Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 01.10.2012, 23:42:27
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Am mai intrebat, si voi mai intreba: am lansat chestiunea abstinentei, cerând răspunsuri în primul rând de la soți și soții care se întâlnesc în viața personală cu această problemă. Am primit deja câteva răspunsuri, nu voi menționa nume. Dar există și intervenții care degenerează uneori în polemici personale, și-mi fac oricum impresia că provin de la persoane care nu sunt direct atinse de problema abstinenței sexuale din cadrul căsătoriei. Când am întrebat în privat o persoană care răspunde pe acest forum, dacă este căsătorită și are copii, nu mi-a răspuns. Aș fi dorit să aflu dacă ceea ce spune vine din teorie, sau izvorăște din trăirea practică a credinței. Asta este, nu am primit un răspuns care ar fi fost important în sine, și nu ar fi încălcat (zic eu, deloc) intimitatea.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 01.10.2012, 23:44:20
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Prefer sa nu dau amanunte personale pe forum.
Dacă-mi permiți, voi întreba altfel: ce este permis, în cadrul BOR, în afară de abstinența totală, ca soții să poată face atunci când nu mai doresc sau nu mai pot să aibă copii? Prezervativ? Contracepție? Hai să discutăm la modul general. Evident, bazat cât se poate pe argumente. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 01.10.2012, 23:48:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate Ioan Cezar asa cum ne-ai obisnuit, o asertiunea care merita toata aprecierea fiind in duh filocalic. Domnul Dumneze sa te binecuvinteze si harul Sau sa fie impreuna lucrator cu tine in continuare.

In sprijinul asertiunii de mai sus, ofer o referinta bibligrafica elocventa:

Părintele Filothei Faros, Manual de iubire, firea dragostei, Editura Egumenița, 2005
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1550
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p318369.html

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Indraznet textul! Multumesc, frate Eugen, l-am citit cu placere si, nadajduiesc, cu folos.
Domnul sa ne ocroteasca!
Reply With Quote
  #364  
Vechi 02.10.2012, 00:42:35
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dacă-mi permiți, voi întreba altfel: ce este permis, în cadrul BOR, în afară de abstinența totală, ca soții să poată face atunci când nu mai doresc sau nu mai pot să aibă copii? Prezervativ? Contracepție? Hai să discutăm la modul general. Evident, bazat cât se poate pe argumente. Mulțumesc.
Nu am auzit niciodata de vreo permisiune, cel putin de una publica, pentru prezervativ si contraceptie in Biserica. Dimpotriva. "Cauciucul" si pilula opresc sansa vietii.
Argument: Biserica sprijina dragostea care include si perspectiva nasterii de prunci; nu se opune ei sprijinind, in schimb, unirea sexuala.
Cand sotii nu mai doresc sa aiba copii, desi ar mai fi inca posibil, inseamna ca au optat pentru o "rationalizare" a sexului. Planificarea natalitatii este o perspectiva lumeasca, o "victorie" a mintii omenesti care crede ca poate hotari cand si unde si mai nu stiu cum ... sa se faca copii, sa se nasca oameni... Ca sa vezi! Nu Dumnezeu, ci omul hotaraste cand este si cand nu este cazul sa vina pe lume un alt om. Asa e randuiala Bisericii, oare?...
Biserica nu incurajeaza voia omului rupta de Voia Domnului. Nici nu regleaza chestiuni lumesti ca un politist al lumii (asta e politica Americii si a Rusiei, etc.), ci pe toate le vede in raport cu voia lui Dumnezeu si cu mantuirea. Si ce mantuire mai putem ravni cand viata noastra sexuala este orientata doar spre noi, nu si spre viata copiilor pe care Dumnezeu i-a harazit, poate, familiei noastre? Planul nostru de cuplu contra planului lui Dumnezeu? Ce Biserica ar pune asa problema?...

Iar daca nu mai pot sa aiba copii, atunci nu vad care ar fi ratiunea prezervativului si contraceptiei...:) Daca nu mai pot, ce anume sa mai impiedicam cu pilula si prezervativul? Daca zicem ca deja nu se mai poate!... Asa cum fortam uneori usi deschise, acum riscam sa incuiem usi deja inchise...
(Sau poate nu am inteles bine in ce sens spui ca "nu mai pot sa aiba copii"...)

Problema ramasa in discutie ar fi ce recomanda BOR cand sotii nu mai doresc alti copii... Sa doreasca din nou!...iata ce permite BOR... Sa se refaca dragostea si sa moara egoismul si resentimentele, iar nu pruncii! Iaca, asta recomanda Biserica. (Si nici nu imi pun problema sa "verific" asa ceva, ca-mi pare strigator la cer sa cuget la plasa vreunei alternative...)
Daca sunt suparati unul pe altul, sa caute iertarea, cu orice chip. Asa cresc ei in iubire crestina.
Daca se tem de greutati si lipsuri, sa isi revigoreze credinta in Dumnezeu si sa caute solutii pentru depasirea impasului.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 02.10.2012, 09:38:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Mă iertați, dar nu este singulară atitudinea următoare: eu întreb ceva, și mi se răspunde cu ideea următoare: "aceste aspecte consider ca este adecvat sa fie discutate cu preotul duhovnic".

Ok, dar aici este un forum. Cineva pune o intrebare, și altcineva, dacă dorește, răspunde. Credeți că întrebând pe forum, greșim împotriva duhovnicilor, sau a ideii că duhovnicii, într-un final, reglează chestiuni de o anumită complexitate? În ce mă privește, sfatul duhovnicului rămâne la fel de prețios, chiar dacă pun o întrebare și pe forum.
Domnule Andrei Cosmovici, mesjul meu nu a fost inteles adecvat. Indemnul meu la conslutarea protului duhovnic nu implica anumite informatii secrete (gnosticism) ci prin comparatie cu medicina, asa cum nu ne putem trata singuri desi cunoastem toate tratamentele, insa nu stim cum sa le administram, care ne-ar fi noua mai potrivite, asa este si cu duhovnicia. Preotul Duhovnic nu are el un "tratament secret" ci el ajutat de harul duhului sfant stie cum sa imbine acrivia cu laxismul avand ca scop mantuirea sotilor.
Astfel in unele cazuri pentru cei ce din fire nu se pot stapani, pentru a-i feri de pacate mai mari (malahie, pervresiuni, preacurvie) poate fi mai ingaduitor pana sotii (sau doar unul dintre ei) ajunge in niste cadre "normale"...
Pe de alta parte unii soti care au un libido mai scazut, sau nu sunt robiti de activitatea sexuala se pot considera "sfinti" si pica in pacate mai mari: mandria, slava desarta...

Oricum ideea de baza ramane: trebuie sa traim dupa voia lui Hristos, caci EL stie mai bine decat noi ceea ce este mai bine pentru fiecare in parte, si EL ne iubeste pe noi mai mult decat ne iubim noi insine pe noi.

Sper ca acesta postare sa clarifice orice echivoc anterior.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruaisca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #366  
Vechi 02.10.2012, 09:55:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Ce este "abstinenta"? Fie ca spui POST conjugal sau ABSTINENTA e tot una! Dar intrebarea este DE CE ACEASTA???

Evident cand spui post spui abstinenta, infranare de la ceva ce ITI PLACE! Si ce ii place omului cel mai mult? hrana gustoasa si satioasa de origine animala! Care si ingreuneaza trupul si il leneveste nu numai care trezeste simturile sexuale!
Asa este.
Infranarea, postul are ca scop educarea omului ca sa nu fie robit de nici o patima, placere senzoriala... ci toate placerile senzoriale, asociate cu activitatile trupesti firesti (mancare, bautura, activitate sexuala ca urmare a dragostei) sa fie bune, adica nerobitoare, neimpatimitoare.
Omul trebuie sa fie stapan peste aceste activitati firesti si nu placerile asociate cu aceste activitati firesti sa il robeasca pe om, sa il stapaneasca... sa il conduca acolo unde omul nu vrea: iadul patimilor, pacatelor, al robiei placerilor senzoriale (exista si iadul robiei placerilor sufletesti-duhovnicesti, precum mandria, trufia, slava desarta, dar nu discutam despre ele acum).

