Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 15.10.2022, 21:31:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Vad ca stăpânești bine atât dogma ortodoxa cât și istoria Bisericii.
Eh, mai prind și eu din zbor câte una-alta, nu am studiat sistematic teologia la vreo facultate, acum nu mai am resurse să fac una.
Mi-aș dori să fac facultatea de teologie și să fiu măcar un prof de religie, dar nu prea sunt posturi tot mai puțini fac ora de religie în liceu cel puțin.

Citat:
Un Părinte spunea ca hula împotriva Duhului Sfant, care nu se iartă nici în veacul acesta,nici în veșnicie este erezia.
Adică exact ce face diavolul. El vede Adevărul dar minte fiind conștient.

E adevărat?
Nu văd ce mai e de zis, totuși intuiesc că Hula împotriva Duhului Sfânt face referire și la cultele care nu recunosc lucrarea Duhului Sfânt, sau Duhul Sfânt ca un chip ipostatic al Sfintei Treimi.

Există oameni în istorie care au transformat Parakletus - Mângâietor în Periklutos - Trimis-Profet - Ahmad- Muhammad și că Iisus s-ar fi referit în loc de iată luați Duh Sfânt, că va trimite un alt profet- întemeietor de religie.

Citiți mai multe https://www.answering-islam.org/Inde...eriklutos.html

Mie asta mi se pare o lacună teologică mai mare decât controversa filioque să transformi Duhul Sfânt într-o persoană umană printr-o inversiune de cuvinte de la grecescul Parakletos - la Periklutos.
Iată până unde poate interpreta mintea umană cele de negrăit...
Vechi 17.10.2022, 14:14:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea ✝, Cluj-N
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
A spus Părintele la predica ca și un singur gând eretic dacă ai deja e o cădere din har.

Atât este de grav.
Asta-i sursa laudaroseniei! La fiecare idee, gand, pofta, initiativa, slava eretica, gata, cazi din Har si te umpli de laudarosenie si pushti spume ca shampania.

Problema e ca ortotodocshii se lauda mai tare ca ereticii pe ei insisi si nu-si dau seama ca ei formeaza sotia Domnului cea smintita si tradatoare, suUutia cea proasta si rea care ia puterea asa ca ilenutza lu cioaci impuscatu', shefa SS, ipocrita si babiloanca cea mare cum ar veni care-i mai rea si mai mincinoasa si mai cruda decat toata lumea si toti ereticii la un loc si n-o poate stapani nimeni pe isterica asta crizata. Defapt trocmai suUutzia asta necredincioasa l-a rastignit pe Iisus asa cum il va rastigni mereu pentru ca i se urca ei puterea si intelepciunea si egoismul la cap si incepe sa se laude de n-o mai poti opri ca pe shoshoaca noastra din justitiarisme, acuzari, paraciuni, barfe si din revolutzii desarte si lupte ultrash blestemate patimase!

Iti dai seama?
MoronckU înVață lepădeLUMEglu(firEhoțsexăvaitacUju-îșcaUsLEU=nebunParvEn=viclUpEdofanhul smințEniamorti-pISexpUngi-cârâmErit-stiEsinertuEUtU-înculcăvorbârfuri în labordelatoriE-laudos-basculaș-trădățol=altvisgrij-strescapoSS-haivaiteiafeciUkUxklacU-interesU-vreașefhUț-progrexit=victiviclUidol isputolenteiASIAgrînșala picUpic in facinatia gogoșjerpizmEUlumi satE scape de Tata casa le faci poc@ flaieru tlaba mUldara poftarmE-pliktisU c@ ipocritzU-fakE)să scap celtim cu Credința Cuvântul si FataTa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare