Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2024, 20:45:33
AdamPS AdamPS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2024
Mesaje: 3
Implicit revenire la ortodoxie

Buna seara.
Am rugămintea sa imi raspunda cineva in cunostinta de cauza, fara sa fiu judecat sau pus la zid. Am fost crestin ortodox botezat. La 27 de ani, m-am botezat la baptisti. Acuma vreau sa trec din nou la ortodocsi. De unde sa incept, ce trebuie sa fac. Multumesc frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2024, 23:19:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Buna seara.
Am rugămintea sa imi raspunda cineva in cunostinta de cauza, fara sa fiu judecat sau pus la zid. Am fost crestin ortodox botezat. La 27 de ani, m-am botezat la baptisti. Acuma vreau sa trec din nou la ortodocsi. De unde sa incept, ce trebuie sa fac. Multumesc frumos.
Bună seara!

Vorbești cu un preot paroh sau cu un stareț de mănăstire, du-te la mănăstirea Oașa de exemplu și întreabă.

Din ce știu se primește cu mirungere care reprezintă Pecetea Duhului Sfânt, dar trebuie să vorbești înainte ca să vezi în detaliu ce e de făcut, faci și o spovedanie generală din copilărie.

E mai fain să faci la o mănăstire primirea la ortodoxie, simți mai intens, e ca în cântarea cu brațele părintești când episcopul îmbrățișează aspirantul, e un moment frumos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.01.2024 at 23:21:37.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2024, 23:43:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 665
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Buna seara.
Am rugămintea sa imi raspunda cineva in cunostinta de cauza, fara sa fiu judecat sau pus la zid. Am fost crestin ortodox botezat. La 27 de ani, m-am botezat la baptisti. Acuma vreau sa trec din nou la ortodocsi. De unde sa incept, ce trebuie sa fac. Multumesc frumos.
Cum de te-ai intors, dacă vrei să împărtășești?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2024, 00:59:58
AdamPS AdamPS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2024
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cum de te-ai intors, dacă vrei să împărtășești?
Botezul la baptiști a fost o decizie personală (un semn de recunoștință pentru o fapta mare, un ajutor financiar), iar revenirea la ortodoxie a fost o alegere profundă pentru mine și analizată, gândită de câțiva ani. Însă teama de a fi judecat și pus la zid a fost mai mare, și încă este. Experiența la baptiști a adus anumite perspective, dar am simțit o rechemare mai puternică către tradițiile și învățăturile ortodoxe, în care am stat 27 ani. Acuma am 39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2024, 01:19:23
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 665
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Botezul la baptiști a fost o decizie personală (un semn de recunoștință pentru o fapta mare, un ajutor financiar), iar revenirea la ortodoxie a fost o alegere profundă pentru mine și analizată, gândită de câțiva ani. Însă teama de a fi judecat și pus la zid a fost mai mare, și încă este. Experiența la baptiști a adus anumite perspective, dar am simțit o rechemare mai puternică către tradițiile și învățăturile ortodoxe, în care am stat 27 ani. Acuma am 39.
Păi e bine atunci, felicitari. Nu cred c-o să te pună nimeni la zid dintre ortodocși, există preoți renumiți care au rătăcit pe la alte confesiuni, fiecare are drumul său către Dumnezeu. Sfântul Pavel chiar a persecutat creștinii, și nu cred că există cineva care să-l judece. Plus de asta, dacă treci prin Sfintele Taine necesare, o să-l ai pe Dumnezeu înapoi în inima cu totul și cu tot harul din Biserică, n-ai de ce să te mai temi de judecata oamenilor, poți să te concentrezi pe relația ta cu Dumnezeu în Biserică.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2024, 08:07:42
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit Bine ai venit, AdamPS!

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Botezul la baptiști a fost o decizie personală (un semn de recunoștință pentru o fapta mare, un ajutor financiar), iar revenirea la ortodoxie a fost o alegere profundă pentru mine și analizată, gândită de câțiva ani. Însă teama de a fi judecat și pus la zid a fost mai mare, și încă este. Experiența la baptiști a adus anumite perspective, dar am simțit o rechemare mai puternică către tradițiile și învățăturile ortodoxe, în care am stat 27 ani. Acuma am 39.
Cred cu tarie ca o spovada va curata greseala "deraierii" baptiste, deraiere "unsa" cu un ajutor financiar, care pe moment te-o fi ajutat, dar nu te-a tinut captiv, semn ca, totusi, la chemarea Duhului Sfant ai revenit.

