Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2010, 22:53:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova?

Care dintre voi ati citit aceasta carte si ce impresie v-a facut? Azi,tot innotand pe internet, am dat peste o completare la cele citite, foarte interesanta, despre Romania, aproape de sfarsitul documentului, referirea la anul 2005. Aici:
http://www.docstoc.com/docs/12534788...anga-Dimitrova.
Recunosc ca m-au deranjat link-urile din text, pe care le-am accesat si care ma duceau la postari extrem de ciudate si de neacceptat pentru mine, referitoare la "Romania-Noul Ierusalim", la postari ale unui domn Oreste ale carui emisiuni mi se par inselatoare si aberante, etc, lucruri de acest gen.
Sincer, atunci cand am citit prima oara cartea, prin 1996, m-a uimit aceasta femeie viteaza, care a dus o viata atat de grea si a ramas atata de verticala, aspra si neconcesiva cu toate cele rele, dar buna, saritoare si gata sa ajute oamenii necajiti, pana la sfarsitul vietii. Desi "predictiile" ei, din punctul meu de vedere de crestin ortodox, erau dificil de acceptat, ea insasi fiind, din ceea ce am inteles, ortodoxa. Nu prea suntem obisnuiti ca in lumea mirenilor, mai ales o femeie, sa fie prezicatoare, fara a fi banuita de niscaiva "vrajitorii". Ori mie nu mi s-a parut a fi cazul Vangai. Nicidecum nu seamana a vrajitorie ceea ce se povesteste in carte, ori asa mi s-a parut mie.
Un caz aproximativ asemanator, Maglavit: despre Petrache Lupu nici pana in ziua de azi nu s-au "limpezit" apele (despre care nu stiu prea multe).
Pe mine personal, Baba Vanga m-a impresionat cu personalitatea ei puternica si pozitiva.
Cartea este scrisa de nepoata ei.

Last edited by Adriana Cluj; 30.08.2010 at 01:16:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2010, 14:41:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nimeni?

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Care dintre voi ati citit aceasta carte si ce impresie v-a facut? Azi,tot innotand pe internet, am dat peste o completare la cele citite, foarte interesanta, despre Romania, aproape de sfarsitul documentului, referirea la anul 2005. Aici:
http://www.docstoc.com/docs/12534788...anga-Dimitrova.
Recunosc ca m-au deranjat link-urile din text, pe care le-am accesat si care ma duceau la postari extrem de ciudate si de neacceptat pentru mine, referitoare la "Romania-Noul Ierusalim", la postari ale unui domn Oreste ale carui emisiuni mi se par inselatoare si aberante, etc, lucruri de acest gen.
Sincer, atunci cand am citit prima oara cartea, prin 1996, m-a uimit aceasta femeie viteaza, care a dus o viata atat de grea si a ramas atata de verticala, aspra si neconcesiva cu toate cele rele, dar buna, saritoare si gata sa ajute oamenii necajiti, pana la sfarsitul vietii. Desi "predictiile" ei, din punctul meu de vedere de crestin ortodox, erau dificil de acceptat, ea insasi fiind, din ceea ce am inteles, ortodoxa. Nu prea suntem obisnuiti ca in lumea mirenilor, mai ales o femeie, sa fie prezicatoare, fara a fi banuita de niscaiva "vrajitorii". Ori mie nu mi s-a parut a fi cazul Vangai. Nicidecum nu seamana a vrajitorie ceea ce se povesteste in carte, ori asa mi s-a parut mie.
Un caz aproximativ asemanator, Maglavit: despre Petrache Lupu nici pana in ziua de azi nu s-au "limpezit" apele (despre care nu stiu prea multe).
Pe mine personal, Baba Vanga m-a impresionat cu personalitatea ei puternica si pozitiva.
Cartea este scrisa de nepoata ei.
Nimeni nu a citit cartea?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2010, 14:53:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Toate astea sunt lucruri eretice,nu are rost sa-ti bati capul cu ele..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2010, 15:17:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ca sa te feresti de lucrari eretice tb sa gasesti mai multe profeti cat de cat apropiate pe acelasi subiect. Eu am facut o compilatie si am postat-o chiar aici pe forum.. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...despre+romania
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2010, 15:30:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Toate astea sunt lucruri eretice,nu are rost sa-ti bati capul cu ele..
S-ar putea sa ai dreptate
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2010, 15:31:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bine

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Ca sa te feresti de lucrari eretice tb sa gasesti mai multe profeti cat de cat apropiate pe acelasi subiect. Eu am facut o compilatie si am postat-o chiar aici pe forum.. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...despre+romania
O s-o citesc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2010, 22:48:04
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Baba Vanga asta a spus ca al treilea razboi mondial o sa inceapa in noiembrie anul asta. Pe 11 noiembrie, adica luna viitoare pe 11.
Are o gramada de profetii care s-au implinit, absolut toate. A prezis pana si moartea printesei Diana si ca in America va fi un presedinte negru.

aduceti argumente ca-i eretica, nu stiu... mi-e cam frica de 11 noiembrie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2010, 23:05:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Baba Vanga asta a spus ca al treilea razboi mondial o sa inceapa in noiembrie anul asta. Pe 11 noiembrie, adica luna viitoare pe 11.
Are o gramada de profetii care s-au implinit, absolut toate. A prezis pana si moartea printesei Diana si ca in America va fi un presedinte negru.

aduceti argumente ca-i eretica, nu stiu... mi-e cam frica de 11 noiembrie.
Nu-i adevarat, Toate "profetiile" care s-au adeverit au aparut in scris sub forma unor "manuscrise ascunse sub saltea" APARUTE LA LUMINA DUPA CE AU AVUT LOC EVENIMENTELE! ! !...la care toti gura casca au zis in cor...vaaaaai ce minune, vaaai ce profeteasa!

ca urmare...BAZACONII!

Singurii doi care au un dram de mister neelucidat sunt: Nostradamus( anumite parti interesante din profetiile lui) si Edgar Cayce( profetiile din somn)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2010, 09:53:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Asta nu e baba aia cu profetiile? Pe mine ma amuza, imi vine in minte o vrajitoare din aia ascunsa in fundul padurii cu nasul coroiat si care freaca fiertura intr-un ceaun in timp ce recita incantatii lugubre. Exact ca-n basme. Probabil nu sunt singurul care gandeste asa, de-aia si fascinatia asta pentru personaj.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2010, 14:37:21
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit vers

"nu cerceta aceste legi /caci esti nebun de le'ntelegi"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine erau "fii Lui Dumnezeu"? heaven Generalitati 21 28.05.2016 23:10:06
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45