Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2013, 18:55:09
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Fotografia reflecta realitatea vazuta, icoana pe cea nevazuta.
In iconografia ortodoxa Duhul Sfant este reprezentat sub forma de porumbel, iar Tatal ceresc ca un barbat de varsta mai inaintata cu barba.

Acum eu va intreb, credeti ca in realitatea nevazuta Duhul Sfant este un porumbel, iar Tatal ceresc un mosulet cu barba?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2013, 19:10:54
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
In iconografia ortodoxa Duhul Sfant este reprezentat sub forma de porumbel, iar Tatal ceresc ca un barbat de varsta mai inaintata cu barba.

Acum eu va intreb, credeti ca in realitatea nevazuta Duhul Sfant este un porumbel, iar Tatal ceresc un mosulet cu barba?
Canonic, Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Duhul Sfant nu pot fi reprezantati. Icoana Dumnezeirii este Hristos. Singura reprezentare canonica a Sfintei Treimi este cea a celor trei ingeri de la stejarul Mamvri.
Duhul Sfant s-a mai revelat oamenilor in chip de porumbel la Botez si in chip de limbi de foc la Cincizecime.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2013, 19:17:11
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Costel s-a adresat unui anumit segment dintre toti userii acestui forum: celor care se presupune ca au macar un mic habar din Sf. Scriptura si care inteleg fara prea mare bataie de cap, cam ce vrea Mantuitorul Hristos de la noi.
Pana ca multi dintre noi sa ajunga la trairea colegului nostru, mai e cale foarte lunga. Daca tu te consideri intrigat de o asemenea parere, inseamna ca nu te numeri printre cei care macar incearca sa ia startul in cursa mantuirii!
Intr-un fel sau altul, toti ne credem importanti, dar nu cu orice pret!
Faptul ca o persoana intelege o mica sau mare parte a pasajelor din scriptura, nu ii da dreptul sa spuna ca intelege gandirea lui Dumnezeu si anume ce isi doreste El.

Iar eu mai bine construiesc in certitudini decat sa ma bazez pe presupuneri.

Dar mai bine sa lasam scriptura sa vorbeasca de la sine:

"8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre și căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
9. Și cât de departe sunt cerurile de la pământ, așa de departe sunt căile Mele de căile voastre și cugetele Mele de cugetele voastre."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2013, 19:19:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
In iconografia ortodoxa Duhul Sfant este reprezentat sub forma de porumbel, iar Tatal ceresc ca un barbat de varsta mai inaintata cu barba.
In iconografia ortodoxa Duhul Sdant este reprezentat suf forma de porumbel la Botez. Atat. Tatal nu este reprezentat in nici un fel in iconografia ortodoxa.

Cu toate acestea exista o reprezentare a Sfintei Treimi sub forma celor trei ingeri care S-au aratat lui Avraam.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.01.2013, 19:27:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Canonic, Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Duhul Sfant nu pot fi reprezantati. Icoana Dumnezeirii este Hristos. Singura reprezentare canonica a Sfintei Treimi este cea a celor trei ingeri de la stejarul Mamvri.
Duhul Sfant s-a mai revelat oamenilor in chip de porumbel la Botez si in chip de limbi de foc la Cincizecime.
exact. dar imaginea batranelului cu barbă, deși este prezenta în bisericile vechi, este necanonica.
am văzut o dată o icoană, în care Sfânta Treime era reprezentată ca un personaj în poziție sezanda, având 3 fețe, 3 bărbi, 4 ochi , etc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2013, 19:30:04
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In iconografia ortodoxa Duhul Sdant este reprezentat suf forma de porumbel la Botez. Atat. Tatal nu este reprezentat in nici un fel in iconografia ortodoxa.

Cu toate acestea exista o reprezentare a Sfintei Treimi sub forma celor trei ingeri care S-au aratat lui Avraam.


Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.01.2013, 19:55:20
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cu toate acestea exista o reprezentare a Sfintei Treimi sub forma celor trei ingeri care S-au aratat lui Avraam.


Sa inteleg ca aceasta este singura icoana canonica.

As dori sa imi spui si mie cine este Tatal , cine este Fiul si cine este Duhul Sfant? Si pe ce criterii I-ai identificat?

Nu de alta dar mie mi se par identici. Si care din care s-a nascut si care din care purcede?
Ar trebui sa fie o explicatie conform dogmei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.01.2013, 20:07:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul


Sa inteleg ca aceasta este singura icoana canonica.

As dori sa imi spui si mie cine este Tatal , cine este Fiul si cine este Duhul Sfant? Si pe ce criterii I-ai identificat?

Nu de alta dar mie mi se par identici. Si care din care s-a nascut si care din care purcede?
Ar trebui sa fie o explicatie conform dogmei.
în mijloc este Tatăl, așa este regula.
în rest ... știu că există o erminie a culorilor.
la fel ca la Maica Domnului.
dar nu îmi aduc aminte detalii :D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2013, 20:26:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul


Sa inteleg ca aceasta este singura icoana canonica.
Da, este singura icoana canonica.

"Biserica Ortodoxa nu ingaduie reprezentarea Sfintei Treimi sub forma asa-numitei teme a "Paternitatii", intrucat nu se intemeiaza pe nici o realitate istorica, fiind rodul unei imaginatii indepartate de temeiurile teologice ale dogmei treimice."

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
As dori sa imi spui si mie cine este Tatal , cine este Fiul si cine este Duhul Sfant? Si pe ce criterii I-ai identificat?

Nu de alta dar mie mi se par identici. Si care din care s-a nascut si care din care purcede?
Ar trebui sa fie o explicatie conform dogmei.
Un articol lamuritor pe aceasta tema gasesti aici
http://www.crestinortodox.ro/diverse...imi-69674.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.01.2013, 21:16:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în mijloc este Tatăl, așa este regula.
Ingerul din stanga e punctul de referinta: sta drept, in timp ce ceilalti doi se apleaca spre el, deci el il simbolizeaza pe Tatal spre care conduc impreuna Fiul si Duhul, are si o casa pe fundal, in spate: "in casa Tatalui meu sunt multe lacasuri" (Ioan 14:2). Ingerul din dreapta e Duhul, ce are in spate o stanca- un simbol al pamantului a carui "fata o innoieste Duhul" ( Psalmul 103:30), iar in centru este Fiul. Rubilov a reprezentat fiintarea iconomica a Fiului si a Duhului, nu treimea teologica(nasterea Fiului si purcederea Duhului), pe care n-avea cum sa o faca,nici simbolic. Sunt multe de spus despre aceasta icoana. Recomand o carte "Icoana Sfintei Treimi a cuviosului Andrei Rubilov sau Celalalt Paraclet", a ieromonahului Gabriel Bunge, aparuta la editura Deisis.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
In iconografia ortodoxa Duhul Sfant este reprezentat sub forma de porumbel, iar Tatal ceresc ca un barbat de varsta mai inaintata cu barba.Acum eu va intreb, credeti ca in realitatea nevazuta Duhul Sfant este un porumbel, iar Tatal ceresc un mosulet cu barba?
Intrebarea asta e pusa in bataie de joc, ne credeti idioti sau d-voastra sunteti cel care nu face distinctia intre realitatea vazuta/materiala si cea nevazuta/spirituala/informala? Din moment ce e nevazuta, nesesizabila rational, inseamna ca ea nu poate fi exprimata decat simbolic. De exemplu: ingerii sunt fiinte spirituale, informale al caror suport substantial nu poate fi descris decat prin simboluri cum e cel al zborului si in consecinta al "aripilor".

Last edited by ioanna; 15.01.2013 at 22:32:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 22:51:43
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53