu. Daca nu ar fi fost conditii de mediu diferite nu ar fi existat rase diferite.

Si eu m-am gandit la acelasi lucru cand am citit in Eneida lui Vergiliu ca originea cuv. ''etiopian'' este ''ars de soare'' :). Aceasta denominatie a poporului african mi se pare relevanta pentru teoria asta a ta cu adaptarea la conditiile climatice; bineinteles ca teoria ramane o teorie si nu raspunde in totalitate la intrebarea ''de unde aceasta diversitate rasiala?''
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.01.2011, 20:13:37
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Si eu m-am gandit la acelasi lucru cand am citit in Eneida lui Vergiliu ca originea cuv. ''etiopian'' este ''ars de soare'' :). Aceasta denominatie a poporului african mi se pare relevanta pentru teoria asta a ta cu adaptarea la conditiile climatice; bineinteles ca teoria ramane o teorie si nu raspunde in totalitate la intrebarea ''de unde aceasta diversitate rasiala?''
Asta gandeam si eu este doar o teorie care nu se poate verifica , traind 1000 de ani in Africa nu o sa mi se faca pielea neagra ci doar bronzata si nici parul cret, ci doar o sa mi se schimbe trasaturile pentru ca imbatranesc, copii mei or sa fie cum am fost eu, pielea alba si parul drept, nepotii la fel si asa mai departe, mostenirea genetica trebuie schimbata de ceva sau mai bine spus de cineva...In China..nu stiu pe unde exact exista o provincie unde traiesc niste chinezi cu ochii verzi, (ochii verzi la chinezi sunt imposibili, adica genetic nu se poate).De unde credeti ca provine aceasta culoare? Dupa lungi cercetari s-a descoperit ca acolo s-a pierdut o legiune romana, deci chinezii cu ochii verzi sunt rezultatul imperecherii a doua rase diferite.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.01.2011, 20:47:15
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Asta gandeam si eu este doar o teorie care nu se poate verifica , traind 1000 de ani in Africa nu o sa mi se faca pielea neagra ci doar bronzata si nici parul cret, ci doar o sa mi se schimbe trasaturile pentru ca imbatranesc, copii mei or sa fie cum am fost eu, pielea alba si parul drept, nepotii la fel si asa mai departe, mostenirea genetica trebuie schimbata de ceva sau mai bine spus de cineva...In China..nu stiu pe unde exact exista o provincie unde traiesc niste chinezi cu ochii verzi, (ochii verzi la chinezi sunt imposibili, adica genetic nu se poate).De unde credeti ca provine aceasta culoare? Dupa lungi cercetari s-a descoperit ca acolo s-a pierdut o legiune romana, deci chinezii cu ochii verzi sunt rezultatul imperecherii a doua rase diferite.
OK. Eu ti-am spus ce teorie mi se pare mai plauzibila. Acum zi-mi si tu teoria ta. Chiar m-ai facut curios. Mostenirea genetica de care pomenesti tu presupune ca rasele astea sa fi existat dintotdeauna. Ori crezi ca Adam era negru si Eva mongoloida? Si daca prin absurd ar fi fost asa atunci cum ar fi luat nastere rasa alba sau cea austroloida?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 01.01.2011 at 20:53:10.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.01.2011, 21:33:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
mda.. ele is de vina ca is prea frumoase :P .. uite de exemplu ce a facut David pentru Batseba..
Desfrânarea înseamnă ORICE relație trupească cu o persoană care nu-ți este soț/soție, fie că-i adulter, preacurvie, diferență mare nu este între ele.

Și bărbații sunt de vină că-s niște obsedați și misogini, iar femeile se chinuie să le ajungă la nas, dacă nu-și pun o bluză decoltată, nu se mai uită nimeni la ele. Bărbații cuminți sunt mai puțini ca femeile cuminți.
Scuze pentru tonul cam dur :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 17:14:43
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33