Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.01.2015, 02:00:46
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Am gresit, imi cer scuze, esti multumit ?
Ce am gresit ? Explicatiile Dl Mihnea Dragomir tinteau geografia sau altceva ? Nu era vorba de credinta in ceva ce nu vezi ?
Nu cred ca la acele explicatii taxarea ta era necesara, chiar daca ai fi avut dreptate tot nu se justifica interventia ta.
Chiar crezi ca m-am bagat ca musca-n lapte ? Chiar asa ? O dai in gard si tot tu te superi ...

Last edited by AlbertX; 20.01.2015 at 02:05:33.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.01.2015, 02:06:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai uite ca am invatat toti ceva in plus inseara asta asa ca nu l-am taxat chiar gratuit. Tu in schimb puteai scrie repede pe Google cuvantul pe care l-am scris eu si vedeai daca exista - apoi iti cereai scuze in numele meu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.01.2015, 02:11:06
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Mi-am cerut scuze in numele tau pentru ca interventia ta poate bine intentionata a reusit sa fragmenteze un topic care pana atunci avea in centrul atentiei credinta in Dumnezeu si nu se dorea o lectie despre geografie. Asta e ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.01.2015, 02:16:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Mi-am cerut scuze in numele tau pentru ca interventia ta poate bine intentionata a reusit sa fragmenteze un topic care pana atunci avea in centrul atentiei credinta in Dumnezeu si nu se dorea o lectie despre geografie. Asta e ...
Si te-ai gandit tu sa-l transformi intr-un topic despre bunele maniere. :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2015, 02:20:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca eu si Ioan Cezar eram pe aratura si tu ca un gardian sever te-ai gandit sa ne tragi de maneca si ti-ai cerut scuze celorlalti in numele nostru, de ce ai mai scris si chesita cu Atlantida ? :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.01.2015, 02:26:03
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca eu si Ioan Cezar eram pe aratura si tu ca un gardian sever te-ai gandit sa ne tragi de maneca si ti-ai cerut scuze celorlalti in numele nostru, de ce ai mai scris si chesita cu Atlantida ? :)
Ma amuzam, si nu la Atlantida m-am referit ci la Altantida - https://prezi.com/_p-1kz1m4tl9/altantida/
Si despre ea se crede ca a existat dar nu o vedem. Eram in duhul celor afirmate de Dl Mihnea Dragomir.

Last edited by AlbertX; 20.01.2015 at 10:26:29.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.01.2015, 13:19:55
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
...si ei au argumentul suprem cand vad ca pierd o discutie: "No bun, arata-mi ca D-zeu exista, ca eu nu il vad".
Acum ceva timp, am asistat la o astfel de discuție: un coleg de serviciu afirma că el ar crede în Dumnezeu, dacă ar exista dovezi concrete, vizibile despre existența Sa iar răspunsul uneia dintre colege a fost "dar este atât de evident!".
M-am gândit de multe ori la acel schimb de replici și am constatat că într-adevăr, Dumnezeu este pretutindeni și ni Se dezvăluie cu prisosință, doar că noi nu Îl vedem totdeauna.
Nu trebuie să vă necăjiți pentru aceste dispute cu amicii atei, acestea au printre altele, rolul de a ne determina pe noi, cei credincioși, să ne documentăm mai mult și să ne întărim în credință.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2015, 16:12:09
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Nu trebuie să vă necăjiți pentru aceste dispute cu amicii atei, acestea au printre altele, rolul de a ne determina pe noi, cei credincioși, să ne documentăm mai mult și să ne întărim în credință.
Așa cred și eu. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2015, 20:44:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Pentru că eu n-am văzut mintea nimănui niciodată! si atunci, nu-i o nebunie să cred că aveti minte, dacă n-am văzut-o?

- Uite, băi, ne-a luat popa front! - adică în loc. Discutia era si frumoasă si serioasă si hazlie.

- Păi cum să cred eu că aveti minte, dacă n-am văzut minte de când sunt eu? Nici la voi, nici la mine. Cum este? Albă, neagră, rosie, verde? Ce formă are? Pătrată, dreptunghiulară, hexagonală? Cum este domnule, forma, culoarea? si-i pipăibilă, sau cum este? Dacă îmi arătati aceste însusiri la minte, atunci eu zic că aveti minte, dacă nu, n-aveti deloc! Pentru că n-am văzut-o, nici culoarea, nici forma.
Tot binele si raul atarna de minte.

Mintea participa la toate - si la rugaciune si la pacat.

Prin minte ne mandrim, prin minte ne smerim.

O minte necurata este autostrada spre iad.
O minte curata este scara spre rai.

Pentru ca reprezinta elementul central al economiei spirituale, nu este intelept sa ne uitam doar la natura cugetelor fara sa cercetam si sa intelegem mintea insasi.

