Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.12.2012, 22:37:21
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul

Pe cat sunt de amuzante pe atat sunt de "adevarate" :)
Glumesti???? cum sa fie adevarate????
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2012, 22:45:02
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Superstițiile reprezintă unul din cele mai des întâlnite tipuri de credințe populare cu care s-au obișnuit poporul nostru. Chiar dacă majoritatea creștinilor frecventează astăzi slujbele Bisericii, se roagă zilnic acasă, aprinzând lumânări în fața sfintelor icoane, în același timp foarte mulți cred și în unele „semne” care le-ar prevesti ghinioane sau succese și care nu au nimic comun cu credința creștină.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2012, 00:24:45
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
mila si compatimire, fiind considerat pacatul pe care Dumnezeu nu-l va ierta niciodata.
Aoleu! .......
Ce te faci daca s-a pocait omul si acum e rob al Domnului (sunt destule cazuri, o multime pomenite, bunaoara, in Vietile Sfintilor, ca tot ai pomenit aceste minunate scrieri).

(Si-apoi, de unde putem noi sa stim ce iarta si cui iarta Domnul?...)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2012, 00:36:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Glumesti???? cum sa fie adevarate????
Sunt adevarate cu ghilimele. Ce mult s-ar simplifica viata daca am face un gest, ca de exemplu sa-l calcam pe picior pe celelalt in timpul cununiei, si sa fim noi sefii (toata viata) :). Dar din pacate sau mai bine spus din fericire, noi suntem responsabili pentru ce se intampla, pentru modul in care se desfasoara lucrurile. Superstitiile sunt pentru cei naivi sau pentru oamenii obisnuiti sa caute motive de nefericire in afara propriei persoane.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2012, 01:24:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu?Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.

Mare pacat pt bietele cale.
Daca vor sa le dea,apoi sa le dea la cineva care iubeste florile,sa se bucure de ele.
Am auzit si eu aberatiile astea cu calele,sa nu ai in casa,sa nu le iei la nunta...dar de ce nu argumenteaza cei care cunosc aceste"pericole"in ce mod calele interfereaza cu viata omului??

Pana una,alta uite o poza cu cala mea;necazuri am cand imi fac singura,in rest...Dumnezeu cu mila!
Attached Images
File Type: jpg DSC03532.jpg (20,7 KB, 8 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2012, 01:44:55
GGGGGG GGGGGG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Romania
Mesaje: 5
Implicit

Zantedeschia aethiopica, frumoasa plantuta ta, Yasmina! Are si o legenda pe masura :)

Last edited by GGGGGG; 05.12.2012 at 01:46:58.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2012, 02:01:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GGGGGG Vezi mesajul
Zantedeschia aethiopica, frumoasa plantuta ta, Yasmina! Are si o legenda pe masura :)
Da,sunt superbe,delicate,au si un miros subtil.
Dar care este legenda,ne-o spui ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2012, 10:49:22
GGGGGG GGGGGG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Romania
Mesaje: 5
Implicit

Legenda face trimitere la Eva care atunci cand a parasit Gradina Raiului, din locul unde-i cadeau lacrimile de cainta de acolo rasareau cale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2012, 11:54:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Aoleu! .......
Ce te faci daca s-a pocait omul si acum e rob al Domnului (sunt destule cazuri, o multime pomenite, bunaoara, in Vietile Sfintilor, ca tot ai pomenit aceste minunate scrieri).

(Si-apoi, de unde putem noi sa stim ce iarta si cui iarta Domnul?...)
Aoleuuu, frate Cezar, pai cine zice de neiertare in starea de pocainta, io? Unde? Eu vorbeam de ideea in care vine doamna M. si ne gaseste in cealalta stare, de hulire a Duhului Sfant. Acel pacat spuneam (de fapt nu eu, ci Mantuitorul Insusi), nu va fi iertat nici aici, nici in veacul ce va sa vina. Dar atat timp cat avem bucuria de a merge in si spre Lumina, noi preferam "intunericul" cu tot ce implica el. Nimeni nu zice ca e prea tarziu pentru o schimbare de directie. "Astazi de veti auzi glasul lui Dumnezeu, nu invartosati inimile voastre!" (Sf Ap Pavel, epistola catre evrei).
Dar atunci, mantuirea ca iertare si vindecare, ca restaurare a firii, este un act care cere conlucrare pentru a se implini, un dialog intre Dumnezeu si faptura sa. Eu te iert, zice Hristos, dar daca tu insuti nu te ierti, daca tu nu vrei sa primesti harul, daca tu nu vrei sa intri in dialog, sa raspunzi, sa te deschizi, inseamna ca tu nu vrei iertarea, vindecarea. Raul pe care tu Mi-l faci mie, Eu ti-l iert, aceasta depinde de Mine, vrea sa ne spuna Mantuitorul. Dar raul pe care ti-l faci tu tie insuti si care lucreaza din tine si in tine cine ti-l va putea ierta fara propria ta vointa, fara constiinta si libertatea ta? - Despre pacatul impotriva Duhului Sfant - Parintele Constantin Galeriu ; sursa: aici
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 05.12.2012 at 11:56:48.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2012, 12:11:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Aoleuuu, frate Cezar, pai cine zice de neiertare in starea de pocainta, io? Unde? Eu vorbeam de ideea in care vine doamna M. si ne gaseste in cealalta stare, de hulire a Duhului Sfant. Acel pacat spuneam (de fapt nu eu, ci Mantuitorul Insusi), nu va fi iertat nici aici, nici in veacul ce va sa vina. Dar atat timp cat avem bucuria de a merge in si spre Lumina, noi preferam "intunericul" cu tot ce implica el. Nimeni nu zice ca e prea tarziu pentru o schimbare de directie. "Astazi de veti auzi glasul lui Dumnezeu, nu invartosati inimile voastre!" (Sf Ap Pavel, epistola catre evrei).
Dar atunci, mantuirea ca iertare si vindecare, ca restaurare a firii, este un act care cere conlucrare pentru a se implini, un dialog intre Dumnezeu si faptura sa. Eu te iert, zice Hristos, dar daca tu insuti nu te ierti, daca tu nu vrei sa primesti harul, daca tu nu vrei sa intri in dialog, sa raspunzi, sa te deschizi, inseamna ca tu nu vrei iertarea, vindecarea. Raul pe care tu Mi-l faci mie, Eu ti-l iert, aceasta depinde de Mine, vrea sa ne spuna Mantuitorul. Dar raul pe care ti-l faci tu tie insuti si care lucreaza din tine si in tine cine ti-l va putea ierta fara propria ta vointa, fara constiinta si libertatea ta? - Despre pacatul impotriva Duhului Sfant - Parintele Constantin Galeriu ; sursa: aici
Ei da, asa mai merge...:)
Multumesc pentru frumosul cuvant, frate Mosh-Neagu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 19:15:17
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 22:06:07
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09