Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2022, 19:03:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Slujba de Priveghere la Trecerea dintre ani

Un lucru bun făcut de Biserică, slujba de priveghere la trecerea dintre anii civili adică noaptea din 31.12 - la ziua de 1.01, în realitate, anul bisericesc începe la 1 septembrie.

Când a apărut această slujbă-rânduială în bisericile de mir, era din anul 1990 ?

La mănăstire clar era, fiindcă acolo se fac privegheri dese.

Eu îl consider un lucru inteligent făcut, așa se puteau găsi privegheri și înainte de diferite zile libere legale, aici mai e și un aspect că la 1 ianuarie e Sfântul Vasile cel Mare, dar este un bun exemplu practic de cum s-a găsit o rânduială utilă și îmbisericită de petrecere a timpului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2022, 21:37:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Programul slujbelor la Catedrala Patriarhală, de la 23:30 e slujbă pt cumpăna dintre ani:

https://www.youtube.com/watch?v=yvKJ7cAQUZ8
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.01.2023, 02:26:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Programul slujbelor la Catedrala Patriarhală, de la 23:30 e slujbă pt cumpăna dintre ani:

https://www.youtube.com/watch?v=yvKJ7cAQUZ8
Mai demult dadeam o importanta mai mare revelionului, iar acum comentez ca daca si biserica se preocupa de prima zi a noului an, atunci s-ar putea petrece un fel de "sfintire" a revelionului, a lumii, nu o detasare de ea, ceea ce ar fi o masluire a invataturii lui Iisus, Care spune:
23. Și El le zicea: Voi sunteți din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteți din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta.(In8,23)

Inteleg ca ziua Sf Vasile e pe 1 ianuarie, dar se putea alege o alta data tocmai ca sa nu creeze impresia de "revelion binecuvantat", ci o reala delimitare de toate cele lumesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.01.2023, 05:23:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai demult dadeam o importanta mai mare revelionului, iar acum comentez ca daca si biserica se preocupa de prima zi a noului an, atunci s-ar putea petrece un fel de "sfintire" a revelionului, a lumii, nu o detasare de ea, ceea ce ar fi o masluire a invataturii lui Iisus, Care spune:
23. Și El le zicea: Voi sunteți din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteți din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta.(In8,23)

Inteleg ca ziua Sf Vasile e pe 1 ianuarie, dar se putea alege o alta data tocmai ca sa nu creeze impresia de "revelion binecuvantat", ci o reala delimitare de toate cele lumesti.
Am fost câteva sute de oameni la Biserică, vreo 3 ore a durat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare cu tot cu predică, a fost pomenită și mama sa Emilia azi (știu de la Remus Emilian- Igor Paslușnik care are o evlavie deosebită pt această zi).
A mai fost azi menționată și tăierea împrejur în a 8-a zi, a Domnului Hristos, probabil că se numără din 25 până pe 1 ianuarie.

Tot la 1 a lunii se sfințește Aghiasma Mică, deci multe evenimente, iar cine poate are și de la 10 o altă Liturghie, dacă nu s-a împărtășit poate participa, aude o altă predică.

Ce bine ar fi dacă în loc de petarde, artificii și altele și-ar îmbiserici fiecare începutul de an.

Unde mai pui că până la scandalul cu Tanacu se citeau exorcizările Sfântului Vasile cel Mare pe data de 1, deci începutul anului civil e o super zi pt cine îi înțelege însemnătatea.

Doamne dă-i ca și la 1 mai muncitoresc să se găsească o priveghere și să meargă cât mai puțini la grătare și la unirea principatelor să se găsească un sfânt și o însemnătate șamd și s-o ținem din praznic în praznic până la a doua venire a Mântuitorului sau la sfârșitul personal.

Nu știi ce aduce un an nou, poate aduce un deces în familie, un divorț, un faliment urât, concediere, pagube, boală, datorii, pierderea locuinței, război de aceea nu e bine să se petreacă ca la nebuni, că nu știi pt ce te bucuri, poate îți plângi osânda mai târziu, mai bine să stai în Biserică și să-ți rânduiești un an binecuvântat.

Nu mă interesează nici Țociu și Palade și formate la tv de revelioane expirate, mi se pare foarte trist să petreci revelul la tv, înseamnă ce ești de fapt singur și ai o viață foarte searbădă, tv-ul e considerat divertisment ieftin.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.01.2023 at 11:49:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare