Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #39  
Vechi 27.06.2016, 21:51:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și hai să fim mai exacți, am găsit ce căutam:

"11 În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor așterne viermii și viermii vor fi acoperământul tău.
12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! (LUCIFER, LUCEAFĂR, SATANA) Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13 Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14 Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15 Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!" - Isaia 14, 11-15.

"Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer." - Luca 10, 18.

La Apocalipsa 22, 16, Hristos spune că El e steaua care strălucește dimineața. Iar Satana, Lucifer, este "fecior al dimineții" spune la Isaia 14, 12, adică nu este însuși Steaua Diminieții, adică Hristos, ci satana este fecior al Dimineții, adică este creația lui Hristos. Hristos în Sfânta Treime, este Creatorul a toate, văzute și nevăzute, duhuri și materia toată din univers, El e Cuvântul Lui Dumnezeu, El e Creatorul, Tatăl prin Hristos a creat toate, așa s-au făcut toate. Deci și îngerii care mai târziu se vor răzvrăti și vor cădea și vor fi numiți demoni sau draci, conduși de satana, diavolul, sau lucifer fiindcă e "fecior al dimineții".

Deci nu spune direct, dar spune indirect, că Satan, este Luceafăr sau Lucifer, pentru că nu e una și același lucru "steaua dimineții", Hristos, cu "fecior al dimineții", Lucifer, Satana. Și unu și altul pot fi traduse cu Luceafăr sau Lucifer, tocmai de aceea, lui Hristos nu i s-a mai dat denumirea de Luceafăr sau Lucifer, în decursul istoriei, fiindcă îl reprezintă pe cel rău, care devine "înger de lumină", ca să amăgească. Vrăjmașul a fost un înger de vază în Ceruri, iar Duhul Sfânt a revelat Sfinților Părinți că Satana era conducătorul Serafimilor cei cu 6 aripi, care sunt cea mai înaltă treaptă ierarhică în ceruri, el îi conduceau pe toți ceilalți. După căderea lui, Arhanghelului Mihail i se dă conducerea ierarhiilor din Ceruri, care l-a învins și l-a alungat pe Satan serafimul din Cer, cum vedem la Apocalipsa 12, 7-9.

Îți plac lucrurile exacte, spui? Poftim, lucru exact, "acum mergi și nu mai păcătui, ca să nu ți se întâmple ceva și mai rău."

Și... TREZEȘTE-TE !
Da, expresia apare de mai multe ori in Biblie, dar are intelesuri diferite. Aici se refera la cea mai stralucitoare dintre stele care a cazut. De ce sa faci aceasta asociere intre poezia lui Eminescu si steaua stralucitoare din Isaia? De ce sa nu iei Luceafar ca atare?

Ideea este ca, la fel de usor cum iei intelesul luceafarului folosit de Isaia poti sa iei alte contexte, unde nu se refera la un inger decazut.
Reply With Quote
 

Tags
evenimente, fapte, lumea, neortodoxă, știri