Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.04.2012, 22:45:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar si acupunctura are origini orientale,
Acupunctura are în mod cert origini orientale, mai exact într-o anumită arie secetoasă a Chinei. Reflexoterapia nu are, însă, origini orientale, ci este o practică incomparabil mai recentă care a apărut în occidentul Europei. Nu există nici un tratat clasic de reflexoterapie care să fie oriental, după știința mea. A nu se confunda cu presopunctura, care este o "acupunctură fără ace", în practică un erzaț pe care îl oferim uneori pacienților cărora le este frică de ace și vor să practice ei înșiși.

Citat:
totusi acupunctura nu are o dimensiune spirituala, precum alte practici orientale de vindecare, cum ar fi reiki.
Acupunctura este sistem medical. Asta înseamnă că are propria ei anatomie, fiziologie, propriile ei resurse diagnostice și metode de terapie.
Reiki nu știu prea bine ce este și, deocamdată, e în afara preocupărilor mele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.04.2012, 02:16:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Aceste practici sunt straine de spiritualitatea ortodoxa. Vreau sa va marturisesc din experienta unei prietene, doua intamplari legata de radiestezie si bioenergie. Pana sa Il cunoasca pe Dumnezeu, a fost intr-o continua cautare si a trecut, printre multe altele si pe la cursuri de radiestezie. Imi marturisea ca fiecare curs incepea cu rugaciunea Tatal nostru si cu semnul crucii. Dupa ce s-a lamurit de aceste cursuri(aici este de facut o paranteza mai mare si sa povestesc ce anume a facut-o sa nu mai mearga si nu o voi face acum), citind Pelerinul rus si Filocalia, a inceput sa Il caute pe Dumnezeu in Biserica.

Cartile despre radiestezie le-a tinut intr-un beci. Mama ei insista sa le dea la cineva sa se foloseasca de ele, deoarece erau noi, insa ea stiind ca sunt vatamatoare pentru suflet, a hotarat intr-o zi sa le arda. Impreuna cu o alta prietena(comuna) a mers in spatele unor garaje. De fata erau cativa barbati, mama prietenei si ele doua. Dupa ce au inceput sa arda s-au format mai multe vartejuri, unele dintre ele se inaltau, lucru pe care l-au vazut toti cei de fata. Nu se asteptau la asa ceva si prietena mea(proprietara cartilor) si-a facut cruce, moment in care vartejurile s-au prabusit cu zgomot.

O alta intamplare pe care mi-a povestit-o: Era la serviciu si o durea foarte tare capul. O colega i-a spus ca o ajuta ea cu ajutorul bioenergiei sa-i treaca durerea . Prietena mea a refuzat dar colega ei a insistat tare mult si atunci vazand ca nu o scoate la capat, a inceput sa spuna in gand rugaciunea Tatal nostru. Colega ei se concentra si la un moment dat a spus: Lasa-ma sa intru in tine, de ce nu ma lasi! Rugaciunea pe care o spunea in gand o proteja.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.04.2012, 13:00:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acupunctura are în mod cert origini orientale, mai exact într-o anumită arie secetoasă a Chinei.