Cel ce-si da seama ce este mintea gusta ce este trezvia, ce este cu adevarat curatia mintii, dincolo de intipariri fie bune, fie rele, fie neutre.

In curriculum budist mintea se realizeaza in sase etape:
1.identificarea mintii radacina
2.realizarea directa a mintii radacina
3.identificarea mintii subtile
4.realizarea directa a mintii subtile
5.identificarea mintii de lumina clara
6.realizarea directa a mintii de lumina clara
__________________

Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.01.2015, 21:36:53
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Va recomand sa cititi Boala si tămăduirea sufletului în traditia ortodoxă - Mitropolit Hierotheos Vlachos

Am extras un fragment referitor la cei care sunt tentati sa amestece filosofia si budismul cu ortodoxia:

"O idee clară despre Ortodoxie

As vrea întâi să subliniez că există o pozitie clară a Sfintilor Părinti ai Bisericii în privinta faptului că Ortodoxia se deosebeste de toate sistemele antropocentrice. Multe religii pot folosi aceleasi exprimări, aceiasi termeni, dar întelegerea lor este diferită. De pildă, filozofii stoici vorbeau si ei de nepătimire, dar o întelegeau altfel decât Ortodoxia. Acelasi lucru este valabil pentru minte, extaz etc.

Multi orientali care apartin altor religii, de exemplu budismului, vorbesc despre minte, simtul lăuntric etc, însă dau termenilor cu totul alt continut. Din această pricină, cel care a avut de-a face în trecut cu asemenea teorii - fie că este vorba de psihologie, filozofie sau chiar budism - are mari dificultăti în a reusi să dobândească o conceptie clară despre învătătura ortodoxă si poate rămâne nedumerit si încurcat.

Am întâlnit oameni care se află într-o înspăimântătoare confuzie asupra acestor lucruri: citesc teologie trezvitoare si nu găsesc nici o deosebire fată de învătătura budistă, socotind că budistii si Părintii trezvitori spun aceleasi lucruri.

Ca să nu mai spun că această cunoastere omenească, ce pune accentul pe ratiune, cuprinde o oarecare părere de sine pe care Părintii o numesc "bogătie a gândirii" (plouto tis dianoias); ca urmare, omul se umple de multumire de sine si întemeiere în sine. si oriunde se află multumire de sine si întemeiere în sine, harul lui Hristos nu mai poate lucra.

- Ce credeti că trebuie făcut în aceste cazuri ?
Altfel spus, eu am studiat psihologia si sunt familiarizat cu feluritele scoli de psihologie, pe temeiul cărora analizez oamenii. Oare nu mai pot să dobândesc o întelegere clară a Ortodoxiei ? Si dacă este asa, cum pot să scap din această stare îngrozitoare ?

- Întrebarea dumneavoastră este dificilă.
Într-adevăr, este o problemă. Însă omul poate fi tămăduit. Există două căi principale de tămăduire.

Una este părăsirea acestei "bogătii" a gândirii. Sfântul Nichita Stihatul, vorbind despre sărăcie, sustine că ea nu este doar lepădarea de bunurile materialnice, ci si dezicerea de "bogătia" gândirii. De altfel, pot adăuga că sărăcia duhovnicească este lepădarea întregii cunoasteri pe care omul a dobândit-o mai înainte, pe când trăia după trup.

Sfântul Thalassie spune că sărăcia mintală este desăvârsita nepătimire, starea în care mintea despătimită este slobozită din temnita simturilor si a celor care tin de simturi. Când cineva posedă o astfel de cunoastere filozofică sau psihologică si se apropie de Biserică, păstrând toate înlăuntrul său, în clipele de mare adâncire lăuntrică poate să ia această cunoastere drept contemplare mistică. Apoi omul crede că starea sa este descoperirea lui Dumnezeu si astfel prihăneste neprihănita si curata învătătură a lui Hristos.

A doua cale de tămăduire este trecerea omului printr-o adâncă pocăintă. Pocăinta adâncă înseamnă pătrunderea harului necreat al lui Dumnezeu în inima omului; el arde patimile si-l face pe om purtător al dumnezeiestii Descoperiri. Din această pricină, când citim scrierile patristice trebuie să ne desprindem de cunostintele si ideile trecutului, spre a dobândi o întelegere clară a Ortodoxiei. Accentuez aceste lucruri, ca să nu faceti paralele cu cunoasterea psihologică ce precumpăneste astăzi. Este o mare primejdie a vedea viata duhovnicească dinlăuntrul tâlcuirilor date de sistemele psihologice antropocentrice de astăzi."

Last edited by AlbertX; 20.01.2015 at 21:52:34.
Reply With Quote
Răspunde