Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.01.2011, 22:35:47
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
uiti ca exista si maicute?
bagi mana in foc pentru toti preotii si calugarii?
Hoo...Am zis în glumă...ce aveți toți? Terminați cu prostiile astea cum că bărbații sunt mai cuminți decât femeile sau invers...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.01.2011, 22:37:02
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Serios...mereu se pune satana ca să nască discordie între creștini...preutindeni este așa.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.01.2011, 22:43:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit din cate stiu eu..

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Desfrânarea înseamnă ORICE relație trupească cu o persoană care nu-ți este soț/soție, fie că-i adulter, preacurvie, diferență mare nu este între ele.

Și bărbații sunt de vină că-s niște obsedați și misogini, iar femeile se chinuie să le ajungă la nas, dacă nu-și pun o bluză decoltată, nu se mai uită nimeni la ele. Bărbații cuminți sunt mai puțini ca femeile cuminți.
Scuze pentru tonul cam dur :D
Desfranarea e orice act sexual fara casatorie.Poate exista desfranare si fara curvie.Desfranarea nu implica automat curvia.Curvia este depravare sexuala.. Curvia poate avea loc si fara casnicie si cu casnicie.. Adulterul reprezinta orice act sexual extraconjucal si infidelitate conjugala.Adulterul nu exista fara casniciei.. Preacurvia este depravare sexuala totala sau depravare sexual prin adulter..

Last edited by Danut7; 01.01.2011 at 22:45:15.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.01.2011, 22:47:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si ca sa revenim si mai tare la oile noastre, porunca din decalog pare ca se refera la adulter.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.01.2011, 22:51:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit e ok..ai facut toate permutarile de 4 luate cate doua..:-))

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Desfranarea e orice act sexual fara casatorie.Poate exista desfranare si fara curvie.Desfranarea nu implica automat curvia.Curvia este depravare sexuala.. Adulterul reprezinta orice act sexual extraconjucal si infidelitate conjugala.Adulterul nu exista in afara casniciei.. Si mai este o categorie... Preacurvia depravare sexuala totala sau depravare sexual prin adulter..
Dar nu inteleg de ce trebuie sa dam vina pe CELALALT ??/ Adica daca barbatul face pacatul, EA,FEMEIA E DE VINA,CA L-A ISPITIT! Ba el e de vina, ca NU A rezistat ispitei! Si invers...daca femeia pacatuieste,barbatul e de vina???A zapacit-o de cap si a cazut ea in pacat?Nuu..Ea e de vina in cazul asta, ca s-a lasat sedusa cand nu era cazul.
De ce nu isi asuma fiecare vina si pacatul ??? E mai usor sa dai vina pe celalalt dar cred ca nu e o solutie...
Se spune din popor ca daca cateaua nu ridica coada, cainele nu merge dupa ea...deci...FEMEIA e de vina!..Eu nu sunt de acord! Daca esti barbat de barbat, poate sa ridice toate coada, ca tu iti vezi de drumul tau...Deci fiecare cu vina lui...Parerea mea..
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.01.2011, 22:51:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si si mai tare .. Dumnezeu nu a fost de acord cu actele sexuale pe care camy_d le-a mentionat.. De pricina asta le-a si ingaduit unora sa li se intinda capcane, pedepsindu-i intr-un fel sau altul.. Dumnezeu e acelasi..
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.01.2011, 22:53:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar nu inteleg de ce trebuie sa dam vina pe CELALALT ??/ Adica daca barbatul face pacatul, EA,FEMEIA E DE VINA,CA L-A ISPITIT! Ba el e de vina, ca NU A rezistat ispitei! Si invers...daca femeia pacatuieste,barbatul e de vina???A zapacit-o de cap si a cazut ea in pacat?Nuu..Ea e de vina in cazul asta, ca s-a lasat sedusa cand nu era cazul.
De ce nu isi asuma fiecare vina si pacatul ??? E mai usor sa dai vina pe celalalt dar cred ca nu e o solutie...
Se spune din popor ca daca cateaua nu ridica coada, cainele nu merge dupa ea...deci...FEMEIA e de vina!..Eu nu sunt de acord! Daca esti barbat de barbat, poate sa ridice toate coada, ca tu iti vezi de drumul tau...Deci fiecare cu vina lui...Parerea mea..
Nu am dat nici o vina pe nimeni.. Dumitru73 incearca sa incinte spiritele motiv pentru care l-am si jignit indirect aseara.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.01.2011, 22:59:56
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar nu inteleg de ce trebuie sa dam vina pe CELALALT ??/ Adica daca barbatul face pacatul, EA,FEMEIA E DE VINA,CA L-A ISPITIT! Ba el e de vina, ca NU A rezistat ispitei! Si invers...daca femeia pacatuieste,barbatul e de vina???A zapacit-o de cap si a cazut ea in pacat?Nuu..Ea e de vina in cazul asta, ca s-a lasat sedusa cand nu era cazul.
De ce nu isi asuma fiecare vina si pacatul ??? E mai usor sa dai vina pe celalalt dar cred ca nu e o solutie...
Se spune din popor ca daca cateaua nu ridica coada, cainele nu merge dupa ea...deci...FEMEIA e de vina!..Eu nu sunt de acord! Daca esti barbat de barbat, poate sa ridice toate coada, ca tu iti vezi de drumul tau...Deci fiecare cu vina lui...Parerea mea..
Nu! Nu o sa ne asumam nimic. Noi suntem speciali. Noi am fost primii. Doar femeile sunt de vina!!!

Glumesc, fireste...
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.01.2011, 23:01:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu am dat nici o vina pe nimeni.. Dumitru73 incearca sa incinte spiritele motiv pentru care l-am si jignit indirect aseara.
Nu mi se pare ca vrea sa faca agitatie pe forum.Din contra, are bun simt, e un om bun si trebuie tratat ca atare, chiar daca nu are aceleasi convingeri religioase ca noi.
El pune intrebari pentru ca vrea raspunsuri.Tine cont de faptul ca poate raspunsurile tale il vor ajuta sa vada lucrurile in directia dorita de tine,cea pe care tu o consideri ca fiind cea corecta.Deci conteaza ce spui si mai ales cum spui.
Hai sa fim mai toleranti unii cu altii si sa nu ne mancam intre noi...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.01.2011, 23:02:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu am dat nici o vina pe nimeni.. Dumitru73 incearca sa incinte spiritele motiv pentru care l-am si jignit indirect aseara.
scuza-ma, dar oricat as incerca, nu ma pot abtine cand vad ce aiureli scrii.
partea cea mai proasta e ca treci ca dogma propriile imaginatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 17:14:43
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33