Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 05.10.2012, 22:25:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce faceti, fratilor, reinventati ortodoxia?
AUzi...abstinenta sexuala ortodoxa...Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?
De unde pana unde ideea ca trebuie practicata abstinata si ai drept la relatiile conjugale doar cand vrei copii? O alta aberatie marca Demetrius.

De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

E pacat sa separi unirea conjugala de nasterea de prunci.Dar relatia conjugala intre soti e binecuvantata de biserica, chiar in cadru taine cununiei vedem lucrul asta, cand se roaga ptr miri sa aibe pat neintinat.

Nu inseamna ca e mai putin ortodox omul care se bucura de relatia cu sotia sa, dar care in acelasi timp nu opreste nasterea de prunci. Din punctul meu de vedere acesta e modul autentic de barbat ortodox(nu vorbim de monahi, care intra in alta categorie).

Cred ca asta e o extrema periculoasa. O extrema care poate prejudicia serios viata de familie. O vad ca si cum am apela la un prieten doar atunci cand urmaresti un scop.Pana la urma prietenul se va intrista, simtind ca profiti de el. Asa si aici: daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei.
Plus ca mai e si ispita de a ne crede "mai autentici", asa cum zicea cineva mai inainte, niste mici sfintisori.
Corect. Așa mi-a spus și părintele.
Eu aș adăuga doar atât- e ușor să trăiești în curăție trupească atunci când ai 50-60 de ani deși s-ar putea ca unul din cei doi să nu fie la fel de dornic de sfințire și să o ia razna chiar și la această vârstă.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 06.10.2012, 03:06:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Toate aceste placeri sunt si raman nevinovate cat timp le primim cu multumire si nu ne inrobesc, despartindu-ne de Dumnezeu.[/b]
[/u]
http://www.crestinortodox.ro/editori...eu-137588.html
Bun. Si cat timp le putem noi primi cu multumire si cat timp reusim sa nu ne lasam robiti?
Cunoscatorii naturii omenesti au atras mereu atentia ca, in majoritatea covarsitoare a oamenilor, noi bipezii devenim repede patimasi, iar dupa placere urmeaza durere...
Daca nu ar fi asa, daca viata noastra ar fi intru totul condusa, inca de mici, intr-o lume bine reglata fata de pericolele dedarii la placeri, atunci da, am fi lipsiti de grija si de temeri cand e vorba de placere.
Istoria insa arata ca omul e lesinat dupa placeri si isi cam vinde sufletul pentru "o ora de placere"...
Ce altceva e consumismul, daca nu o goana permanenta dupa placeri? Care s-a intins in toate directiile posibile. Nu e vorba doar de mult hulitul sex, ci de placeri inca mai dubioase, care incep cu cataratul pe varful muntilor si ajung la ...banking (ultima nesuferita scorneala).

Sunt cu totul neincrezator in capacitatea omului de a se controla cu intelepciune in privinta placerii. Ii dai un deget, vrea toata mana. E clar. Eu nu-mi mai fac iluzii, ca doar traiesc pe Terra si m-am lamurit.

De aceea, atitudinea poate prea severa, uneori, a Bisericii fata de placere imi pare una de mare folos in privinta PROFILAXIEI abuzului de placere. In oala acoperita nu cad muste.

Imi pare pur si simplu idealist articolul teologului citat. O fi pe Athos asa, o fi prin manastiri, pe ici pe colo, o fi in Rai. Dar aici pe pamant placerea e un tiran nemilos si teribil de puternic, iar in lupta cu acest puternic, derutant, viclean adversar eu cred ca nu merge cu jumatati de masura. Ci cu vigilenta extrema.

Ce spune teologul Danalache acolo e un vis frumos. E o teorie care nu poate fi aplicata, desi e plauzibila in sine si nu minte. Insa nu e aplicabila in viata noastra din aceasta complicatie teribila care e lumea. Un vis, asadar, pentru o clipa dulce... Cand te trezesti insa, poti sa pui repejor mana pe arma. Ai toate motivele din lume, daca iti cunosti cat de cat firea omeneasca, a omului care suntem, cei de dupa cadere. Cu atat mai mult daca iesi pe strada unde totul e facut sa te indemne sa uiti de avertismentele intelepciunii care ne varsa tolba plina de patanii dureroase, de ii cerem sfatul...

Cred ca leacul cel mai sanatos pentru abordarea placerii la noi oamenii durerii, este convertirea sistematica a acesteia, prin salt de maturitate, in bucurie a credintei. Reteta succesului e stiuta de cand Biserica in lume...:)

Cat despre sensul ascezei, ce sa mai zic. Ca evident e taierea poftelor toate, din motivele si in sensul cunoscut.
Deci vrem, nu vrem, in viata noastra concreta placerea e un insotitor la care trebuie sa fim cu adevarat foarte vigilenti. Un cal naravas, merge cuminte, supus, si-odata te arunca-n ... fundul iadului. Musai, asadar, sa fie bine strans in frau. Asa cred.

Last edited by ioan cezar; 06.10.2012 at 03:40:36.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 06.10.2012, 03:33:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi ilustra cu un caz cunoscut in literatura AA. Caz real, din cartile biografice.
Un barbat se obisnuise sa mearga seara cu colegii de facultate la o terasa din apropierea campusului. Azi o bere, maine un pahar de vin, cumulat si cu oboseala de dupa cursuri, adaugat si cu oarecari clipe de timiditate cu fetele, in fine, sub mai multe presiuni omul s-a deprins cu placerea nevinovata de a bea cam zilnic un nevinovat pahar. Nimic mai mult deocamdata!
Mai tarziu, in momente grele ale vietii, cand a ramas singur si tradat prin anumite imprejurari de catre prieteni buni si chiar de sotie, omul a inceput sa mearga mai des la carciumioara, sa lege diverse amicitii dubioase, sa se dedea tot mai vartos la bautura. Altminteri om serios, pasnic, iubitor si destul de dus la Biserica, in media credinciosilor obisnuiti. Dar nepravazator cu placerea.
La varsta maturitatii depline era deja alcoolic.
Printr-un cumul de factori nefasti a ajuns alcoolic veritabil, dependent care parea fara scapare de placerea consumului cu tot ce implica acesta. Cu greu a fost recuperat, cu Mila lui Dumnezeu. Si cand a iesit din iadul dependentei, a jurat ca va fi mult mai atent cu sine si cu placerile toate si ca se va face iarasi un om serios. A devenit un adevarat ascet.
Cu o vointa extrema si cu multa bogatie de suflet, omul acesta si-a pus in gand sa faca un lucru important pentru semeni: sa creeze cateva mii de locuri de munca din propria afacere. I-a luat 25 ani pentru aceasta si a reusit. A devenit unul din oamenii bogati ai Americii, candva era cunoscut si indragit in mai toata America.
Si, la varsta de aproximativ 65 ani a ajuns la concluzia ca si-a vazut visul cu ochii. Reusise! Cu ajutorul lui Dumnezeu devenise un invingator indiscutabil.
Si atunci, intr-o clipa de relaxare, convins de-acum ca e un om stapan pe sine si capabil de fapte deosebite, a ...comandat un mic pahar de whyski.
A baut necontenit o saptamana intreaga, nemaiputindu-se opri (manifestare tipica pentru boala cumplita a alcoolismului) apoi a murit.
Propun sa reflectam la aceasta...
Dumnezeu sa-l ierte pe acest om bun la suflet, serios si inteligent, insa total neprevazator in privinta placerii...

Last edited by ioan cezar; 06.10.2012 at 03:35:53.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 06.10.2012, 04:12:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
...A curatat 14 generatii, pentru ca Maria sa se nasca curata, avand un singur pacat: cel adamic, pe care il au toti oamenii.
Eu ma gandesc ca Sf Maria s-a nascut fara acel pacat adamic;ce altceva ar putea insemna imaculata conceptie?
Reply With Quote
  #495  
Vechi 06.10.2012, 07:46:12
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Din cate inteleg, in afara posturilor / sarbatorilor, un sot si o sotie ortodocsi au doar zilele de luni, marti si joi pentru relatii sexuale. Este adevarat?

Sunt doua chestiuni fundamentale, inca nelamurite mie. Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri. Voi fi direct, ca sa nu pierdem vremea.