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Apoi relatia sexuala a sotilor se face tot prin placere!
Relatia sexuala a sotilor nu se face PRIN placere ci prin activitate fireasca sexuala care are asociata placerea (senzoriala, tandretea, orgasme etc).
Evident ca sotii vor sa isi impartaseasca iubirea lor: duhovniceasca, sufleteasca si trupeasca in scopul mantuirii, iar rodul iubirii lor trupesti (care are asociata placerea) sunt princii.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
In VT este considerat de Proorocul David ca "in pacate m-a nascut maica mea"! Cum in pacat? adica in placere! Nu e vorba de starea patologica a situatiei adica curvie sau adulter! Ci de placere! Pt ca relatia sexuala implica placere
Aceasta intepretare este eroanta, nu este in duhul filocalic.
"In pacate m-a nascut maica mea" inseamna intr-o lume robita de moarte si de pacate m-a nascut maica mea.
Nicidecum placerea asociata cu activitatea sexuala fireasca nu este pacat, caci atunci frigizii si frigidele "sunt fara de pacat"! Doamne fereste o asemnea cugetare!

Referinta:
"Semnificația doctrinei păcatului strămoșesc e greșit interpretată drept o dovadă a faptului că toți copiii ”sunt răi din naștere”. Să ne gândim, spre pildă, la felul în care interpretăm de cele mai multe ori din necunoscutul verset 6 din Psalmul 50: ”Iată, întru fără de legi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea ”. în loc să se explice sensul corect al acestui verset, și anume, că ne naștem într-o lume în care predomină păcatele și abuzurile de tot felul, se susține că este vorba despre mărturia certă și incontestabilă a faptului că ne-am născut ”răi și păcătoși”."
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1159

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 02.10.2012 at 13:00:43.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 02.10.2012, 10:01:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As mai adauga ca nu numai ca acest tip de parinti recomanda abstinenta de 7 saptamani de post, dar si abstinenta in zile de sarbatoare. De ex si toata saptamana luminata, si intre Craciun si Boboteaza.
Eu chestia asta chiar nu o pot accepta.
Draga Fani71, nu doresti sa o accepti pentru ca nu poti indeplini aceasta cerinta inca (dar ai dori)... sau pur si simplu pentru ca nu doresti sa indeplinesti aceasta cerinta.

Concret: neacceptarea ta in aceasta situatie este cauzata de neputinta, sau de libertatea vointei?

Prima situatie este fericita caci atunci unde omul nu poate, Hristos Iisus cu harul Sau poate... si acum nu vorbes doar "din auzite" ci din propria experienta.

Te rog sa nu intelegi gresit, mesajul meu (ca ar fi o acuza la persoana ta).

Doamne ajuta. Har si pace sa na daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #368  
Vechi 02.10.2012, 10:06:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Indraznet textul! Multumesc, frate Eugen, l-am citit cu placere si, nadajduiesc, cu folos.
Domnul sa ne ocroteasca!
Ma bucur (inclusiv duhovniceste) frate Ioan Cezar!
Harul Domnului nostru Iisus Hristos sa fie cu noi cu toti spre mantuirea noastra, spre slava Sa si a Sfintei Sale Biserici.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #369  
Vechi 02.10.2012, 10:16:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu am auzit niciodata de vreo permisiune, cel putin de una publica, pentru prezervativ si contraceptie in Biserica. Dimpotriva. "Cauciucul" si pilula opresc sansa vietii.
Argument: Biserica sprijina dragostea care include si perspectiva nasterii de prunci; nu se opune ei sprijinind, in schimb, unirea sexuala.
Cand sotii nu mai doresc sa aiba copii, desi ar mai fi inca posibil, inseamna ca au optat pentru o "rationalizare" a sexului. Planificarea natalitatii este o perspectiva lumeasca, o "victorie" a mintii omenesti care crede ca poate hotari cand si unde si mai nu stiu cum ... sa se faca copii, sa se nasca oameni... Ca sa vezi! Nu Dumnezeu, ci omul hotaraste cand este si cand nu este cazul sa vina pe lume un alt om. Asa e randuiala Bisericii, oare?...
Biserica nu incurajeaza voia omului rupta de Voia Domnului. Nici nu regleaza chestiuni lumesti ca un politist al lumii (asta e politica Americii si a Rusiei, etc.), ci pe toate le vede in raport cu voia lui Dumnezeu si cu mantuirea. Si ce mantuire mai putem ravni cand viata noastra sexuala este orientata doar spre noi, nu si spre viata copiilor pe care Dumnezeu i-a harazit, poate, familiei noastre? Planul nostru de cuplu contra planului lui Dumnezeu? Ce Biserica ar pune asa problema?...

