Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.01.2023, 21:38:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Aici in bisericile grecesti mai mare dragul sa vezi credinciosii cum vin la slujba imbracati atit femeile cit si barbatii.Nu am vazut un grec cu blugi si cu tricou nici vorba de pantaloni scurti. Eu zic si barbatii sa se imbrace cu pantaloni si camasa vara si iarna cu sacou sau palton pardesiu. Aici romanii numai la petreceri se imbraca elegant isi pun pe ei ce au mai frumos si eu nu inteleg de ce la biserica le e tare greu sa se dichiseasca putin?
Oamenii se îmbracă după buget, e mai accesibil un tricou chiar și cu inscripții decât un sacou sau palton.
Doi nu văd de ce te-ai îmbrăca elegant la Biserică, dacă la locul de muncă stai într-o salopetă, sau într-o uniformă de lucru, adică minim 8 ore stai într-un fel și după să ieși ca din cutie nu e o proiecție prea mare față de ce faci ?

Haina nu trebuie să spună ceva despre tine ?

Dacă ești șofer pe camionul de gunoi în timpul săptămânii, poți să vii ca business man Duminică dimineața la slujbă, de ce ai face asta ?

Iar ultima chestie cine are un palton, niște cămăși sau altele elegante, nu are doar o ținută-două, are dulapuri pline, nu mai are limită e ca o cursă a modei, dacă ar avea doar una-două s-ar ponosi, sau uza de la spălări, purtat, unde să te oprești ca să nu dai în patima hainelor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.01.2023 at 21:41:21.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.01.2023, 05:56:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oamenii se îmbracă după buget...
Doi nu văd de ce te-ai îmbrăca elegant la Biserică...
Unii oameni se imbraca dupa bugetul cultural al mintii lor, adica cum "le tuna".

Niciun domeniu la vietii nu se compara cu Biserica, asadar la biserica se cuvine sa purtam hainele "cele mai de gala", mai clasice, conservatoare, straie din datina populara.

Niciodata inscriptionate, niciodata provocator, nu in maieu, sau pantaloni scurti (ca dupa slujba merge la scaldat vara), haine de schii(iarna), ultimul "racnet" in moda de bulevard...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.01.2023, 08:19:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Unii oameni se imbraca dupa bugetul cultural al mintii lor, adica cum "le tuna".
Tare expresia, eu m-am referit că unii se îmbracă de la second hand că atâta le dă punga, am văzut și la mine în localitate că e coadă câteodată la un magazin dintr-acesta de la primele ore, pesemne când se aduce ceva nou, sau nu știu sistemul, cumpără haine la kilogram ca perdelele.

Mai sunt mulți care se îmbracă din piață cu stofe din China, Banghladesh, Indonezia, Turcia, depinde ce găsește în zona lui.

Din start nu faci un showroom de modă la Biserică când ai o structură socială de câteva milioane bune de oameni care abia duc ratele, facturile și cheltuielile de la o lună la alta.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Niciun domeniu la vietii nu se compara cu Biserica, asadar la biserica se cuvine sa purtam hainele "cele mai de gala", mai clasice, conservatoare, straie din datina populara.
Păi un costum popular cât mai spre autentic te costă undeva spre 1.000 de euro, dacă nu e tras la mașină și cumpărat din vreo parcare de la castelul Bran sau de la Prislop de la suveniruri.

Iarna e frig dacă n-ai un cojoc, sau un suman, mie personal nu-mi mai zice nimic un costum popular, de exemplu poate ești dintr-o zonă de munte din Transilvania dar îți place un costum de la câmpie din Muntenia a la Teleorman cum purta Liviu Vasilică:

https://www.youtube.com/watch?v=O0ivGbijor0

Un om poate își alege costume din zone populare unde nu a existat iobagăie la grof, un costum de pandur din Oltenia șamd, Imperiul Austriac a renunțat de bunăvoie la provincia oltenească pt că nu a putut să o stăpânească, oamenii nu au plătit taxe, nu s-au recenzat ca să fie mulși de coroana austriacă iar haiducii le-au provocat pierderi masive, până și costumul popular poate aminti de o mini-sclavie, dacă nu e din zone de români liberi care nu s-au supus și au fost mereu oameni liberi cum sunt răzeșii în Moldova, moșnenii în Țara Românească.
Atunci unii poate fug de costumul popular că le amintește de o perioadă plânsă a românilor, când erau subjugați.

Moșnean-MOȘNEÁN, moșneni, s.m. 1. (În evul mediu, în Țara Românească), Țăran liber, posesor în devălmășie al unei proprietăți de pământ moștenite de la un străbun comun; moștean, răzeș. 2. (Înv.) Moștenitor, succesor. 3. (Înv. și reg.) Băștinaș. – Cf. m o ș t e a n.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Niciodata inscriptionate, niciodata provocator, nu in maieu, sau pantaloni scurti (ca dupa slujba merge la scaldat vara), haine de schii(iarna), ultimul "racnet" in moda de bulevard...
Haine de schi iarna, tare asta, păi nu cred că deranjează cu ceva, iarna nici nu mai vin toți la Biserică din cauza frigului și a răcelilor, așa că de vine cineva în haine apropiate de schi să se ferească de frig, nu văd nicio problemă.
Uneori e frig și curent și la Biserică, poate nu sunt bani să încălzească o biserică prea mare.
La hainele vara e corect ce ați remarcat, dar dacă vrea un om să meargă la scăldat după slujbă, tot merge chiar dacă e cel mai cucernic îmbrăcat om din Biserică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.01.2023, 10:39:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

"1. Iuda, rob al lui Iisus Hristos și frate al lui Iacov, celor ce sunt chemați, iubiți în Dumnezeu-Tatăl și păstrați pentru Iisus Hristos:
2. Milă vouă și pace și iubirea să se înmulțească!
3. Iubiților, punând toată râvna să vă scriu despre mântuirea cea de obște, simțit-am nevoie să vă scriu și să vă îndemn ca să luptați pentru credința dată sfinților, odată pentru totdeauna.
4. Căci s-au strecurat printre voi unii oameni nelegiuiți, care de mai înainte au fost rânduiți spre această osândă, schimbând ei harul Dumnezeului nostru în desfrânare, și care tăgăduiesc pe singurul nostru Stăpân și Domn, pe Iisus Hristos. (Cuvântul)
5. Voiesc dar să vă aduc aminte vouă celor ce ați știut odată toate acestea că Domnul, după ce a izbăvit pe poporul Său din pământul Egiptului, a pierdut, după aceea, pe cei ce n-au crezut. (a rabdat si a asteptat sa se rupa de turma)
6. Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari. (in intunericul blestemului rautatii lor)
7. Tot așa, Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor care, în același chip ca acestea, s-au dat la desfrânare și au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veșnic.
8. Asemenea deci și aceștia, visând (si planuind nirbana sultana babana), pângăresc trupul, leapădă stăpânirea și hulesc măririle (cerești).
9. Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" (sa te mustre, sa te lumineze... in bunul simt)
10. Aceștia însă defaimă cele ce nu cunosc, iar cele ce, - ca dobitoacele necuvântătoare, - știu din fire, într-acestea își găsesc pieirea.
11. Vai lor! Că au umblat în calea lui Cain și, pentru plată, s-au dat cu totul în rătăcirea lui Balaam și au pierit ca în răzvrătirea lui Core. (fii gLumesti ai furiei si lingushirii voii proprii si ai vicleniei desfranarii blestemului)
12. Aceștia sunt ca niște pete de necurăție la mesele voastre obștești, ospătând fără sfială împreună cu voi, [b]îmbuibându-se pe ei înșiși, nori fără apă, purtați de vânturi, pomi tomnatici fără roade, de două ori uscați și dezrădăcinați,
13. Valuri sălbatice ale mării, care își spumegă rușinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veșnicie.
14. Dar și Enoh, al șaptelea de la Adam, a proorocit despre aceștia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Lui,
15. Ca să facă judecată împotriva tuturor și să mustre pe toți nelegiuiții de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, și de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoși, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui.
16. Aceștia sunt cârtitori, nemulțumiți cu starea lor, umblând după poftele lor și gura lor grăiește lucruri trufașe, deși, pentru folos, dau unor fețe mare cinste.
17. Voi, însă, iubiților, aduceți-vă aminte de cuvintele zise mai dinainte de către apostolii Domnului nostru Iisus Hristos,
18. Că ei vă spuneau: În vremea de pe urmă vor fi batjocoritori, umblând potrivit cu poftele lor nelegiuite.
19. Aceștia sunt cei ce fac dezbinări, (oameni) firești, care nu au Duhul.
20. Dar voi, iubiților, zidiți-vă pe voi înșivă, întru a voastră prea sfântă credință, rugându-vă în Duhul Sfânt.
21. Păziți-vă întru dragostea lui Dumnezeu și așteptați mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viață veșnică.
22. Și pe unii, șovăitori, mustrați-i,
23. Pe alții, smulgându-i din foc, mântuiți-i; de alții, însă, fie-vă milă cu frică, urând și cămașa spurcată de pe trupul lor.
24. Iar Celui ce poate să vă păzească pe voi de orice cădere și să vă pună înaintea slavei Lui, neprihăniți cu bucurie mare,
25. Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Iisus Hristos, Domnul nostru, slavă, preamărire, putere și stăpânire, mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii. Amin!"

Se vede ca unii au pe dedesubtul hainelor, o lenjerie intima, un maieu sau o camashe spurcata sau pe sub piele un costum de berou de benzi desenate ca spiderban sau superban sau ca batman plini find de teopedofanie tatucinfernica, tartariana, sher-piliana, luxiferica.

Pe de alta parte Dumnezeu cand il imbraca pe om il imbraca in Hristos cu haina Duhului, haina dreptatii din credinta, o haina vie, haina sfanta... asa ca mascarada asta ipocrita a vestimentatiei religioase este de prost gust si plina de fatzarnicie, pentru ca omul prost, in loc sa asculte porunca Domnului cu privire la portul cuvincios se pune el si-si ridica un turn babel din haine de tot soiul puse una peste alta ca sa fie luat de imparat, de rege, de om mare, de cat mai mare religios si bogat pentru ca sa i se faca plecaciuni si sa fie socotit puternic, temut si amenintator, curajos, credibil... cand colo, daca s-ar imbraca modest nu l-ar lua nimeni in seama caci l-ar simti ca este un trufas, un desfranat, un hulitor demonizat demonizator, un spurcat spurcacios, un blestemat blestemacios, un fricos, un naiv, un razbunator rau inraitor, un viclean manipulator ranjitor prozelit si credul pripit... asa ca mine care in tot ceasul sunt vinovat din cauza meameu-meului meu care nu-si da seama ca din haina blestemului si desfranari sale, a smintitei fa-ratziuni-uni pripit credule nu-si da seama ca din ea si din inima ei iese dracutitul, blestemul, lovirea, hula, batjocura, sarcasmul, desfranarea, teopedofania, pedofatzaria, mamomumumia si ca acolo in inima mea si a ei, a lenjeriei beroice, acolo e cauza din cauza careia vin cele rele gLumesti prin mine ca sa se manifeste si sa se implineasca pentru ca sa fiu un slugarnic implinitor de blestem blestemat lumesc, prostesc, orb, intunecat si rau, crud, viclean si lacom de teatralisme si de haine si averi, potoale hulpave si razbunari beroice pripite ca un mare ispisfrumos gigalau important-exportant foarte laudaros, semetz, cretinetz grozav infailibil si indistructibil ca râ-ia, ca boala, ca covidul, ca cium rosie a iubirii de sine perverse si ca ințelepra si ințelepciuda limbuților neputinciosi, colerici si logoreici-logomoreici sedomituitori. Deci iertare fravelor-fratzi intru Hristos-Cuvantul si iata ca incerc si ma stradui sa ma dezbrac nu de Hristos-Cuvantul ci de salopeta de paianjen cu crucucuce a fluturelui cu cap de mort batman, comportamentul rautatii imbrcate in furia si ligusala blestemului prin carne, oase si pilozoofiliile stiintifice cele de multe feluri, de lenjeria intima a rautatii fara sa cada pe altii.
.

(De ziua sf. Ioan Botezatorul in Cer va salut cu bucurie cu urarea "Caitu-sa si pocaitu-sa Domnul Domnishorul!" impreuna cu poporul)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2023 at 13:22:24.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.01.2023, 04:27:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tare expresia, eu m-am referit că unii se îmbracă de la second hand că atâta le dă punga...
Cel mai bun sacou al meu, stofa de lana, marca Tommy Hilfiger (de-mi vine turnat "ca la comanda"), l-am cumparat aproape nou de la un asemenea magazin acum 10 ani(!?). Nu-l dau pentru nimic in lume si-l intretin cat pot de bine; in magazin nu se gaseste asa ceva. Il port la biserica si la cele mai bune ocazii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.01.2023, 10:20:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cel mai bun sacou al meu, stofa de lana, marca Tommy Hilfiger (de-mi vine turnat "ca la comanda"), l-am cumparat aproape nou de la un asemenea magazin acum 10 ani(!?).
Păi înseamnă că nu te-ai îngrășat semnificativ de încă ți-e bun, e și asta ceva să ai și peste 10 ani aceeași greutate.
Depinde cum l-ai luat, dacă e purtat doar de câteva ori sau o lună, e ca nou, și un sacou nu e haină lipită de corp ca un tricou.

Din câte văd Biserica trebuie să fie prudentă în ce recomandă ca ținută să nu alunece în exclusivism, la Pilda celor chemați la Cină:

21. Și întorcându-se, sluga a spus stăpânului său acestea. Atunci, mâniindu-se, stăpânul casei a zis: Ieși îndată în piețele și ulițele cetății, și pe săraci, și pe neputincioși, și pe orbi, și pe șchiopi adu-i aici.

Deci și oamenii cei mai săraci erau poftiți să Cineze cu Domnul, la masa sa și în casa sa.

Mă gândesc că nu excelau nici vestimentar, nici igienic poate, săracii de pildă, iar neputincioșii, orbii și șchiopii probabil erau și ei săraci că nu puteau munci cu brațele.

Dacă ești preot și ai o parohie la țară unde oamenii nu se îmbracă nu știu cum, sau la oraș într-un cartier mărginaș, ghetoizat sau unde vin studenți care nu prea au bani, te bucuri că măcar vin.
Părerea mea e că un preot bun se bucură mai mult că oamenii sunt disciplinați și ascultă, decât că sunt oameni cu bani.

Întrebarea zilei, ce ai prefera o Biserică semi-săracă, în care oamenii vin de Dimineața, nu se foiesc în Biserică, nu vorbesc, se spovedesc se împărtășesc, au lectură religioasă și rugăciune peste săptămână, din care se adună o sumă modică, sau o Biserică de oameni selecți unde sunt maxim 30 de oameni care mai mult dictează ei preotului ca și cum l-ar cumpăra, iar atmosfera e dezolantă și se adună de la 30 cam tot cât s-ar aduna la 1.000 de oameni ?

În Bisericile mari nu mi se pare că te plictisești niciodată, în cele depopulate parcă și corul cu 3 voci și alea bătrânești e greoi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.01.2023, 08:01:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din câte văd Biserica trebuie să fie prudentă în ce recomandă ca ținută să nu alunece în exclusivism, la Pilda celor chemați la Cină:

21. Și întorcându-se, sluga a spus stăpânului său acestea. Atunci, mâniindu-se, stăpânul casei a zis: Ieși îndată în piețele și ulițele cetății, și pe săraci, și pe neputincioși, și pe orbi, și pe șchiopi adu-i aici.

Deci și oamenii cei mai săraci erau poftiți să Cineze cu Domnul, la masa sa și în casa sa.

Mă gândesc că nu excelau nici vestimentar, nici igienic poate, săracii de pildă, iar neputincioșii, orbii și șchiopii probabil erau și ei săraci că nu puteau munci cu brațele...
Printre randuri se poate citi limpede ca aura sufleteasca ("haina ortodoxa", vorba lui moroncel) trebuie sa nu fie patata deloc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.01.2023, 08:22:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Printre randuri se poate citi limpede ca aura sufleteasca ("haina ortodoxa") trebuie sa nu fie patata deloc.
Erau adunați de la marginea drumului.
Argumentul e tot în favoarea ideii să nu ne uităm/smintim de haina omului, unii poate nici nu pun preț pe haine și au bani, preferă să dea banii în altă parte, consideră haina ca un bun care ține blocate de fapt resurse.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.01.2023, 21:34:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Erau adunați de la marginea drumului.
Argumentul e tot în favoarea ideii să nu ne uităm/smintim de haina omului, unii poate nici nu pun preț pe haine și au bani, preferă să dea banii în altă parte, consideră haina ca un bun care ține blocate de fapt resurse.
Se pare ca sunt nevoit sa intreb daca, conform raspunsului de mai sus, aura(sau curatenia) sufleteasca este un "bun" care blocheaza de fapt resurse? Intreb deoarece sugerezi ca argumentele de a investi in alta parte sunt ale unui neintelept, care nu stie opera cu bagare de seama, ci doar cu bani.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.01.2023, 22:26:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se pare ca sunt nevoit sa intreb daca, conform raspunsului de mai sus, aura(sau curatenia) sufleteasca este un "bun" care blocheaza de fapt resurse? Intreb deoarece sugerezi ca argumentele de a investi in alta parte sunt ale unui neintelept, care nu stie opera cu bagare de seama, ci doar cu bani.
M-am referit la haina fizică, despre ea era topicul (mai precis cum se îmbracă românii în parohiile din Statele Unite), nu avem de unde știi sufletul altuia, nu am cititor de aură sufletească.
Hainele, mașina, telefonul, șamd sunt bunuri pasive, care blochează resurse mai ales dacă se exagerează cu cheltuielile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei? ingerul_pazitor Generalitati 13 06.06.2023 09:59:04
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 15:10:35
Ziua barbatului Dia20_diana Generalitati 15 12.05.2008 14:51:49