Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2010, 19:32:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Uhm, dar un copil nu are de unde sti toate subtilitatile la care ne gandim noi :) Nu stie de prima menstruatie si de violuri; de altfel pe mine ma preocupa violenta din povesti, care ni se pare ceva firesc. Stiu mame care fac caz de violenta din videogames dar pana la urma evenimentele sangeroase din povestile pe care le spunem inca din leagan copiilor sunt mai blande sau cum? Taiem capete la balauri, ingropam zmeii pana la gat, punem capetele iezilor in fereastra etc.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2010, 19:52:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nici povestile nu sunt inocente.. Scufita rosie ma duce cu gandul la un viol (inclin sa cred ca o interpretez corect), Rapunzel, hmmm simbolurile sexuale sunt explicite aici, iar Frumoasa din padurea adormita.. aceasta mi-a intepretat-o un baietel cand eram in scoala generala si mi-a explicat ca degetul ranit din care curge sange este prima menstruatie! Se pare ca a intuit corect :)).
Sexismul din povestile cu printi si printese, erotismul ascuns in simboluri.. ma ingretoseaza.

In general citesc copilului despre planete, despre corpul uman, despre vulcani, despre experimente din fizica.. suntem pe teren neutru.

(Nu vreau sa par o ciudata.. vad efectele basmelor cu printese asupra fetitelor... cresc stramb, parerea mea)
Cand am fost mic nu m-am gandit niciodata la asa ceva la auzirea acestor povesti.
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Uhm, dar un copil nu are de unde sti toate subtilitatile la care ne gandim noi :) Nu stie de prima menstruatie si de violuri; de altfel pe mine ma preocupa violenta din povesti, care ni se pare ceva firesc. Stiu mame care fac caz de violenta din videogames dar pana la urma evenimentele sangeroase din povestile pe care le spunem inca din leagan copiilor sunt mai blande sau cum? Taiem capete la balauri, ingropam zmeii pana la gat, punem capetele iezilor in fereastra etc.
Una e cand zici ca a taiat capul balaurului si alta e cand impusti pe tero la counter-strike.
E la fel, oare, sa ii spui unui copil ca cineva a fost batut sau ca i s-a taiat capul cu a-i arata copilului cum bati pe cineva sau cum i se taie capul cuiva?
Cam asta cred ca e diferenta dintre jocurile video si povesti.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2010, 19:56:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu, ai dreptate. In jocuri esti participant direct si te identifici cu personajul care omoara.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2010, 19:59:29
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Iti dai seama ca sunt prea multe coincidente. Daca erau una sau doua poate ziceam ca poate nu sunt puse intentionat, dar deja sunt prea multe...
Mai bine dai copiilor sa citeasca, sau le citesti tu povesti e mult mai bine pentru ei.
Chiar acum imi amintesc un basm "calin nebunul", in care zice ca zmeului dupa ce i-a taiat capul i-a curs atata sange incat a stins focul de tabara pe care il aprinsese Calin. Cred ca sunt multe basme care descriu scene sangeroase, ca atunci cand lui praslea ii sunt taiate picioarele de la genunchi in jos si le lipeste cu "apa vie".
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2010, 20:01:53
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu, ai dreptate. In jocuri esti participant direct si te identifici cu personajul care omoara.
Asta e si mai grav...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2010, 20:07:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Chiar acum imi amintesc un basm "calin nebunul", in care zice ca zmeului dupa ce i-a taiat capul i-a curs atata sange incat a stins focul de tabara pe care il aprinsese Calin. Cred ca sunt multe basme care descriu scene sangeroase, ca atunci cand lui praslea ii sunt taiate picioarele de la genunchi in jos si le lipeste cu "apa vie".
Nu crezi ca nu e acelasi lucru ca si atunci cand ai vedea asemenea scene sangeroase? Ca doar nu o sa ii citesti copilului de 5 ani Alexandru Lapusneanul...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2010, 21:58:25
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu inteleg de ce nu se fac desene animate religioase pentru copii...Dar bineinteles, aceste desene sa nu contina si evenimentele violente...Voi stiti ceva de astfel de desene?

Si mai este un lucru...Mai toate desenele de pe Cartoon Network ( ma mai uit si eu din cand in cand ) au pe fundal melodii rock...Practic li se face cunoscut copiilor acest gen de muzica care este foarte atragator, iar daca acei copii vor face parte din anturaje de rockeri pe viitor, sa nu vi se para un lucru surprinzator...

Last edited by Ioan-Victor; 03.02.2010 at 22:02:27.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2010, 22:13:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce nu se fac desene animate religioase pentru copii...Dar bineinteles, aceste desene sa nu contina si evenimentele violente...Voi stiti ceva de astfel de desene?

Si mai este un lucru...Mai toate desenele de pe Cartoon Network ( ma mai uit si eu din cand in cand ) au pe fundal melodii rock...Practic li se face cunoscut copiilor acest gen de muzica care este foarte atragator, iar daca acei copii vor face parte din anturaje de rockeri pe viitor, sa nu vi se para un lucru surprinzator...
Cand eram mic ma uitam, nu mai stiu pe ce canal, si la niste desene cu Iisus. Mai bine sa se joace unii cu altii copii decat sa se uite la tv, cred ca e cel mai preferabil.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2010, 01:32:06
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce nu se fac desene animate religioase pentru copii...Dar bineinteles, aceste desene sa nu contina si evenimentele violente...Voi stiti ceva de astfel de desene?

