Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.03.2012, 11:01:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect!

Să ne rugăm să revină prietenul fetei la Adevăr: la ortodoxie!
Amin+++
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.03.2012, 11:49:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Doamna, dupa cum bine stiti Hristos uraste minciuna. La fel o uraste si Biserica Sa.
Daca se poate, incercati sa va aparati religia fara sa folositi minciuna.

Si mai vedeti ca, din pricina ochelarilor confesionali ati facut o confuzie: prietenul domnisoarei ortodoxe NU e penticostal.
Eu am citit pe forum despre niste penticostali din Statele Unite care s-au imbogatit pe seama ignorantei cotizantilor.
Cred ca nu e minciuna ,pare a fi o marturie credibila.
Am spus aceasta deoarece fata s-a declarat nemultumita de unele manifestari ale unor preoti ortodocsi .
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.03.2012, 12:03:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca Hristos ne-a lasat icoana Lui inca din timpul vietii de ce veniti cu interpretari ?
Vă rog doamnă nu mai veniți cu basmele acestea! Hristos nu ne-a lăsat nicio icoană, El ne-a lăsat porunca să nu ne închinăm imaginilor, ci Lui personal. Să ne închinăm deci "în duh și adevăr" (Ioan 4,23) nu în imagini și minciuni.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca sunteti de alta parere ,nu avem nimic impotriva sa discutati cu cei de o religie cu d-voastra.
Mulțumim pentru sarcastica generozitate!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.03.2012, 12:09:57
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Am spus aceasta deoarece fata s-a declarat nemultumita de unele manifestari ale unor preoti ortodocsi .
Fata nu are nici o treaba cu penticostalii. Prietenul ei este Crestin dupa Evanghelie.
Acum dumneavoastra va puteti eschiva cat vreti. O solutie mai buna ar fi sa va marturisiti pacatul.
Oricum, la Judecata orice motivatie veti aduce minciunii, nu va va fi de folos.

Last edited by penticostalul; 15.03.2012 at 12:17:38.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.03.2012, 12:17:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar la Judecata, orice motivatie veti aduce minciunii, nu va va fi de folos.
Ați notat asta undeva, s-o vedeți ceas de ceas?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.03.2012, 12:17:43
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am citit pe forum despre niste penticostali din Statele Unite care s-au imbogatit pe seama ignorantei cotizantilor.
Cred ca nu e minciuna ,pare a fi o marturie credibila.
Am spus aceasta deoarece fata s-a declarat nemultumita de unele manifestari ale unor preoti ortodocsi .
Sincer chiar nu ma intereseaza daca preotii sau pastorii fac averi pe seama cotizatiilor, ei vor fi judecati, nu voi plati eu pentru asta. Cand dau in biserica mea dau pentru ca este nevoie, sunt multe cheltuieli care nu se vad, fara contribuia noastra nu poate functiona o biserica, este pentru noi (in orice confesiune este necesara cotizatia)
M-ai inteles gresit manifestarile nu sunt ale preotilor, ci cunosc personal, mi-a confirmat si duhovnicul meu ca in anumite regiuni ale tarii, ca sa ajungi preot trebuie sa platesti sume (gen la avocati) ca sa obtii o parohie, lucru care nu mi se pare corect, sunt tanara daca nu noi tinerii incercam sa facem ceva cu biserica noastra atunci cine? Lasam biserica lui Dumnezeu sa fie lovita de influenta banilor? (dar aceasta este partea a doua)
Nu stiu sincer ce sa mai spun, deoarece adevarul este clar pentru toti fratii mei ortodocsi care au postat pe forum sa nu ma las de ortodoxie. Dar oricum sa stiti ca fatza de ziua de ieri ma simt mai bine, nu am lacrimi in ochi din minut in minut, rugaciunile voastre a tuturor ajuta, chiar daca sunt din confesiuni diferite si pentru aceasta va multumuesc enorm.
Acum cat priveste decizia mea sunt sigura ca orice voi alege la sfarsit Dumnezeu nu ma va lasa sa ma pierd, este Tatal meu, m-am rugat multi ani. Si orice s-ar intampla voi fi bine si eu si prietenul meu.
Doamne ajuta!
Si inca ceva care spun eu mereu, este usor sa spui ca te iubesc Domane dar trebui si sa demonstrezi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.03.2012, 12:18:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Acum va puteti eschiva cat vreti.
Dar la Judecata, orice motivatie veti aduce minciunii, nu va va fi de folos.
Nu ma eschivez de loc ,am spus ce s-a intamplat.
Asta sa fie pacatul meu la Judecata. Probabil ca voi ,sectantii , nu aveti nici macar un pacat.Ca dovada ,nu va spovediti.
La Judecata Hristos va va spune :
"Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.03.2012, 12:19:18
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ați notat asta undeva, s-o vedeți ceas de ceas?
E notata deja undeva. Intr-o Carte.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.03.2012, 12:22:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
E notata deja undeva. Intr-o Carte.
Lasă asta. S-o vezi matale mereu, să conștientizezi că sunteți în (să-i spun blând) neadevăr.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.03.2012, 12:24:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Sincer chiar nu ma intereseaza daca preotii sau pastorii fac averi pe seama cotizatiilor, ei vor fi judecati, nu voi plati eu pentru asta. Cand dau in biserica mea dau pentru ca este nevoie, sunt multe cheltuieli care nu se vad, fara contribuia noastra nu poate functiona o biserica, este pentru noi (in orice confesiune este necesara cotizatia)
M-ai inteles gresit manifestarile nu sunt ale preotilor, ci cunosc personal, mi-a confirmat si duhovnicul meu ca in anumite regiuni ale tarii, ca sa ajungi preot trebuie sa platesti sume (gen la avocati) ca sa obtii o parohie, lucru care nu mi se pare corect, sunt tanara daca nu noi tinerii incercam sa facem ceva cu biserica noastra atunci cine? Lasam biserica lui Dumnezeu sa fie lovita de influenta banilor? (dar aceasta este partea a doua)
Nu stiu sincer ce sa mai spun, deoarece adevarul este clar pentru toti fratii mei ortodocsi care au postat pe forum sa nu ma las de ortodoxie. Dar oricum sa stiti ca fatza de ziua de ieri ma simt mai bine, nu am lacrimi in ochi din minut in minut, rugaciunile voastre a tuturor ajuta, chiar daca sunt din confesiuni diferite si pentru aceasta va multumuesc enorm.
Acum cat priveste decizia mea sunt sigura ca orice voi alege la sfarsit Dumnezeu nu ma va lasa sa ma pierd, este Tatal meu, m-am rugat multi ani. Si orice s-ar intampla voi fi bine si eu si prietenul meu.
Doamne ajuta!
Si inca ceva care spun eu mereu, este usor sa spui ca te iubesc Domane dar trebui si sa demonstrezi.
Eu spuneam ca orice ar face unii din preotii ortodocsi ,asta nu e un motiv pt.a ne indeparta de Dumnezeu.
Sunt si preoti care merg in parohii sarace ,sau in biserici daramate si care cu mult efort dar si ajutor de Sus reusesc sa le renoveze.Si asta fara sa dea nimic ,nimanui.
Incearca sa citesti un acatist folositor sau sa vorbesti cu maica Siluana ,o buna sfatuitoare a tinerilor.
Ea te va invata ce sa faci pt. a -ti aduce prietenul la ortodoxie.O gasesti si poti vorbi cu ea prin internet.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16