Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2014, 15:10:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De unde ai luat informațiile, soro?
Aș vrea să citesc și eu, te rog frumos (și cât se poate de serios). Avem nevoie fiecare să ne întărim conștiința de român, aia pe cale de dispariție...
Acum am aflat si eu, citind postarea lui Parascheva. O regiune din Moravia chiar se numeste Valahia si se spune ca sunt romani care au migrat incepand cu secolul 14: http://en.wikipedia.org/wiki/Moravian_Wallachia
Totusi, stim ca regatul lui Burebista se intindea exact pana in Moravia. E posibil sa fie si urmasi ai geto-dacilor acolo.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2014, 15:29:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Pe mine ma apuca rasul cind vad ca unii zic ca cica romanii sunt plamada (poate palamida!) omenirii continentului; locul unde au fost inventate hartia igienica, mersul pe jos si vorbitul prin semne.
P e de alta parte, din Bizant pina acum mai putin de un secol, fratii nostri sud-dunareni au fost nu persecutati, ci exterminati de grecii ortodocsi, cu aprobarea si in unele cazuri directa implicare a clerului grecesc local, firele porcariei mergind pina la mosii zaharisiti autointitulati "patriarhi ecumenici". Si cu toate astea, romanii ortodocsi o lasa mai moale cu critica acestora, din ratiuni stupide de solidaritate si subiectivism confesionale. (Stiti voi, expresia mea cu "aglutinarea sub steag"...).
Filetismul este o erezie in sanul multor Biserici Ortodoxe. Cand se pune natiunea mai presus de Biserica si de Dumnezeu. Biserica Ortodoxa Greaca a acuzat Biserica Ortodoxa Bulgara de filetism, desi filetismul la ei este f.puternic, chiar si in zilele noastre. Sf.Ioan Gura de Aur era latin, fiul lui Secundus. Provenea dintr-o familie latina veche si puternica. Acum, toata lumea stie ca el este grec. Alexandru Macedon, trac, elenizat f.mult din punct de vedere cultural, dar ca etnie era trac. Multi il stiu ca fiind grec. Grecii, in sec.18, cand ii persecutau pe romanii ortodocsi, voriau sa formeze un imperiu grec in balcani. Biserica ortodoxa din Moldova, a primit anatema ptr. ca a indraznit sa tina slujbele in romana.

Imperiul Bizant nu a existat. Numele lui este Imperiul Roman.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2014, 15:31:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta e tare!



Asta e si mai si ! Merita considerata perla anului 2014.
Baniuam eu de mult ca Robin Hood era pravoslavnic, ca prea semana cu arcasii ca brazii moldoveni ai lui Fane Grossmann. Si e clar ca lupta de la Hastings a opus Roma si Constantinipolul.
Perla anului 2014 din punctul tau de vedere. Citeste cartea Caderea Angliei ortodoxe, de Vladimir Moss. Citeste site-urile din Anglia cu Sfintii lor dinainte de cruciada. Bineinteles ca Anglia a fost ortodoxa, asa cum a fost si Franta si Spania, doar Patriarhia de la Roma era ortodoxa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.12.2014, 15:43:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Daca facem abstractie de subiectivismul confesional si nationalist din poastarile d-lui Ion Pop si mai ales ale Paraschevei16, ceva adevar e acolo:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...per-Barbar.jpg
Valahii ăștia îmi par mai degrabă romani, decât români. În orice caz, nu sunt celți și nici "barbari".
Dar de unde concluzia că românii sunt risipiți peste tot, când de fapt e vorba de răspândirea firească a romanilor? Că doar imperiul lor se întindea în toată Europa.
Ah, dacă ne considerăm romani, iar nu români, atunci e OK. Capitala noastră a fost, este și va fi Roma, no problem! Așa sunt și mai mândru de numele meu de imperator...
Din păcate, însă, noi nu suntem romani, ci un amestec teribil de multe seminții, Dumnezeu le mai știe numărul...
Bântuie, bântuie mai departe purismul etnic, teoria rasei pure...
Și eu care credeam că o conștiință națională de român nu are ca bază puritatea sângelui sau a genelor, ci scopuri și idealuri comune, frățietate în Hristos etc.

Last edited by Ioan_Cezar; 01.12.2014 at 15:46:32.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.12.2014, 15:44:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pentru mai multe informatii despre istoria romanilor, inclusiv despre romanii din afara granitelor a se citi:

Nicolae Iorga, Istoria Romanilor
Nicolae Iorga, Bizant dupa Bizant
(poate o fi si Nicolae Iorga un nationalist care scoate perle)
Dinu si Constantin Giurescu, Istoria Romanilor
Constantin Giurescu, Despre boieri si despre rumani
(o fi si ei aiuriti)
Pr.Andrei Aldea, Zbor prin valtoarea vremilor. Romanii intre intunericul veacului si lumina lui Hristos
Fontes istoriae daco-romanae-Izvoarele Istoriei Romaniei
Anumite informatii se pot gasi si pe internet.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.12.2014, 15:50:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum am aflat si eu, citind postarea lui Parascheva. O regiune din Moravia chiar se numeste Valahia si se spune ca sunt romani care au migrat incepand cu secolul 14: http://en.wikipedia.org/wiki/Moravian_Wallachia
Totusi, stim ca regatul lui Burebista se intindea exact pana in Moravia. E posibil sa fie si urmasi ai geto-dacilor acolo.
Ei da, aici bate un vânticel mai românesc, dar se merge pe cealaltă linie genetică, anume daco-getică.
Tot purism, tot gene și sânge, deh... Și un pic de extensie lingvistică... (deși la câte rusisme, grecisme, turcisme, țigănisme și alte isme avem noi, tot în idealizări plutim...).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2014, 15:52:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pentru mai multe informatii despre istoria romanilor, inclusiv despre romanii din afara granitelor a se citi:

Nicolae Iorga, Istoria Romanilor
Nicolae Iorga, Bizant dupa Bizant
(poate o fi si Nicolae Iorga un nationalist care scoate perle)
Dinu si Constantin Giurescu, Istoria Romanilor
Constantin Giurescu, Despre boieri si despre rumani
(o fi si ei aiuriti)
Pr.Andrei Aldea, Zbor prin valtoarea vremilor. Romanii intre intunericul veacului si lumina lui Hristos
Fontes istoriae daco-romanae-Izvoarele Istoriei Romaniei
Anumite informatii se pot gasi si pe internet.
Mulțumesc frumos, ar merita citit, desigur.
Mai ales că acum avem un președinte neamț...:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.12.2014, 16:23:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ultima mea postare pe acest topic.

Acesta este harta romanilor sudici, sau aromanilor. Harta este germana. 1890.
(partile inrosite)
*
A cunoaste originile, nu inseamna ca esti purist. Nici un istoric care a scris despre istoria romanilor nu vb despre purism. A stii si a spune ca tracii au fost stramosii romanilor nu e purism. Tracii romanizati fac si ei parte din stramosi. Purismul este atunci cand afirmi ca tracii de atunci sunt exact ca romanii astazi, genetic vorbind. Mai ales in cazul romanilor, care au fost masacrati in proportie de 60-70% in Moldova si Tara Romanilor de catre Fanarioti, in sec.18, nu se poate vorbi de purism.
Attached Images
File Type: jpg Aromani.jpg (59,8 KB, 2 views)

Last edited by Parascheva16; 01.12.2014 at 16:27:36.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.12.2014, 19:14:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ei da, aici bate un vânticel mai românesc, dar se merge pe cealaltă linie genetică, anume daco-getică.
Tot purism, tot gene și sânge, deh... Și un pic de extensie lingvistică... (deși la câte rusisme, grecisme, turcisme, țigănisme și alte isme avem noi, tot în idealizări plutim...).
In articol se merge pe migratie, daca il citeai. Asta cu geto-dacii e de la mine, cred ca stii ca Imperiul lui Burebista se intindea pana in Moravia.
In rest, nu stiam prea multe, ca si tine, daor ca am cautat pe net. Tu ai intrebat, desi banuiesc ca si tu aveai google sa cauti informatiile.

Last edited by catalin2; 02.12.2014 at 01:31:26.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.12.2014, 20:31:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Purismul este atunci cand afirmi ca tracii de atunci sunt exact ca romanii astazi, genetic vorbind.
Și ce tot îi dați, în acest caz, cu românii, dacă e vorba de traci?
Ținînd cont că mulțime mare dintre românii de azi sunt din strămoși ruși, greci, bulgari, țigani, unguri etc., ce veți face: harta lumii în preumblările țigănești ca vatră românească?
Vreți să sărbătorim ziua României și în Tibet?
Io zic să vă mai domoliți exaltarea asta cu românismul de șanț.
Reply With Quote
Răspunde