1. Postul (respectiv abstinenta sexuala) sunt o conditie pentru mantuire? Cu alte cuvinte, daca respect poruncile lui Dumnezeu (este vreuna care stabileste relatie directa intre post si intrarea in imparatia lui Dumnezeu?), si totusi nu reusesc / nu gasesc de cuviinta sa fac efortul de a posti / de a ma abtine de la relatii sexuale in perioadele recomandate de Biserica, voi pierde in mod cert mantuirea?

2. O chestiune mai fină, inca nu am primit raspuns care sa ma lamureasca. Se vorbeste de pacatul contraceptiei, aici incluzandu-se metoda abstinentei periodice (prezentă in interiorul BC). Dar se exclude metoda abstinentei totale (prezenta in interiorul BOR), ca fiind singura acceptata cand nu doresti / nu poti avea copii, motivul fiind ca prin abstinenta totala, esti constient ca renunti (din motive obiective) atat la posibilitatea de a concepe, cat si la plăcerea asociată actului sexual.

Doua chestiuni, pentru această întrebare nr. 2:
- eu am argumentat, in primul rand, ca metoda abstinentei periodice nu este contraceptivă. Indiferent dacă este acceptată sau nu, totuși metoda abstinentei periodice integrează un dat de la Dumnezeu: alternanța perioadelor de infertilitate și infertilitate din cadrul unui ciclu. Mai precis, cuplul observă (deci nu face activ nimic) aceste perioade, conform unor reguli clare, și știe când este soția fertilă, și când nu. Deci, chiar dacă dau mare atenție argumentelor ortodoxe cu privire la problema generală a abstinenței, și încerc să le înteleg rostul, și chiar să le aplic în viața personală, nu înțeleg de ce se face confuzie între metodele contraceptive efective (contra - ceptive, adică intervin într-un fel sau altul în funcționarea corpului feminin), și metoda abstinenței periodice, pe care o mai putem numi și metoda observației perioadelor de fertilitate și infertilitate. Observi ceva (se intervine cu ceva, dacă observi?), și apoi acționezi, dar nu la nivelul funcționării corpului. Asta face diferența.

- am mai spus un lucru. Dacă mergem cu adevărat pe mâna lui Dumnezeu, atunci nu se mai justifică nici abstinența periodică (BC), nici cea totală (BOR). Ori e, ori nu e. Adică, ori ne încredem cu adevărat în Dumnezeu, și ținem doar perioadele oprite, iar în rest nu ne mai întrebăm dacă putem / este momentul potrivit să (mai) avem copii, ori trăim cu teamă, cu necredință, cu credință adaptată sentimentelor noastre, rezultând de aici abstinența totală (BOR) și cea periodică (BC). Dar nu, există un "ceva" care ne spune că Dumnezeu nu ne-a creat roboți, ci liberi, deci parteneri în opera mântuirii. Așadar, la nivel de intenție, există similitudine în BOR și BC în privința ideii că pot exista motive serioase, pentru care un cuplu creștin să-i spună lui Dumnezeu: Doamne, noi ne dorim să fim instrumentele tale, dar trecem printr-o perioadă prin care considerăm că nu vom fi în stare să ne ocupăm de o nouă viață. Ajută-ne să trecem de această perioadă, ca să putem da, din nou, viață unui nou suflet, spre mântuirea acestuia și spre Slava Ta.
Bun, deci așa s-a ajuns atât la abstinența totală (BOR), cât și la cea periodică (BC). Atenție, după părerea mea, acestea două nu sunt contraceptive. Există însă diferendul dintre BOR și BC la nivelul plăcerii. BC a considerat firesc să integreze datul natural (deci de la Dumnezeu), conform căruia femeia are perioadă fertilă și infertilă în cadrul unui ciclu. BC a stat și a reflectat, și s-a gândit dacă nu cumva această perioadă este lăsată de Dumnezeu tocmai pentru momentele când cuplul, neputând să aibă un copil în acel moment (vedem că și BOR admite acest principiu), să poată totuși să-și exprime iubirea prin intermediul relațiilor conjugale.
Nu doar că BOR înfierează plăcerea în sine, dar nici relațiile conjugale în sine nu sunt departe, fiindcă (se spune) sunt rezultatul căderii din rai, deci manifestarea relațiilor conjugale este ea însăși o consecință a păcatului, deci ar trebui aruncată cât mai departe și cât mai des cu putință. Dar iată că, "din păcate", nașterea de prunci a fost rânduită de Dumnezeu să aibă loc totuși prin intermediul relațiilor conjugale, atât de puse sub semnul întrebării.

Deci, ce facem (intreabă poetul )?... Eu sunt de părere că abstinența reprezintă ajutor în vederea mântuirii, și nu o condiție a mântuirii. Sunt conștient de consecințele păcatului originar, dar încerc să nu confund această realitate cu inteligența lui Dumnezeu, care știe de ce a creat lumea așa cum este. Aici se încadreaza și alternanța de perioade de fertilitate și infertilitate din cadrul unui ciclu feminin. Totul este să nu exagerăm, să nu uităm că scopul nostru este mântuirea, și că trebuie să facem orice ca să nu o pierdem. De aici până la a blama plăcerea în sine, sau chiar actul sexual, cred că este cale lungă. Dimpotrivă, îmi pare atât de minunat că Dumnezeu a dat oamenilor posibilitatea să-și exprime (doar intre soț și soție, evident) iubirea într-un mod atât de intim, care pe de-asupra reprezintă și contextul în care Dumnezeu permite crearea unui nou suflet, încât găsesc logic faptul că tot Dumnezeu a lăsat să existe perioade de fertilitate / infertilitate la femeie, in cadrul unui ciclu. Cred că Dumnezeu a știut că vor fi momente când nu ne vom putea asuma rolul de părinți ai unei noi vieți, dar a știut și că exprimarea iubirii prin relații conjugale este extrem de importantă pentru unirea dintre soț și soție, și pentru bunul mers al familiei. BC nu încetează însă să atragă atenția că datul acesta natural, de la Dumnezeu, al alternanței de perioade fertile și infertile nu trebuie să se transforme într-o metodă de control al nașterilor. Aici intervine libertatea fiecăruia, consistența vieții spirituale, modul în care înțelege să folosească ceea ce Dumnezeu a lăsat.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 06.10.2012, 08:08:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
... metoda abstinentei totale (prezenta in interiorul BOR), ...
Încă o dată, domnule Cosmovici, puteți să ne spuneți de unde ați scos asta cu abstinența totală prezentă în BOR?
Reply With Quote
  #497  
Vechi 06.10.2012, 08:39:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
1. Postul (respectiv abstinenta sexuala) sunt o conditie pentru mantuire? Cu alte cuvinte, daca respect poruncile lui Dumnezeu (este vreuna care stabileste relatie directa intre post si intrarea in imparatia lui Dumnezeu?), si totusi nu reusesc / nu gasesc de cuviinta sa fac efortul de a posti / de a ma abtine de la relatii sexuale in perioadele recomandate de Biserica, voi pierde in mod cert mantuirea?
Postul este materie gravă. Porunca postului este poruncă a Bisericii. Aceasta nu înseamnă că ar avea o importanță mai mică pentru mântuire decât poruncile lui Dumnezeu, ci înseamnă că, în vreme ce Biserica nu are mandat de a modifica în vreun fel poruncile lui Dumnezeu, ea are suveranitate (care tot de la Dumnezeu vine) în privința poruncilor ei. Unele sunt neschimbabile, nemutabile. Celelalte sunt schimbabile, mutabile. Este ca și când ați întreba: "pot să-l moștenesc pe tata, dacă nu l-am supărat pe tata, ci pe mama ?". Vă răspund că tata se supără ori de câte ori o supărați pe mama și că, dacă o supărați pe mama, singura posibilitate de a-l moșteni pe tata este să vă împăcați cu el. De aceea, cunoscând predispoziția oamenilor de a neglija poruncile Bisericii, preotul întreabă adesea la spovadă: "ați ținut post?", "ați fost prezent la Sf Liturghie duminicile?".

Prin urmare, fiind materie gravă, încălcările disciplinei postului au nevoie, spre remisiunea păcatului, de spovadă. Iar spovada, ca să fie bună, include hotărârea de a posti pe viitor.