Acupunctura este sistem medical. Asta înseamnă că are propria ei anatomie, fiziologie, propriile ei resurse diagnostice și metode de terapie.
Reiki nu știu prea bine ce este și, deocamdată, e în afara preocupărilor mele.
Acupuntura are la baza religia taoista. De fapt si prima consemnare despre aceasta practica este la putin timp dupa aparitia taoismului (sec. II i.H.). Daca era o practica dinainte nu se stie, nu exista date.
Oricum, teoria acupuncturii este preluata din taoism. In taoism divinitatea este o energie impersonala, panteista. Aceasta energie, Tao, se ramifica in Yin si Yang, fiind formata din aceste doua principii. Energia aceasta, numita si ki, se spune ca se ramifica in corpul omenesc sub forma a numeroase canale (meridiane) energetice.
Pe asta se bazeaza si acupunctura, pe aceste meridiane energetice imaginare. La fel si bioenergia, Reiki, tot pe aceasta energie universala. Daca la bioenergie si reiki se si lucreaza cu o energie, furnizata de fapt de ingerii cazuti, la acupunctura e doar teoria, in rest se foloseste ceva fizic, deci nu e asa nociva.
Bineinteles ca in crestinism nu avem asa ceva, atat energia cat si meridiane energetice, taoismul il consideram o religie pagana (e o imbinare intre filozofia chineza si practica samanica din acele locuri, are multe zeitati, un fel de politeism).
Nici stiinta si medicina nu sustine existenta unor meridiane energetice, desi se stie ca in creier se produc unde electromagnetice, astfel se face si electroencefalograma.
In articolul wikipedia despre acupunctura: http://ro.wikipedia.org/wiki/Acupunctur%C4%83
scrie ca in sec. XVIII era descrisa ca o stiinta aproape pierduta, iar in 1822 imparatul chinez a declarat acupunctura nepotrivita pentru clasele de sus. De atunci acupunctura isi pierde si mai mult popularitatea in China, dar noroc cu vesticii ca au redescoperit-o in sec. XX.
Se pare ca mai ales prin intermediul americanilor a renascut si a ajuns populara prin vest si pe la noi. La fel si Reiki, tot prin americani a ajuns peste tot in tarile crestine. mai trebuie sa multumim americanilor si pentru new-age, renasterea religiilor orientale, aproape toate tehnicile paranormale si vrajitoresti (care fac concurenta stravechilor tehnici cunoscute de rromi). Si, mai ales, pentru majoritatea sectelor aparute la ei si exportate si in Europa si la noi, din cauza carora trebuie sa ne contrazicem degeaba si pe forum cu cei ce sunt tot romani.
P.S. Sa evidentiem diferenta fata de har, energia necreata si energia din religiile orientale. Catolicismul si cultele desprinse din el au si ele invatatura despre harul creat, energia creata, nu necreata.

Last edited by catalin2; 19.04.2012 at 13:17:20.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.08.2012, 14:37:38
clinicaqi clinicaqi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 2
Implicit acupunctura

Eu cred ca nu e vrajitorie sau alta pacaleala. Chinezii o practica din cele mai vechi timpuri. Sarlatani sunt pe toate drumurile. Trebuie doar sa iti alegi corect medicul care vrei sa te trateze. Medicii de la Clinica Qi sunt niste profesionisti si va spun exact daca va pot ajuta sau nu. Detalii gasiti pe site-ul lor: http://www.clinicaqi.ro/acupunctura.html
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.08.2012, 16:25:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Nu e vrăjitorie, ci o lucrare mai perfidă a satanei, dar tot acolo ajungi cu ea, în iad. Ortodoxia nu are nevoie de nimic nou, fiindcă am primit-o de la Dumnezeu, nu de la oameni.
Subscriu acestei asertiuni pertinete si cu aceasta ocazie adaug 2 postari elocvente.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=966

VAI de omul care cauta doar vindecarea... tamaduirea trupului si/sau a sufletului inainte sa caute iertarea de la Dumnezeu (si de la semeni)!
Hristos Iisus nu doar ne iarta, ne tamaduieste... dar ne si ne sfinteste, ne indumnezeieste in har, in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine.

bioenergie, reiki... feriti-va de tot felul de dracovenii care au ca scop indepartarea omului de harul Duhului Sfant, de Hristos Iisus, de Sfanta Sa Biserica de Sfintele Taine... dupa modelul Sfintilor Parinti!

Din punct de vedere stiintific materia exista sub 2 forme: substanta caracterizata prin masa si camp caracterizat prin energie (nu intru in amanunte, cine este intersat pune mana pe carte, studiaza, intreaba...)

Sa luam aminte ca "intre doua adevaruri se poate ascunde mai usor o minciuna". Mai toti vrajitorii, satanofilii, satanomorii, satanodulii apar ca lupi in haine de oaie... si incearc sa ascunda ratacirea lor si intentiile lor sub icoane, nume de sfinti etc...

Sa ne ferim fratilor de tot felul de sarlatani, impostori si "tamaduitori" care pretind ca au pe Duhul Sfant!!! Da am intalnit astfel de pretenii satanofile la reprezentatii reiki, yoga...

Nu cautati Duhul Sfant in afara de Biserica lui Hristos Iisus, in afara de Sfintele Taine, in afara de Sfintii Parinti .

Pentru mai multe detalii recomand:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_bioenergie.htm
Bioenergie
- Marturia unui tanar care a practicat yoga si tehnici de bioenergie

MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE
Cuvânt către cititor
Referintă biografică

PARTEA INTAI - ÎMBOLDIREA SPRE RĂU
Rădăcinile mele
Aris hipnotizatorul
Alexandra
Cineva invizibil mă loveste
Un vis ciudat
Demostene masonul

PARTEA A DOUA - AJUTORUL DUMNEZEIESC
Prima vizită în Sfântul Munte
Intâlnirea mea cu Bătrânul Paisie
"Cu ce drept te amesteci în viata mea?"
Crucea izvorăste mireasmă
Vedenia
Primele mele încercări "duhovnicesti"
"Micile" harisme ale bătrânului
"Metoda" învătăturii bătrânului - Duhul Sfânt
Marea binecuvântare
Ingerul păzitor

PARTEA A TREIA - ÎNTRE DOUĂ TRADITII SPIRITUALE
Intâlnirea cu Swami Yogamukananda
Mind control - "Nu tot ce străluceste este aur..."
"Tras de păr" către Sfântul Munte
Coiful duhovnicesc
Lămurire

PARTEA A PATRA - VIATA MEA ÎN INDIA
India
Intâlnirea la Benares
Călătoria către Babaji - "zeul" întrupat
Himalaya: în ashramul "dascălului dascălilor"
La New Delhi, în ashramul lui Shri Aurobindo
La Mongyr: ashramul lui Satyananda
Oamenii ashramului
Allahabad: a doua întâlnire cu Babaji
Evenimentele spirituale
Mărturia Maicii Gavrilia
Ce am descoperit în biblioteca lor
Din nou în ashramul lui Shri Aurobindo

PARTEA A CINCEA - DUPĂ INDIA, ÎNAPOI ÎN GRECIA
Revenirea în Sfântul Munte
Lumină sau întuneric
Diavolul, îngerul si Maica Domnului
"Operatia"
Mos Ilie ....
Să nu-L ispitesti pe Domnul Dumnezeul tău
Tufa de dafin
Bătrânul străluceste
Vindecarea creierului
Armata
Bătrânul Porfirie
Rugăciunea si mantra
Dumnezeiasca împărtăsanie
Tainele crestine si lucrările magice

PARTEA A SASEA - CUGET, DECI EXIST
Efecte sociale ale învătăturii de credintă în hinduism si crestinism
Yoga: religie sau stiintă?
"Viata armonioasă" sau tehnica înselării
Inviere sau reîncarnare?
Influenta practicii yoga asupra trupului si a mintii
"Dumnezeii" hinduismului
Idolii neamurilor sunt demoni
Meditatie si autohipnoză
Epilog

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.



http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=968

Referitor la incercarea bioenergeticienilor de a defaima Preotii lui Hristos Iisus, Sfanta Sa Biserica Ortodoxa, Sfintii lui Hristos Iisus adaug pe langa postarea elocventa de mai jos:

Normal ca tatal minciunii vrea sa faca din Sfintii lui Hristos... bioenergeticieni sau mai stiu eu ce alte dracovenii. Dar oare nu vor fi lasati de harul Duhului Sfant, sa se afunde ireversibil in orbirea duhovnicesca pe care ei insisi au ales-o precum cei ce au incercat sa atace pe Lot si pe ingerii care venisera sa il cerceteze? Sau precum Elimas vrajutorul care se opunea Sfantului Pavel?

Asadar sa ne rugam Domnului in Sfanta Sa Bierica, in Sfintele Taine sa se milostiveasca de noi si sa ne daruiasca discernamant duhovnicesc.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=429

Au aparut diverse dracovenii care se folosesc de numle Pr. Arsenie Boca elucubrand... pe teme spirituale si nu numai.
Oare cine mana (indeamna) la minciuna?

Convorbiri astrale cu Sfantul Arsenie Boca - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...6c1b0635d31c69
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p369288.html
"Prietenul îmi oferise fotografii pentru a le da altor persoane. După două săptămâni Arsenie mi-a spus: "Să mai dai și altora fotografia! Vei vorbi lumii despre mine"
I-am răspuns: "Cu drag, Arsenie. Și despre sfântul Ciprian am vorbit."
Cu referire la faptul că, în timpul când scriam la prima carte, sfântul Ciprian mi-a spus: "În urma cărții tale vor veni credincioși la mine"
Atunci nu am văzut legătura, dar după aceea am întâlnit persoane care mi-au spus că din cartea mea au aflat de sfântul Cirpian sau/și de biserica Zlătari din București unde îi sunt moaștele și au participat la slujbele de acolo.
Arsenie a continuat: "Cu mine vei face mai mult și vei întâmpina și greutăți" Simțeam cum crește iubirea mea pentru sfântul Arsenie Boca. Mi-am dus mâna pe umăr, nu mă deranja ceva, am dus-o din cauza emoției. Arsenie m-a atenționat: "Lasă-ți trupul, privește sufletul! Este frumos asemenea unei crengi cu flori de măr"
Informațiile veneau în continuare..."

