Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 16.07.2011, 16:44:13
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Eu nu cred ca vei avea liniste cu un astfel de om langa tine, ei nu manifesta flexibilitate deloc. Cate posturi vei tine? De cate ori vei sarbatori Craciunul sau Anul Nou? E aberant sa te ia drept o eretica in cazul in care biserica lor nu face ascultare de nimeni. Mirungerea se face ereticilor care trec la dreapta credinta, nu tie care ai credinta adevarata. Nu esti tu vinovata, el e! Daca tin atat de mult la credinta lor sa nu se implice in asemenea situatii, pentru ca ei incurca oameni, nu tu, pt ca in fixismul lor nu vor sa cedeze cu nimic, pai...unde e iubirea?

Am vorbit cu un preot de-al lor si imi tot spuneau ca noi am schimbat calendarul si ca sa imi demonstreze mi-a aratat saracu' un calendar de-al lor si am fost siderata sa vad ca sarbatorile erau exact pe aceleasi date ca si la noi, ex.: Adormirea Maicii Domului pe 15 august, Nasterea Maicii Domnului pe 8 septembrie etc, exact ca la noi, in consecinta calendarul nu a fost schimbat ci s-a produs o decalare care tine strict de legile lumesti, iar in calendar nu s-a intervenit.

Draga mea, tu nu ai incurcat pe nimeni, ei te-au incurcat pe tine, daca ai lui tin asa de mult la calendarul lor trebuiau sa ii puna in vedere lui sa isi faca o prietena pe vechi si sa evite incurcaturile, ca placutul si indragosteala sunt facile, dar sa convietuiesti cu cineva care te considera eratica si nu isi face cruce in fata bisericii tale si nu tine sarbatorile si posturile odata cu tine....e f greu. E o decizie grea, tu alege linistea, nu nelinistea! Sa va intelepteasca Dumnezeu sa faceti ce va e de folos! Doamne ajuta!
Reply With Quote
 

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07