Citat:
Doua chestiuni, pentru această întrebare nr. 2:
- eu am argumentat, in primul rand, ca metoda abstinentei periodice nu este contraceptivă. Indiferent dacă este acceptată sau nu, totuși metoda abstinentei periodice integrează un dat de la Dumnezeu: alternanța perioadelor de infertilitate și infertilitate din cadrul unui ciclu. Mai precis, cuplul observă (deci nu face activ nimic) aceste perioade, conform unor reguli clare, și știe când este soția fertilă, și când nu. Deci, chiar dacă dau mare atenție argumentelor ortodoxe cu privire la problema generală a abstinenței, și încerc să le înteleg rostul, și chiar să le aplic în viața personală, nu înțeleg de ce se face confuzie între metodele contraceptive efective (contra - ceptive, adică intervin într-un fel sau altul în funcționarea corpului feminin), și metoda abstinenței periodice, pe care o mai putem numi și metoda observației perioadelor de fertilitate și infertilitate. Observi ceva (se intervine cu ceva, dacă observi?), și apoi acționezi, dar nu la nivelul funcționării corpului. Asta face diferența.
Ați observat în mod just că metoda abstinenței nu este contraceptivă. Deci, ea nu este păcat intrinsec. Pe de altă parte, îmi pare din aceste cuvinte (coroborate și cu alte postări) că dv faceți următoarele două confuzii:
-ceva, pentru a fi păcat, nu este neapărat o acțiune. Sunt păcate comisive, dar sunt și păcate omisive. Poți ajunge în iad făcând ceva rău, sau poți ajunge în iad nefăcând ceea ce ar trebui să faci. Prin urmare, metoda abstinenței nu este contraceptivă nu fiindcă ar avea caracter omisiv, pe când alte metode sunt astfel deoarece ar avea caracter comisiv, ci din alte motive.

-aplicarea abstinenței poate fi păcat al contracepției nu din cauză că metoda ar fi păcătoasă, ci din cauză că intenția poate fi, în absența unor motive grave, păcătoasă. Cei care citesc superficial documentul "Humanae vitae" care clarifică aceste aspecte morale sunt înclinați să neglijeze condiția "motive grave", astfel ajungând la păcat nu prin metodă, ci prin intenție.

Prin urmare,
-folosirea contraceptivelor este păcat din cauză că metoda este ilicită (cu observația că păcatul este consumat la contactul matrimonial sub contraceptive și nu la priza contraceptivelor) și intenția nu mai contează când vorbim de păcate intrinseci: poate să fie o intenție minunată, dintre acelea cu care este pavat iadul.
-folosirea abstinenței poate fi păcat dacă nu există motive grave pentru ca un cuplu să se ferească de o sarcină, situație pe care o numim "intenție contraceptivă".

Practic, un cuplu de buni creștini ar trebui să se întrebe o dată pe lună: "oare avem noi vreun motiv special, serios, pentru care să ne ferim de un copil luna aceasta ?". În caz de dubiu asupra caracterului serios (grav) sau nu al motivului, ar trebui întrebat duhovnicul, fiindcă nici doctorii nu își sunt buni doctori lor înșile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #498  
Vechi 06.10.2012, 08:54:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
1. Postul (respectiv abstinenta sexuala) sunt o conditie pentru mantuire?
Categoric.

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
2. O chestiune mai fină, inca nu am primit raspuns care sa ma lamureasca. Se vorbeste de pacatul contraceptiei
De ce se gandeste omul la contraceptie cand are erectie?

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dimpotrivă, îmi pare atât de minunat că Dumnezeu a dat oamenilor posibilitatea să-și exprime (doar intre soț și soție, evident) iubirea într-un mod atât de intim...
Iubirea nu se exprima prin orgasm; aia nu-i iubire, e pervertire. Oare crezi ca filmele porno vor sa exprime iubirea?

Last edited by Demetrius; 06.10.2012 at 08:57:47.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 06.10.2012, 10:54:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ma gandesc ca Sf Maria s-a nascut fara acel pacat adamic;ce altceva ar putea insemna imaculata conceptie?
Catolicii atribuie Fecioarei Maria imaculata conceptie; nu si ortodocsii. Avem un fir special pe aceata tema.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 06.10.2012, 12:01:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ma gandesc ca Sf Maria s-a nascut fara acel pacat adamic;ce altceva ar putea insemna imaculata conceptie?
Poate nu stiai, dar noi nu suntem catolici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02