Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2011, 22:59:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Desigur, exista medici, exista posibilitatea trairii unei vieti mai usore , fara handicapuri, fara boli sau cu boli tratate, exista acceptul si increderea bisericii in stiinta medicinii si a tratarii omului , dar mai presus exista credinta in Dumnezeu , in a accepta si a rabda tot ceea ce El ne trimite , fara cirtire, fara tagada si vaicareli , fara haine rupte de durere pe pat de spital ... intr-un cuvint fara fariseism .
Dumnezeu iti trimite boala?
Eu nu cred.
Ca Dumnezeu ingaduie anumite intamplari e ceva,dar acestea nu se intampla cu voia lui Dumnezeu ci cu ingaduinta lui Dumnezeu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.10.2011, 07:42:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dorina,asa cum Dumnezeu ingaduie prezenta bolii in viata noastra,in egala masura El ingaduie si vindecarea.
Gandeste-te la Iisus,cati oameni a vindecat de boli trupesti si sufletesti si ca inclusiv a adus din morti pe Lazar.Deasemenea adu-ti aminte de Sf Pantelimon...
Ce importanta are ca omul este in varsta,pentru ca nici o zi din viata noastra nu este lasata de Dumnezeu intamplator,ci poate folosi la mantuirea noastra.De unde stii ca recapatarea vederii nu il va ajuta pe acest om intr-un fel nestiut deocamdata de noi,pentru ca miraculoase si necunoscute sunt caile Domnului?
Multi crestini traiesc cu impresia ca doar suferinta ne poate aduce mai aproape de Dumnezeu,insa in egala masura,ba chiar mai mult o fac iubirea,recunostinta,compasiunea.Suferinta apare in viata noastra atunci cand nu stim sa invatam prin iubire.
Sa ne punem de-a curmezisul in fata unei sanse pe care tot Dumnezeu o permite,pentru ca nimic nu se intampla fara voia Sa,mi se pare ceva absurd,lipsit de orice sens crestinesc sau moral.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2011, 07:48:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
A folosit lacrimi de la vie. Nu au avut efect. Are și degenerescență maculară exudativă pe lângă cataractă.
Problema este nehotărârea ei. Eu îmi doaresc foarte mult să merg să fie operată și nu consider că ar fi păcat sau imoral din punct de vedere creștin.
Este interesant...un om care foloseste un remediu (in cazul de fata "lacrimi de la vie") inseamna ca isi doreste vindecarea.Sa inteleg ca motivul pentru care este nehotarata in privinta operatiei tine doar de duhovnicul care i-a spus sa isi duca crucea?Sau mai sunt si alte motive?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.10.2011, 09:06:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poate preotul vede si el ca ii este frica sa nu faca operatia si o consoleaza cumva.
Dumnezeu Iisus Hristos i-a vindecat si trupeste pe toti bolnavii care i-a intalnit.
Da, cred că îi este și frică, frică de ce ar putea urma după operație dar lupta ce se dă în sufletul ei este în mare măsură una de natură duhovnicească, de lăsare în voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.10.2011, 11:46:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dorina,asa cum Dumnezeu ingaduie prezenta bolii in viata noastra,in egala masura El ingaduie si vindecarea.
Gandeste-te la Iisus,cati oameni a vindecat de boli trupesti si sufletesti si ca inclusiv a adus din morti pe Lazar.Deasemenea adu-ti aminte de Sf Pantelimon...
Ce importanta are ca omul este in varsta,pentru ca nici o zi din viata noastra nu este lasata de Dumnezeu intamplator,ci poate folosi la mantuirea noastra.De unde stii ca recapatarea vederii nu il va ajuta pe acest om intr-un fel nestiut deocamdata de noi,pentru ca miraculoase si necunoscute sunt caile Domnului?
Multi crestini traiesc cu impresia ca doar suferinta ne poate aduce mai aproape de Dumnezeu,insa in egala masura,ba chiar mai mult o fac iubirea,recunostinta,compasiunea.Suferinta apare in viata noastra atunci cand nu stim sa invatam prin iubire.
Sa ne punem de-a curmezisul in fata unei sanse pe care tot Dumnezeu o permite,pentru ca nimic nu se intampla fara voia Sa,mi se pare ceva absurd,lipsit de orice sens crestinesc sau moral.
Inainte de a incerca sa emiteti judecati de paravaloare documentati-va bine, dar bine de tot !
Cititi , veti gasi chiar aici pe site, articole despre vindecarile si invierile facute de Hristos .
De ce au fost facute numai 3 invieri si de ce oamenii inviati erau la distante diferite de momentul mortii ; de ce l-a inviat pe Lazar dar acesta nu a vorbit nimic tot restul vietii , unde a fost si ce a vazut in cele 4 zile ; ce insemneaza acestea , care este tilcuirea reala a acestor faceri ale Domnului . Nu va repeziti sa trageti concluzii cu dintii vostrii de lapte despre Evanghelia lui Hristos care are oase mult prea tari pt. fistecine .
Cercetati cu multa luare aminte de ce s-au produs vindecarile si de ce nu s-au facut la toti bolnavii din Israel, si sa nu intelegeti neaparat ca este musai ca omul sa se vindece, ca el trebuie sa se caute obligatoriu . De aceea nici nu gasesc multi oameni vindecare bolilor lor , murind cu boala lor.
Insa purtarea crucii este peste voia noastra , ca vrem sau nu ! Fenomenul vindecarii bolilor de catre Iisus este mult mai complex decit vi se pare . In acelasi timp cu Iisus existau vindecatori in Israel, cum exista si astazi, dar faptul ca Mintuitorul a ingaduit sa vindece are cu totul alta semnificatie decit se vede la prima vedere !
Cautati si vedeti mai departe invatatura marelui Vasile care ne spune ca : ,,...bolile noastre sunt pacatele noastre..." , deci vindecare trupeasca este conditionata obligatoriu de viata duhovniceasca, de pacate , iar vindecare incepe la Hristos si nu la doctor . Iar cine a dat boala , atunci cind are motive , tot El o si ridica . Asta insemneaza de multe ori ca drmul duhovnicului este cel mai important si tot de multe ori si suficient . Iar binele si sanatatea se implineste doar cind Hrtistos iarta . Adica, exista si posibilitatea sa nu ierte daca spovedania nu este corecta si completa ci este doar superficiala , cum de nenumarate ori se intimpla in ziua de astazi !
In al doilea rind , se vede ca nu prea mergeti cel putin la biserica sau ca daca mergeti sunteti atenti cit militianul de la circulatie la aspectul traficului rutier . Nu ascultati tilcuirile vindecarilor , nu va puneti intrebari de ce pe unii ia vincedat in anumite conditii si pt. anumite considerente ; de ce vindeca in anunite zile de simbata in mod special, de ce in unii vindecati (precum in apostolul Pavel ) raminea chiar dupa vindecare o urma a bolii , de ce pe gadareni ia vindecat dar a ingaduit sacrificarea turmei de porci ?
Nu va repeziti sa dati sfaturi cind nu stati bine cu tilcuirea evengheliei si cu mersul la biserica .
Dar despre slujba inmormintarii ati auzit ? Ati fost prezenti la vreuna dintre ele cu duhul si trupul(mintea) in acelasi timp ? Ati auzit pt. ce se roaga acolo preotul si ce cereri face ? Ati auzit acolo cum se desvaluie viata de dincolo si care este telul oricarui om de pe pamint ?
Nu va repeziti ca fiind afumati cu carte lumeasca si cu orgoliu neepurat sa dati sfaturi , sa consolati sau sa explicati mersul lumii si rostul omului pe pamint !
Mai multa retinere, adica smerenie, inafara faptului ca este mult binevenita si apreciata, pazeste mai ales de sofismele diavolului in care se cade mult prea des , mai ales de catre cei care cred ca daca au terminat o scola , o facultate din invatamintul mult bulversat si mistificat de masoni , deja pot patrunde cu mintea orice !

Nu uitati marile vorbe ale batrinului Cleopa : NIMIC NU SUNT , NIMIC NU AM , NIMIC NU POT ... fara Dumnezeu !

NB: Aceasta postare este un indem la reflectie si smerenie vis-a-vis de stiinta trairii in Duh si Adevar si nici decum un afront . Necunoasterea Adevarului si a trairii in Adevar este mai periculos decit cancerul sau orbirea insasi de care nu ne scapa decit Adevarul insasi si nu neaparat numai medicul ! De o boala sa zicem ca putem scapa dar daca scam mintuirea pt. un trai fericit ... Mintuitorul insusi spune : ,,... nu va cunosc pe voi , plecati de la Mine , voi v-ati luat plata voastra in lumea aceasta !"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.10.2011 at 11:50:23.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2011, 13:24:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Da, cred că îi este și frică, frică de ce ar putea urma după operație dar lupta ce se dă în sufletul ei este în mare măsură una de natură duhovnicească, de lăsare în voia lui Dumnezeu.
Daca exista sanse mici ca operatia sa reuseasca si sa-i fie de real folos sau chiar si un pericol asociat cu operatia in cauza (de a nu mai vedea deloc sau chiar a-si pierde viata) atunci duhovnicul poate recomanda (nu impune!) evitarea operatiei.

Din ce ai spus tu, se intrevad prea putine detalii legate de aceste aspecte, multi ar putea trage concluzii pripite si nu tocmai favorabile ideii de credinta.

In orice caz, duhovnicul nu poate spune "fa asa" intr-o astfel de chestiune ci poate mai degraba sa faca recomandari.

Cine va avea grija de femeia respectiva daca ramane oarba?
Cei care se nasc asa invata pe parcursul unei intregi vieti cum sa aiba grija de ei insisi, cei care isi pierd vederea peste noapte, nu vor putea ani buni sa faca lucrul asta..

Deci nu e vorba doar de crucea pe care ea insisi ar trebui sa si-o asume ci si cineva din familie, iar daca e vorba de o operatie usoara, cu sanse mari de reusita si a carei costuri nu sunt din cale afara de impovaratoare, nu cred ca ar fi deloc moral ca cineva sa prefere sa fie o povara pentru altii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.10.2011, 13:44:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Domnule,nu stiu care este problema dumneavoastra si sincera sa fiu nici nu am timp sau vreo dorinta sa va analizez comportamentul,insa atata vreme cat nu sunteti capabil sa purtati o discutie,fie ea si in contradictoriu fara a va repezi cu capul inainte precum taurul la corida si sa jigniti userii de pe acest forum (pentru ca nu sunt eu singura fata de care aplicati acest prost obicei),ma vad nevoita sa va las sa vorbiti singur,pentru ca oricum dumneavoastra nu ascultati cu adevarat pe nimeni din cate vad (nu e prima data cand ma acuzati de lucruri pe care nici nu le-am gandit si nici insinuat in vreun fel) si aveti deja toate raspunsurile si sabia judecatii in mana de parca ati fi cel putin cu un picior mai sus decat Dumnezeu!
Sunteti atat de contradictoriu in ceea ce spuneti si faceti: pe de o parte afirmati ca sunteti de acord sa ii judecam pe cei din jur,dar pe de alta sariti in sus cand cineva va judeca pe dvs,asa cum s-a intamplat in divergenta pe care ati avut-o cu alt user (desigur,judecata dvs era una duhovniceasca,a noastra,a celor de rand era una lumeasca ).
Vorbiti despre smerenie,insa din cuvintele dvs nu reiese ca o practicati,pentru ca blandetea deriva din iubire si smerenie.
Adaugati un "NB" la finalul postarii cum ca nu este vorba de un afront.Ma iertati,insa mi se pare atat de IPOCRIT ce spuneti,atunci cand nu pierdeti ocazia sa ironizati, sa trageti concluzii despre utilizatorii pe care ii infierati,despre viata lor,scolile pe care le fac,lucruri absolut personale care nu au legatura cu postarile de pe un forum!Credeti ca faptul ca adaugati la final ca nu este vorba de vreun afront va spala cumva imaginea?
Marturisesc ca am citit la dvs si postari care dovedeau o anumita intelepciune,echilibru si m-au impresionat placut,aproape ca nu imi venea a crede ca sunteti una si aceiasi persoana care pierde haturile si se dezlantuie in alte postari.Dar,ce sa-i faci,cu totii avem zile mai bune si mai proaste,insa personal m-am saturat de accesele dumneavoastra.
Din partea mea puteti sa va purtati razboaiele in continuare (dvs sunteti singurul care intelege cu cine,de ce si pentru ce),iar daca adminul nu face nimic pentru a sanctiona acest tip de atitudine,eu ma voi comporta ca si cum nici nu existati pe acest forum!Iar daca voi gasi intre postarile dvs si lucruri care imi vor parea de folos,cu siguranta le voi citi si le voi pastra pentru mine.O zi frumoasa si mai ales linistita va doresc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2011, 14:27:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Inainte de a incerca sa emiteti judecati de paravaloare documentati-va bine, dar bine de tot !
Cititi , veti gasi chiar aici pe site, articole despre vindecarile si invierile facute de Hristos .
De ce au fost facute numai 3 invieri si de ce oamenii inviati erau la distante diferite de momentul mortii ; de ce l-a inviat pe Lazar dar acesta nu a vorbit nimic tot restul vietii , unde a fost si ce a vazut in cele 4 zile ; ce insemneaza acestea , care este tilcuirea reala a acestor faceri ale Domnului .
"25. Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin. "

Asa se termina Sfanta Evanghelie a Sfantului Evanghelist Ioan Apostolul si teologul.Se poate vedea in mai multe editii ale Sfintei Scripturi,publicate sub binecuvantarea BOR.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu ascultati tilcuirile vindecarilor , nu va puneti intrebari de ce pe unii ia vincedat in anumite conditii si pt. anumite considerente ; de ce vindeca in anunite zile de simbata in mod special, de ce in unii vindecati (precum in apostolul Pavel ) raminea chiar dupa vindecare o urma a bolii , de ce pe gadareni ia vindecat dar a ingaduit sacrificarea turmei de porci .
Sfantul Apostol Pavel,cum ii zice chiar numele,era Sfant Apostol,ce legatura are acea batrana simpla de care se vorbeste aci cu un Sfant Apostol?
Ca Sfantul Apostol avea mult dar a lui Dumnezeu si de aceea ingaduia Dumnezeu ca un duh rau sa il chinuie un pic cu o suferinta.
Nicidecum nu ii daduse Dumnezeu suferinta.
Si nu zice nicaieri daca era suferinta trupeasca sau a sufletului.
"7. Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc. "
Ca zice Sfantul Ioan Damaschinul,la Dogmatica,despre cum se scrie in unele locuri in Sfanta Scriptura:
"Trebuie să se știe că este obiceiul dumnezeieștii Scripturi
numească îngăduința lui Dumnezeu activitatea Sa
".
Adica Sfantul Pavel zice ca Dumnezeu a ingaduit unui inger al satanei,unui drac,sa il chinuie cu acea suferinta un pic.

Tocmai la masonerie se zice ca nu e "niciun inger rebel" la gradul 32 (gradul 33 e gradul maxim),ca Dumnezeu iti da boala,asta apropos de "invatamantul infestat de masoni",plus ca masonii sustin creationismul radical,se poate vedea pentru mai multe detalii "Dogma and morals" a dlui Albert Pike,o carte a masoneriei de rit scotian.

Acum nu stiu daca "masoneria a invadat invatamantul",dar nu prea cred.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 20.10.2011 at 14:35:47.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2011, 15:14:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca exista sanse mici ca operatia sa reuseasca si sa-i fie de real folos sau chiar si un pericol asociat cu operatia in cauza (de a nu mai vedea deloc sau chiar a-si pierde viata) atunci duhovnicul poate recomanda (nu impune!) evitarea operatiei.

Din ce ai spus tu, se intrevad prea putine detalii legate de aceste aspecte, multi ar putea trage concluzii pripite si nu tocmai favorabile ideii de credinta.

In orice caz, duhovnicul nu poate spune "fa asa" intr-o astfel de chestiune ci poate mai degraba sa faca recomandari.

Cine va avea grija de femeia respectiva daca ramane oarba?
Cei care se nasc asa invata pe parcursul unei intregi vieti cum sa aiba grija de ei insisi, cei care isi pierd vederea peste noapte, nu vor putea ani buni sa faca lucrul asta..

Deci nu e vorba doar de crucea pe care ea insisi ar trebui sa si-o asume ci si cineva din familie, iar daca e vorba de o operatie usoara, cu sanse mari de reusita si a carei costuri nu sunt din cale afara de impovaratoare, nu cred ca ar fi deloc moral ca cineva sa prefere sa fie o povara pentru altii.
Mihai,
Am dat destule amănunte în postarea inițială pe care însă am redus-o la o simplă întrebare deoarece m-a deranjat faptul că un user m-a trimis la duhovnic care momentan nu este diponibil și nu îi pot cere sfat.
În postările mele nu este vorba despre o problemă doar medicală ci de o problemă de mare complexitate legată de credință, de habotnicie, de inconsecvență în luarea unei hotărâri ș.ș.m.d....
Eu am grijă de mama (despre ea e vorba) în vârstă de 86 ani care momentan este complet oarbă. Operația ar putea să-i redea parțial vederea sau ar putea să moară la scurt timp după aceasta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.10.2011, 15:49:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu am grijă de mama (despre ea e vorba) în vârstă de 86 ani care momentan este complet oarbă. Operația ar putea să-i redea parțial vederea sau ar putea să moară la scurt timp după aceasta.
Astea sunt niste date pe care eu nu le-am citit.O persoana batrana poate fi considerata de unele persoane si cineva de 60 de ani si nici riscul decesului dupa operatie nu l-am vazut mentionat.Daca se face anestezie generala intr-adevar este un risc,altfel nu inteleg de ce ar fi.Oricum,problema asta un medic o poate lamuri cel mai bine.Acum eu cred ca va conta si ce va simti dansa sa faca pentru ca indiferent de motivele pe care le-ar avea pro sau contra unei interventii, este singura persoana care sa poata hotari.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 07:24:19
sunt in mare dilema alexdu Generalitati 19 06.08.2009 22:05:10
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25
mare dilema help!! quasar Nunta 13 11.09.2008 15:29:00
Va rog sa ma ajutati intr-o problema anni3_4u_20 Nunta 4 14.09.2007 22:05:57