Iar daca nu mai pot sa aiba copii, atunci nu vad care ar fi ratiunea prezervativului si contraceptiei...:) Daca nu mai pot, ce anume sa mai impiedicam cu pilula si prezervativul? Daca zicem ca deja nu se mai poate!... Asa cum fortam uneori usi deschise, acum riscam sa incuiem usi deja inchise...
(Sau poate nu am inteles bine in ce sens spui ca "nu mai pot sa aiba copii"...)

Problema ramasa in discutie ar fi ce recomanda BOR cand sotii nu mai doresc alti copii... Sa doreasca din nou!...iata ce permite BOR... Sa se refaca dragostea si sa moara egoismul si resentimentele, iar nu pruncii! Iaca, asta recomanda Biserica. (Si nici nu imi pun problema sa "verific" asa ceva, ca-mi pare strigator la cer sa cuget la plasa vreunei alternative...)
Daca sunt suparati unul pe altul, sa caute iertarea, cu orice chip. Asa cresc ei in iubire crestina.
Daca se tem de greutati si lipsuri, sa isi revigoreze credinta in Dumnezeu si sa caute solutii pentru depasirea impasului.
Frate Ioan Cezar subscriu asertiunii pertinente.

Oare ce diferenta intre cei ce cauta placerea gustului mancarii fara nutritia fireasca a hranei si cei ce cauta placerea sexuala fara rodul firesc al ei... pruncii? Nici unii nici altii nu se vor satura vreodata... dimpotriva, au toate sansele sa ajunga robi placerii.

Precum cel ce mancanca firesc si se bucura de placerea fireasca asociata mancatului (si se fereste sa cada in robia lacomiei pantecelui) si apoi isi vede de scopul vietii: mantuirea, asa este si cel care are activitate fireasca sexuala in cadrul familiei si se bucura de placerea asociata acestei activitati firesti sexuale, al carei rod firesc sunt pruncii (si se fereste de impatimirea sexuala, cumplita robie sexuala)... si nu uita ca scopul vietii este mantuirea intru dragoste.

Orice robie patimasa este cumplita, nu doar cea sexuala. Trebuie sa avem grisa sa nu fim robiti de nimic: lacomie, desfranare, avaritie, manie, invidie, trandavie, slava desarta, madrie.

Degeaba unii soti exceleaza la infranarea sexuala daca sunt robi altor patimi!

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #370  
Vechi 02.10.2012, 11:06:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dacă-mi permiți, voi întreba altfel: ce este permis, în cadrul BOR, în afară de abstinența totală, ca soții să poată face atunci când nu mai doresc sau nu mai pot să aibă copii? Prezervativ? Contracepție? Hai să discutăm la modul general. Evident, bazat cât se poate pe argumente. Mulțumesc.
Nu cred ca Fani71 poate raspunde la aceasta intrebare. Daca va raspunde: "contraceptie" deja nu se mai incadreaza in perimetrul invataturilor ortodoxe formulate de sfintii parinti (totusi sunt unii preoti ortodocsi mai ingaduitori in aceasta privinta care permit un rau mai mic pentru a evita un pacat mare), deci singura varianta ar fi "abstinenta" insa cum ar putea raspunde asta, daca domnia-sa a considerat ca sunt naivi cei care gandesc asa??
Cand eu am spus ca invatatura ortodoxa nu permite legaturi amoroase inainte de casatorie, din dorinta de a incerca sa o ajut pe Andra07 sa devina o buna crestina ortodoxa, Fani71 nu a fost de partea mea, educand cum trebuie pe cei tineri care gresesc.
Cred ca Fani71 este influentata de protestanti care sunt foarte lumesti, mai ales in Occident. Este bine ca a intrat pe acest forum ortodox, aici va afla (nu de la mine ci de la cei induhovniciti cu adevarat) ce invata sfanta noastra biserica ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02