Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2011, 02:06:29
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Confuzie, frica, deznadejde, lene etc.

Doamne ajuta!
Sunt o persoana care a cazut in mandrie si in alte pacate mari. Cand m-am impiedicat de-a binele dupa 2 ani si jumatate, m-a luat Hristos frumos de mana, m-a ridicat si mi-a sters ochii de noroi. In acel moment am plans cu amar pentru cele ce facusem si am reinceput, asa cum am fost indrumata, sa ma reintegrez in biserica. Mi-a dat Domnul pentru o perioada de timp si ceva bucurie si dragoste in suflet, dar si un motiv de a merge mai departe: sansa de a-mi intemeia o familie. La inceput a fost frumos, dar de cateva luni sunt tot timpul pusa pe hartzaa, blandetea a fugit de la mine, calm nu am... pe deasupra mai este si o tristele si o deznadejde covarsitoare in sufletul meu. Nu mai am recunostinta fata de toate date de Domnul si nici dragoste. Mi-e frica si sunt confuza. Ce sa mai spun de.... lene (nu mai am chef de nimic). Ma spovedesc (fara prea multa parere de rau), ma rog (fara prea multa luare-aminte), in ciuda lenei mai incerc sa mai iau cate o carte in mana, poate doar, doar oi gasi niste raspunsuri, o minune, ceva... orice sa-mi dea putere. Ma rog la Domnul sa ma ridice, dar uneori parca nu ma aude (asa percep eu din pacate). Mai sunt si momente in care imi mai da Domnul bucurie in suflet, dar care se stinge repede din pricina mandriei si a fricii. Asta se reflecta si in relatia cu viitorul sot (daca ma voi hotara) caci se vede din ce in ce mai mult frica si lipsa dragostei din partea mea. Trebuie sa iau o decizie si nu o pot lua. Domnul lucreaza prin oameni, de aceea am scris cateva randuri despre mine aici... credeti ca as putea face ceva practic sa ies din situatia aceasta? Cum sa scap de confuzie... ce este da sa fie da si ce nu sa fie nu? Cum as putea recapata de la Hristos bucuria care te duce spre dragoste? Dragostea este cea mai mare dorinta a mea... Multumesc frumos
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2011, 07:14:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este clar dacă starea prin care treceți este mai mult psihologică, ținând de o depresie, adică o scădere a thymiei, ori mai mult spirituală. Adesea sunt intricate. Cele de mai jos:
Citat:
Ma spovedesc (fara prea multa parere de rau), ma rog (fara prea multa luare-aminte),
pledează mai degrabă pentru cauză spirituală.

Trebuie observat că, în timp ce diavolul are capabilitatea de a ne împrăștia gândurile în timpul rugăciunii, el nu are capabilitatea de a ne diminua părerea de rău. Asta ține numai de noi, nefiind obiect al sugestiei diabolice. Problema este că, fără părere de rău, spovada nu funcționează. Este ca și când ai lua medicamentul potrivit împreună cu antidotul lui: tratamentul nu va avea efect. Nu există spovadă bună fără pocăință și fără hotărârea de a ne îndrepta. Aici trebuie să umblați.

Ce anume, exact, vă face să nu simțiți prea multă părere de rău ? Nu aveți convingerea că un anumit lucru este sau nu este păcat ? Atunci discutați asta, cel mai bine cu preotul. Procedând așa cum ne învață Domnul: arătați bubele dv preotului și întrebați-l: "este aceasta lepră sau nu este ?"
Sau, poate că nu aveți prea multă părere de rău fiindcă nu credeți că păcatul dv este un scandal în ochii Domnului ? Dar pentru asta El a venit, încarnându-Se ca om, coborând la nivelul cel mai de jos al condiției noastre. Pentru asta S-a lăsat chinuit și S-a lăsat crucificat, fiindcă sufletul dv este atât de important pentru El și nu vrea să îl piardă. Or, păcatul este exact metoda prin care El îl pierde, cum să nu fie supărat ?