Si mai este un lucru...Mai toate desenele de pe Cartoon Network ( ma mai uit si eu din cand in cand ) au pe fundal melodii rock...Practic li se face cunoscut copiilor acest gen de muzica care este foarte atragator, iar daca acei copii vor face parte din anturaje de rockeri pe viitor, sa nu vi se para un lucru surprinzator...
Era "Cartea Cartilor" la un moment dat (acum 15 ani),cu niste copii care calatoresc in timp si asista la diverse evenimente biblice, fiind implicati uneori in acestea, dar fara sa schimbe cursul evenimentelor. Avea si o morala la sfarsit.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2010, 13:01:21
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Cum considerati ca influenteaza mass-media psihicul si viata spirituala a unei persoane, are ea aceasta putere ?
Evident ca mass-media influenteaza psihicul. Cand te uiti la tv tu de pe canapea de fapt TRAIESTI ceea ce vezi pe ecran. Nu este o simpla vizionare ci este o EXPERIENTIERE. Daca nu ai experientia ceea ce vezi pe ecran nu te-ai mai bucura atunci cand castiga eroul bun pe care l-ai indragit pe durata filmului. Trairile tale se reflecta mai tarziu in cine esti: caracter, valori morale, temperament etc. Tocmai din acest motiv este considerat foarte negativ rolul tv-ului asupra psihicului copiilor. In cazul lor tv-ul pur si simplu i-i modeleaza. Daca la un adult tv-ul modeleaza comportamentul, la un copil practic creeaza comportamentul.
Imi aduc aminte pe vremuri cand nu stiam nimic despre Adevar, auzisem de secta iehovista (cred) si ca la ei in casa este interzis tv-ul. Cata dreptate aveau! Si eu radeam atunci de ei si ziceam ca sunt niste handicapati inapoiati...

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Puteti propune masuri pentru eventualele aspecte negative din mass-media in ceea ce priveste exercitarea acestei influente?
Nu pot fi luate nici un fel de masuri. Aceasta este lucrarea care trebuie sa se faca spre vremurile din urma! Teoretic am putea impinge acele vremuri dar practic acest lucru nu se poate intampla din doua motive:
- cei care au televiziunile, justitia, guvernul, parlamentul etc sunt deja mult prea puternici, nu mai ai ce sa le faci, nici in Ro, nici la nivel mondial
- cei care ar putea teoretic face ceva - populatia - deja sunt prea bolnavi si injectati cu mizerie de catre cei mentionati mai sus

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ce parere aveti despre vedetele din Romania mai ales dar si de peste hotare care se perinda astazi prin fata micilor ecrane. Care sunt influentele bune sau rele pe care acestea le exercita si daca influentele sunt mai mult rele decat bune de ce credeti ca mai au statutul de VIP-uri sau vedete
Iti bati joc de noi?

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
In ultima vreme in asa numitele filme de comedie si emisiuni de divertisment , personal mi s-a parut ca umorul clasic "englezesc", care presupunea existenta unor poante bune ce-ti puneau mintea un pic la contributie pentru a le intelege talcul, a fost inlocuit cu glume vulgare, grotesti care prin ridiculozitatea lor iti starneste parca mai mult plansul decat rasul. De ce credeti ca s-a intamplat asa ceva, daca opinia mea asupra acestor productii media este intemeiata ?

Credeti ca CNA-ul isi face indeajuns datoria ?
Romania este mult in urma tarilor "dezvoltate" din UE in ce priveste indracirea societatii, de aceea aici s-a impus un volum sporit de mizerii la tv ca sa-i ajungem in decadenta pe cei din vest. Practic suntem pe fast-forward acum. Pe de alta parte chestia asta convine si financiar: e mult mai usor sa pui niste retardati sa se certe in fata camerelor, niste amarate sa-si arate trupurile goale etc decat sa faci divertisment de calitate.

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ai mare dreptate, dar uite ca telivizorul a ajuns peste tot si vrei nu vrei copii tot sunt expusi invataturilor mai mult sau mai putin bune din mass media, ca sa nu mai vorbim de internet.
Pe asta se si mizeaza: copilul nu va putea evita influenta malefica: fie la prieteni in vizita, fie la gradinita tot va fi expus acestor mizerii.
Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
In ultimele luni nu stiu daca m-am uitat 30 de minute la tv, in total. Si ii multumesc lui Dumnezeu penrtu asta. Pe net citesc lucruri care sa imi fie de folos, uneori exagerez cu statul la calculator.... ....La fel e si cu programele tv, spunem ca in general nu sunt bune dar noi ne uitam regulat la ele.
Cea mai buna solutie este sa eviti total tv-ul.
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu, ai dreptate. In jocuri esti participant direct si te identifici cu personajul care omoara.
Acest lucru se intampla si in filme, doar ca nu este la fel de evident. Te identifici cu personajul "bun", in mintea ta omori si tu pe cei "rai" si la urma te bucuri ca a castigat pentru ca de fapt ai castigat si tu. Aici cred ca exista si alt efect pervers: justificarea omuciderii. Daca tu accepti in film ca cineva trebuie ucis, intr-o situatie limita vei considera la fel si in realitate. Si vei ucide. Aceasta este miza.
Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Era "Cartea Cartilor" la un moment dat (acum 15 ani),cu niste copii care calatoresc in timp si asista la diverse evenimente biblice, fiind implicati uneori in acestea, dar fara sa schimbe cursul evenimentelor. Avea si o morala la sfarsit.
Imi amintesc de acele filme. Chiar daca veneau de la protestanti, catolici etc erau foarte educative si bune. De aia au si disparut...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 19.05.2011 00:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 20:04:20
Mesaje subliminale in muzica si mass media diveinthesky Generalitati 40 28.06.2010 00:09:09
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 22:58:04
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05