Te-ai achitat de jutorul financiar primit, l-ai returnat? Sau a fost un "cadou", fara returnare?
Pentru ce l-ai primit? Pentru o nevoie sau pentru o dorinta? Sau ai fost "cumparat" cu acea "fapta mare"?
E important sa-ti limpezesti aceste chestiuni deoarece raspunsurile te tin legat, sau te elibereaza de greseala facuta; trebuie sa-ti cercetezi cugetul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.01.2024 at 08:10:29.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2024, 11:43:08
AdamPS AdamPS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2024
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred cu tarie ca o spovada va curata greseala "deraierii" baptiste, deraiere "unsa" cu un ajutor financiar, care pe moment te-o fi ajutat, dar nu te-a tinut captiv, semn ca, totusi, la chemarea Duhului Sfant ai revenit.

Te-ai achitat de jutorul financiar primit, l-ai returnat? Sau a fost un "cadou", fara returnare?
Pentru ce l-ai primit? Pentru o nevoie sau pentru o dorinta? Sau ai fost "cumparat" cu acea "fapta mare"?
E important sa-ti limpezesti aceste chestiuni deoarece raspunsurile te tin legat, sau te elibereaza de greseala facuta; trebuie sa-ti cercetezi cugetul.
Ajutorul financiar a fost pentru o cauza medicala, pentru copilul meu. Nu sunt nici mandru nici linistit pentru acest lucru, insa la vremea aceea am vazuto ca o solutie, iesire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2024, 21:18:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Botezul la baptiști a fost o decizie personală (un semn de recunoștință pentru o fapta mare, un ajutor financiar),
Mai bine să fii sărac în sume, dar bancher în inimi.

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
iar revenirea la ortodoxie a fost o alegere profundă pentru mine și analizată, gândită de câțiva ani. Însă teama de a fi judecat și pus la zid a fost mai mare, și încă este. Experiența la baptiști a adus anumite perspective, dar am simțit o rechemare mai puternică către tradițiile și învățăturile ortodoxe, în care am stat 27 ani. Acuma am 39.
Vino acasă alături de leii ortodoxiei, trăiește credința curat din toată inima ta și vei trăi mari descoperiri tainice și minuni, în încercări se ascunde harul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2024, 13:43:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Botezul la baptiști a fost o decizie personală (un semn de recunoștință pentru o fapta mare, un ajutor financiar)
Te-au conditionat în vreun fel, ti-au sugerat ca te ajuta dar va trebui te botezi la ei?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vino acasă alături de leii ortodoxiei
...Și alaturi de cateii jigariti ai ortodoxiei.
Spune-i omului adevărul, să nu trezești cine știe ce așteptări.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2024, 13:52:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdamPS Vezi mesajul
Buna seara.
Am rugămintea sa imi raspunda cineva in cunostinta de cauza, fara sa fiu judecat sau pus la zid. Am fost crestin ortodox botezat. La 27 de ani, m-am botezat la baptisti. Acuma vreau sa trec din nou la ortodocsi. De unde sa incept, ce trebuie sa fac. Multumesc frumos.
Frumos din partea baptistilor ca te-au ajutat cu bani ca sa-ti salvezi copilul...
...si ca ti-au facut cu ocazia asta si o baie.

Dupa ce te ”spala” pe cap, practic erecticii neoprotestanti, ti L-au inchis pe Dumnezeu in Biblie si-si traiesc viatza ca si cum numai acolo Il gasesti, in Biblia lor, desi ei rastalmacesc textele cu grozavie infailibila mai ceva ca papa (citindu-se the pop), si, din pacate, nu numai ei.

Ma bucur ca vrei sa lepezi calea cea larga si ai ales Calea crestin-ortodoxa, calea Lui cea stramta, singura care duce la Viatza Vesnica Fericita, impreuna cu Dumnezeu.

Practic, te duci la cea mai apropiata biserica crestin-ortodoxa de unde locuiesti si discuti cu preotul!
Mai departe e vorba de ascultare, de credinta...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.01.2024 at 13:58:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare