Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2009, 00:49:53
teodora28 teodora28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 4
Implicit cum ajuti un om care pariaza?

Buna tuturor celor care citesc, acum imi dau seama prin ce am trecut pana nu de mult.

am avut un prieten pana de curand care a jucat ani de zile la jocuri de noroc, patima arginitilor ii ziceam eu si am incercat in fel si forme sa il sprijin sa ceara un ajutor specializat. dupa aproape un an de zile fiind impreuna am aflat ca joaca, nu stiam la inceput iar dupa inca 3 ani a aparut dorinta de a avea o familie impreuna, pas in care am rupt relatia pt ca nu credeam ca pot avea o relatie asa, ma chinuia din greu si ajutorul meu , m-a adus in pragul in care am ajuns eu in datorii ajutandu-l pe el sa isi plateasca datoriile..mare greseala din partea mea, stiu nu sariti sa ma judecati asa usor. inainte de craciun anul trecut ne-am despartit. a insistat mult sa ne impacam si ca imi va dovedii ca a avea o familie impreuna e mai important pt el decat jocurile. nu l-am crezut. dar atunci am inceput sa ma rog din nou dupa multi ani pentru el, pentru noi doi implicit sincer vorbind, nu sa fim impreuna ci sa ne linistim, dar in principal sa se insanatoseasca sa nu mai fie dependent. ne-am impacat ulterior cand am vazut ca se straduieste si in prezent are aproape un an de cand nu mai joaca, dar in viata mea au aparut alte probleme, l-am iubit si il iubesc nespus si ne-am despartit din nou.
mi-am dat seama ca am facut o greseala enorma, timp de mai multe luni m-am rugat pentru el si nu am multumit ulterior.
cand ne-am despartit mi-a reprosat ca m-am gandit numai la mine si ca am tinut mortis sa ajung in concediu la o manastire, la Polovraci, unde nici macar nu a vrut sa intre, si acolo nu stiu de ce desi am trecut pe langa multe manastiri de drumul nostru , dar acolo era altceva. Nu stiu de ce m-am incapatanat sa ajung acolo. am iesit din masina mai mult fortat,zicandu-i ca mi rau, ca nu mai suport sa stau in masina... l-am determinat sa opreasca la drumul principal si am inceput sa merg de jos ne stiind exact cati km am de facut, dupa ce m-a lasat sa merg asa mai mult timp a venit si m-a dus cu masina pana la manastire, dar nu a vrut sa intre si am mers singura. dupa mintea mea am stat cam 20 minute el mi-a zis nervos ulterior ca am stat mai mult de 2 ore acolo. am pierdut notiunea timpului , dar am realizat un lucru plimbandu-ma prin manastire si ajungand la Boltnita din apopiere, si anumeauzind de Sf. Nicolae acolo mi-am dat sema ca eu nu am multumit pt ca l-a ajutat pe prietenul meu sa nu mai joace, si ca nu la intamplare a trebuit sa ajung eu acolo. m-a facut cu sare si piper cand am iesit ca nu ma gandesc la el ca el avea anumite nevoi si eu l-am obligat sa stea afara si ne-am incheiat concediu mai repede pt ca mi-am batut joc de el lasandu-l sa astepte atata afara...
asta a fost in august si de atunci suntem despartiti si mi-am invatat lectia ca e nevoie sa multumesc pentru ce mi se intampla si ce imi este dat.
desi pana atunci eu asa mergeam si ma rugam multumind pentru ce-a ce imi e dat sa cunosc pentru partile bune care mi se intampla nu doar sa cer.
toate cele bune voua
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2009, 10:12:54
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Tot in legatura cu pacatul : daca joci/castigi la concursuri e acelasi lucru ca si pariurile ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2009, 10:33:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
Tot in legatura cu pacatul : daca joci/castigi la concursuri e acelasi lucru ca si pariurile ?
Patima, tot patimă e , indiferent de denumirea sau forma jocului de "noroc" ( loto, bingo, ruletă , cărți , etc. . . . ) . Fuga după câștig, obsesia banului obținut prin joc de "noroc", prin tot felul de combinații , în afara combinației cu munca , cu truda cea de toate zilele . Lenevia și dorința unei avuții imediate pune stăpânire pe mintea și sufletul celui împătimit ! De obicei și mai tot timpul, singurul câștigător este organizatorul acestor sisteme, vânzătorul de iluzii ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2009, 10:48:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu putem ajunge la lucrurile inalte daca nu le facem pe cele de jos. Asa cum nu putem ajunge in varful scarii decat mergand din treapta in treapta. Prin pariu doresti sa te situezi in varf, fara a face pasi in acest sens. As lua pariul de bun, daca mi-ar fi recomandat de parinte. Insa, parintii nu recomanda pariul, ci munca si ajutorarea semenilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2009, 10:52:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu putem ajunge la lucrurile inalte daca nu le facem pe cele de jos. Asa cum nu putem ajunge in varful scarii decat mergand din treapta in treapta. Prin pariu doresti sa te situezi in varf, fara a face pasi in acest sens. As lua pariul de bun, daca mi-ar fi recomandat de parinte. Insa, parintii nu recomanda pariul, ci munca si ajutorarea semenilor.
Culmea Costele, Loteria Română a luat fință în urmă cu peste 50 de ani , pentru a strânge fonduri pentru săraci și sinistrați ! De unde s-a plecat și unde s-a ajuns, se vede cu ochiul liber . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2009, 10:56:29
OnisorElisabeth OnisorElisabeth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Mesaje: 1
Implicit

daca castigi la loterie nu poate fi considerat ca un ajutor din partea mai multor oameni??...ca o cheta...data urmatoare ia altul banii si tot asa...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2009, 11:01:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OnisorElisabeth Vezi mesajul
daca castigi la loterie nu poate fi considerat ca un ajutor din partea mai multor oameni??...ca o cheta...data urmatoare ia altul banii si tot asa...
Ești simpatic ! Păi , cheta , e chetă, numai că Loteria distribuie astfel : 80% pentru ea și Stat , iar restul la "fraieri" ! Aici e marea înșelătorie . . . O mare gogomănie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2009, 11:30:18
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parerea mea

Eu am lucrat in domeniul jocurilor de noroc ca si angajat(sa nu se inteleaga altceva).De banii aia nu ai noroc pentru ca de obicei banii pe care tu ii castigi altii i-au furat,nu si-au hranit familiile...etc.Cei care eram in domeniul acesta am inceput si noi sa mai jucam sume derizorii dupa ce altii lasau bani grei si mai scoteam dupa ei.Toti am ajuns la concluzia ca aia nu-s banii tai si ca nu poti face nimic bun din ei,asa au venit asa se duc.Un coleg de al meu zicea ca suntem prea lasi sa plecam din domeniul asta si ca nu vrem sa recunoastem ca nici noi nu prea avem ''noroc'' de banii de aici chiar daca noi munceam in domeniul asta.
Mai bine donati banii pe care vreti sa-i jucati o sa va ajute mult mai mult acest fapt!!!De cat sa intri in sala de joc sa lasi milioane mai bine dai celor nevoiasi caci o sa descoperi ca esti mai implinit...Din sala de joc iesi doar cu o stare de bine trecatoare atunci cand cu putin ai scos mult...Injuraturile de DUMNEZEU in salile de joc sunt mult mai multe ca un simplu buna ziua sau multumesc.

Cea mai frumoasa intamplare legata de acest domeniu(nu cred ca e slava desarta) a fost cand am promis unui prieten ca-l duc la PRISLOP.Trebuia sa iau salarul si am facut socotelile si am vazut ca nu mai raman cu bani pentru a-mi indeplini promisiunea.Pentru o clipa m-am gandit ca si de ramn fara nici un leu tot il duc pe baiatu' asta la manastire.Seara mi-a sunat telefonul ca trebuia sa duc un castig mare.Am fost sa validez castigul si sa dau banii si am primit si eu "bacsis" exact cat imi mai trebuia ca sa-mi acopar drumul pan' la manastire.

NU VA JUCATI SI NU VA APROPIATI DE ELE!!! CA VA VA DA DUMNEZEU ATAT CAT SA TRAITI SI VA VA INDESTULA SI MAI MULT DACA TREBUIE...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.09.2010, 16:20:30
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Fără echivoc

Este păcat; idolatrie, închinare la Moloh, zeul norocului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2010, 20:12:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

[quote=Cipri1;177764]Buna seara

O sa fiu scurt si la obiect : e pacat sa pariezi ?

Multi spun ca da . Din ce am inteles , in BIBLIE este specificat ca jocurile de noroc si pariurile sunt un pacat .

Astept pareri , opinii si sugestii .[/QUOTE

Practicarea jocurilor de noroc este un pacat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07