Un lucru e clar și spun asta mai ales legat de păcatul capital al lenei. Dacă mândria este păcatul cel mai diabolic din lista păcatelor capitale, în schimb lenea este cel mai uman dintre ele. Diavolul este complet incapabil de lene, omul este.
Domnul ne-a dat viața în trup ca perioadă de probă în vederea vieții celei adevărate. Închipuiți-vă că sunteți managerul unei mari firme multinaționale și că angajați pe cineva într-o perioadă de probă. Dar respectivul nu face nimic. Nu face mari prostii: nu fură, nu își omoară colegii, nici măcar nu are legătură sexuală cu colegele, nu își înjură șefii, este prezent la program. Aparent, conduita lui este ireproșabilă și nu se vede nicio încălcare de regulament. În schimb, nu face nici lucruri bune. Nu își dă nicio osteneală, ci așteaptă să se termine ziua de lucru. Parcă ar dormi pe el mereu. Este numai o prezență fizică în cadrul firmei, că el este la birou ori că nu este, e egal. Eu vă întreb atunci: un astfel de angajat, pentru ce ar trebui să fie plătit ? Nu îl veți pedepsi, dar nici nu îl veți recompensa. Da fapt, nu are ce căuta în cadrul firmei și, la expirarea timpului prescris, când va avea loc întrevederea finală, veți chema oamenii dv să îl poftească afară. Nu așa ați proceda ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.12.2011 at 07:47:07. Motiv: corectură gramaticală
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2011, 12:42:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postarea ta mi-a amintit de cartea sfântului Siluan Athonitul, Între iadul deznădejdii și iadul smereniei, care poate fi citită și aici.

Ajuns într-o stare de deznădejde, de lipsă de har, din care nu mai putea ieși, sfântului i se înfățișează Hristos, care îi spune: „Ține-ți mintea în iad și nu deznădăjdui”.
Din câte îmi amintesc, ulterior s-a străduit să înțeleagă ce înseamnă „a-ți ține mintea în iad”. Cred că a-ți vedea mereu neputințele și păcatele acestea insuportabile, care te fac să te simți în iad, a trăi cu ele în fața ochilor, a nu fugi de ele, dar chemând mereu, în rugăciune neîncetată, ajutorul Domnului, te smerești.
Iar smerenia ne scapă de deznădejde.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2011, 14:42:56
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma regasesc in unele din starile tale,cred ca uneori trebuie sa trecem prin anumite perioade mai putin intense spiritual pentru ca regasirea caii spre Domnul sa fie exact ca intoarcerea fiului risipitor,plina de daruri harice.Faptul ca nu esti multumita de starea ta este o dovada a unui spirit induhovnicit,daca ai fi tot timpul in pace ,liniste si dragoste nu te-ai mai stradui pentru a le cauta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2011, 15:00:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Sunt o persoana care a cazut in mandrie si in alte pacate mari. Cand m-am impiedicat de-a binele dupa 2 ani si jumatate, m-a luat Hristos frumos de mana, m-a ridicat si mi-a sters ochii de noroi. In acel moment am plans cu amar pentru cele ce facusem si am reinceput, asa cum am fost indrumata, sa ma reintegrez in biserica. Mi-a dat Domnul pentru o perioada de timp si ceva bucurie si dragoste in suflet, dar si un motiv de a merge mai departe: sansa de a-mi intemeia o familie. La inceput a fost frumos, dar de cateva luni sunt tot timpul pusa pe hartzaa, blandetea a fugit de la mine, calm nu am... pe deasupra mai este si o tristele si o deznadejde covarsitoare in sufletul meu. Nu mai am recunostinta fata de toate date de Domnul si nici dragoste. Mi-e frica si sunt confuza. Ce sa mai spun de.... lene (nu mai am chef de nimic). Ma spovedesc (fara prea multa parere de rau), ma rog (fara prea multa luare-aminte), in ciuda lenei mai incerc sa mai iau cate o carte in mana, poate doar, doar oi gasi niste raspunsuri, o minune, ceva... orice sa-mi dea putere. Ma rog la Domnul sa ma ridice, dar uneori parca nu ma aude (asa percep eu din pacate). Mai sunt si momente in care imi mai da Domnul bucurie in suflet, dar care se stinge repede din pricina mandriei si a fricii. Asta se reflecta si in relatia cu viitorul sot (daca ma voi hotara) caci se vede din ce in ce mai mult frica si lipsa dragostei din partea mea. Trebuie sa iau o decizie si nu o pot lua. Domnul lucreaza prin oameni, de aceea am scris cateva randuri despre mine aici... credeti ca as putea face ceva practic sa ies din situatia aceasta? Cum sa scap de confuzie... ce este da sa fie da si ce nu sa fie nu? Cum as putea recapata de la Hristos bucuria care te duce spre dragoste? Dragostea este cea mai mare dorinta a mea... Multumesc frumos
Incearca sa te bucuri de aspectele marunte ale vietii tale.

Indentifica-le, observa-le in rutina zilnica, incarca-le cu semnificatii si bucura-te cu toata inima.

Daca uzi o floare cu bucurie, tristetea si confuzia se vor risipi ca norii cand apare soarele stralucitor pe cer.

Esenta este ascunsa in detalii.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2011, 18:35:48
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Multumesc tuturor

Celor ce mi-ati dat un raspuns...fiecare mi-a dat cate un sfat util.
Domnul si Maica Sa sa va aiba in paza si Sarbatori binecuvantate
Cu drag A.Gabriela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2011, 19:16:56
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Dragostea este cea mai mare dorinta a mea...
Cu rugăciune și mărturisire se rezolvă. Dar să fie făcute din inimă sinceră, cu pocăință.

Capabili suntem toți să dăruim. E greu să realizăm asta uneori. Dar stăruind în fapte bune, în ascultare, în post și în rugăciune o să reușești. Maica Domnului nu te lasă. Ea vede străduința ta. Tu să ai răbdare, smerenie și credință, că-ți vei înmuia inima până la urmă, dacă asta ceri. Răbdare...
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2011, 20:37:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hehe, am vrea doar sa plutim, fara nici o lupta, fara nici o apasare sau responsabilitate, ei bine treaba nu merge asa, prin astfel de caderi, poate nu neaparat ca si consecinta a unui pacat (desi poate fi si asta) ci ca o lectie a Harului, invatam sa alegem si sa punem in practica alegerile pe care le facem, ajuta sa biruim mandria, etc.

Credinta nu e doar sentimentalism, mai trebuie si oleaca de tranta ca altfel uitam de unde am plecat si incotro (trebuie sa) mergem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2011, 23:10:09
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, am vrea doar sa plutim, fara nici o lupta, fara nici o apasare sau responsabilitate, ei bine treaba nu merge asa, prin astfel de caderi, poate nu neaparat ca si consecinta a unui pacat (desi poate fi si asta) ci ca o lectie a Harului, invatam sa alegem si sa punem in practica alegerile pe care le facem, ajuta sa biruim mandria, etc.

Credinta nu e doar sentimentalism, mai trebuie si oleaca de tranta ca altfel uitam de unde am plecat si incotro (trebuie sa) mergem.
Ihi! Numai ca nu stiu cum se face ca unii tooot plutesc iar altii se tooot lupta o viata intreaga! Si ce daca te lupti ca un bezmetic? Pe cand sa spui hop! iar te scufunzi, Nici macar nu esti sigur ca te mantuiesti dupa toata lupta asta! S-ar putea sa ajungi si dincolo tot la rau!
Hahaha! Rad eu dar nu e rasul meu!
Macar de s-ar termina odata totul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
confuzie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deznadejde si disperare ilinca20 Intamplari adevarate 108 23.08.2012 19:30:16
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
lene cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 28.07.2011 21:21:04
Plictiseala deriva din lene? florinbrasov0 Generalitati 36 20.10.2010 05:40:59
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47