Despre dracoveniile ezoteriste puteti citi pe aici:
http://vicctoriaionepsihologulmeu.bl...4_archive.html

Cat despre interesul "spiritual" al autoarei si (im)pertinenta afirmatiilor dumneaei in legatura cu Pr. Arsenie Boca...
Cunoscand energiile - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...oducts_id=2400
"Cunoscând energiile
Am ales situații care să cuprindă:
- depistarea câmpului energetic universal, a câmpului energetic uman, a centrilor energetici și corzilor energetice, menținerea lor în echilibru
- folosirea energiilor pentru împământare, protecție, curățare-purificare
- relaxarea, meditația, comunicările cu entitățile din planul fizic și din alte planuri de existență, cu plantele și animalele
- aspecte începând din viețile anterioare, înainte ca spiritul să pătrundă în viitoarea ființă pământeană, nașterea ei
- călătoriile spiritului și plecarea acestuia din corpul fizic, încheind încă un ciclu de viață pământeană, până în momentul în care, ajuns la maturitate spirituală, se reîntoarce în locul din care a plecat pentru prima dată în lumea fizică
Dacă ai sau nu capacități extrasenzoriale dezvoltate, dacă ai sau nu cunoștințe teoretice în domeniu, îmi doresc ca textul acestei cărți să te ajute."

Asadar sa luam aminte
"20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!
22. Vai de cei viteji la băut vin și meșteri la făcut băuturi îmbătătoare!
23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mită și lipsesc de dreptate pe cel drept!" Isaia, cap 5


Cat despre sfintii lui Hristos... orice se ridica impotriva lor se ridica impotriva luminii ochilor lui Dumnezeu:
"Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi (sfintilor) se atinge de lumina ochiului Lui! " Zaharia 2,12

Doamne ajuta. Har, pace si intelepciune sa ne daruiasca Domnul Iisus Hrisotos. Amin!
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.08.2012, 22:28:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Subscriu acestei asertiuni pertinete si cu aceasta ocazie adaug
. . .
Doamne ajuta. Har, pace si intelepciune sa ne daruiasca Domnul Iisus Hrisotos. Amin!
http://www.crestinortodox.ro/sanatat...or-118571.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.08.2012, 22:56:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit scuze de offtopic

Oameni buni, pe un alt topic, cineva in nevoi si in necazuri isi striga durerea cu lacrimi de mama, sperand ca intr-un spatiu virtual ca acesta, unde se pune atat de mult pret pe iubirea de Dumnezeu si de oameni, sa se gaseasca cine s-o auda.

„Azi 29 august ,am facut analize de singe Rebeccai ,anemia ei cronica este foarte grava si continua sa fie sedata ca sa nu faca niste spasme din aceasta cauza ,sa nu se repete crizele de epilepsie din cauza anemiei.Medicul hematolog mi-a dat o reteta cu o injectia care trebiue administrata cit de repede care se numaste FERINJECT,...PRETUL EI ESTE DE 540 DE L;EI daca nu se administreaza in cel mai scurt timp este posibil sa faca LEUCEMIE ,...in numele dragostei fata de D-zeu si a SFINTEI FECIOARA MARIA INCERCATI SA MA MAI AJUTATI CEI CARE PUTETI VA ROG DIN SUFLET,.......Doamne ajuta,....


http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=15080&page=20

Last edited by delia31; 30.08.2012 at 00:25:27.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.07.2013, 22:24:19
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit Reiki

Catalin2, ne poti detalia experienta ta negativa despre reiki?
O persoana apropiata a fost initiata si de atunci s-a schimbat radical...in RAU. Este indiferenta, uracioasa, mincinoasa, iar privirea i s-a tulburat.

Multumesc!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.07.2013, 00:57:49
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hiram22 Vezi mesajul
Catalin2, ne poti detalia experienta ta negativa despre reiki?
O persoana apropiata a fost initiata si de atunci s-a schimbat radical...in RAU. Este indiferenta, uracioasa, mincinoasa, iar privirea i s-a tulburat.

Multumesc!
Cum se numeste persoana tulburata si cum se mai simte?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.07.2013, 01:09:44
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit

Care este numele ei va referiti?
Ea zice ca se simte bine si ca sa o las ca e fericita in lumea ei.
Zice ca a descoperit acum ca trebuie sa se puna ea pe primul loc, sa se iubeasca pe sine mai mult, si mie mi-a reprosat multi ani ca eu sunt egoist ca ma iubesc pe mine prea mult...sunt confuz........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 05:02:09